Zavrieť

Porady

Existuje zákon ????

Majiteľ firmy nám strhol staré dovolenky z r.2004,
ze môžeme len 5 dní použit v r. 2005.
Je to možne aby neplatil ZP § 113 ??
Usporiadat
TIBOR_1 TIBOR_1

TIBOR_1 je offline (nepripojený) TIBOR_1

Kde sa to píše , že max. 5 dní?
endrju
Sany, súhlasím s tým, že ak zamestnávateľ vyzve zamestnanca na čerpanie dovolenky v dostatočnom predstihu a nie sú nejaké objektívne dôvody brániace vyčerpaniu dovolenky, tak by si zamestnanec mal dovolenku vyčerpať. V tom prípade je asi aj celkom spravodlivé ak je dovolenka nemilosrdne "určená" a náhrada za ňu vyplatená v decembri aktuálneho roku tak, aby sa do nasledujúceho roku prenášalo najviac tých 5 dní "starej" dovolenky. Či sa dohodne zamestnávateľ so zamestnancom na prípadnom čerpaní v niektorom neskoršom termíne je už skutočne len vecou dohody "mimo záznam".

Akosi mi však uniklo, že zo Zákonníka práce povinne vyplýva maximálny zostatok "starej" dovolenky 5 dní a že podľa tohoto je možné vytvoriť rezervy len na náhradu za 5 dní. Môžu sa vyskytnúť predsa prevádzkové dôvody, pre ktoré nie je možné vyčerpať dovolenku v aktuálnom roku. Môže nastať prípad, ktorý popisuje Tibor_1 (úraz s dlhodobou PN niekedy v septembri a pod.). V takýchto prípadoch by podľa môjho názoru ani daňový úrad nemal mať dôvod na spochybnení "nákladovosti" rezervy na preplatenie starej dovolenky nad spomínaných 5 dní.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Sany
endrju, vyplýva mi to práve z tej blbej vety, že "je povinný určiť......". A čo sú objektívne dôvody? Podľa mňa každý zamestnanec vie v dostatočnom predstihu - celý rok, že má nárok na dovolenku. A ak na začiatku roka upozorním zamestnanca, že si ju musí vyčerpať tak, aby mu ostalo maximálne 5 dní, to je dostatočný predstih. Samozrejme, v objektívnycj prípadoch je to obhájiteľné aj pred daňovým úradom.
Sany, okrem súhlasu cez tlačidlo "Súhlasím" pripájam už len niečo z vlastnej skúsenosti.

Môj zamestnávateľ ma tiež "upozorní" dostatočne dlho vopred, že mám nevyčerpanú dovolenku. Vzápätí reagujem oznámením termínov, v ktorých ju chcem vybrať. Moja odpoveď je sprevádzaná len mlčaním. Keď prídem niekoľko dní pred oznámeným termínom s dovolenkovým lístkom za vedúcim, tak tie pohľady zo strany vedúceho zaháňajú akúkoľvek chuť na dovolenku.
A vyskytne sa pritom aj komentár typu "O.K. Dovolenku v tomto termíne schvaľujem v plnom rozsahu, ale v prvý deň dovolenky treba ešte vycestovať k zákazníkovi X, na tretí deň k zákazníkovi Y a okrem toho je tu jedna zákazka, ktorá nám "spadla do náručia" včera a termín ukončenia je dva dni pred koncom Tvojej dovolenky.
A tak "sme dohodnutí" náramne rýchlo v duchu toho vtipu, ktorý som uviedol už skôr...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak je nárok 25 dní a zamestnávateľ má určiť 20 dní, tak rzdiel 5 dní je tá dovolenka, ktorá prechádza do dalsieho roka, ak si ju zamestnanec nevyčerpá dobrovolne.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Príklad z praxe: Schopné vedenie získa dobré zákazky, vďaka čomu je možné zamestnancom zvýšiť mzdu. Na druhej strane však zamestnanci nestihnú vyčerpať dovolenku (súhlasia s tým) v danom roku. Budeme sa držať zákona o 5-tich dňoch , niektoré zákazky odmietneme, dovolenky sa vyčerpajú ...ale platy "zamrznú" ? Začarovaný kruh
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zákonníl práce hovorí o konci nasledujúceho roka. Ak sú dva roky po sebe bohaté na zákazky, treba zvýšiť počet pracovníkov. Na tú dovolenku je nárok bez debaty. Na jej čerpanie dvojročná lehota dostatočne dlhá.
0 0
TIBOR_1 TIBOR_1

TIBOR_1 je offline (nepripojený) TIBOR_1

Presne o tomto je ten problém.Ale ked majitel neurcil 4 týždne dovolenky tak ako to mam chápať? Aj tak len 5 dni možem vyčerpať?
Lida
zákonníl práce hovorí o konci nasledujúceho roka. Ak sú dva roky po sebe bohaté na zákazky, treba zvýšiť počet pracovníkov. Na tú dovolenku je nárok bez debaty. Na jej čerpanie dvojročná lehota dostatočne dlhá.
0 0
TIBOR_1 TIBOR_1

TIBOR_1 je offline (nepripojený) TIBOR_1

Lida
ak je nárok 25 dní a zamestnávateľ má určiť 20 dní, tak rzdiel 5 dní je tá dovolenka, ktorá prechádza do dalsieho roka, ak si ju zamestnanec nevyčerpá dobrovolne.
Ďakujem Linda.
A presne kde sa cituje ten zákon že majiteľ určí 4 týždne dovolenky?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nie, nerobila by som si zbytočné starosti. Na konci roka vymazávame dovolenky od 26 dní vyššie, teda zamestanenc vstupuje do dalsieho roka s celkovým nárokom 50 dní maximálne (predchádzajúci rok a bežný rok).
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
hovorí sa o tom v predchádzajúcich príspevkoch, vraj Zákonník práce. Neoverovala som si to.
TIBOR_1
Ďakujem Linda.
A presne kde sa cituje ten zákon že majiteľ ur
í 4 týždne dovolenky?
0 0
TIBOR_1 TIBOR_1

TIBOR_1 je offline (nepripojený) TIBOR_1

100% pravda
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

TIBOR_1
A presne kde sa cituje ten zákon že majiteľ určí 4 týždne dovolenky?
Zákonník práce
§ 113


(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.

(2) Ak si zamestnanec nemôže dovolenku vyčerpať v kalendárnom roku z naliehavých prevádzkových dôvodov alebo preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci, je zamestnávateľ povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca budúceho kalendárneho roka. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok a ak určeniu dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie rodičovskej dovolenky ani do konca budúceho kalendárneho roka, poskytne jej zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku po skončení rodičovskej dovolenky.
0 0
sea sea

sea je offline (nepripojený) sea

mama troch synov
Pozri Zákonník práce § 111 - hlavne ukážte majiteľovi že chybu spravil on, podľa tohoto paragrafu určuje nástup na dovolenku zamestnávateľ a tak aby bola vyčerpaná spravidla do konca kalendárneho roku - takto nejako to tam je !

Držím palce !
0 0
TIBOR_1 TIBOR_1

TIBOR_1 je offline (nepripojený) TIBOR_1

A kde sa môžem sťažovať není sním ani reč teraz ,asi je vedomý svojej chyby!
sea
Pozri Zákonník práce § 111 - hlavne ukážte majiteľovi že chybu spravil on, podľa tohoto paragrafu určuje nástup na dovolenku zamestnávateľ a tak aby bola vyčerpaná spravidla do konca kalendárneho roku - takto nejako to tam je !

Držím palce !
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

TIBOR_1
A kde sa môžem sťažovať není sním ani reč teraz ,asi je vedomý svojej chyby!
Najprv by som požiadal zamestnávateľa písomne o informáciu o tom ako mi bol vypočítaný nárok na dovolenku.
Počkal by som 30 dní na odpoveď.
Ak by som odpoveď dostal, rozhodoval by som sa ďalej podľa jej obsahu.
Ak by som odpoveď nedostal, existuje inšpektorát práce.
Okrem toho existujú aj odbory. Odborové centrály členom odborov v takýchto prípadoch poskytujú bezplatnú právnu pomoc.
0 0
TIBOR_1 TIBOR_1

TIBOR_1 je offline (nepripojený) TIBOR_1

Ďakujem, asi tak aj spravím.
endrju
Najprv by som požiadal zamestnávateľa písomne o informáciu o tom ako mi bol vypočítaný nárok na dovolenku.
Počkal by som 30 dní na odpoveď.
Ak by som odpoveď dostal, rozhodoval by som sa ďalej podľa jej obsahu.
Ak by som odpoveď nedostal, existuje inšpektorát práce.
Okrem toho existujú aj odbory. Odborové centrály členom odborov v takýchto prípadoch poskytujú bezplatnú právnu pomoc.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať