Zavrieť

Porady

Usporiadat
anithocka anithocka

anithocka je offline (nepripojený) anithocka

ahojte, ja som vystavovanie faktúr vyriešila tak, že som si v Oberone vytvorila novú firmu spravila tam prechod na euro a ide to, a ked už budem mať uzavretý rok 2008 vtedy si spravím preklop na euro a znova si nahodím jednotlivé faktúry a mám po probléme
...asi som nechápavý typ človeka, neviem urobiť to ročné zúčtovanie preddavkov na daň, stále mi vypisuje, že nemám ho vykonané
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Ninna Pozri príspevok
kurzy z minulého roka sú v archíve nbs -zmenila sa adresa asi preto to nejde
Veď som vám dala link v príspevku 378
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Majka a čo ty na tie platby kartou?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
anithocka Pozri príspevok
ahojte, ja som vystavovanie faktúr vyriešila tak, že som si v Oberone vytvorila novú firmu spravila tam prechod na euro a ide to, a ked už budem mať uzavretý rok 2008 vtedy si spravím preklop na euro a znova si nahodím jednotlivé faktúry a mám po probléme
...asi som nechápavý typ človeka, neviem urobiť to ročné zúčtovanie preddavkov na daň, stále mi vypisuje, že nemám ho vykonané
Ty už spracovávaš mzdy za január? Veď je iba 15-ho . Ročné zúčtovanie sa Ti ani s podporou celej porady nepodarí urobiť pri spracovaní decembrových miezd.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Ninna Pozri príspevok
Majka a čo ty na tie platby kartou?
Pri platbe PK sa v PD odberateľa /napr. za nákup tovaru/ účtuje:
a/ PP výdaj a
b/výdavok celkom zahrnovaný do ZD, v ďalšom členení napr. nákup tovaru
Po obdržaní výpisu z banky, platbu zaúčtovať:
c/ výdavok peň. prostriedkov z BÚ a
d/ PP príjem
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Melnick Pozri príspevok
Pri platbe PK sa v PD odberateľa /napr. za nákup tovaru/ účtuje:
a/ PP výdaj a
b/výdavok celkom zahrnovaný do ZD, v ďalšom členení napr. nákup tovaru
Po obdržaní výpisu z banky, platbu zaúčtovať:
c/ výdavok peň. prostriedkov z BÚ a
d/ PP príjem
A ako v programe naraz zaučtujem priebežne položky výdaj a ďalšie členenie VOZD jednou operáciou bez použitia nepeňažných oparácii?
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Melnick Pozri príspevok
Pri platbe PK sa v PD odberateľa /napr. za nákup tovaru/ účtuje:
a/ PP výdaj a
b/výdavok celkom zahrnovaný do ZD, v ďalšom členení napr. nákup tovaru
Po obdržaní výpisu z banky, platbu zaúčtovať:
c/ výdavok peň. prostriedkov z BÚ a
d/ PP príjem
Ninna Pozri príspevok
A ako v programe naraz zaučtujem priebežne položky výdaj a ďalšie členenie VOZD jednou operáciou bez použitia nepeňažných oparácii?
Tak to by aj mňa zaujímalo, ešte som POS nákupy v Oberone neúčtovala, ale z toho čo Majočka napísla by som to urobila asi takto :
a/ PP výdaj
b/ cez ID nepeňažne
c/ výdaj z BÚ ako neovpl. základ dane
d/ PP príjem

súhlasíš Majočka Melničôčka?
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

danushka Pozri príspevok
Tak to by aj mňa zaujímalo, ešte som POS nákupy v Oberone neúčtovala, ale z toho čo Majočka napísla by som to urobila asi takto :
a/ PP výdaj
b/ cez ID nepeňažne
c/ výdaj z BÚ ako neovpl. základ dane
d/ PP príjem

súhlasíš Majočka Melničôčka?
ID používame veľmi často v programe lebo nie je iná možnosť ako to naúčtovať a podľa mňa nepeňažné operácie sú tu ako uzávierkové operácie a máme ich použiť až 31.12.
07-10-08 09:56 AMZita5Re: Interné doklady v JÚ
Prikladám vyjadrenie z MF SR okľadom Interných dokladov .
Čo sa týka Alfy - Kros , už som ich upozornila , že v ich Pomoci resp. príkladoch nemajú postup účtovania správny v určitých prípadoch podľa Platných Postupov JU .To len ako poznámka , lebo tu niekde zaznel príspevok , že v ALFE je iný postup oproti Postupom JU . Asi ani tam nečítali riadne platné Postupy účtovania JU od 1.1.2008 . Sľúbili , že to koncom roka bude v súlade s platnými Postupmi JU .


Takže kopírujem odpoved nakoľko sa mi to nedá pridať v prílohe , tu je :



Podľa zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov je účtovná jednotka povinná doložiť účtovné prípady účtovnými dokladmi a zároveň je ustanovené, že účtovanie účtovných prípadov v účtovných knihách, t. j. aj v peňažnom denníku, vykoná účtovná jednotka účtovným zápisom iba na základe účtovných dokladov, pričom sa nedefinujú externé a interné účtovné doklady. Všetky účtovné doklady, ktoré vystaví účtovná jednotka a na základe nich účtuje o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, možno považovať za interné, napr. aj pokladničné doklady, ktorými sa zachytávajú peňažné operácie v peňažnom denníku.
Peňažný denník je v jednoduchom účtovníctve hlavnou účtovnou knihou, ktorá v priebehu roka slúži na účtovanie príjmov a výdavkov peňažných prostriedkov v hotovosti na základe pokladničných dokladov, príjmov a výdavkov na účtoch v bankách na základe výpisov z účtov v bankách a tiež aj na účtovanie priebežných položiek. Ak účtovná jednotka pri svojej činnosti používa iba jednu pokladnicu alebo len jeden bankový účet, nemusí viesť osobitnú pokladničnú knihu ani osobitnú knihu účet v banke. Podľa § 4 ods. 10 opatrenia MF SR č. MF/27076/2007-74, ktorým sa vydávajú postupy účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, sa účtovné zápisy v peňažnom denníku vykonávajú tak, aby sa zabezpečila nadväznosť na zostatky jednotlivých účtov v banke alebo zostatky jednotlivých pokladníc.
Z uvedeného vyplýva, že v priebehu roka sa v peňažnom denníku účtujú najmä peňažné operácie. Môže sa však vyskytnúť situácia, keď sa pri účtovaní v peňažnom denníku použijú aj interné účtovné doklady, ktorými sa zachytí účtovný prípad, pri ktorom bezprostredne nedochádza zároveň k peňažnej transakcii. Môže ísť o prípad, keď účtovná jednotka zistí, že niektorý účtovný záznam v peňažnom denníku je neúplný, nepreukázateľný, nesprávny alebo nezrozumiteľný, a teda je potrebné vykonať jeho opravu. Napr. môže ísť o opravu sumy, ak bol nesprávne zaúčtovaný nákup, alebo sa zistilo, že bol dvakrát zaúčtovaný rovnaký príjem alebo výdavok a podobne.
Oprava sa môže uskutočniť iba spôsobom, ktorý pripúšťa zákon o účtovníctve, t. j. tak, aby bolo možné určiť zodpovednú osobu, ktorá vykonala príslušnú opravu, deň jej vykonania, obsah opravovaného účtovného záznamu pred opravou aj po oprave.
Na opravu účtovného zápisu treba vždy vyhotoviť účtovný doklad, pretože i samotná oprava účtovného dokladu je účtovným prípadom. Pri oprave chýb by účtovná jednotka nemala zápis prepisovať, prelepovať, prekrývať korekčnou páskou alebo mechanicky vymazávať.



Ing. Viera Laszová
riaditeľka odboru
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Ninnuš, MF SR nech mi vysvetlí potom, ako počas roka účtovať napríklad vzájomné zápočty faktúr...to akože by sme mali podľa nich aj toto robiť až na konci účtovného obdobia?
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

danushka Pozri príspevok
Ninnuš, MF SR nech mi vysvetlí potom, ako počas roka účtovať napríklad vzájomné zápočty faktúr...to akože by sme mali podľa nich aj toto robiť až na konci účtovného obdobia?
A opäť to nie je vyriešené v programe správne lebo záväzok a pohľadávku vypárujem iba zápisom kt.sa automaticky premieta v PD

(7) Pri vzájomnom započítaní pohľadávok sa k zmluvne dohodnutému dňu účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a zánik záväzku v knihe záväzkov, najviac však do výšky nižšej sumy pohľadávky. V rámci uzávierkových účtovných operácií sa účtuje príjem zo započítanej pohľadávky podľa § 4 ods. 6 písm. d) a výdavok zo započítaného záväzku podľa § 4 ods. 6 písm. e). Pri započítaní pohľadávky v cudzej mene sa použije kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska platný ku dňu vzájomného započítania.
0 0
anithocka anithocka

anithocka je offline (nepripojený) anithocka

Melnick Pozri príspevok
Ty už spracovávaš mzdy za január? Veď je iba 15-ho . Ročné zúčtovanie sa Ti ani s podporou celej porady nepodarí urobiť pri spracovaní decembrových miezd.

NIeeeeeeeeeee nerobím za január veď nie som padnutná na hlavu (aj keď občas si to myslím)
..chcem si dať vytlačiť potvrdenie o zrazených preddavkoch na daň a vtedy mi to vypisuje...
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Dievčatá oberoňáčky , prikladám sem jeden link.
Chcem vás upozorniť na r.1 PD napíšte mi sem či pri zadaní priebežnej položky / PP/ na strane výdaj ,ostane stĺpec 5 nevyplnený teda nulový a či viete dostať do programu sumu PP tak aky sa nezobrazil súčasne v stĺpci 5,

Prípadne sem napíšte,ktoré stĺpce PD vám program naplní ak dáte sumu PP napr. 149 /výdaj do PP/ - tak ako to je v príspevku od J.Acsovej.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

danushka Pozri príspevok
Tak to by aj mňa zaujímalo, ešte som POS nákupy v Oberone neúčtovala, ale z toho čo Majočka napísla by som to urobila asi takto :
a/ PP výdaj
b/ cez ID nepeňažne
c/ výdaj z BÚ ako neovpl. základ dane
d/ PP príjem

súhlasíš Majočka Melničôčka?

Ja tiež účtujem v oberone a účtujem to takto: (možno to je zle, ale na nič rozumnejšie som neprišla - už je to tu niekde spomínané)

Keď mám fa za nákup:
1. nepeňažná operácia - príjem z priebežnej položky (110)
2. nepeňažná operácia - VOZD - nákup tovaru (520)

Keď príde výpis z banky:
3. peňažná operácia - výdaj do priebežnej položky (120).

Ale neviem či to robím správne.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Prosím vás mňa by zase zaujímalo, či je niekde možné v oberone viesť evidenciu sociálneho fondu. VIem, že mi to prídel vypočítal v rekapitulácii ale či tam nie je nikde nejaká kniha sociálneho fondu. Ja som tam nič také nenašla.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Lucinka23 Pozri príspevok
Prosím vás mňa by zase zaujímalo, či je niekde možné v oberone viesť evidenciu sociálneho fondu. VIem, že mi to prídel vypočítal v rekapitulácii ale či tam nie je nikde nejaká kniha sociálneho fondu. Ja som tam nič také nenašla.
Opat program nepracuje podla zákona - je tam možnost kniha sociálneho fondu ale samozrejme bez zauctovania v PD sa zápisy neobjavia v knihe soc.fondu. Je viazaná na zápisy v PD.
P.S.Kniha sociálneho fondu je v casti súbor- v samotnych tlacovych vystupoch.
(3) Tvorba a čerpanie sociálneho fondu11) sa účtuje v knihe sociálneho fondu ako prírastok a úbytok sociálneho fondu. Ak prostriedky sociálneho fondu nie sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu. Ak prostriedky sociálneho fondu sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v peňažnom denníku ako finančná operácia v priebehu roka podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu.
Čerpanie sociálneho fondu sa účtuje podľa § 4 ods. 6 písm. g).
Naposledy upravil Ninna : 16.01.09 at 13:43
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Lucinka23 Pozri príspevok
Ja tiež účtujem v oberone a účtujem to takto: (možno to je zle, ale na nič rozumnejšie som neprišla - už je to tu niekde spomínané)

Keď mám fa za nákup:
1. nepeňažná operácia - príjem z priebežnej položky (110)
2. nepeňažná operácia - VOZD - nákup tovaru (520)

Keď príde výpis z banky:
3. peňažná operácia - výdaj do priebežnej položky (120).

Ale neviem či to robím správne.
Nie je to podľa postupov účtovania platnych od 1.1.2008!
Naposledy upravil Ninna : 16.01.09 at 12:37
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Ninna Pozri príspevok
Nie je to podľa postupov účtovania platnych od 1.1.2008!
Aj som si myslela, tak ako to má byť? Cez koľko operácií účtovať jednu úhradu kartou???
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Lucinka23 Pozri príspevok
Aj som si myslela, tak ako to má byť? Cez koľko operácií účtovať jednu úhradu kartou???
Cely problem je v tom ze v oberone nedokazes naraz zauctovat PP a este aj clenenie VOZD ako to ma byt spravne jednou operaciou -musis pouzit nepenazne operacie. V OBERONE sa podla môjho nazoru velmi casto pouzivaju nepenazne operacie ako riesenie vsetkych problemov. napr.zadat dve predkontacie nie je mozne. Co sa v praxi bezne stava ze na FA más aj tovar aj material - a ako ho zauctovat? Ked si budem obhajovat svoju pracu na DU ze preco nepouzivam postupy platne pre JU od 1.1.2008 nikoho nebude zaujimat ze tvorca programu to jednoducho neriesil.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Ninna Pozri príspevok
Cely problem je v tom ze v oberone nedokazes naraz zauctovat PP a este aj clenenie VOZD ako to ma byt spravne jednou operaciou -musis pouzit nepenazne operacie. V OBERONE sa podla môjho nazoru velmi casto pouzivaju nepenazne operacie ako riesenie vsetkych problemov. napr.zadat dve predkontacie nie je mozne. Co sa v praxi bezne stava ze na FA más aj tovar aj material - a ako ho zauctovat? Ked si budem obhajovat svoju pracu na DU ze preco nepouzivam postupy platne pre JU od 1.1.2008 nikoho nebude zaujimat ze tvorca programu to jednoducho neriesil.
Pri tých fa jednoducho rozčlením fa, zapíšem ju dvakrát napr. 248/1 a 248/2 a zaúčtujem dvoma zápismi úhradu, jednu na materiál a jednu na tovar. Neviem ako by som to inak robila.
No a tú platbu kartou fakt neviem. A čo konkrétne treba dávať ako nepeňažnú operáciu. Možno tieto moje otázky vyznejú blbo ale som celkovo začiatočník či už na oberone alebo v celom účtovníctve. Vďaka.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
http://www.ulclegal.com/sk/bulletin-...ocialnom-fonde
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať