Zavrieť

Porady

odmietnutie dedičstva

Ahojte, porosím Vás o pomoc pre môjho otca.
Pred časom zomrel môj brat. Kedže nemal žiadny majetok, len dlhy, otec - ako dedič odmietol dedičstvo. Po čase zistil - možno si v tom žiali neuvedomil, že brat mal bežný účet s asi 500 sk a podielové listy nášho družstva - chodili mu výpisy. Kedže z účet kvôli poplatkom išel do mínusu, chcel ho zrušiť. V banke mu " nakázali ", musí obnoviť dedičské konanie a až potom ako majitel účtu ho môže zrušiť. Otec v dobrej viere chcel vyplatiť banke cca 1500 sk a účet zrušiť a zažiadal o obnovenie znovuobjaveného dedičstva. Tu mu notár nacenil majetok - nepredajné bezpodielové listy vytunelovaného družstva na základe ceny zo strediska cenných papierov na 1500 € a kedže brat mal dlhy v soc. poistovni, v tej cene má vraj zaplatiť dlh poistovni. Dedičstvo chcel teda odmietnuť, ale vraj to už nie je možné, kedže sám zažiadal o obnovenie konania. Notár zatial konanie odložil
. Prosím Vás, ako sa dá z toho dostať, zo svojho dôchodku to nikdy nesplatí.
Dakujem
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak raz otec odmietol dedičstvo, platí to aj na novoobjavený majetok a dlhy. Vyplýva to z judikátu, ktorý sa v sporoch stále cituje:
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/...xi_jud_fr0.htm
Číslo judikátu: 37/1974
Veta Najvyššieho súdu ČSR:
Prohlášení o odmítnutí nebo neodmítnutí dědictví se vztahuje na celé dědictví po zůstavitelovi , tedy i na majetek nově objevený.

Iný judikát hovorí o tom, že sa (otec) návrh môže vziať späť, ak nejde aj o protest iného účastníka konania - či to prichádza u vás do úvahy?
Číslo judikátu: 85/2002
Súd nemôže zastaviť konanie o novoobjavenom dedičstve začaté na návrh jedného z dedičov v dôsledku späťvzatia návrhu týmto dedičom, ak iný účastník dedičského konania trvá na prejednaní novoobjaveného majetku, najmä ak sám označil aj ďalšie veci patriace do dedičstva, ktoré v pôvodnom dedičskom konaní neboli prejednané (§ 96 ods. 2, § 175x O. s. p.)

Celý judikát je tu:
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/...xi_jud_fr0.htm
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Dlhy sa dedia len do výšky hodnoty majetku. tak ak má majetok hodnotu 10,-Sk a dlhy 100.000, uhradí dedič na dlh 10,-Sk a malo by to byť vybavené... Pravdepodobne to nie je také jednoduché, už tu ohľadom dedenia dlhov bola nejaká dlhšia téma, ale každopádne nie je povinný zaplatiť celý dlh.
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

Mária27,
velmi pekne dakujem, trochu sa mi ulavilo. Otec si napamätá presne,či odmietol dedičstvo. Vravel mi, že
prvá notárka dedičské konanie zastavila, lebo nebol žiadny majetok. Nedostal o tom žiadne vyrozumenie,
ked volal na súd na číslo, čo mu dala notárka pri konaní, povedali mu, že žiadny papier nebude, lebo nebol žiadny majetok. Ospravedlňujem sa za takýto opis situácie, ale lepšie mi to ( otec) nevedel opísať.
Vzťahuje sa tvoje vysvetlenie aj tento prípad ?
Dakujem.
Naposledy upravil bjuty smis : 19.05.09 at 15:35
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak neodmietol dedičstvo, ber za vzor druhý judikát, že môže návrh môže vziať späť. Toto ukáž notárovi, musí konanie zastaviť.

Tiež ber radu irisky, že dlhy sasplácajú len do výšky zdedeného majetku. Ostatné dlhy zostávajú vždy nesplatené.
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

Mária 27
dakujem velmi pekne, hned utekám za otcom, včera ani nespal )
0 0
alexadela alexadela

alexadela je offline (nepripojený) alexadela

Poprosím kto vie poradiť , chcem odmietnuť dedičstvo s tým , že nechcem aby právo dedenia prešlo aj na moje neplnoleté dieťa. Jednoducho nechcem dediť. Notárka ma upozornila že ak odmietnem ja súd môže rozhodnúť že dediť bude moje dieťa. Ďakujem za každú radu
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Notárka má pravdu.
0 0
jalla jalla

jalla je offline (nepripojený) jalla

Dobry den,

pri dedicstve mi napadla jedna vec, viete mi poradit, ak niekomu poziciam napr. 100.000 a on zomrie nemajetny - teda jeho dedici dedicstvo (= moj dlh) po nom odmietnu, tak o tie peniaze som prisla, ze?
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

jalla Pozri príspevok
Dobry den,

pri dedicstve mi napadla jedna vec, viete mi poradit, ak niekomu poziciam napr. 100.000 a on zomrie nemajetny - teda jeho dedici dedicstvo (= moj dlh) po nom odmietnu, tak o tie peniaze som prisla, ze?
Ak dlžník zomrie nemajetný, tak o svoje peniaze si prišla celkom určite.
0 0
Klara369 Klara369

Klara369 je offline (nepripojený) Klara369

Dobrý deň,

chcem sa opýtať. Moji rodičia sú rozvedený a ja žijem s mamou. Otec má dlhy - po jeho smrti mama nebude dediť ale ja a moji súrodenci áno? Keď chcem odmietnuť dedenie po ňom musím počkať až kým zomrie alebo sa to dá už teraz nejako odmietnuť?

A ak my to po ňom nezdedíme na koho to pripadne?


Ďakujem za pomoc ....
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

pokiaľ je otec živý tak o dedičstve sa vôbec nedebatuje. Za života totiž žiadne dedičstvo neexistuje aj keby mal neviem aký majetok. Dedičstvom sa to nazýva až po smrti poručiteľa.
Naposledy upravil willma : 09.09.09 at 15:12
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Klara369 Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcem sa opýtať. Moji rodičia sú rozvedený a ja žijem s mamou. Otec má dlhy - po jeho smrti mama nebude dediť ale ja a moji súrodenci áno? Keď chcem odmietnuť dedenie po ňom musím počkať až kým zomrie alebo sa to dá už teraz nejako odmietnuť?

A ak my to po ňom nezdedíme na koho to pripadne?


Ďakujem za pomoc ....
Za zivota otca nemozes dedictvo odmietnut.
Postupnost dedicov je definovana zakonom, nie su to len deti, ale aj ini pribuzni, pripadne osoby zijuce so zosnulym v case smrti.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

ivka70 Pozri príspevok
Za zivota otca nemozes dedictvo odmietnut.
Postupnost dedicov je definovana zakonom, nie su to len deti, ale aj ini pribuzni, pripadne osoby zijuce so zosnulym v case smrti.
A ak nie je zákonný dedič podľa obč. zákonníka, ani nezanechá závet, dedí štát.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
a ešte môže nastať situácia, že dedičstvo si podelia veritelia, ktorí si prihlásili pohľadávky
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

hanelie Pozri príspevok
a ešte môže nastať situácia, že dedičstvo si podelia veritelia, ktorí si prihlásili pohľadávky
To by sa museli s veriteľmi dohodnúť, teda by nejakí dedičia museli byť.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

willma Pozri príspevok
pokiaľ je otec živý tak o dedičstve sa vôbec nedebatuje. Za života totiž žiadne dedičstvo neexistuje aj keby mal neviem aký majetok. Dedičstvom sa to nazýva až po smrti poručiteľa.
je to divné citovať vlastný príspevok, ale inak sa nedá, nepochopila som totiž, čo také som napísala, že som si vyslúžila červený palec, no ale keď má niekto potrebu vyjadrovať sa takýmto spôsobom....
0 0
Klara369 Klara369

Klara369 je offline (nepripojený) Klara369

A ešte keď má otec nabraté pôžičky a nespláca ich môžu peniaze vymáhať potom od nás??
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

keď majú vysporiadané BSM a sú rozvedení dlhy po rozvode a prípadnej smrti poručiteľa sú tiež predmetom dedičského konania. A ďalšie vyjadrenie ohľadom dlhov máš v príspevku č. 3.
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Zapojím sa do tejto témy, pretože podľa názvu aj môj problém je podobný.
Po smrti môjho otca by moja mama chcela, aby časť bytu po otcovi zdedil jej vnuk, to znamená že by odmietla dedičstvo. Ale má aj záhradu, ktorú si chce nechať na vlastnom mene. Je to pravda, že sa nedá odmietnuť časť dedičstva?
Ako potom postupovať, má napísať darovaciu zmluvu na vnuka? Platí sa daň z príjmu z darovacej zmluvy?
Ďakujem za pomoc
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

Magma Pozri príspevok
Zapojím sa do tejto témy, pretože podľa názvu aj môj problém je podobný.
Po smrti môjho otca by moja mama chcela, aby časť bytu po otcovi zdedil jej vnuk, to znamená že by odmietla dedičstvo. Ale má aj záhradu, ktorú si chce nechať na vlastnom mene. Je to pravda, že sa nedá odmietnuť časť dedičstva?
Ako potom postupovať, má napísať darovaciu zmluvu na vnuka? Platí sa daň z príjmu z darovacej zmluvy?
Ďakujem za pomoc
Mama môže chcieť, aby dedil vnuk, ale zo zákona vnuk nie je oprávneným dedičom, keďže po Vašom otcovi dedí Vaša mama a Vy.
Ak chce mama, niečo dávať vnukovi, tak by malo najprv prebehnúť dedičské konanie a následne formou darovacej zmluvy previesť majetok, ktorý chce dať vnukovi.
Daň sa z darovania a ani z príjmu neplatí, platí sa len 66 € za vklad do katastra + náklady na spísanie darovacej zmluvy ak si ju necháte spísať notárom /právnikom... ale môžete si ju napísať aj Vy...
1 0
Načítať ďalšie