Zavrieť

Porady

Eurovízia 2009

Sa riadne čudujem, že ja zakladám túto tému.

No čo vravíte na obe semifinále Eurovízie? Mne sa viac pesničiek páčilo v prvom kole. Ale ostala som prekvapená, že naši sa nedostali do finále. Veľmi som im fandila, pretože si myslím, že boli na dobrej úrovni.
A podľa môjho subjektívneho názoru sa do finále z včerajška dostali niektoré hrozné pesničky.

Diskutujme, komu sa čo páči.

Mne sa z prvého semifinále páčil Island a aj Malta.
Z druhého Nórsko.

Ktoré Vám?
Usporiadat
icemonika icemonika

icemonika je offline (nepripojený) icemonika

nikto...zatiaľ :)
Rozvýrila sa tu zaujímavá debata a rada by som pridala svoj názor. Myslím si, že na Slovensku máme bohatú tradíciu. Výraznejšie sa ale pociťuje u starších, ale vezmite si napríklad takú vec ako je svadba...koľko tradičného sa tam zanechalo, a to nehovorím len o hudbe, na východe je to "redovy", na západe myslím "čepčenie" - nie som si istá. A tiež rôzne zvyky počas sviatkov. A nezabúdajme na folklórne slávnosti, ktoré sa každé leto pravidelne odohrávajú na mnohých miestach. A ešte spomeniem ľudové súbory, každá oblasť má ten svoj známy, napr. Šarišan, Stavbár, Železničiar....
Takže podľa mňa skutočne máme bohatú tradíciu a nie len v hudbe.
0 0
icemonika icemonika

icemonika je offline (nepripojený) icemonika

nikto...zatiaľ :)
Slayer666 Pozri príspevok
Senzi Senzus suhlasim, je to najnizsia forma zabavy aka v hudbe existuje. Neviem sice, ktoreho hokejistu myslis, ale to je jedno.

Jasne ze chcem este viac. Aj ked asi by to chcelo zalozit novu temu, nech sa to tu nezvrhne na debatu o folklore.
Hokejisa..no predsa Golonka.

A som za tu novu tému!!!
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
icemonika Pozri príspevok
Hokejisa..no predsa Golonka.

A som za tu novu tému!!!
Tvoje prianie je pre mňa rozkazom ....

http://www.porada.sk/t112162-slovens...l#nr-who-rated
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Slayer666 Pozri príspevok
India, Iran, Maroko, Cina, Rusko, Armensko....
No myslim, ze nasa je rovnako kvalitna ako tie, co spominas. Samozrejme, mohli by sme pokracovat - Moldavsko, Rumunsko, Spanielsko, Irsko...

Slayer666 Pozri príspevok
Ale ak sa zaujimas o slovensky folklor a vies mi uviest par zaujimavych veci, velmi rad si ich vypocujem.
Asi nemozem, bude to vecou vkusu. V citate dole uvadzas, ze poznas tanecnu hudbu, ale sa ti velmi nepaci.

Slayer666 Pozri príspevok
Mas pravdu, tato je dobra. Ja poznam slovensky folk z cinnosti roznych folklornych suborov, teda sa jedna o tanecnu hudbu. Tam to naozaj nie je nic extra.
Ja si zasa myslim, ze prave v etej tanecnej mame najvacsie klenoty. Len ich treba niekedy doslova vypatrat. Napr. ja dost pocuvam Devin a SRO, minule zozbieral nejaky redaktor nahravky gajdosov z okolia Velkej a Malej Lehoty, Jedlovych kostolian a Obyc (medzi Novou Banou a Zlatymi Moravcami). Podarilo sa mu zachytit posledne ukazky starych gajdosov pred ich smrtou tak, ze sa im nasackoval do baraku s mikrofonom a hodiny ich presviedcal, aby mu hrali (autorske prava??) Pre mna neuveritelny zdroj inspiracie, ani by som nepovedal, ze taketo sme mali na Slovensku.

A alternativne styly + folklor? No pre mna moze byt napr, Pacora trio, ja som skor na instrumentalnu hudbu - aj ked pripustam, ze vplyv moldavskej hudby je u nich ovela silnejsim ako slovenskej.
0 0
vierockak vierockak

vierockak je offline (nepripojený) vierockak

Slayer666 Pozri príspevok
Ten preklad ma nepobavil, ten bol inak OK, len tie dve chyby. Mna pobavilo to ''piesen Lyrics''. A zase opakujem, nic v zlom, nevysmievam sa ani nic take, OK? Viem, ze asi nevies po anglicky, takze si to nemohla vediet, len ma to skratka pobavilo.
vôbec som to nezobrala dotknuto a tragicky, iba som cítila potrebu zdôrazniť, kto to prekladal a odľahčila som to v úvode smailom ..... takže to "pobavenie sa na preklade" vôbec neberiem v zlom a je to OK ...... a ešte niečo - ostatným ďakujem za pochvaly na konto prekladu mojej dcéry
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

misomiso Pozri príspevok
No myslim, ze nasa je rovnako kvalitna ako tie, co spominas. Samozrejme, mohli by sme pokracovat - Moldavsko, Rumunsko, Spanielsko, Irsko...
No urcite sa nasa hudba indickej rovnat nemoze, koniec koncov, maloktora moze. Indicka hudba je povazovana za jeden z najkomplexnejsich hudobnych systemov vytvoreny clovekom (ludmi). Aj ostatne krajiny, ktore som menoval, maju pestru hudobnu tradiciu - nemyslim teraz kulturnu mnohorakost, to by nebolo voci nasmu malemu statu fer.

Ale ved ja netvrdim, ze nasa hudba je nejaka zla, ze nemame pekne piesne atd. Ale su to jednoduchsie piesne melodicky aj rytmicky (dobre, rytmus je dany nasim jazykom, a ten je na prvej slabike, teda aj hudba sa hra vzdy na prvu, na rozdiel od krajin zapadnej europy napr.), ako v niektorych krajinach - a mam na mysli hlavne tie, ktore najvyznamnejsie prispeli k utvaraniu toho, co sa dnes nazyva popularna hudba. Na druhej strane treba povedat, ze slovenska ludova hudba ma peknu homofoniu (polyfoniu som nepocul, ale na vychodnom slovensku bude snad aj to).

Samozrejme, fakt, ze byvaly rezim nebol velmi nakloneny myslienke nechat hudobnu scenu volne rast a kontroloval vsetko, aj folklor, je ovela zavaznejsi.

misomiso Pozri príspevok
Asi nemozem, bude to vecou vkusu. V citate dole uvadzas, ze poznas tanecnu hudbu, ale sa ti velmi nepaci.
Ci sa ti nieco paci urcite otazkou vkusu je, ale aka komplexna hudba je otazkou vkusu nie je, inak by vsetci hudobni teoretici stratili pracu.

misomiso Pozri príspevok
...
Ak by si mi vedel poskytnut informacie ohladom tych gajdosov, kde by som ich mohol najst, alebo ako sa volali.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Slayer666 Pozri príspevok
Ale ved ja netvrdim, ze nasa hudba je nejaka zla, ze nemame pekne piesne atd. Ale su to jednoduchsie piesne melodicky aj rytmicky (dobre, rytmus je dany nasim jazykom, a ten je na prvej slabike, teda aj hudba sa hra vzdy na prvu, na rozdiel od krajin zapadnej europy napr.),
Prepac, vobec ti nerozumiem. Azda najvyraznejsi prvok slovenskej instrumentalnej hudby - tzv. "duvaj" (inak - mozno svetovy unikat) spociva prave v tom, ze je prizvuk na druhej dobe. Na druhej strane ja osobne velmi nepoznam ziadnu "zapadnu" ludovu hud. kulturu, kde by bol typicky prizvuk niekde inde, ako na zaciatku taktu, snad mozno iba trocha v Spanielsku.

Skus porovnat nasu ludovu hudbu nar. s takymi velkymi narodmi, ako napr. Nemecko (pivne pesnicky) alebo Francuzsko (nemaju uz absolutne ziadnu).

Slayer666 Pozri príspevok
Na druhej strane treba povedat, ze slovenska ludova hudba ma peknu homofoniu (polyfoniu som nepocul, ale na vychodnom slovensku bude snad aj to).
V podstate 99% hudby na svete je homofonnej, a to aj ludovej, aj vaznej, a o pope uz ani nehovorim. Polyfonia bola akymsi fetisom (krasnym fetisom, treba poznamenat) iba v klasike v obdobi baroka, predovsetkym u J.S. Bacha, a potom zriedkakedy aj neskor, viac-menej ako spomienka na tohto velikana (napr. u Maxa Regera) v 20. storoci. Na druhej strane, ak chceme byt detailni, tak hudobny teoretik najde prvky polyfonie aj v slovenskej ludovej kulture.

Slayer666 Pozri príspevok
Samozrejme, fakt, ze byvaly rezim nebol velmi nakloneny myslienke nechat hudobnu scenu volne rast a kontroloval vsetko, aj folklor, je ovela zavaznejsi.
Mrzi ma, ze ti vo vsetkom oponujem, ale hudba prezivala za totaca taku masivnu podporu, aku si dnes uz ani nedokazeme predstavit. Komunisti podporovali predovsetkym vaznu, a ludovu hudbu, ale aj domaci pop. Nerobili to z lasky k umeniu, ale vnimali to ako hradzu proti prenikaniu zapadnych kultur - predovsetkym v USA. Jednoducho dali ludom "neskodnu" kulturu, aby obmedzili ich hlad a akekolvek hladanie kultury za hranicami. Podobne, ako sa pri jadrovych havariach dava ludom cisty jod, aby ich stitna zlaza neabsorbovala radioaktivny jod. Samozrejme - komunisti na jednej strane davali peniaze, na druhej strane nemai ziadnu uctu k tradiciam a historii, (co sa prejavilo aj na burani histrorickych centier miest), takze narobili aj vela skody v kulture. No aspon peniaze boli.

Dnes uz je zachranovanie tradicii iba o cistom ludskom nadseni.

Slayer666 Pozri príspevok
Ci sa ti nieco paci urcite otazkou vkusu je, ale aka komplexna hudba je otazkou vkusu nie je, inak by vsetci hudobni teoretici stratili pracu.
Problem je, ze v takychto veciach sa ani hudobni teoretici nezhodnu, podobne ako sa nezhodnu politologovia, ekonomi alebo pravnici (ani ustavni sudcovia dokonca). Stale to teda ostava otazkou vkusu.


Slayer666 Pozri príspevok
Ak by si mi vedel poskytnut informacie ohladom tych gajdosov, kde by som ich mohol najst, alebo ako sa volali.
Bohuzial, pocuval som iba SRO v aute, a bolo z reportaze zrejme, ze ti ludia uz nevystupuju, stiahli sa na dochodok, niektori uz zomreli. Ja sa nejako specialne o gajdy nezaujimam, ta reportaz bola ale pre mna obohatenim.
Naposledy upravil misomiso : 23.05.09 at 13:07
0 0
icemonika icemonika

icemonika je offline (nepripojený) icemonika

nikto...zatiaľ :)
Odkiaľ to všetko viete??? Žasnem nad vašimi znalosťami
a mimochodom sa tu vytvorila nová téma http://www.porada.sk/t112162-slovens...l#nr-who-rated
asi by vaša debata viac pasovala tam...veď kvôli tomu sa ta téma vytvorila
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Tato debata sa vyvinula z pokusov vysvetlit vsetky suvislosti nasho neuspechu v Erovizii. . Kedze so Slayerom mame pocit, ze to hoho trocha vidime, tak sme sa trocha "pochytili" v nazoroch. Ja sa o ludovu hudbu nejako specialne odborne samozrejme nezaujimam.

Ja si stale myslim, ze nas neuspech v Eurovizii bol zapricineny hlavne mimohodobnymi dovodmi (co sa zas neda povedat o nasom neuspechu v MS hokeji)
0 0
icemonika icemonika

icemonika je offline (nepripojený) icemonika

nikto...zatiaľ :)
misomiso Pozri príspevok
Ja si stale myslim, ze nas neuspech v Eurovizii bol zapricineny hlavne mimohodobnymi dovodmi (co sa zas neda povedat o nasom neuspechu v MS hokeji)
Myslím, že máš pravdu...a je to tak vždy s podobnými, ale aj s odlišnými formátmi. Vezmi si Superstar, Slovensko má talent, ale tiež Let`s Dance (a iné kraviny). Vždy ide o sympatie, nie o ukázanie talentu. A v Eurovízií zavážili navyše aj politické dôvody, priateľstvá, susedstvá štátov. A zrazu tu je malé Slovensko, ktoré ma roky spory s Maďarmi, Česi a ostatní susedia nás tiež nepodporili.
A čo sa týka hokeja...priznám sa, že už 3 roky nesledujem majstrovstvá z prostého dôvodu..máj = zápočty, skúšky...ale o veľa neprichádzam
0 0
lavi lavi

lavi je offline (nepripojený) lavi

Cesi nas podporit ani nemohli, v semifinale mohli hlasovat iba krajiny, ktorych interpret vystupoval prave v tom danom semifinalovom kole, cize ani my sme nemohli posielat Cechom,
divne pravidlo.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Tak uz som si parkrat toho Rybaka vypocul aj v radiu. Mozem povedat, ze ta skladba je pri vsetkej ucte dost stupidna, napad tam motivicky nie je ziaden, ale je to perfektne aranzovane, pomerne netradicne s tymi huslami a tiez je to perfektne interpretovane.

Pre mna je to dokaz, ako sa z h... da upliest bic.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
No nech je to ako chce, ale ako som sa dočítala, že Slovensko skončilo zo 42 krajín na 37 ! mieste, to asi hovorí za všetko...
Čo dodať, pieseň je to aj tak veľmi pekná a výkon oboch spevákov perfektný. Ja by som ich dala určite do prevej päťky.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

misomiso Pozri príspevok
Tak uz som si parkrat toho Rybaka vypocul aj v radiu. Mozem povedat, ze ta skladba je pri vsetkej ucte dost stupidna, napad tam motivicky nie je ziaden, ale je to perfektne aranzovane, pomerne netradicne s tymi huslami a tiez je to perfektne interpretovane.

Pre mna je to dokaz, ako sa z h... da upliest bic.
Však nie sme každý rovnakí.
0 0
icemonika icemonika

icemonika je offline (nepripojený) icemonika

nikto...zatiaľ :)
misomiso Pozri príspevok
Tak uz som si parkrat toho Rybaka vypocul aj v radiu. Mozem povedat, ze ta skladba je pri vsetkej ucte dost stupidna, napad tam motivicky nie je ziaden, ale je to perfektne aranzovane, pomerne netradicne s tymi huslami a tiez je to perfektne interpretovane.

Pre mna je to dokaz, ako sa z h... da upliest bic.
Ale mne sa aj tak paci A aj keby mal prisernu piesen, spieval falosne aj tak by to vyhral...sak je taky rozkosny
A uplne by stacilo keby sa postavil na javisko a 3 minuty sa usmieval aj tak by to vyhral
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

icemonika Pozri príspevok
Ale mne sa aj tak paci A aj keby mal prisernu piesen, spieval falosne aj tak by to vyhral...sak je taky rozkosny
A uplne by stacilo keby sa postavil na javisko a 3 minuty sa usmieval aj tak by to vyhral
Icemonika mňa veru víťaz vôbec neoslovil, ani piesňou, ani úsmevom. Som asi z iného cesta. Ďakujem za prilepené video.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
jozka56 Pozri príspevok
Icemonika mňa veru víťaz vôbec neoslovil, ani piesňou, ani úsmevom. Som asi z iného cesta. Ďakujem za prilepené video.
Počkaj za pár rokov...teraz je mladý zajačik.....spýtaj sa 17-tiek na jeho kukuč
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

icemonika Pozri príspevok
Ale mne sa aj tak paci A aj keby mal prisernu piesen, spieval falosne aj tak by to vyhral...sak je taky rozkosny
A uplne by stacilo keby sa postavil na javisko a 3 minuty sa usmieval aj tak by to vyhral
alla66 Pozri príspevok
Počkaj za pár rokov...teraz je mladý zajačik.....spýtaj sa 17-tiek na jeho kukuč
Ano, osobna charizma valcuje uplne vsetko racio (spickovi marketeri maju pravdu). To je aj dovod, preco Meciar tak dlho vyhraval volby. Jednoducho niektori ludia vedia strhnut, je to o chemii. Aby niekoho neplietlo, ze spominam Meciara ako priklad, tak mne je ten Rybak tiez sympaticky. Za vykon 110%, ale ak sa pozriem racionalne na pesnicku, tak 30%.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

misomiso Pozri príspevok
Ano, osobna charizma valcuje uplne vsetko racio (spickovi marketeri maju pravdu). To je aj dovod, preco Meciar tak dlho vyhraval volby. Jednoducho niektori ludia vedia strhnut, je to o chemii. Aby niekoho neplietlo, ze spominam Meciara ako priklad, tak mne je ten Rybak tiez sympaticky. Za vykon 110%, ale ak sa pozriem racionalne na pesnicku, tak 30%.
Čo znamená pozrieť sa racionálne na pesničku?
Ak som to pochopila tak, ako si myslel, tak racionálne sa pozrieť na pesničku je zbytočné .... pre poslucháčov.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Gabi03 Pozri príspevok
Čo znamená pozrieť sa racionálne na pesničku?
Ak som to pochopila tak, ako si myslel, tak racionálne sa pozrieť na pesničku je zbytočné .... pre poslucháčov.
Mozno, ja som iba racionalne patral po tom, preco by som ja osobne Rybaka asi nedal na prve miesto. Proste na mna tiez vplyva sila osobnosti interpreta, ale kedze pocuvam rozne zanre, vzdy som si vyberal, co budem pocuvat a nepocuval som veci iba preto, ze prave idu v radiu, sam trocha hram, tak na mna prirodzene vplyva dost podstatne kvalita hudby, co sa tyka hodnoty napadov.

Teda v prenesenom slova zmysle - niektori politici maju dost vysoke preferencie, pretoze mnohi volici pocuvaju skor, AKO hovoria, zatial co ja patrim skor k tym, co pocuvaju CO hovoria. Rovnako som pocuval aj Euroviziu.

Proti Rybakovi nemam nic - naopak - ak by takyto chlapik dostal do ruky naozaj kvalitnu piesen, tak to bude hit storocia. Mozno sa dockame.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať