Zavrieť

Porady

Omylom vyplatená vyššia mzda

Dobrý deň všetkým,
po prechode na euro mi v niektorých vzorcoch v mzdovom programe zostali koruny a teraz som objavila jednu chybu.
Zamestnanec dostal vyplatené namiesto 33,19 eur (1000 SK) na výplatu 1000 eur pohyblivú zložku.
Ja som to prehliadla, on sa samozrejme neozval a prišla som na to pri spätnej kontrole. Prosím o radu, ako najlepšie takúto chybu opraviť. Prerátať mzdu a urobiť aj opravné výkazy do poisťovní?
Ide mi tiež o spôsob zrážky. Keďže dobre vedel, že dostal neprávom vyplatenú sumu a niekoľko mesiacov mlčal s tým, že sa to prepečie, je možné mu strhnúť zo mzdy takú čiastku, aby mu zostalo len životné minimum?
Napísala by som mu list, vyzvala, aby rozdiel uhradil (rozdiel medzi čistou mzdou s chybou a čistou mzdou opravenou) a v prípade ak nevráti dobrovoľne, začneme mu zrážať zo mzdy.
Prosím o pomoc, ako tento problém zlikvidovať.
Ďakujem vopred.
Katarina
Usporiadat
16lukasko 16lukasko

16lukasko je offline (nepripojený) 16lukasko

no ivka hneď na začiatku môjho príspevku by som ťa chcel vyviesť z omylu a povedať ti že som neprišiel nikoho provokovať.. iba si myslím ked niekomu zaúčtuješ a vyplatíš 30 000 sk a nevšimneš si to.. že to by sa nemalo stať.. to je moc peňazí.. a prečo spravili ten paragraf?? To ja ti s určitosťou neviem povedať ale myslím si že ty to vieš lepsie a prezradíš mi to..
tak vieš ja viem že sa dejú chyby a tak.. že niektorým sa nedá predísť.. že sme len ludia..
ale 30 000 sk na odmeny?? Prepáč to preto som taký lebo ma to šokovalo.. 30 000 !!
a bolo tam niečo spomínané s konverzným kurzom.. čiže problém myslím že nastal už pekne dávno..
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

16lukasko Pozri príspevok
no ivka hneď na začiatku môjho príspevku by som ťa chcel vyviesť z omylu a povedať ti že som neprišiel nikoho provokovať.. iba si myslím ked niekomu zaúčtuješ a vyplatíš 30 000 sk a nevšimneš si to.. že to by sa nemalo stať.. to je moc peňazí.. a prečo spravili ten paragraf?? To ja ti s určitosťou neviem povedať ale myslím si že ty to vieš lepsie a prezradíš mi to..
tak vieš ja viem že sa dejú chyby a tak.. že niektorým sa nedá predísť.. že sme len ludia..
ale 30 000 sk na odmeny?? Prepáč to preto som taký lebo ma to šokovalo.. 30 000 !!
a bolo tam niečo spomínané s konverzným kurzom.. čiže problém myslím že nastal už pekne dávno..
Problem nastal v januarovej vyplate, premlcacia doba je 3 roky.

Chapem zamestnanca, ze mlcal, ved mozno by na to nikto neprisiel.
Zial, nevyslo to, taze musi vratit to, co dostal neopravnene.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

16lukasko Pozri príspevok
no ivka hneď na začiatku môjho príspevku by som ťa chcel vyviesť z omylu a povedať ti že som neprišiel nikoho provokovať.. iba si myslím ked niekomu zaúčtuješ a vyplatíš 30 000 sk a nevšimneš si to.. že to by sa nemalo stať.. to je moc peňazí.. a prečo spravili ten paragraf?? To ja ti s určitosťou neviem povedať ale myslím si že ty to vieš lepsie a prezradíš mi to..
tak vieš ja viem že sa dejú chyby a tak.. že niektorým sa nedá predísť.. že sme len ludia..
ale 30 000 sk na odmeny?? Prepáč to preto som taký lebo ma to šokovalo.. 30 000 !!
a bolo tam niečo spomínané s konverzným kurzom.. čiže problém myslím že nastal už pekne dávno..
na tvojich príspevkoch vidieť, že ti chýba prax

Ale neboj, časom prídeš na veľa vecí....
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

16lukasko Pozri príspevok
§ 222 ZP
Bezdôvodné obohatenie

(6) Vrátenie neprávom vyplatených súm môže zamestnávateľ od zamestnanca požadovať, ak zamestnanec vedel alebo musel z okolností predpokladať, že ide o sumy nesprávne určené alebo omylom vyplatené, a to v lehote do troch rokov od ich výplaty.


Ako chcete dokázať že zamestnanec vedel alebo musel predpokladať o tom že bola nesprávne určená alebo omylom vyplatená? má predsa pracovnú zmluvu a tam dohodnutú mzdu za svoju prácu, a to napr. základný plat + osobné ohodnotenie, mzda za výkon a pod. (to sú tiež pohyblivé zložky mzdy) ak som to dobre pochopil jednalo sa o pohyblivú zložku mzdy.. mohli to byť napr odmeny prémie.. mohli, nemuseli aj keď, keď jeden mesiac dostane 1000 sk a na ďalší 1000€ za odmenu.. nieje to v pohode.. xD ale tak keby sa do toho oprel poriadny právnik tak má pani problém.. problém pani nemá a veď povinnosťou zamestnanca nieje kontrolovať si výpis z bankového účtu.. súhlasím, účet si kontrolovať nemusí, ale výplatnú pásku áno, preto je povinnosťou zamestnávateľa dávať proti podpisu zamestnancovi VP on na to fakt nemusel prísť..a tým pádom musel na to prísť, ale asi nechcel, tak teraz nech zamestnanec dokazuje, že si to nevšimol
Ja by som ďalej postupovala nie dohodou o zrážkach zo mzdy, ale poslala by som zamestnancovi oznámenie - list, že mu boli neoprávnene vyplatené mzdové prostriedky a je jeho povinnosťou ich ihneď vrátiť v zmysle § 222 ZP. Dohoda by bola na mieste, ak by zamestnávateľ súhlasil s tým, že zamestnanec bude neoprávnene vyplatenú sumu vracať v splátkach a nie naraz.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

16lukasko Pozri príspevok
no ivka hneď na začiatku môjho príspevku by som ťa chcel vyviesť z omylu a povedať ti že som neprišiel nikoho provokovať.. iba si myslím ked niekomu zaúčtuješ a vyplatíš 30 000 sk a nevšimneš si to.. že to by sa nemalo stať.. to je moc peňazí.. a prečo spravili ten paragraf?? To ja ti s určitosťou neviem povedať ale myslím si že ty to vieš lepsie a prezradíš mi to..
tak vieš ja viem že sa dejú chyby a tak.. že niektorým sa nedá predísť.. že sme len ludia..
ale 30 000 sk na odmeny?? Prepáč to preto som taký lebo ma to šokovalo.. 30 000 !!
a bolo tam niečo spomínané s konverzným kurzom.. čiže problém myslím že nastal už pekne dávno..
lukasko, lukasko ivka70 je šikovná a fundovaná osoba tu na porade a naozaj sa vyzná a pomohla nejednému poraďákovi .....

Čo sa týka toho, že si mzdárka neuvedomila pri prechode mien, že tam má ako pohyblivú zložku mzdy nahratých 1000SK a tých 1000 jej zostalo aj keď boli Eurá, tak to sa pri veľkom množstve práce stať môže. Ak niekto nerobí mzdy, verím, že ani netuší, čím všetkým sme prešli pri prechode z SK na EUR.
Tiež som si tým prešla, našťastie mne sa toto nestalo, ale ak takéto veci kontroluješ v období, keď majú mzdárky na sebe najväčšiu záťaž (podpisovanie vyhlásení..., RZD a pod.) a ak sa ti v kancelárii otočí denne 30 ľudí, tak skús robiť X vecí naraz. A to nehovorím o tom, koľko času nad rámec svojej pracovnej doby v tomto období strávia v práci.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Len takú, s akou bude súhlasiť v dohode o zrážkach, ktorá bude podpísaná zamestnancom a zamestnávateľom.
podľa mňa ZP hovorí o zrážkach zo mzdy - v tej súvislosti je nutné spísať dohodu. Toto bola chybne vypočítaní výplata, takže tak ako bolo už napísané.
a) Najjednoduchšie by bolo mu nepriznávať žiadne pohyblivé časti mzdy, až do vyrovnania preplatku, ale ak to vždy je 1000 Sk, tak je to 30 mesiacov, hm.Okrem toho, ten január zostane akože správny, ak by zam-ec vymáhal pohyblivú odmenu,mohol by byť úspešný (závisí na interných pravidlách, formulácii v pracovnej zmluve, resp. platobnom dekréte. Tento spôsob je len akousi tichou náhradou neopravnene priznanej odmeny. Tu zam-ec nemôže účinne protestovať, lebo na odmenu a iné pohyblivé zložky mzdy nemá zákonný nárok - nebýva to striktne v zmluve uvedené.

b) V prípade opravy mzdy treba opraviť aj výkazy a potom vyvstáva potreba dohody o zrážkach, lebo vznikne preplatok. Toto je však zasa čisté, lebo preukážete neoprávnene vyplatenie vysokej odmeny a máte nárok na vrátenie preplatku. Vzhľadom na ZP je správny takýto postup, chce to však písomnú dohodu o zrážkach.
=======================
čo na to vedenie frmy? Všetko treba riešiť písomne pre prípad budúceho sporu.
Treba zvážiť aj možnosť, že zamestnanec "zdúchne", dá výpoveď ay sa vyhol vráteniu peňazí.
Naposledy upravil KEJKA : 20.06.09 at 04:45
0 0
16lukasko 16lukasko

16lukasko je offline (nepripojený) 16lukasko

úplne súhlasím s Kejkou.. je to najlepšie riešenie..
ale aj ostatní máte z časti pravdu ale aj tak si myslím že nemôžu mu to len tak stŕhať na to treba jeho súhlas.. a aj tak si myslím že to nemusí vrátiť
keby mu nepriznávali tie pohyblivé časti mzdy.. ak na ne nemá nárok podľa pracovnej zmluvy alebo kolektívnej, tak by to bolo najlepšie riešenie.. aj vlk by bol sýty aj ovca celá
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

16lukasko Pozri príspevok
úplne súhlasím s Kejkou.. je to najlepšie riešenie..
ale aj ostatní máte z časti pravdu ale aj tak si myslím že nemôžu mu to len tak stŕhať na to treba jeho súhlas.. a aj tak si myslím že to nemusí vrátiť
keby mu nepriznávali tie pohyblivé časti mzdy.. ak na ne nemá nárok podľa pracovnej zmluvy alebo kolektívnej, tak by to bolo najlepšie riešenie.. aj vlk by bol sýty aj ovca celá
lukasko, ak by si bol v pozicii mzdovej účtovníčky a šéf by ti nariadil "preplatok" vrátiť zo svojho /netvrdím, že je to tento prípad/, aj vtedy by si takto uvažoval? Zrážku zo mzdy je možné urobiť naozaj len so súhlasom zamestnanca, ale aj zamestnanec by sa v tomto prípade nemal správať ako ch....ň /prepáčte za výraz, nezvyknem to používať často/. Ak nebol so šéfom dohodnutý na nejakej vyššej odmene, tak musel vedieť, čo to bol omyl a naviac vyplatenú mzdu má vrátiť ...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

16lukasko Pozri príspevok
úplne súhlasím s Kejkou.. je to najlepšie riešenie..
ale aj ostatní máte z časti pravdu ale aj tak si myslím že nemôžu mu to len tak stŕhať na to treba jeho súhlas.. a aj tak si myslím že to nemusí vrátiť
keby mu nepriznávali tie pohyblivé časti mzdy.. ak na ne nemá nárok podľa pracovnej zmluvy alebo kolektívnej, tak by to bolo najlepšie riešenie.. aj vlk by bol sýty aj ovca celá
Dobrovoľne to nemusí vrátiť, zrážky mu urobiť nemôžu. Ale keby sa zamestnávateľ súdom domáhal peňazí, čo mu vyplatiť neprávom (omylom) tka súd by platobným príkazom zaviazal zamestnanca tieto peniaze vrátiť, lebo mu nepatria. Vtedy, na základe súdneho príkazu mu môžu urobiť zrážky. V praxi existujú takéto prípady, väčšinou zamestnanci tie peniaze vrátia dobrovoľne.

Nie všetko, čo dostaneš omylom na účet (či už od zamestnávateľa, alebo od iného príkazcu) ti patrí, musíš mať na to nárok. Pokiaľ sa odosielateľ platby neozve a nežiada peniaze spať, tak si ich môžeš nechať. Ale ak ťa vyzvú, že si prijal bez opodstatneného dôvodu peniaze, tak by si ich mal vrátiť, v opačnom prípade to nariadi súd.
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

16lukasko Pozri príspevok
Arava noo len aby to nebolo už premlčané.. vieš.. potom už nič..
A kedy je to už premlčane??
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Arava Pozri príspevok
A kedy je to už premlčane??
Všeobecná premlčacia doba podľa Obč. zákonníka sú 3 roky.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

Dobrý den
ja ako mzdová účtovníčka som prisla spätnou kontrolou na to ze mne ako zamestnancovo boloza obdboie 2011 - 1-4 mesiac vyplatený o 30 Eur vyšší osob. akor som mala na dekréte. Co mám v takomto prípade robiť. Písomne oznámiť zamestnávateľovi túto chybu aj s vypočítanými neoprávnene vyplatenými sumamai a rovno zaplatiť túto sumu na účet - my sme rozpo. organizácia a máme účet v Státnej pokladnici,
Nemá niekto vzor na takýtol list ?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať