Zavrieť

Porady

nárok na dovolenka a PN

Dobrý deň, prosím Vás, pracovníčka je na PN od 10/2008. Mzdový program mi od 1/2009 dal, nárok na dovolenku 0, keďže v roku 2009 neodpracovala nič.
Podľa ZP po neodpracovaní prvých 100 PD sa dovolenka kráti a toto mi nie je jasné, veď neodpracovala ani deň, tak z čoho sa jej kráti?
Alebo má nárok na dovolenku, aj keď je PN a neodp. v roku 2009 60 dní?
Ďakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

margaretka71 Pozri príspevok
Má mať 20 dní.
to bude "isté" až keď odpracuje 60 dní a vznikne mu nárok na dovolenku za kal. rok.
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Ešte mám jeden dotaz. PN-ky sa za kalendárny rok spočítavajú a zarátavajú sa do tých 100 neodpracovaných dní spolu? Nie každá osobitne?
Naposledy upravil margaretka71 : 22.05.09 at 11:49 Dôvod: pravopisná chyba
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

margaretka71 Pozri príspevok
Ešte mám jeden dotaz. PN-ky sa za kalendárny rok spočítavajú a zarátavajú sa do tých 100 neodpracovaných dní spolu? Nie každá osobitne?
Všetky prac. dni PN sa spočítavajú a ak presiahnu 100 dní v kal. roku dôjde ku kráteniu dovolenky - ak vznikol nárok na dovolenku za kal. rok.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ešte doplním veroniku, že do neodpracovaných/odpracovaných sa rátajú nielen prac. dni ale aj sviatky pripadajúce na prac. den. T.j. rátajú sa všetky dni okrem sobôt a nediel.

Ak pripadne sviatok na prac. den a zamestnanec nepracoval preto, že bol v tento den PN, na očr, čerpal RD, neplat.volno, tak sa ráta do neodpracovaných.

Ak ale sviatok pripadol napr. na stredu a v utorok a aj štvrtok zamestnanec pracoval, t.j. za bežných okolností by odpracoval aj stredu a tento sviatok je mu aj platený, tak táto streda sa ráta ako odpracovaný den. (snád som to velmi nedoplietla).

Tak isto sa do odpracovaných rata aj čerpanie dovolenky, čerpanie mater.dovolenky ...
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

medved Pozri príspevok
Tiež mám v tom dilemu, nakoľko program mi počíta niečo iné, ako som vypočítala ja, takže Vás tiež prosím o radu :
nástup do prac.pomeru 10.9.2008, od 26.10.2008 až do 30.4.2009 PN. Od 1.5.2009 MD. Prac. pomer má na dobu určitú do 30.6.2009.
Nakoľko je učiteľka nárok na D 45 dní. Vie mi niekto poradiť, koľko jej bude patriť D za rok 2008 a za r. 2009. Vopred ďakujem a prajem príjemný víkend.
súhlasím s veronikou,
no a za r.2009, vzhladom na to, že PP končí 30.6.09 bude mať nárok tiež na dovolenku len za odpracované dni, lebo nebude mať odpracovaných aspon 60dní, ale v obd. 1.5.-30.6.09 bude mať odpracoaných vdaka čerpaniu MD 21(máj)+22(jun)=43dní, t.j. nárok na 2/12-tiny z celoročného nároku za r.2009

za rok 2008 1/12-tina za myslím 33odpr.dní
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

veronikasad Pozri príspevok
- ak vznikol nárok na dovolenku za kal. rok.
ALebo na jej pomernú časť.
0 0
Danka123 Danka123

Danka123 je offline (nepripojený) Danka123

Môžete mi napísať, kde sa toto všetko dočítam tak poriadne, aby to pochopili aj zamestnanci v prípade potreby? Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Danka123 Pozri príspevok
Môžete mi napísať, kde sa toto všetko dočítam tak poriadne, aby to pochopili aj zamestnanci v prípade potreby? Ďakujem
Všetko o dovolenke sa dočítaš v ZP od §100 až po §117.
0 0
Danka123 Danka123

Danka123 je offline (nepripojený) Danka123

Ano, to viem, ale tieto všetky veci, čo sa tu píšu, sú mi zo ZP nie jasné.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Danka123 Pozri príspevok
Ano, to viem, ale tieto všetky veci, čo sa tu píšu, sú mi zo ZP nie jasné.
Skús napísať, čo konkrétne.
0 0
Danka123 Danka123

Danka123 je offline (nepripojený) Danka123

Napríklad to, že každý rok musí najprv odpracovať 60 dní, aby vznikol nárok na dovolenku.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Danka123 Pozri príspevok
Napríklad to, že každý rok musí najprv odpracovať 60 dní, aby vznikol nárok na dovolenku.
Áno, ak odpracuje aspoň 60 dní v roku, vzniká mu nárok na D za kalendárny rok,alebo na PČ dovolenky za celé odpracované mesiace, za každý tiež 1/12 dovtedy má nárok len na dovolenku za odpracované dni, za každých 21 dní 1/12 z ročného nároku, Ale to všetko máš v spomínaných §.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Danka123 Pozri príspevok
Napríklad to, že každý rok musí najprv odpracovať 60 dní, aby vznikol nárok na dovolenku.
Danka, napr. tu :

Dovolenka za kalendárny rok
§ 101

Na začiatok

Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú.

Treba pozornejšie čítať Zákonník práce, skús si niekde zohnať Zákonník práce s dôvodovou správou ...
<DT>
</DT>
0 0
Danka123 Danka123

Danka123 je offline (nepripojený) Danka123

Ďakujem
0 0
ivka22 ivka22

ivka22 je offline (nepripojený) ivka22

chcem sa opytat sestra nastupila do prace ale v tom case mala zaplatenu dovolenku, zamestnavatel jej vsak dovolenku nechce dat nakolko jej oznamil ze si musi nahlasit dovolenku do 6.8. potom uz dovolenky neda. ma pna to pravo aj ked ju uz ma vopred zaplatenu? dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ivka22 Pozri príspevok
chcem sa opytat sestra nastupila do prace ale v tom case mala zaplatenu dovolenku, zamestnavatel jej vsak dovolenku nechce dat nakolko jej oznamil ze si musi nahlasit dovolenku do 6.8. potom uz dovolenky neda. ma pna to pravo aj ked ju uz ma vopred zaplatenu? dakujem
Áno má právo, s dovolenkou disponuje zamestnáv. po dohode so zamestnancami.
0 0
ivka22 ivka22

ivka22 je offline (nepripojený) ivka22

dakujem
0 0
Danka123 Danka123

Danka123 je offline (nepripojený) Danka123

Napríklad pracovník nemá žiadnu starú dovolenku a v januári chce čerpať 2 dni. Môže? Starú D nemá, na novú ešte nemá nárok ani na alikvotnú časť.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Danka123 Pozri príspevok
Napríklad pracovník nemá žiadnu starú dovolenku a v januári chce čerpať 2 dni. Môže? Starú D nemá, na novú ešte nemá nárok ani na alikvotnú časť.
ak s tým zamestnávateľ súhlasí, môže. V prípade, že by mu z akéhokolvek dôvodu nevznikol na dovolenku nárok, je povinný túto vrátiť.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Prosím o radu, moja priateľka nastupuje kúpeľnú liečbu v trvaní 3 týždňov, keď nahlasovali zamestnávateľovi termíny čerpania dovoleniek, napísala, že nevie presný termín, nakoľko jej lekár odporučil kúpeľnú liečbu. Tým považovala celý problém za vybavený.
Teraz nastupuje na KL, zamestnávateľ jej nechce umožniť čerpať dovolenku v kuse, ale len prvý a posledný týždeň, alebo, že nech sa dá vypísať PN. Veď ona by sa aj dala, ale z minimálnej mzdy byť odkázaná na dávky PN, to je pre ňu veľmi problematické, príjem by bol nepostačujúci pre rodinu.
Preto prosím o radu, má právo zamestnávateľ rozhodnúť o tom, že jej nedá možnosť čerpať celú dovolenku, alebo, že sa musí na jeho podnet dať vypísať PN? Pozerala som ZP, konkrétne :

§ 111

(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
§ 112

(2) Zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na obdobie, keď je zamestnanec uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, a na obdobie, počas ktorého je zamestnanec na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke. Počas ostatných prekážok v práci na strane zamestnanca môže zamestnávateľ určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky len na jeho žiadosť.

Vopred ďakujem,
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať