Zavrieť

Porady

energeticky certifikat budovy

Poradte kolko asi stoji energeticky certifikat budovy a kto ho robi, potrebujem ho ku kolaudacii rodinneho domu
Usporiadat
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Inzinier co mi robil ECB pri mojom dome ani nebol... Mohol som mu nadiktovat cokolvek... Predpokladam, ze nie je jediny, co to takto "riesi". S takymto pristupom by som to pri klamani dotiahol aj na "A"
0 0
vratnik vratnik

vratnik je offline (nepripojený) vratnik

janfasanga Pozri príspevok
Vypocet podla obdobnych metod ako ECB je vzdy povinna sucast projektovej dokumentacie. Cize ak si investor necha vypracovat kvalitny dobry projekt, ma to zaplatene vzdy PRED vystavbou. Ti co setria a daju si vypracovat lacny odflaknuty projekt, su zaskoceni pri kolaudacii. A casto su sklamani, ze ich dom je v triede C alebo D. Zaplatit si to samozrejme musia aj tak, len akurat im je to uz neskoro. Ale co uz? Chceli usetrit... Kto je na vine? EU? Alebo SR?
Nie je to celkom pravda, ten kdo zacal stavat napriklad pred 4 rokmi a dal si vyhotovit projekt u vyuceneho architekta, tak vtedy tento papier s projektom nedostal a teraz pri kolaudacii mu uz je zbytocny.
Pan Safanga, ak mozem tak mam na Vas otazku. Ked mam napriklad projekt na rekonstrukciu podkrovia (tak je to nazvane aj v projekte), tak potrebujem energ. certifikat na celu stavbu, alebo postacuje len na podkrovie?
0 0
janfasanga janfasanga

janfasanga je offline (nepripojený) janfasanga

Ján Fašanga, autor. Ing.
vratnik Pozri príspevok
Nie je to celkom pravda, ten kdo zacal stavat napriklad pred 4 rokmi a dal si vyhotovit projekt u vyuceneho architekta, tak vtedy tento papier s projektom nedostal a teraz pri kolaudacii mu uz je zbytocny.
Pan Safanga, ak mozem tak mam na Vas otazku. Ked mam napriklad projekt na rekonstrukciu podkrovia (tak je to nazvane aj v projekte), tak potrebujem energ. certifikat na celu stavbu, alebo postacuje len na podkrovie?
1. Ano, to je pravda, ked sa projekt robil este pred 2008, tak sa vypocty roblili inac, dokonca nie vzdy jednotne. Aj preto sa zaviedol jednotny vypocet, aby sa to mohlo porovnavat, predtym si vypocty casto "prisposobili" podla potreby .
2. predpokladam, ze to podkrovie nie je nejaka samostatna bytova jednotka, samostatny funkcny celok, vsak? Lebo ak je funkcne prepojene s rodinnym domom, tak v takom pripade je praktickejsie spravit ECB na cely rodinny dom, proste na budovu ako celok. Z hladiska pracnosti je to jedno (dokonca pravdepodobne aj jednoduchsie), takze nemal by byt cenovy rozdiel za ECB.
1 0
janfasanga janfasanga

janfasanga je offline (nepripojený) janfasanga

Ján Fašanga, autor. Ing.
TomasHC Pozri príspevok
Inzinier co mi robil ECB pri mojom dome ani nebol... Mohol som mu nadiktovat cokolvek... Predpokladam, ze nie je jediny, co to takto "riesi". S takymto pristupom by som to pri klamani dotiahol aj na "A"
to je fakt, niet pochyb. Ale ani pri obhliadke sa neda vzdy vsetko overit, napr. hrubka tepelnej izolacie zabudovanej v konstrukcii... (napr. v podlahe, pod sadrokartonom, ...). Taze nezostane nic ine, len sa spoliehat na projektovu dokumentaciu, stavebny dennik, pripadnu fotodokumentaciu vystavby ci informacie, ktore poskytne majitel budovy... Je v jeho zaujme, aby mal ECB napocitany co najrealnejsie. Ked uz si to musi dat spravit a zaplatit to, tak nech je to aspon spolahlivy vypocet, nie len nejaky zdrap papiera plny bulharskych konstant... Teda aspon podla mna. Ale napr. v euroline (katalogove projekty) "predavaju" za 100,- eur akesi potvrdenie o tom, ze ste si u nich objednali ECB a stym potvrdenim vybavite kolaudaciu. Cize aj takyto moze byt pristup odborne sposobilej osoby na ECB . Otazne je, ze nakolko je to korektne a ci vobec legalne... A tiez je otazka, co je lepsie, zaplatit stovku za "nic" a potom dufat, ze nato nikto nepride, alebo za cca. dvojnasobok si dat vypracovat ECB a mat pokoj minimalne 10 rokov? Mali sme klienta, co si takto skolaudoval dom pred dvomi rokmi, a odvtedy ho neustale buzerovali zo stavebneho uradu, nakoniec to vzdal a dal si vypracovat ECB. A tym padom ho to dokopy stalo asi o 30% viac a kopu nervov za tie 2 roky...
Naposledy upravil janfasanga : 14.11.10 at 09:16
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
janfasanga Pozri príspevok
ECB definuje akusi "normalizovanu" potrebu energie, t.j. energeticku hospodarnost budovy pri normalizovanom uzivani budovy, aby sa jednotlive domy mohli relevantne porovnavat. Z ECB sa dozviem take informacie o budove, ktore by som mozno nemal. A pri kupe domu je to pre kupujuceho neskutocne cenna a uzitocna informacia, urcite ma vacsiu hodnotu, ako je samotna cena ECB. Z ceny domu je to 0,1%. To je ako u chladnicky. Kupili by ste si chladnicku v energetickej triede C alebo D, ak by stala rovnako ako ta v energetickej triede A? Urcite nie. Kupit novostavbu pred zavedenim ECB bola casto kupa macky vo vreci. Snad sa to trocha zlepsi zavedenim ECB. Samozrejme ak si clovek stavia pre seba a dom nechce predavat, tak tato vyhoda mu je pochopitelne nanic, ale ktovie, mozno o par rokov ten svoj dom bude predavat a vtedy mu uz nebude jedno, ci ho ma v triede D alebo A!
Som rád že sa tu na takúto tému rozprúdila diskusia ,na druhú stranu stojím nohami pevne na zemi pozerám sa na ten problém zvysoka!!!Na Slovenku má informácia o certifikáte nulovú hodnotu.Na Slovensku je korupcia a úplatkárstvo,ktoré dehonestuje akékoľvek údaje akýchkoľvek noriem a nariadení o hospodárnosti a certifikátov.Ten kto takýmto bludom verí sa dopúšta omylu.Ja v stavebníctve reálne fungujem a viem o tom svoje.Ojeb...ť na certifikáte nieje trestné...ta o čom sa tu bavíme.
0 0
janfasanga janfasanga

janfasanga je offline (nepripojený) janfasanga

Ján Fašanga, autor. Ing.
...no, je v tom poriadny kus pravdy... Zial nie vzdy sa da spolahnut nato, ze to co je v ECB ktory mi predlozi developer, ci je naozaj spolahlive... Ale stale si mozem zavolat vlastneho nezavisleho odbornika, nech sa mi nato vyjadri. Pravdou je ale, ze to uz vobc nemusi byt vyslovene ECB, ale klasicky odborny posudok...
0 0
lutec lutec

lutec je offline (nepripojený) lutec

Súhlas. V konečnom dôsledku sa dá celkom slušne plytvať energiou aj v NED dome, a naopak, rozumným zapojením zdrojov a šetrením dostať normovaný EUD pod 50 kWh/m2 a rok, ale, a to je veľmi dôležité, energetické vyhodnotenie budovy, resp. alternatívy, pomôžu laickým stavebníkom pri výbere projektu, pri správnej voľbe stavebného systému. Je dobré vedieť dopredu:
... áno som ochotný ročne dávať 600€ za plyn, aká má byť najvhodnejšia skladba oplášťenia?
... ja som ochotný dať max 200€, a radšej budem bývať v PS krabici...
Doteraz sa tieto veci pri výbere projektu moc nepreberali, aspoň nie tak konkrétne.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Ja osobne odmietam cokolvek, co ma navratnost 15 rokov - vsetko sa kazi po 3-5 rokoch, takze realna navratnost moze byt kludne 20-25 rokov, co uz bude 3x moralne zastarane.

Nebudem "green" a NED za cenu x stotisic Sk vstupnych nakladov. Prevadzkove naklady nie su vsetko, ako som pisal vyssie...
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

zaplatit stovku za "nic" a potom dufat, ze nato nikto nepride, alebo za cca. dvojnasobok si dat vypracovat ECB a mat pokoj minimalne 10 rokov?

a týmto ste čo mysleli ? kto by mal na čo prísť ? na akých 10r. má pokoj ?
0 0
janfasanga janfasanga

janfasanga je offline (nepripojený) janfasanga

Ján Fašanga, autor. Ing.
TomasHC Pozri príspevok
Ja osobne odmietam cokolvek, co ma navratnost 15 rokov - vsetko sa kazi po 3-5 rokoch, takze realna navratnost moze byt kludne 20-25 rokov, co uz bude 3x moralne zastarane.
Vtomto sa maximalne zhodneme, ja si tiez myslim, ze v stavebnictve je navratnost 10 (ci viac) rokov uz o nicom. Dokonalym prikladom je nato tzv. "aktivny dom", kde su zabudovane vsetky mozne technologie, ktore su na trhu (teplovodne rozvody aj v obvodovych stenach + fotovoltaicke solarne panely + tepelne cerpadlo + vzduchotechnika s rekuperaciou tepla + inteligentny riadiaci system co to vsetko koordinuje, ...). Neviem, aku to moze mat navratnost, ale neprekvapilo by ma ak by to bolo okolo 30-50 rokov. A dovtedy sa vsetky tieto technologie zarucene pokazia a stanu sa totalne zastaralymi. Ako experiment je to OK, ved experimenty nas posuvaju vpred. Ale vobec to nevidim ako buducnost individualnej bytovej vystavby.
Ale na druhej strane tu musim aj dodat, ze podla mna kvalita byvania by mala byt dolezitejsim faktorom, ako hocico ine (podla mna dolezitejsie, ako je samotna potreba energie, ci navratnost investicie). V dome ma byt predovsetkym prijemne a zdrave prostredie, a ktomu je niekedy potrebne siahnut aj po technologickych zariadeniach.
0 0
janfasanga janfasanga

janfasanga je offline (nepripojený) janfasanga

Ján Fašanga, autor. Ing.
bjuty smis Pozri príspevok
zaplatit stovku za "nic" a potom dufat, ze nato nikto nepride, alebo za cca. dvojnasobok si dat vypracovat ECB a mat pokoj minimalne 10 rokov?

a týmto ste čo mysleli ? kto by mal na čo prísť ? na akých 10r. má pokoj ?
1. To, ze stavebnik dom skolauduje bez ECB, este neznamena, ze sa vyhol povinnosti, ktoru mu prikazuje legislativa SR. Stavebny urad nie je nuteny to od stavebnika ziadat, ja osobne viem o niekolkych stavebnych uradoch, kde ECB dokonca vobec neziadaju. (Neviem, ze z akeho dovodu, ci len z nevedomosti, ale to je v podstate jedno). Pozor! Zabezpecit certifikaciu budovy je povinnost stavebnika, nie stavebneho uradu. Stavebny urad moze stavbu skolaudovat aj bez ECB a to v plnom sulade s platnou legislativou: v odovodnenom pripade moze urcit dolozenie ECB dodatocne. Kazdy ECB je registrovany a evidovany, dokonca je to dostupne aj verejnosti na internete. Cize aj informacia je verejne dostupna, ze stavba ktora bola skolaudovana, nebola certifikovana. Vobec tym nechcem nikoho strasit, ci prehovarat aby si dal vyparcovat ECB, len som to tu chcel upresnit, ze takato zalezitost vobec nie je len nejakou tajnou kamaratskou dohodou medzi konkretnym uradnikom a stavebnikom.
2. ECB ma platnost 10 rokov. Aktualizacia (predlzenie) je samozrejme len formalita.
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

uf, no dúfam, že to bude treba zase po 10r. predlžovať.....
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Dúfam že nebudem , ale moja otázka je na cenu za certifikát. Aj keď sme ešte v roku 2009v uznesení zo schôdze žiadali správcu,
v časti: C./ Ukladá a žiada:
2./ Žiada správcu aby previedol výber na spracovateľa energetického certifikátu bytového domu, oslovením aspoň troch oprávnených spracovateľov a za účasti zástupcov členskej samosprávy previedol výber.
Správca to neurobil, ale to je iný problém.
18.1.2011 bol u nás spracovateľ certifikátu aj s kurenárom, obzreli si všetko a teraz ma správca vyzval, aby som došla podpísať faktúru. Iba predpokladám, že cena bude podľa toho, ako bolo na schôdzi uvedená (50 000.- tis Sk). Je výška adekvátna?! Náš blok je vežiak, 12 poschodový,zo zelezobetónových závesných panelov, priečky tiež zelezobetónové. Má suterén a technické podlažie nad 12.poschodím. Strecha-terasa je pochôzna. Sme posledný blok na sídlisku z 11-tich, čo už majú urobené zateplenie, aj certifikáty.
Prosím o Vaše názory a ak moja otázka nie je na mieste, tak o prepáčenie.

Tak ešte otázka, alebo smerovanie na link, kde by som mohla zistiť, čo všetko sa pri energetickom audite má robiť?
Naposledy upravil Zitulda : 08.02.11 at 08:14 Dôvod: doplnenie otázky
0 0
janfasanga janfasanga

janfasanga je offline (nepripojený) janfasanga

Ján Fašanga, autor. Ing.
Zitulda Pozri príspevok
...
18.1.2011 bol u nás spracovateľ certifikátu aj s kurenárom, obzreli si všetko a teraz ma správca vyzval, aby som došla podpísať faktúru. Iba predpokladám, že cena bude podľa toho, ako bolo na schôdzi uvedená (50 000.- tis Sk). Je výška adekvátna?! Náš blok je vežiak, 12 poschodový, so suterénom a s technickým podlažím na 12.poschodím.
...
Prosím o Vaše názory a ak moja otázka nie je na mieste, tak o prepáčenie.

Tak ešte otázka, alebo smerovanie na link, kde by som mohla zistiť, čo všetko sa pri energetickom audite má robiť?
Dobrý deň, tak ako to beží v službách vo všeobecnosti, tak aj pri eneregtickej certifikácii budov platí, že cenu diktuje trh, zavisí od dopytu a ponúk, čiže je vlastne len vecou dohody medzi objednávateľom a dodávateľom. Výber je možné spraviť aj porovnaním viacero ponúk, pričom sa zohľadnia Vaše individuálne priority (či je to už komplexnosť služby, rýchlosť dodávky, cena, záruka, platobné podmienky, atď-atď.)
Horeuvedená cena (50.000,- SK s dph) je podľa môjho názoru adekvátna (vykonávanie tejto činnosti si vyžaduje odbornú spôsobilosť podľa osobitných predpisov, a to minimálne dvoch osôb pre vlastné odbory). Ale kedže úplne presne viem aké sú trhové ceny, tak Vám môžem prezradiť, že by ste to mohli mať aj o 30-40% lacnejšie, možno aj za polovicu horeuvedenej ceny. (Ale opakujem, nie vždy je najdôležitejšia len a len cena!). Rozhodne by to ale chcelo viac vstupných informácií, lebo cena závisí od mnoho faktorov.
(PS: Nemusíte sa zaťažovať detailami samotného výpočtu ECB, forma, rozsah aj postup sú presne definované legislatívou, to už Váš dodávateľ presne vie, ako má postupovať a ktoré podklady a informácie si potrebuje zaobstarať. Svojim podpisom a pečiatkou na ECB potvrdzuje svoju zodpovednosť a garantuje kvalitu svojho výstupu/produktu)
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Ďakujem Ti pekne za odpoveď. Píšeš, že by to p žiadalo viac vstupných informácií...to akože z našej strany?...projekty atď?
0 0
janfasanga janfasanga

janfasanga je offline (nepripojený) janfasanga

Ján Fašanga, autor. Ing.
Zitulda Pozri príspevok
Ďakujem Ti pekne za odpoveď. Píšeš, že by to p žiadalo viac vstupných informácií...to akože z našej strany?...projekty atď?
áno, chcem tým povedať, že aby sa dalo k ponuke (a prípadne aj k samotnej cene) relevantne vyjadriť, treba vedieť napr. úžitkovú plochu budovy, typ panelovej sústavy, počet bytov, sytém vykurovania, zdroj tepla (diaľkové vykurovanie alebo vlastná kotolňa), či je k dispozícii kvalitný a využiteľný projekt zateplenia (niektoré projekty sú dobré tak na dve veci , plné bludov a bulharských konštánt), či sú v budove aj iné prevádzky ako byty (napr. predajňa, garáže, a pod.), či je v budove vzduchotechnika alebo klimatizácia, atď-atď. Tieto veci výrazne ovplyvnia cenu. Cena môže byť v jednoduchom prípade hoci aj výrazne nižšia ako ste písali, ale ak do toho vstúpia aj ďaľšie profesie, tak môže dokonca byť aj výrazne vyššia. Takže asi tak. Ale ako som už písal, ponuka NIKDY nie je len o cene, resp. cena je VŽDY len vecou dohody.
0 0
janfasanga janfasanga

janfasanga je offline (nepripojený) janfasanga

Ján Fašanga, autor. Ing.
...v tomto prípadne je to už síce jedno, ale ešte by som doplnil, že podľa mňa je úplne najideálnejšie, ak súčasťou ponuky na projekt zateplenia budovy je aj vypracovanie ECB ku kolaudácii, a to napr. so zárukou najnižšej ceny. Ja to tak robím a podľa mňa by to tak malo byť vždy. Veď súčasťou každého dobrého projektu zateplenia je aj podobný výpočet ako je k energetickému certifikátu (treba samozrejme pár vecí upraviť a zohľadniť vykonané zmeny oproti pôvodnému projektu, atď.). Tak prečo by ste mali znovu platiť niekoho aby začal od nuly a celé dni si študoval podklady? Veď kto by už mohol vedieť viac o konkrétnej stavbe, ako ten čo navrhoval jej komplexnú obnovu?
0 0
lutec lutec

lutec je offline (nepripojený) lutec

To "Zitulda"
Janfasanga má úplnú pravdu, a bonbónik na torte je tá posledná informácie. Tí čo zatepľovali to mali mať spočítané.
A či je cena premrštená. Panelák je najjednoduchší stavebný objekt pre výpočet ECB, v podstate by vám (a jemu tiež) stačilo okopírovať ECB od susedných blokov. Rozdiel môže byť len v rozsahu a hrúbke zateplenia. Ak by som nemal žiadne informácie a musel by som ich zháňať, dám vám certifikát do 3 dní (nerobím to) Kto má info, stačí mu 1 deň.J
Je adekvátna tá suma za 1 deň práce?
To je hypotetická otázka. Tak ako tá súčasná: Je adekvátne odstupné 90 tis.€ za 3 týždne riaditeľovania v teplárni?
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

lutec Pozri príspevok
To "Zitulda"
Janfasanga má úplnú pravdu, a bonbónik na torte je tá posledná informácie. Tí čo zatepľovali to mali mať spočítané.
Áno nal pravdu a čo písal, je vidieť, že je na to odborník, ale povedz mi prosím kde je ten bonbónik na torte...čo píšeš?...toto asi si napísal a ja sa pýtam tiež iba tak-mimo témy
A či je cena premrštená.
môžem povedať, lebo už viem, že cena nie je taká ako som uvádzala, ale je prijateľná, dobrá. Sme spokojní.
Panelák je najjednoduchší stavebný objekt pre výpočet ECB, v podstate by vám (a jemu tiež) stačilo okopírovať ECB od susedných blokov. Rozdiel môže byť len v rozsahu a hrúbke zateplenia.
Veď práve, čo blok, to môže byť nielen hrúbka, ale aj material izolantu iný. A čo sa týka výpočtu, že je najjednoduchší?! Ja si to netrúfnem tvrdiť ako ty, lebo podľa mňa každá práca má svoje finesy a musí ich robiť odborník a nie diletant a preto s tým s tebou nesúhlasím. Som presvedčená, že ak chce robiť ho správnea je zodpovedný, okopírovať by nemal. No, môže sa to stať nesvedomitým, čo si svoju prácu nevážia a iba zarobiť chcú.
Ak by som nemal žiadne informácie a musel by som ich zháňať, dám vám certifikát do 3 dní (nerobím to) Kto má info, stačí mu 1 deň.J
Nehnevaj sa, ale ak nemáš na to oprávnenie spracovať ECB, o čom to rozprávaš? To si tak trúfaš?
Je adekvátna tá suma za 1 deň práce?
To je hypotetická otázka. Tak ako tá súčasná: Je adekvátne odstupné 90 tis.€ za 3 týždne riaditeľovania v teplárni?
Na tieto dve vety nemám odpoveď, iba snáď toľko, že sú mimi témy.
Naposledy upravil Zitulda : 10.02.11 at 14:46 Dôvod: malé úpravy v texte
1 0
lutec lutec

lutec je offline (nepripojený) lutec

Najskôr som nemienil na toto vôbec reagovať, pretože to znelo ako podráždená reakcia toho, čo robí svoj prvý certifikát a tu na blogu si testuje správne nastavenie ceny.
Ale pre tých ostatných: Počítať tepelné odpory stavebných konštrukcií a tepelné straty objektov vie každý absolvent stavebnej fakulty, aspoň by mal. Rozdiel je iba v tom, že nie každý sa s tým živý, môže to robiť dennodenne ako rutinu pri projektovaní a nemusí mať tú guľatú pečiatku, ktorú si ECB vyžaduje. To neznamená, že je v tom diletant.
Diletanti sú ľudia, čo si myslia, že ak niekto má na to "papier", zákonite to musí robiť poctivo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať