Zavrieť

Porady

KOSTOLY-zvonenie

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na názor ľudí z porady. Jedná sa o zvonenie zvonov na kostoloch. Dnes som tak nad tým uvažovala či sa nejedná o svojím spôsobom obťažovanie. Viem, že nezvonia v čase nočného kľudu, ale napríklad v Bratislave niečo takéto neregistrujem. Zvoní sa len v menších mestách a dedinkách. To je podľa mňa niečo také, ako keby som si ja pustila každý deň dvakrát denne naplné "gule" rádio a repráky dala do ulice a obťažovala tým okolie resp. pol mesta. Taký heavy metal by bol fajn. Ja viem, že je to všeobecne tolerované, len ma zaujíma Váš názor. Na záver podotýkam, že som veriaca.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
kačkapoliačka kačkapoliačka

kačkapoliačka je offline (nepripojený) kačkapoliačka

Ľudia neveríte, ale mňa zvony upokojujú.
Proste pre mňa je to meditácia. Som schopná ak sú v rádiu si ich pustiť nahlas a počúvať. Pritom bývam od detstva pár krokov od kostola. Pre mňa to nie je len zvuk je to hudba, ktorá vyjadruje túžbu po Bohu a v tomto unaháňanom svete ešte viac.
pa
kp
0 0
Monča Monča

Monča je offline (nepripojený) Monča

Bývam oproti kostolu, sú na ňom 3 zvony. Keby jeden deň nezazvonili, tak zaspíme do práce a deti do školy. O 6.00 zvonia prvý krát, to vieme, že máme ešte pol hodiny na leňošenie. O 6.30 zvonia druhýkrát, to už vstávame. Zvonia niekedy aj o 9.00 /myslím, že keď má cirkevná škola omšu/, potom o 12.00, niekedy aj 15.00, potom na večernú omšu - v zime o 18.00, v lete o 18.30 hod, naposledy o 20.00 hod. Ja nepoužívam hodinky, riadim sa zvonom. A v nedeľu sú omše v kostole 4, myslím že sa zvoní aj na konci omši, nie len pred omšou a mne to vôbec nevadí. Dívam sa na ne z balkóna, ako si tam odbíjajú...
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Nestačím sa čudovať, kam táto téma zašla. To si už nikto ani neprečíta zadanie? Každý reaguje na posledný príspevok a tak namiesto debaty o hluku je tu debata o svedomí a náboženstve. Ktovie, keby niekto tému náboženstva založil, pri akej téme by sa debata točila.
0 0
piggos piggos

piggos je offline (nepripojený) piggos

som kto som,..človek čo má rád humor ...viac
tutiola Pozri príspevok
Nestačím sa čudovať, kam táto téma zašla. To si už nikto ani neprečíta zadanie? Každý reaguje na posledný príspevok a tak namiesto debaty o hluku je tu debata o svedomí a náboženstve. Ktovie, keby niekto tému náboženstva založil, pri akej téme by sa debata točila.
asi by tá téma skončila... pri zvonení zvonov...
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Symbol Poľska - pieseň trubača sa v Krakove ozýva z veže denne viac ako šesť storočí a radio Krakov ho vysiela napoludnie od roku 1927, je to najstaršie vysielanie zvučky na svete. Pôvodne trubili trubači ráno a večer ako signál na otvorenie a zavretie mestkých brán, dnes ako turistická atrakcia každú hodinu.
podrobný článok:
http://www.krakow.pl//turystyka/wiez...=wieza/i1.html



0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

kaco11 Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na názor ľudí z porady. Jedná sa o zvonenie zvonov na kostoloch. Dnes som tak nad tým uvažovala či sa nejedná o svojím spôsobom obťažovanie. Viem, že nezvonia v čase nočného kľudu, ale napríklad v Bratislave niečo takéto neregistrujem. Zvoní sa len v menších mestách a dedinkách.
Nezvonia len kostoly. V Košiciach zvoní aj Stará Radnica, odbíja tuším každých 15 minút, a to nielen cez deň, ale aj v noci. Pred pár rokmi som bývala cca 1 km od Starej radnice a v noci ju bolo počuť. No neviem, či v Košiciach v meste zvonia kostoly, ešte som to nezaregistrovala.
0 0
sysula sysula

sysula je offline (nepripojený) sysula

zltalienka Pozri príspevok
Nezvonia len kostoly. V Košiciach zvoní aj Stará Radnica, odbíja tuším každých 15 minút, a to nielen cez deň, ale aj v noci. Pred pár rokmi som bývala cca 1 km od Starej radnice a v noci ju bolo počuť. No neviem, či v Košiciach v meste zvonia kostoly, ešte som to nezaregistrovala.
A každú hodinu zvoní aj zvonkohra
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

sysula Pozri príspevok
A každú hodinu zvoní aj zvonkohra
Tá je celkom fajn
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Zazvonil zvonec a rozprávky je konec. Nepomôže, táto téma je večná. Ako hluk.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
inkamia Pozri príspevok
môj nazor je taky, ze ked clovek vyrasta odmala na dedine,tak mu to ani nedochadza-stane sa z toho zvyk, tak ako "umyvanie zubov". Ale rozumien ludom, ktorí sa pristahuju na dedinu, a este do blizkosti kostola, a chcu si uzit kludu a zrazu zvonenie o 7,8 hod rano... tak to je na porazenie,ale da sa nato zvyknut tiez. Takze moja rada znie : treba este pred kupou domceku si obsliapnut domace zvyklosti,tradicie a okolie a casy zvonenia kostolov
Keď som bola členkou turistického oddielu a chodili sme po Československu, ale aj v zahraničí, prvá návšteva dediny, osady alebo mesta bola: kostol, potom krčma a spali sme v lese.
Tento príspevok mi pripomenul moju mladosť
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

tutiola Pozri príspevok
Nestačím sa čudovať, kam táto téma zašla. To si už nikto ani neprečíta zadanie? Každý reaguje na posledný príspevok a tak namiesto debaty o hluku je tu debata o svedomí a náboženstve. Ktovie, keby niekto tému náboženstva založil, pri akej téme by sa debata točila.
Ale ved to inak ani nejde. Ak sa naucis vnimat svet okolo seba komplexne a v suvislostiach, verim, ze vsetko pochopis.

Ak zalozis debatu o nadcasoch alebo OCR pripadne PN, tak na to ludia budu mat rozne nazory predovsetkym preto, ze jedni su zamestnanci a ini zasa zamestnavatelia. Ak sa bude diskutovat o vhodnosti reklam na cigarety, bude zalezat na tom, co fajcis alebo nie. Podla toho budes aj prezentovat svoj nazor na vec.

Zvonenie v kostoloch inak vnimaju ateisti, inak veriaci, a inak ti, co o sebe trvdia, ze su veriaci. Preto sa neda diskutovat iba o zvoneni ako hluku, bez suvislosti.
0 0
suskac suskac

suskac je offline (nepripojený) suskac

V plnej miere suhlasim s autorkou temy. Vadi mi to. Byvam na dedine mozno nejakych sto metrov od kostola a pýtam sa musia zvonit pol hodinu pred omsou a v case zaciatku omse? Veriaci, neveriaci, ktori chodia do kostola si nepamataju kedy zacina zvolavanie oveciek? Mne tiez nikto nemusi pripominat, ze rano idem napr. do prace zvonenim na celu dedinu. tiez ma napadlo, co by asi povedali keby som si pustil vezu na plne gule prave cez prebiehajucu omsu? Obtazuje ma to.
0 0
suskac suskac

suskac je offline (nepripojený) suskac

ALDA Pozri príspevok
Keď som bola členkou turistického oddielu a chodili sme po Československu, ale aj v zahraničí, prvá návšteva dediny, osady alebo mesta bola: kostol, potom krčma a spali sme v lese.
Tento príspevok mi pripomenul moju mladosť
Byvam pri kostole cely svoj zivot a nezvykol som si na to.
0 0
dušinka dušinka

dušinka je offline (nepripojený) dušinka

suskac: Zaráža ma arogancia, ktorú cítiť z Tvojho príspevku. Pokús sa zamyslieť nad tým, čo všetko zvony znamenajú a vyjadrujú. A prirovnávať ich k revúcim reproduktorom? To hádam nemyslíš vážne. Veľmi Ti želám, aby si sa nedostal do stavu keď budeš hľadať posilu a útechu v tichu kostola a pri sv.omši. Možno aj Ty budeš raz tou ovečkou, ktorú budú zvolávať k bohoslužbám. A nehovor nie. Takých už bolo....
Nezabudni. Kto vysoko skáče, nízko padá.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
misomiso Pozri príspevok
Ale ved to inak ani nejde. Ak sa naucis vnimat svet okolo seba komplexne a v suvislostiach, verim, ze vsetko pochopis.

Ak zalozis debatu o nadcasoch alebo OCR pripadne PN, tak na to ludia budu mat rozne nazory predovsetkym preto, ze jedni su zamestnanci a ini zasa zamestnavatelia. Ak sa bude diskutovat o vhodnosti reklam na cigarety, bude zalezat na tom, co fajcis alebo nie. Podla toho budes aj prezentovat svoj nazor na vec.

Zvonenie v kostoloch inak vnimaju ateisti, inak veriaci, a inak ti, co o sebe trvdia, ze su veriaci. Preto sa neda diskutovat iba o zvoneni ako hluku, bez suvislosti.

A za tých ateistov Ťa kto poveril hovoriť ?????
Snaž sa hovoriť vždy len za seba.

len tak som sem nakukla zo zvedavosti, koľko príspevkov spôsobil jeden nevinný dotaz a odchádzam asi takáto.
0 0
piestansky piestansky

piestansky je offline (nepripojený) piestansky

Sťažujete sa na zvonenie. U nás na sídlisku je taká krčma a každý piatok od 17.00 do 22,15 hod. hučia repráky na dvore domu, ktorý má prenajatý niekto.
Blízke sídlisko, kde je 6 barákov x 36 rodín, si nemôže pomôcť.Deti nespia, lebo ten hluk je ohlušujúci. Mestská polícia vraj nemôže nič robiť, lebo nočný kľud je od 22.00. V piatok tam boli láskaví policajti, o 22.00, pozerali sa, kým láskavo dohrajú. Vraj, aby sme spísali petíciu, odmerajú im hluk, a keď presiahne stanovenú hranicu, potom sa uvidí. Tak sa pýtam, načo je taká mestská polícia, platená aj z mojich daní, keď sa len prizerajú, kedy láskavo skončia. Ako sa ja môžem brániť - nijako. Mám si niekoho najať, aby im to prekazil? Tak kde sme.Sme ako sme, nie SME.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Melnick Pozri príspevok
A za tých ateistov Ťa kto poveril hovoriť ?????
Snaž sa hovoriť vždy len za seba.

len tak som sem nakukla zo zvedavosti, koľko príspevkov spôsobil jeden nevinný dotaz a odchádzam asi takáto.
Nie, nehovorim tu za nich, hovoria sami za seba, okrem ineho aj v tejto teme. Staci citat.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Tak tú možnosť hovoriť ľuďom samým za seba dopraj.
A láskavo sa pri tom pozri aj do svojich radov.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

misomiso Pozri príspevok
Ale ved to inak ani nejde. Ak sa naucis vnimat svet okolo seba komplexne a v suvislostiach, verim, ze vsetko pochopis.



Zvonenie v kostoloch inak vnimaju ateisti, inak veriaci, a inak ti, co o sebe trvdia, ze su veriaci. Preto sa neda diskutovat iba o zvoneni ako hluku, bez suvislosti.
Vieš Misomiso, mňa by tak zaujímalo, či si práve Ty tou ovečkou bez chyby, či si práve Ty ten pravý na moralizovanie, ktorý si v tejto téme vybral určité názory, určitých nickov na ukameňovanie.
Lebo ak si bez viny, si zaradený do skupiny veriaci a nie do skupiny ateista, alebo ten, čo o sebe tvrdí, že je veriaci - tak nech sa páči - od Teba tie kamene znesiem.
A v princípe sa teším. V Tvojej osobe nachádzam dokonalosť samú o sebe, čo je viac ako ojedinelé.
A pokorne sa zaradzujem do skupiny tých, čo sa tvária, že sú veriaci.
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
suskac Pozri príspevok
V plnej miere suhlasim s autorkou temy. Vadi mi to. Byvam na dedine mozno nejakych sto metrov od kostola a pýtam sa musia zvonit pol hodinu pred omsou a v case zaciatku omse? Veriaci, neveriaci, ktori chodia do kostola si nepamataju kedy zacina zvolavanie oveciek? Mne tiez nikto nemusi pripominat, ze rano idem napr. do prace zvonenim na celu dedinu. tiez ma napadlo, co by asi povedali keby som si pustil vezu na plne gule prave cez prebiehajucu omsu? Obtazuje ma to.
Nechápem, prečo hneď všetci tu miešate to, či je niekto veriaci alebo nie. Veď len priamo odpovedal na zadanie. Sme predsa ľudia rôzní. Jedným vadí to, iným ono. V tejto téme predsa nejde o to či si alebo nie si veriaci, ale o to, či vás zvuk zvonov vás ruší, alebo nie. Keď idem na návštevu do Bratislavy, tak mi tam prekáža hluk aut a keď synovia prídu domov, vadí im ticho. Ale predsa to neznamená, že sa nemáme radi, alebo že sa prestaneme navštevovať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať