Zavrieť

Porady

Vyuctovanie za rok 2008

Dobry den. Od juna 2008 sme sa nastahovali do novostavby samozrejme ze spravcovska spolocnost nam bola zazmluvnena na jeden rok nebudem ju menovat i ked by som ju rada pridala niekde s nazvom pozor na tuto spravcovsku spolocnost.
Cely ten rok co ju mame sa potykame s neprofesionalnym pristupom je nas tu viacero obyvatelov a fakt sme zazili za ten rok snad vsetko!
Teraz nam prislo vyuctovanie a my mame vsetci dojem ze nasa spravcovska spolocnost zase nieco pokoslala skratka absolutne im nedoverujeme. Nikdy sme s manzelom neriesili vyuctovanie a uprimne poviem ze ten papier je pre nas spanielska dedina ale div sa svete aj ostatnym susedom.
Potrebovala by som radu ako sa v tom vyuctovani vysomarit
Tak napriklad este celku rozumieme vyuctovani vody my sme si odpisovali merace ale napriklad studena voda cena za m3 54,49sk nasa spostreba 40 a zrazu je tam uprava spotreby koeficientom 1,15 a nasa spotreba stupne na 46,18 a cena 2516,37.
Pri teplej vode je koeficient 1.
Najhorsie na rozuctovani je samozrejme teplo
na schodzi sme si na radu nasich spravcov odsuhlasili pomer zakladna zlozka spotrebna 30/70 vraj tak ako je vo vyhlaske no a div sa svete. My mame celkovu spotrebu odpisanu zmeraca 3416,10 oznacili ako spotrebnu zlozku v kolonke cena za GJ je vynechane a mnozstvo tepla vynechane len huuups vyratana suma neviem z coho 12193,59!
V zakladnej zlozke si dosadili cislo 31,43 opat udaje z coho vychadzali chybaju a suma 2838,70. Takze za kurenie od juna do decembra mame zaplatit spolu 15 032,29SKK. Ked sme si pozreli celkovu spotrebu za nas vchod je to suma 123 869,00SKK a nasa suma tvori 1/8 z celkoveho nakladu a to je v nasom vchode 20bytov!!!
Plus je tam naratana este polozka ohrev teplej vody
Vobec tomu nerozumieme. Zalohy mame zaplatene zhruba za 10000 za teplo podla nich este mame za kurenie doplatit 5000sk
Budem rada ked sa najde nejaka ochotna dusa a pomoze mi rozlustit tuto zahadu
Usporiadat
krater krater

krater je offline (nepripojený) krater

slavica Pozri príspevok
Počkajte si na odpoveď, správca to musí dať do poriadku...nejaké divné 8 zlých meračov... Aj ja som prišla na to keď som jeden panelák preberala po inom správcovi, že tí, čo nemali merače SV dostali naspäť celú zálohu, bez žiadnej spotreby vody čiže náklad "0"...ktovie koľko rokov im to takto na OSBD "fachčilo" ??
Takze dnes nam prislo konecne vyjadrenie od nasho spravcu ohladom pokazenych meracov. Stihli to akurat do 30dni "puntickari"
Presne ako sme predpokladali prisla odpoved ze im nie je zname ze boli merace pokazene ani ze ich opravovali. Aby ste boli v obraze susedia im to nahlasovali a samotny spravca poslal pana ktory ich opravoval viem to lebo som sa s tym opravarom stretla na chodbe. Ale asi maju kratku pamat lebo si na to nepamataju. Nepamataju si na nieco co dali sami opravit. Ked nas domovy dovernik este vtedy po oprave pytal od nich zaznam o oprave povedali ze ziaden nemaju ze su opravene a hotovo tak teraz po pol roku uz mi to zapada preco nie je zaznam.
Je tu niekde diskusia kde sa da spravca menovat a vystrihat ludi pred jeho sluzbami? Rada by som vas na nasich chybach poucila!
0 0
krater krater

krater je offline (nepripojený) krater

neviem ci mi tu este niekto odpovie. ale kedze nas nas spravca takto odrbkal. Potrebujem radu ako mu dokazat ze tie merace boli pokazene. Suseda co to nahlasovala mi moze dat vyhlasenie ze to nahlasovala zial vraj ziaden mail z tej komunikacii nema. Neviem ci naozaj alebo radsej kedze oni maju malu spotrebu a viacmenej to ze im nesiel merac a ze im vyuctovali len to co bolo po oprave meracov im vyhovuje aj to ze spravca sa tvari ze sa to nikdy nestalo nic nebolo pokazene a nic opravovane
Oni mali urobit zaznam o oprave ale ako som pisala uz vtedy ziaden nemali a teraz uz vobec o ziadnom nevedia.
Posledna sanca je kedze sme novostavba zistit ci vtedy tuto raklamaciu posielali aj na stavbu ktora nam vtedy riesila nedorobky a reklamacie. Volala som na stavbu a ze si to pamataju ze boli v nasom vchode pokazene merace ze mi pozru maily.
Co by este bolo dobre zistit a predlozit?
DAKUJEM za kazdu radu
0 0
vierka541 vierka541

vierka541 je offline (nepripojený) vierka541

Prosím o radu, ktorá sa tiež týka vyúčtovania za rok 2008. Kde sa mám obrátiť, aby som doriešila môj problém, týkajúci sa vyplatenia platby vopred za byt, ktorý som predala. Podotýkam, že platbu vopred som musela zaplatiť aj za byt, ktorý som kúpila a dokonca musel zaplatiť aj nový nájomca môjho predaného bytu. Čiže vznikol stav, že za jeden byt správcovská spoločnosť disponuje s dvomi platbami vopred. Podotýkam, nie je to bežná platba.Myslím, že to nie je v poriadku, aby s mojími peniazmi disponovali celý rok až do ďalšieho vyúčtovania, i keď za 33 rokov som nikdy nemala nedoplatok vo vyúčtovaní.Ďakujem.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Podstatný je dátum predaja v zmluve o predaji - kúpe. Ak to bolo v priebehu roka 2008, mal by byt dostať výúčtovanie predpísaných záloh voči skutočným platbám. Keďže, v priebehu roka boli v dome dvaja vlastníci a správcovi nahlásili všetky stavy meracích zariadení v byte, počet osôb, osobomesiacov. Správca má povinnosť na základe nameraných údajov a dohody medzi predávajúcim a kupujúcim vypočítať ich podiel na vyúčtovaní v roku 2008.

Správcovia sú šikovní, aj OSDB, SBD, majú skúsenosti. V stanovách si nechajú odsúhlasiť, že ako člen družstva ste pri zmenách vlastníctva bytu pri súčasnom členstve v družstve zaplatiť družstvu, správcovi dohodnuté poplatky, Ktoré nepodliehajú ročnému vyúčtovaniu. Takže, ste niekedy podpísali, alebo ste poverili, alebo nepoverili, ale väčšina vlastníkov áno, že delegát na družstevnej schôdzi súhlasil s poplatkami. To sa týka aj Vás. Ak to tak bolo schválene zhromaždením delegátov správcu, vlastníkov bytov.

Vo Vašom prípade sa jedná o poplatky, ktoré sú mimo ročného vyúčtovania.

V takýchto pripadoch správca nepočíta ani kristové roky, 33 rokov vašho počtivého platenia mesačných úhrad a ročných vyúčtovaní. Potrebuje. ČO?

Cenzúra.
0 0
wier wier

wier je offline (nepripojený) wier

dobry den, pred 6+ dnami som dostala vyuctovanie
byvam na poslednom 6 podlazi, plocha bytu je 101,14 q a mam rovnaku spotrebu tepla na 1 mq ako ostatne byty aj, mensie pdo mnou. Kedy sa moze pouzit koeficient zohladnujuci nyvjňhodnu polohu bytu.
Nemame vyregulovanu sustavu, ani merace na rad.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

V nezákonnej lehote, ale predsa? Podstatný by mal byť výsledok a vaša spokojnosť.

Nie ste spokojná s rozdelením tepla? A prečo? Iniciovali ste, aby sa vyreguloval vykurovací systém, aby boli termostatické hlavice? Nechcete v dome pomerové meranie tepla v dome? Vaše stanovisko môže byť vyjaderne ale má len jeden hlas v dome.

Všetko je v poriadku. Správny spôsob rozdelenia, podľa m2. Výsledok na jeden m2 je vždy a všade rovnaký, že by mali byty iné plošné miery? Akry? Zakrý?

Zákon to rieši. Vy v dome nie?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

wier Pozri príspevok
dobry den, pred 6+ dnami som dostala vyuctovanie
byvam na poslednom 6 podlazi, plocha bytu je 101,14 q a mam rovnaku spotrebu tepla na 1 mq ako ostatne byty aj, mensie pdo mnou. Kedy sa moze pouzit koeficient zohladnujuci nyvjňhodnu polohu bytu.
Nemame vyregulovanu sustavu, ani merace na rad.
Ach to je hrozné mať plochu bytu v metrických centoch... a tá spotreba ? No ja by som také vyúčtovanie nechcela Nechce sa mi to vážiť...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

? . To nie , nie.
0 0
vierka541 vierka541

vierka541 je offline (nepripojený) vierka541

Nie nič sme také nepodpisovali, za bežný mesiac sa tiež platí dopredu, ale to je O.K.Túto platbu vopred sme všetci zaplatili pred niekoľkými rokmi s odôvodnením, že pri ich vyučtovaní za teplo na konci roka nemajú toľko financií na zaplatenie. Zaujímavé je, že suma platby vopred sa vždy objaví ako informácia na budúci rok. Čiže za 1. až 4 mesiac v tomto roku sú na účte vždy štyri platby + táto platba vopred. Pri osobnom rozhovore s pracovníčkou mi to sľúbila, že to bude zahrnuté v terajšom vyučtovaní za r.2008, ale nestralo sa tak a keď som telefonovala s tou pracovníčkou tak mi jednoducho povedala, že to môžem dostať voi vyučtovaní za tento rok. Byt som predala t.r. k 30. aprílu.Pýtam sa ako môžu mať na jeden a ten istý byt dve platby vopred?Ďakujem za pomoc.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Máte doklad o zaplatení požadovanej platby naviac, vlastne zo zákona vopred uhradenej. Ale stále je to vaša úhrada, ktorú je treba vyrovnať pri predaji bytu. Nový vlastník bytu - kupca, kedy zaplatil vopred?

Ako boli dohodnuté pri predaji bytu so správcom podmienky rozdelenia nákladov za dom na jednotlivé byty, keď správca ešte nemal výsledky za celý rok?

Jednoducho, každý z Vás mal zaplatené zálohy, každý podiel na plneniach, službách, spotrebách. Na základe týchto informácii Vám musia spraviť rozdelenie ročného vyúčtovaniu bytu za rok 2008.

Platbu naviac by Vám mali vrátiť. Platbu naviac podľa zákona by mali zaúčtovať novému vlastníkovi.


Prípadné iné poplatky nepodliehajú ročnému vyúčtovaniu.
0 0
vierka541 vierka541

vierka541 je offline (nepripojený) vierka541

Ďakujem za odpoveď a radu, ale vrátim sa k otázke, ktorú ste mi položili. Nový vlastník bytu musel zaplatiť hneď ako sa nasťahoval dve platby, jednu, ktorá sa tiež platí vopred bežne a tú druhú, ako platbu vopred, ktorú moju platbu si ja žiadam vrátiť. Predsa nemôžu mať na jeden byt dve platby vopred. Ešte sa chcem opýtať či pri predaji bytu musím čakať na vyúčtovanie až na budúci rok do mája i keď majú všetky podklady k vyúčtovaniu ako je SV ,TUV, merače ústr.kúrenia.Ďakujem za ochotu všetkým ktorí pomáhajú svojími vedomosťami. Je pravda, že viac ľudí viac vie.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Peniaze sa niekedy stratia a nikdy sa nenájdu. Treba si dávať pozor, aj v obchode, tiež Vám dávajú pokladničný bloček.

Čo sa týka ročného vyúčtovania? Sú to podklady na rozdelenie nákladov za konkrétny rok, náklady za konkrétny rok a zálohy za konkrétny rok.

Pokiaľ ste byt predali. Je v záujme predávajúceho a kupujúceho, aby bol zaznamenaný skutkoví stav pri preberaní bytu, stavy pomerových meradiel, osobomesiacov pred predajom, po predaji, teda hranica s ktorou súhlasia obidve strany. Na základe tých to údajov spraví správca ročné vyúčtovanie ročných nákladov za služby.

Na základe vašich zaznamenaných údajov a údajov, ktoré do konca roku dosiahol, nahlásil nový vlastník, musí, mal by správca rozdeliť ročné vyúčtovanie na byt pre jednotlivých vlastníkov pred predajom - kúpe bytu.

V priebehu roka nemôže správca spraviť ročné vyúčtovanie. Môže, čiastočné, ale s tým, že si nechá istú časť preplatku, ak nejaký vychádza, aby mohol pri ročnom vyúčtovaní zohľadniť, vyrovnať medzi predávajúcim a kupujúcim skutočné ročné vyúčtovanie.
0 0
vierka541 vierka541

vierka541 je offline (nepripojený) vierka541

Ďakujem, ďakujem, oceňujem kvalitu porady,je to veľká pomoc pre všetkých, ktorí si nevedia poradiť. Ale vrátim sa k odpovedi, viem, že správcovská spoločnosť by mohla spraviť vyúčtovanie aj za tieto 4 mesiace tohto roku, ale to by musela aj chcieť, čo je v mojom prípade a určite viem, že nielen v mojom na hony vzdialené, myslím tá snaha.Ale to mi ani tak nevadí, ako neprávom zadržiavaná platba vopred.
0 0
matrafatra matrafatra

matrafatra je offline (nepripojený) matrafatra

krater Pozri príspevok
slavica ja viem ze si v pozicii spravcu zial nasho sme si nevyberali zazmluvnil nam ho developer vdaka nim sme uz riesili tolko pochybnych veci ze sme ani neboli prekvapeni ze vyuctovanie nema ani hlavu ani patu. Si predstav ze vdaka nim sme boli tyzden bez teplej vody lebo sa ustne dohodli u nejakeh pana na plynarni ze si nejaku platbu rozdelia ziaden papier nic zrazu sme zistili ze nie je tepla voda ked sme prisli vecer z prace plynari nas odpojili ze sme nezaplatili a nikto si nepamatal ze nas spravca sa USTNE dohodol ze budu platit na dva krat peniaze mali!!! Kym to vsetko zase vykryli a spojazdnili my sme to boli s malymi detmi bez teplej vody!
Je to dobry pristup spravcu???
Dalsia vec je spravne ze pri vyuctovani vody je kazda jedna kolkonka vypisana ci uz cena za m3 ci uz fakturacna cena a pri vyuctovani plynu su tie kolonky vynechane? ci uz cena za GJ fakturovana spotreba mnozstvo tepla GJ??? Je tam len spotreba a naklad SKK a platte!
nasich 15tis je za obdobie september, oktober, november, december to jest 4mesiace v septembri sa zacalo kurit ku koncu este stale je tych 15tis adekvatnych???
Ja sa nepotrebujem storcovat a mudrovat a hladat chyby ja tu hladam pomoc a radu lebo sa to nielen mne ale aj ostatnym obyvatelom nepozdava!!!
V priebehu ich spravcovania sme oslovili niekolkych inych spravcov a z mnohych nasich poplatkov boli prekvapeni zial nemohli sme ich cely rok vymenit su zazmluvneny na rok nasim developerom! Ale uz im odzvonilo to mi ver!
Krater, pises, ze spravcu mate zazmluvneneho na rok developerom. Nie je to tak, ze spravcu ti (pri novostavbe) urcia na pol roka a da sa mu dat vypoved? Samozrejme pisomne. Neviem,ci sa tu vypoved je mozne dat az po pol roku, alebo ci az po ubehnuti pol roka. Viete to niekto nahodou presne?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

matrafatra Pozri príspevok
Krater, pises, ze spravcu mate zazmluvneneho na rok developerom. Nie je to tak, ze spravcu ti (pri novostavbe) urcia na pol roka a da sa mu dat vypoved? Samozrejme pisomne. Neviem,ci sa tu vypoved je mozne dat az po pol roku, alebo ci az po ubehnuti pol roka. Viete to niekto nahodou presne?
Zákon 182/1993, §8a, odsek 5

(5) Zmluva o výkone správy sa uzatvára so správcom písomne na neurčitý čas. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome môžu vypovedať zmluvu o výkone správy len na základe rozhodnutia podľa § 14. Výpovedná lehota je tri mesiace , ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak. Výpovedná lehota začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.


Zvyčajne to býva tak, že v novom dome sa vlastníci musia rozhľadieť, spoznať a spoznať aj spôsob ktorým je dom spravovaný. Ak sa im nepáči, zákon im umožňuje zmenu spôsobu, prípadne len správcu, ak je dom v správe?

Osobne si myslím, že developer, ak núti vlastníkov bytov podpísať zmluvu na určitú dobu, porušuje zákon. Akonáhle prídu 2/3 vlastníkov na to, že správca im nevyhovuje, môžu založiť v dome SVB. Ak to nie sú 2/3, ale len nadpolovičná väčšina, môžu rozhodnúť o zmene správcu. Výpovedná doba je tri mesiace. Pokiaľ developer navrhne a napíše do zmluvy o výkone správy jeden rok a vlastníci to podpíšu, tak výpovedná lehota je jeden rok.
0 0
krater krater

krater je offline (nepripojený) krater

vratim sa k teme. my sme museli mat spravcu 1rok potom sme sa stretli na schodzi a dohodli ze ho zmenime. vypoved zo zmluvy sme spisali pisomne a dolozili nasimi podpismi samozrejme sme museli mat aj hlasovanie kde sa musel zist urcity pocet ludi z domu myslim nadpolovicna vacsina. Nastastie sa nam to podarilo.
Rozlucka s nasim spravcom bola otrasna mali trojmesacnu vypovednu a boli to tazke tri mesiace neboli ochotny uz nic pre nas urobit nechceli nam dat nazriet do papierov katastrofa vobec s nami uz nic nechceli riesit aj keby nam barak na hlavu padol ich to uz nezaujimalo. Povedali nam ze budu radi ze maju od nas pokoj! Podotykam ze sme hned vyrukovali ze nemusia sa drzat trojmesacnej ked su z nas taky znechuteni ale o tom ani pocut. Takze sme ich este tri mesiace trpeli a poviem vam na rozlucku sa stala taka vec ze i ked este neodovzdali spravu novemu spravcovi vo vypovednej lehote nas odhlasili od mesta za vyvoz smeti. Zrazu nam len prisli z mestskeho uradu papiere ze mame kazdy osobitne zaplatit za odvoz lebo nas spravca odhlasil ale my sme smeti stale platili v mesacnych zalohach!!! Co na to poviete? Nastastie uz zasiahol novy spravca ktory nas opatovne nahlasil.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Takže, čo? Len zagratulovať! Keď sa chce, tak sa dá, ale musia viacerí, väčšina, najlepšie všetci.
0 0
matrafatra matrafatra

matrafatra je offline (nepripojený) matrafatra

Ahoj.Surne ta prosim napis mi vo veci,co si pisala- na mail:zdrawie@azet.sk . VOPRED DAKUJEM.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať