Zavrieť

Porady

Téma je uzavretá.
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
...že také humorné ránko som dávno nemal ....

Stránku dávam do záložiek ....


Hlášky jak sviňa.....
Takže teda Sisa. Sisa je úspešná operná speváčka a mohli sme ju vidieť účinkovať napríklad v .... hm... na hokeji, kde jej pri spievaní takmer praskli silikóny a nám ušné bubienky. Čo som si ale všimol až teraz, tak Sisiak neskutočne žiari. Teraz tým nemyslím, že by mala aspoň tri nanogramy charizmy, alebo bola nebodaj príťažlivá, ale že sa leskne. A to úplne všade. Lesklé šaty, lesklé náušnice, lesklý príčesok, lesklé zuby, lesklý mejkap (nový mastný efekt od Fax Mactor), lesklé očné tiene atakďalej.
Anyway, keď nám Lelkes doukazoval svoju honosnú vilu, v ktorej má vraj až dve sedacie súpravy, dva televízory (lebo Sisiak rada pozerá seriály, a Lelky zase futbal, tak aby sa im to nebilo) a čo ja viem, čo má ešte všetko dvakrát, možno aj dva záchody vedľa seba, aby sa Lolcashovci pri veľkej potrebe mohli držať za ruky, tak išiel variť. Keďže ale variť nevie, resp. nevie vraj vôbec nič, len komandovať ľudí, dal to spraviť nejakému džefovi.
...ale na druhej strane je to aj smutné , lebo to , čo tí dvaja ( ale aj ostatné celé v riti ) predvádzajú v tých médiach ???
...sorry , ale ja osobne som na tyčku ...
...okamžite diaľkač funguje , na poniektoré relácie je alergický...
0 0
KoxXxo KoxXxo

KoxXxo je offline (nepripojený) KoxXxo

Aktuálne: Adventný kalendár
8 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

8 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

1 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
[QUOTE=KoxXxo;2194103]Aktuálne: Adventný kalendár
[/Q

Mne by takýto kalendár dlho nevydržal.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

[QUOTE=220870;2194367]
KoxXxo Pozri príspevok
Aktuálne: Adventný kalendár
[/Q

Mne by takýto kalendár dlho nevydržal.
Šak nemusí dlho, len do Vianoc. Veď je adventný čas, čas prípravy na sviatky, takže obmedzenie jedenia i pitia, aby sa na hody viac do nás zmestilo.
0 0
KoxXxo KoxXxo

KoxXxo je offline (nepripojený) KoxXxo

Zaujímavá kombinácia:
5 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

KoxXxo Pozri príspevok
Zaujímavá kombinácia:
nedá sa zistiť čo je na tých dverách napísané?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
lujza.j Pozri príspevok
nedá sa zistiť čo je na tých dverách napísané?
Krompachy
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

buchač Pozri príspevok
Krompachy
a tam tými malými písmenkami?
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

http://www.vbreality.sk/stranka/ponuka/

aj nadporučík MIKI Hric odporúča...

Ako klobúk dolu dobrý marketing...
0 0
ivuliatko ivuliatko

ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac
Manželský pár, oba kolem 60 let, slaví své 35. výročí svatby v malebné tiché romantické restauraci.
Náhle se na jejich stole objeví drobounká krásná víla a říká:
"Protože jste byli takový vzorný manželský pár a protože jste celou dobu jeden druhého milovali, splním každému z vás jedno přání."
Žena zamilovaně řekne: "Já chci cestovat po světě se svým milovaným manželem."
Víla mávla kouzelnou hůlkou a puf! V ruce se jí objevily dva lístky na Queen Marry II.
Muž se na chvíli zamyslel a pak řekl:
"Tohle vše je samozřejmě velmi romantické, ale příležitost jako tato už nikdy nepřijde. Je mi líto, má lásko, ale mým přáním je mít ženu o 30 let mladší, než jsem já."
Žena i víla byly hluboce zklamány, ale přání je přání. Víla tedy mávla svou kouzelnou hůlkou a - puf! Manželovi bylo najednou 92 let.

Morální ponaučení plynoucí z tohoto příběhu:
Muži, kteří jsou nevděční parchanti, by neměli zapomínat, že víly jsou ženského rodu.
8 0
ivuliatko ivuliatko

ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac
Otestujte sa - vedomostný striptíz
4 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

STARÝ JSI KDYŽ...

ti tvůj miláček řekne, "Pojďme nahoru a pomilujme se,"
a ty odpovíš "Vyber si jen jedno, obojí nezvládnu!"

KDYŽ...
Tví přátelé obdivují tvé nové boty z krokodýlí kůže a ty jsi bos.

KDYŽ...
se podíváš na sexy ženskou a tvůj kardiostimulátor otevře dálkově
ovládaná garážová vrata.

KDYŽ...
si sundáš podprsenku a všechny vrásky na tvé tváři zmizí.

KDYŽ
je ti jedno kam jde tvá žena, jenom když nemusíš jít s ní.

KDYŽ...
ti říká abys zpomalil tvůj doktor a ne policista.

KDYŽ...
"Trochu se rozparádit" znamená že si dnes nemusíš dát žádné vlákniny.

KDYŽ...
"Mít štěstí" znamená že si vzpomeneš kd e jsi na
parkovišti nechal své auto.

KDYŽ...
"Celou noc" znamená, žes nemusel vstát a jít
se vyčůrat!

Slogan dne:


OPTIMISTÉ se ještě učí anglicky.
PESIMISTÉ už šprtaj rómštinu.
REALISTÉ se učej střílet.............
5 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

...........
motivacni plakat.jpg  
0 0
KoxXxo KoxXxo

KoxXxo je offline (nepripojený) KoxXxo

Ortodoxná nitránčina

Aj keď ste neni šecci z Nitry, dovolím si jeden svoj príspevek venuvať dialektu, na kerom som odrastau. Ňé šecci sa k nemu hlása s takú radosťú jak já alebo zopár ďalších predstavitelov ortodoxnej nitránčiny. Jenna vec je vyprávať po nitránsky. To ví každý. Ortodoxná nitránčina je druhá vec. Medzi jej predstavitelov radím mená jak Buben, Pišta, Aneta, ale aj Emu, Medvedík a moja maličkosť. Rozdíl je v tom, že pokál ortodoxná nitránčina a nitránčina majú rovnaký rečový základ a vyznávajú rovnaké pravillá, ortodoxná nitránčina je o volačo agresívnejšá, a nelakne sa ani v cudzom prostredí.

Gramatické pravillá spoločné pre nitránčinu aj ortodoxnú nitránčinu

1. mäkké l neexistuje, tam de je v spisovnej slovenčine „ľ“, nitrančan poví l
2. dvojhlásky neexistujú, namísto „ie“ poví „é“ resp. „í“ (napr. „mléko“, „nevím“), namísto „ia“ použije „á“ (napr. „vác“), namísto „iu“ prečíta „ú“ (napr. „najlepšú“)
3. ô sa číta ako ó (napr. „vól“, „škólka“, „mócť“)
4. „il“ na konci slovés v minulom čase sa číta „eu“, u ortodoxnej nitránčiny dokonca „ev“ (napr. „hovoreu“ resp. „hovorev“, „peu“ resp. „pev“), „al“ ako „au“, resp. „av“ („nedovolau“, „pomáhav“), „el“ ako „eu“, resp. „ev“ („dospev“, „natreu“) a pod.
5. „dl“ sa číta ako dvojité l, „dn“ ako dvojité n. Toto pravillo najlepšé dokumentuje tzv. prvá nitránska veta: „Pallo myllo vella umývalla“
6. po nitránsky neni „chcieť“, ale steť, čo zas ilustruje tzv. druhá nitránska veta: „Steš – nesteš, nehaj tak“
7. Nitran je len saláma, gdo vypráva po nitránsky je Nitrančan
8. samohláska „o“ sa často mení v nitránčine na „e“. Na toto sú dva vzory – vzor „breskyňa“ a vzor „švager“. Vzor „breskyňa“ sa použije v prípade, keď sa „o“ nachádza v prvej slabike slova, vzor „švager“ pre „o“ v druhej a ďalších slabikách slova. Ďalšé príklady: „zeber“, „vepchau“, (zober, resp. vopchal polla vzoru breskyňa), „svoker“, „pátek“ (svokor, resp. piatok polla vzoru švager).
9. Pozor! Žánne slovo sa nemóže meniť polla obidvoch vzorov (to by sa napr. ze Zobora mohou stať Zeber, čo by bolo na úkor zrozumitelnosti).
10. Zatál jedinou známou výnimkou z pravilla 9 je slovo „uterek“.
11. Ide sa „pri Tesco“ a „pri štadión“, a ňé „k Tescu“ či „ku štadiónu“ (nepripúšťa sa ani ponitránčené „ge štadiónu“).
12. Nitrančani si nelámu hlavu ze spodobuváním, ani z rytmickým krátením, takže keď napíšete slovo tak jak očujete, vóbec nespravíte chybu (napr. „gdo to bou?“, „to si de videv?“, „zedou si mi k...t“ – neni ani vzor breskyňa, ani švager, do by steu vedeť)



Pozn.: Slovo „ňé“ sa v nitránčine nemusí nevyhnutne písať s „ň“. Píše sa preto, aby si neznalí veci nestotožňuvali nitránčinu s trnafčinou, lebo mnohým to zní podobne a potom si myslá, že ide len o to hovoriť tvrdo. Nitránčina neni len o tom.

V čom sa teda líša klasická a ortodoxná nitránčina?

V zásade ide o prístup. Ortodoxnou nitránčinou hovorá tí, kerí sa za ňu nehanbá a navyše ju sťú presadiť, najmä v cudzom prostredí, a neváhajú pritom meniť aj místnu reč. Napríklad ortodoxný Nitrančan (ako Kopitar lebo Buben), si Prahe nedá „řízek u Břevnovského kláštera“, ale rízek pri Brevnovskom kláštore (všimnite si vynechanú prelložku „v“, kerú ortodoxní Nitrančani nepoužívajú, poveďá „som meste“, „som Nitre“). Ortodoxní Nitrančani sa též volakedy blysnú vetú, že: „Pri maluvaní som mala problém ze stropem aj ze stenáma.“ To je ale už ozaj ortodoxná nitránčina, s kerou keď sa cudzinec stretne, tak je v pazi či si toto prečíta alebo ňé, takže to nejdem rozširuvať. V tomto krátkom pojennaní o nitránčine som sa též nevenuval ollišnej slovnej zásobe. To je pre každé nárečí samozrejmosť.

Prof. RNDr. Ezechiel Kopitus, DrSc.

Jazykovedný ústav SAV
3 0
KoxXxo KoxXxo

KoxXxo je offline (nepripojený) KoxXxo

3 0
KoxXxo KoxXxo

KoxXxo je offline (nepripojený) KoxXxo

5 0
KoxXxo KoxXxo

KoxXxo je offline (nepripojený) KoxXxo

8 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať