Zavrieť

Porady

Nárok na OČR - materská + SZČO

Prosím o radu. Teraz som sa s kamoškou bavila o tom, že keď mám dieťa choré a som na materskej a platím si doplnkové zdravotné od marca, že by som mala mať nárok na OČR. To doplnkové si platím len dva mesiace aj niečo teda nespĺňam podmienku že za posledné 2 roky som si platila 9 mesiacov. Platím len odvody ako SZČO a teraz plus to doplnkové. Dcéra je chorá od piatku 15.5.2009 a ja som tiež PN. Pracujem však ďalej tak neviem či by som na to mala nárok kebyže to donesiem do poisťovne, lebo v piatok som aj faktúrovala a dnes tiež. Ak by som nárok mala, vo štvrtok idem na kontrolu, mohla by mi dať doktorka OČR od toho piatku? Alebo to už teraz nemá význam? Ďakujem.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Brčko, kde prosím ťa nájdem v zákone o SP, že podmienka 270 dní poistenia sa nevzťahuje na OČR ?
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

brčko Pozri príspevok
janys,
to s tými 270dnami tvrdili aj mne (no bola to pracovníčka, ktorá s tým nepracovala, predpokladám tak isto ako tá, čo s tebou hovorila), no ja som si stála za svojim. Ked som tam prišla druhýkrát, tak už si to zistila a vedela, že nárok je. A ja som takto poberala Očr 2x a bez problémov (no nie som szčo).
No a s tou očr a fakturáciou by som si nerobila problém. Ved pri Očr sa nemusí dodržiavať žiadny liečebný režim ako pri PN, no a ak ide o intern.obchod, tak už vôbec by som si nerobila problém, ved to môžeš urobiť z domu za 10min. a dieťa ti môže vedla spať. Zákon o soc.poistení nič také nezakazuje.
Brčko ďakujem len ide o to že počas poberania OČR by som nemala mať žiadny príjem, len neviem kde to hľadať v zákone ako to je. Idem dnes študovať ale či niečo nájdem neviem.
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Tak som si prečítala zákon o soc. poistení č. 461/2003 a našla som toto:

§ 30
Všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky zamestnanca Zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak
a) splnil podmienky ustanovené na vznik nároku na
nemocenskú dávku počas trvania nemocenského
poistenia alebo po jeho zániku počas trvania nároku
na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote
a
b) nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ
podľa § 138ods. 1 až 7 za obdobie, v ktorom nevykonáva
činnosť zamestnanca z dôvodov uvedených
v § 33 ods. 1, § 39 ods. 1, § 48ods. 1 a § 49
ods. 1.

§ 31
Všeobecné podmienky nároku na nemocenské
dávky povinne nemocensky poistenej
samostatne zárobkovo činnej osoby
a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby
(1) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo
činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená
osoba majú nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon
neustanovuje inak, ak
a) splnili podmienky ustanovené na vznik nároku na
nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia
alebo po jeho zániku počas trvania nároku na
výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote a
b) zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr
v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom
vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky za
obdobie nemocenského poistenia povinne nemocensky
poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby
a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca
kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu
mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie
nemocenskej dávky.
(2) Ak vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej
dávky v kalendárnom mesiaci, v ktorom povinne nemocensky
poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe
a dobrovoľne nemocensky poistenej osobe prvýkrát
vzniklo nemocenské poistenie, vznikne nárok na nemocenskú
dávku, ak za tento mesiac zaplatili poistné na
nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň splatnosti
poistného na nemocenské poistenie.
(3) Povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo
činnej osobe a dobrovoľne nemocensky poistenej osobe,
ktorým vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
v ochrannej lehote, vznikne nárok na nemocenskú dávku,
ak zaplatili poistné na nemocenské poistenie za obdobie
nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej
samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky
poistenej osoby najneskôr v posledný deň splatnosti
poistného na nemocenské poistenie.

Z toho som usúdila že zamestnanec nemôže mať príjem aby mal nárok na nemocenskú dávku a SZČO v par. 31 tam sa nič o tomto príjme nespomína. Pochopila som to teda správne?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

veronikasad Pozri príspevok
Brčko, kde prosím ťa nájdem v zákone o SP, že podmienka 270 dní poistenia sa nevzťahuje na OČR ?
vo všeobecných podmienkach na nárok na nem.dávku § 30-31 sa podmienka "270 dní NP" nerieši

porovnaj napr.
§ 48 - nárok na MATERSKé a podmienka 270dní (nie je definovaná zvlášť pre zamestnancov, povinne NP szčo a DNP osoby, t.j. platí pre nem.poistenie akékolvek)

§ 33 - nárok na NEMOCENSKé a podmienka 270dní (je potrebné ju splniť len pri DNPosobách - vid ods.2, nevzťahuje sa na zamestnancov a povinne NP szčo - vid ods.1)

§ 39 - nárok na OšETROVNé - tam sa žiadna podmienka 270dní nespomína, t.j. nie je to podmienka na vznik nároku na ošetrovné pri zamestnancoch, povinne NP szčo a ani pri DNPosobách
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Brčko mne dnes tá pracovníčka z poisťovne vravela, že keď som DNP tak musím mať splnenú podmienku 270 dní inak mi to nepriznajú a tak isto mi tvrdila, že nemôžem mať príjem, neviem či prepočula že som SZČO alebo sa v tom tak podrobne nevyzná ako by sa mala. Podľa toho zákona mi je to už celkom jasné ako to je a v pondelok si teda pôjdem odovzdať OČR do sociálnej poisťovne aj na povinné poistenie aj na DNP. Ďakujem za všetky rady
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jennys Pozri príspevok
Brčko mne dnes tá pracovníčka z poisťovne vravela, že keď som DNP tak musím mať splnenú podmienku 270 dní inak mi to nepriznajú a tak isto mi tvrdila, že nemôžem mať príjem, neviem či prepočula že som SZČO alebo sa v tom tak podrobne nevyzná ako by sa mala. Podľa toho zákona mi je to už celkom jasné ako to je a v pondelok si teda pôjdem odovzdať OČR do sociálnej poisťovne aj na povinné poistenie aj na DNP. Ďakujem za všetky rady
... nie si prvá, ktorej to tvrdili ... jednoducho si to nevšímaj...
Ak tam pôjdeš osobne a budú ťa presviečať, že nemáš nárok, tak si priprav krátky list - potvrdenie prevzatia OČRky (obidvoch). A keď budú tvrdiť, že nemáš nárok, daj si potvrdiť prevzatie a nech ti teda pošlú zamietavé rozhodnutie (aj tak ho musia vydať).... ale zamietavé nebude
.. moja neter to rieši poštou - doporučenou (na SP sa už neunúva ....)
Odovzdať stačí po skončení ošetrovania ... pozri, či je tam upozornenie na tlačive, že dokedy.
Naposledy upravil Katy a R : 21.05.09 at 22:28
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

tiež som odovzdávala očr až po ukončení, t.j. naraz aj začiatok aj koniec a dala si opečiatkovať prevzatie. V zákone som nenašla nič o tom dokedy to tam treba odniesť.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať