Zavrieť

Porady

Zateplovať dom alebo nie????

Neviem, či máme zatepliť dom alebo nie?
Prosím o Vaše skúsenosti zo zateplením domu s minerálnou vlnou /nie s polystyrénom/.
Počula som už od mnohých, ktorý majú zateplený dom polystyrénom, že majú medzi stenou a polystyrénom pleseň. Fuj!!!
Usporiadat
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

chandler Pozri príspevok
a to este musis mat vlastne peniaze a nesmie sa oteplovat lebo ak by nahodou oteplovanie pokracovalo tak mas problem.. a ak si na te beries hypoteku tak to nestoji 300tis ale 500-600
Hmm s tym oteplovanim by som si nebol az tak isty - aby sa potom nezaplatilo viac za klimatizaciu ....
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

durisovad Pozri príspevok
Ani pri pouziti kalkulacky a hlavy si zateplenie domu sami nespravime, takze sme sa museli obratit na odbornu firmu. A nielen na jednu, obratili sme sa na tri a cenove ponuky sa odlisovali o cca 10 tisic.
Po hodine samostudia budete vediet o zateplovani viac ako 90% firiem ktore sa tym zivia. Je to bohuzial kruta realita. Mne to bohuzial tiez robila "odborna" banda tupcov, ale len preto, ze som byval daleko od stavby a nemal som na vyber, inak by som si to robil sam a urcite by to bolo lepsie. Samotny material na dom ma stal tusim 60tis., v tom bol polystyren, sietka, kleber(jeden z najlepsich na trhu), osb dosky na podhlady, pur pena, atd...a zateploval som aj s podhladmi tusim 200-220m2.
0 0
krvaj krvaj

krvaj je offline (nepripojený) krvaj

Mýtus : Po zateplení vznikajú v interiéri plesne
Tak tento mýtus je snáď kráľom všetkých mýtov o zatepľovaní.
Plesne sú nebezpečné mikroorganizmy, priamo ohrozujúce zdravie a život človeka, ich prítomnosť v dome či byte je teda skutočne nanajvýš nežiadúca.
K svojmu životu potrebujú vlhko a pokoj - to znamená, že v interéri nachádzajú svoj priestor na zavlhnutých miestach s obmedzeným prúdením vzduchu - najčastejšie v kútoch alebo za masívnymi kusmi nábytku.

Pokiaľ chceme vyriešiť problém plesní v interiéri, musíme poznať ich príčinu.
A príčina je celkom jednoduchá - nezateplené steny!
Že ako je to možné? Nuž takto:


  • nezateplená stena má nízky tepelný odpor, t.j. v zime sa veľmi ochladzuje - jej vnútorný povrch je veľmi studený
  • kritické sú miesta so zníženým prúdením vzduchu ako už spomínané kúty, miesta za nábytkom alebo miesta, kde je už i tak nízka tepelnoizolačná schopnosť steny ešte oslabená tepelnými mostami (železobetónové preklady, vence a pod.). Na týchto miestach je teplota vnútorného povrchu steny nižšia o 2-3oC oproti miestam na rovných nekrytých povrchoch!
  • Na miestach kde teplota povrchu poklesne pod kritickú hodnoty tzv. teploty rosného bodu (cca. 12oC v závislosti od konkrétnej teploty a vlhkosti vnútorného vzduchu), dochádza k povrchovej kondenzácii, tj. vodná para zo vzduchu sa na studenom povrchu steny zráža a mení sa na kvapalinu
  • Studený, vlhký povrch steny na miestach, kde je minimálne prúdenie vzduchu sa potom stáva ideálnym miestom pre život plesní a iných zdraviu nebezpečných mikrorganizmov

A ako si pomôcť?
Riešenie sa volá ZATEPLENIE:
  • zvýšenie tepelného odporu steny má za následok zvýšenie vnútornej povrchovej teploty steny
  • na teplej stene sa vodná para zo vzduchu nezráža a ostáva teda trvalo suchá
  • na suchej teplej stene nemajú plesne žiadnu šancu prežiť!

A na záver ešte jedna poznámka:
Pokiaľ máte vo svojom dome problém s plesňami, neštrite na hrúbke izolantu!


Dostatočná hrúbka izolantu zabezpečí potrebnú teplotu vnútorného povrchu i na kritických miestach obvodovej steny a zbaví vás tak natrvalo problémov s plesňami!



0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať