Zavrieť

Porady

Jednoduché účtovníctvo a daňové výdavky

Dobry den,
mam zopar nejasnosti ohladom uctovania a uplatnenia si daňových výdavkov. Môžete mi prosím niekto poradiť?
1. Môže si dať SZČO životné poistenie do nákladov? Ak áno, v akej výške a v ktorej kategórii ho ma účtovať?
2. Môže si dať SZČO do nákladov napr. obed pri obchodnom rokovaní ? Je to podmienené tým, že daná obchodná schôdzka musí byť v inom meste ako vykonáva činnosť ? V prípade kontroly je tu povinnosť dokazovať, že na danom stretnutí SZČo bola a ako to môže dokázať?
3. Môže si dať SZČO do nákladov benzín, ak používa svoje súkromné vozidlo ? Ak áno, dá si do nákladov len benzín, alebo aj prejdené kilometre? Musí dokázať, ze na danej pracovnej ceste bol a ako? Musí vyplniť výpis o výdavkoch na pracovnú cestu, alebo stačí len vystaviť výdavkový pokladničný doklad na benzín?
4. Môže si dať SZČO do nákladov dôchodkové poistenie ? Ak áno ako, v akej výške a v ktorej kategórii ho má účtovať?
5. Má byť daň z prijmu zahrnutá v účtovníctve? Ak, áno ako?
6. Využitie financií na osobnú potrebu je možné úštovať v JÚ ako osobnú potrebu ? Ovplyvní to nejako hospodársky výsledok ? Keď mi niekto poslal na účet 80 000 Sk,mám to účtovať ako osobnú potrebu, alebo ako pôžičku - v tom prípade musím vydokladovať každý výdaj z danej sumy?
7. Je potreba bloky, ktoré sú dôkazom vynaloženia nákladov k pokladničným dokladom osobitne číslovať? Ak áno, kde, keď daný blok by nemal byť poškodený?

Veľmi pekne ďakujem

Petra
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Nedoplatok zamestnanca sa nezahŕňa nikam .
§ 8 ods.3 ZoDP nadväzuje v písm.c/ na vyššie citované ustanovenie § 8 ods.1 písm.k/ : " Do základu dane sa zahŕňajú zdaniteľné príjmy neznížené o výdavky, ak ide o príjmy podľa odseku 1 písm.k/".
0 0
Jaro M. Jaro M.

Jaro M. je offline (nepripojený) Jaro M.

Johanka
Nedoplatok zamestnanca sa nezahŕňa nikam .
§ 8 ods.3 ZoDP nadväzuje v písm.c/ na vyššie citované ustanovenie § 8 ods.1 písm.k/ : " Do základu dane sa zahŕňajú zdaniteľné príjmy neznížené o výdavky, ak ide o príjmy podľa odseku 1 písm.k/".
Prepáč, ale toto som nepochopil. Písm.k/ hovorí o vrátenom poistnom, jasné, že to nemôžeš znižovať o výdavky. Ale keď mám nedoplatok, tak mi žiaden príjem podľa §8 ods.3 nevzniká. Hádam len nebude zamestnanec doplácať poistné zo zdanených peňazí.
0 0
Marcela16 Marcela16

Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

prosím o radu - môže ísť do nákladov dobrovoľné nemocenské poistenie u SZČO, resp. aj iné dobrovoľné poistenia týkajúce sa soc. poisťovne?
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

áno
0 0
Eva67 Eva67

Eva67 je offline (nepripojený) Eva67

pracujúca žena
Dobrý deň.
Prosím Vás o radu.
Ak má živnostník uzatvorené Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkovou činnosťou, môže si to dať do nákladov(VOZD do prevádzkovej réžie)?
Ďakujem.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Eva67 Pozri príspevok
Dobrý deň.
Prosím Vás o radu.
Ak má živnostník uzatvorené Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkovou činnosťou, môže si to dať do nákladov(VOZD do prevádzkovej réžie)?
Ďakujem.
áno, môže si to dať do nákladov.
0 0
Eva67 Eva67

Eva67 je offline (nepripojený) Eva67

pracujúca žena
Ďakujem.
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Prosím Vás o radu, ak podnikateľ dva mesiace marodoval a za tieto dva mesiace mu prišla faktúra za telefón, mže si dať tú faktpru do výdavkov? Za tie dva mesiace nepracoval ( je murár ), ale využíval to aspoň na to, že si zháňal objednávky na prácu na neskoršie obdobie. Obstojí to pred daňovým úradom?
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Podľa mňa si môže dať FA do nákladov, lebo presne tak to funguje, ako píšeš
0 0