Zavrieť

Porady

nárok na dovolenka a PN

Dobrý deň, prosím Vás, pracovníčka je na PN od 10/2008. Mzdový program mi od 1/2009 dal, nárok na dovolenku 0, keďže v roku 2009 neodpracovala nič.
Podľa ZP po neodpracovaní prvých 100 PD sa dovolenka kráti a toto mi nie je jasné, veď neodpracovala ani deň, tak z čoho sa jej kráti?
Alebo má nárok na dovolenku, aj keď je PN a neodp. v roku 2009 60 dní?
Ďakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Fany Pozri príspevok
No áno. A z tých 21 dní, čo Veronika vyrátla nárok dovolenky 2008 po krátení, on vyčerpal už 8dní, teda by mu prešlo do r.2009 13 dní. Tieto mám ďalej krátiť? Ako?
Fany, tak ešte raz :

zostatok z roku 2007 12,5 dňa + nárok z roku 2008 21 dní - 20,5 dňa vyčerpané v roku 2008 = 13 dní, ktoré mu preplatíš pri skončení prac. pomeru
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

veronikasad Pozri príspevok
Katka, ale tam je ešte zostatok 12,5 dna z roku 2007, ktorú čerpal v roku 2008
To som si nevšimla. Potom ostáva preplatiť 13 dní.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Veronika, Katka, ďakujem. Takže už mu týchto 13 dní nemám krátiť, ani keď ďalej maródoval? Neposudzuje sa to tak, že by ich tento rok mohol čerpať, ale maródi, tak sa krátia?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Fany Pozri príspevok
No áno. A z tých 21 dní, čo Veronika vyrátla nárok dovolenky 2008 po krátení, on vyčerpal už 8dní, teda by mu prešlo do r.2009 13 dní. Tieto mám ďalej krátiť? Ako?
Nekrátiš - viĎ Zákonník práce § 109
(6) Dovolenka, na ktorú vznikol nárok v príslušnom kalendárnom roku, sa kráti len z dôvodov, ktoré vznikli v tom roku.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Fany Pozri príspevok
Veronika, Katka, ďakujem. Takže už mu týchto 13 dní nemám krátiť, ani keď ďalej maródoval? Neposudzuje sa to tak, že by ich tento rok mohol čerpať, ale maródi, tak sa krátia?
Fany, už som ti vyššie napísala, že nárok na dovolenku za rok 2009 mu nevznikol. Preplácaš mu zostatok dovolenky z roku 2008
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Ďakujem, ste zlaté. Príjemný deň.
0 0
Miloš Miloš

Miloš je offline (nepripojený) Miloš

Dobrý deň,prosím poradiť. Zamestnankyňa fyzicky neodpracovala v danom roku ani jeden deň.Bola na MD a na RD. Má nárok za tento rok na dovolenku? Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Miloš Pozri príspevok
Dobrý deň,prosím poradiť. Zamestnankyňa fyzicky neodpracovala v danom roku ani jeden deň.Bola na MD a na RD. Má nárok za tento rok na dovolenku? Ďakujem
Dni na MD sa pre nárok na dovolenku počítajú do odpracovaných. Dni na RD nie, za tieto dni sa dokonca kráti nárok, za prvých 100 dní o 1/12, za ďalších 21 rovnako o 1/12. Ale neuvádzaš nič o tom, o koľko dni ide na MD a RD.
0 0
Miloš Miloš

Miloš je offline (nepripojený) Miloš

V danom roku bola na MD viacej ako 60 dní.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Miloš Pozri príspevok
V danom roku bola na MD viacej ako 60 dní.
Vznikol jej nárok na dovolenku za kalendárny rok, resp. jej pomernú časť, a koľko dní bola na RD? Ak viac ako 100, tak ako som už písala vyššie, nárok sa jej kráti, ak menej ako 100, má nárok na celú dovolenku za rok.
0 0
Miloš Miloš

Miloš je offline (nepripojený) Miloš

Majka, ďakujem pekne za radu.
Miloš
0 0
Viera1000 Viera1000

Viera1000 je offline (nepripojený) Viera1000

neprepočítavam ani v takomto prípade nárok na dovolenku za odpracované dni? Čakám až keď odpracuje 60 dni a potom jej prvýkrát priznám nárok na dovolenku? Podľa mňa jej môžem priznať najprv nárok na dovolenku za odpracované dni, keď odpracuje 60 dni budem jej priznávať nárok na dovolenku za kalendárny rok.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Viera1000 Pozri príspevok
neprepočítavam ani v takomto prípade nárok na dovolenku za odpracované dni? Čakám až keď odpracuje 60 dni a potom jej prvýkrát priznám nárok na dovolenku? Podľa mňa jej môžem priznať najprv nárok na dovolenku za odpracované dni, keď odpracuje 60 dni budem jej priznávať nárok na dovolenku za kalendárny rok.
Ak odpracuje viac ako 60 dní, podľa ZP vzniká nárok na dovolenku za KR, resp. jej pomernú časť.
Dovolenka za kalendárne dni je len vtedy, ak nemá odpracovaných aspoň 60 dní.
0 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

Ahoj poraďáci.
Prosím o vysvetlenie:
od 3.3.09 do 30.6.09 som bola PN (t.j. 86 dní);
zostatok dovolenky za rok 2008 som čerpala 7. a 8. 7. 09 t. j. 2 dni);
novú dovolenku som zatiaľ nečerpala, ale plánujem v septembri 15 dní;
Chcela by som vedieť, že či do neodpracovaných dní na krátenie dovolenky sa ráta aj dovolenka za predchádzajúci rok a dovolenka za súčasný rok a tiež celodenné lekárske vyšetrenia.
Od 5. októbra by som mala ísť na operáciu chrbtice, čiže je predpoklad, že iba na PN prekročím 100 dní, resp. aj ďaľších 21 dní. S tou dovolenkou a "paragrafom" mi to nie je jasné či sa to tiež načítava ako neodpracované dni.
60 dní v roku odpracujem istotne.
Ďakujem všetkým za odpoveď.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mareko Pozri príspevok
Ahoj poraďáci.
Prosím o vysvetlenie:
od 3.3.09 do 30.6.09 som bola PN (t.j. 86 dní);
zostatok dovolenky za rok 2008 som čerpala 7. a 8. 7. 09 t. j. 2 dni);
novú dovolenku som zatiaľ nečerpala, ale plánujem v septembri 15 dní;
Chcela by som vedieť, že či do neodpracovaných dní na krátenie dovolenky sa ráta aj dovolenka za predchádzajúci rok a dovolenka za súčasný rok a tiež celodenné lekárske vyšetrenia.
Od 5. októbra by som mala ísť na operáciu chrbtice, čiže je predpoklad, že iba na PN prekročím 100 dní, resp. aj ďaľších 21 dní. S tou dovolenkou a "paragrafom" mi to nie je jasné či sa to tiež načítava ako neodpracované dni.
60 dní v roku odpracujem istotne.
Ďakujem všetkým za odpoveď.
Pozri § 109 Zákonníka práce :
(1) Ak nepracoval zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, z dôvodu výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu, z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 2) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 dní rovnako o jednu dvanástinu. Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá.


Čerpanie dovolenky, aj ošetrenie u lekára sa považuje za odpracovanú dobu, ktorá sa nezapočítava do dní pre krátenie nároku na dovolenku
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

mareko Pozri príspevok
Ahoj poraďáci.
Prosím o vysvetlenie:
od 3.3.09 do 30.6.09 som bola PN (t.j. 86 dní);
zostatok dovolenky za rok 2008 som čerpala 7. a 8. 7. 09 t. j. 2 dni);
novú dovolenku som zatiaľ nečerpala, ale plánujem v septembri 15 dní;
Chcela by som vedieť, že či do neodpracovaných dní na krátenie dovolenky sa ráta aj dovolenka za predchádzajúci rok a dovolenka za súčasný rok a tiež celodenné lekárske vyšetrenia.
Od 5. októbra by som mala ísť na operáciu chrbtice, čiže je predpoklad, že iba na PN prekročím 100 dní, resp. aj ďaľších 21 dní. S tou dovolenkou a "paragrafom" mi to nie je jasné či sa to tiež načítava ako neodpracované dni.
60 dní v roku odpracujem istotne.
Ďakujem všetkým za odpoveď.
Dovolenka, ani "paragraf" sa nezapočítavajú do neodpracovaných dní na krátenie dovolenky.
0 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

Ďakujem. Myslela som si že je to tak, ale trocha som zneistela, tak sa radšej pýtam.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Dobrý den, ja to zhrniem všetko do jedného:
Mám zamestnankynu nastúpila 16.6.2009 ako jej vyrátam dni dovolenky na tento rok. Za celý rok má nárok 25 dní.
Dalšia zamestnankyna je PN od 11.5. ako jej budem krátiť dovolenku? Tiež mala nárok na 25 dní.
Dakujem za odpovede
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

31Jankal Pozri príspevok
Dobrý den, ja to zhrniem všetko do jedného:
Mám zamestnankynu nastúpila 16.6.2009 ako jej vyrátam dni dovolenky na tento rok. Za celý rok má nárok 25 dní.
Dalšia zamestnankyna je PN od 11.5. ako jej budem krátiť dovolenku? Tiež mala nárok na 25 dní.
Dakujem za odpovede
1. zamestnankyňa
Pokiaľ neodpracuje 60 dní -Za každých 21 odpracov. dní patrí 1/12 roč. nároku.
2. zamestnankyňa
Krátiš za prvých 100 takto zamešk. dní o 1/12 a každých ďalších 21 rovnako o 1/12.
Pozri si Zákonník práce § 105 a § 109.
Naposledy upravil katka50 : 07.08.09 at 04:10
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

my jej tú dovolenku chceme dať hned.
Mohli by ste mi to vyrátať aj v prvom aj v druhom bode, ja sa v tých zákonoch nevyznám. Radšej sa učím z praxe. Dakujem ešte raz
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať