Zavrieť

Porady

Usporiadat
anithocka anithocka

anithocka je offline (nepripojený) anithocka

Melnick Pozri príspevok
A čo tak počiatočný stav a vedľajšia evidencia ?
hmm a keď si vyrolujeme počiatočný stav tak by nám to už nemalo vypisovať že saldokontný účet? ďakujem vyskúšame to v pondelok ale mám otázočku čo je to tá vedľajšia evidencia?hm? (
0 0
JuKaS JuKaS

JuKaS je offline (nepripojený) JuKaS

anithocka Pozri príspevok
ahojte ludkovia, dnes sa ma spýtala jedna ekonómka čo ide robiť účtovníctvo ako si má nahodiť neuhradené faktúry z minulého roka do hlavnej knihy v podvojnom účtovníctve tak aby tam bol aj dátum splatnosti a aj VS, keď si nahodila napríklad záväzok cez interný doklad tak jej vypisuje, že 321 je saldokontný účet a ja som jej s tým poradiť nevedela, to má ísť do knihy záväzkov a tam účtovať faktúry z minulého roka alebo sa to dá aj v hlavnej knihe? PROSÍME O RADU!!!

zabudla som uviesť ide o program OBERON

A tá účtovníčka začína robiť firmu celkom novú ? Však ak robila predtým rok, tak jej automaticky záväzky aj pohľadávky prenesie. Účty 321 aj 311 sú saldokontné, aby sme mohli odsúhlasiť na konci roka naše záväzky a pohľadávky podľa jednotlivých dodávateľov a odberateľov. Ale ak účtovníčka nechce, aby jej zobrazovalo, že je to saldokontný účet, treba upraviť tu: Firma, účtový rozvrh, nájsť príslušný účet 321 a 311 , dať oprava a dať preč fajočku vedľa slov saldokontný účet. No a už to potom nikdy nebude pýtať. Ale neviem - pre vlastnú kontrolu je dobré mať evidenciu saldokonta.
0 0
anithocka anithocka

anithocka je offline (nepripojený) anithocka

nie, nie je to nová firma, je to firma ktorá nie je platcom DPH, predtým rok robila iná externá účtovníčka účtovníctvo v inom programe a táto ekonómka chce robiť v Oberone (je to program, ktorý nepozná ale je počula na neho samé dobré preferencie tak si myslela, že ja jej pomôžem s ním no s týmto jej ja pomôcť neviem), tak si chce nahodiť počiatočné stavy aby pomaly mohla začať účtovať rok 2009.

..tam je ten problém, že: z roku 2008 ostali neuradené pohľadávky a záväzky o čom má knihu pohľadávok a záväzkov a teraz si chce tieto neuhradené pohľadávky a záväzky nahrať ako počiatočné stavy v roku 2009 aby mohla účtovať banku a nevieme na to prísť ako to urobiť v Oborone, aby nám sa nám tam dalo zapísať aj číslo faktúry, variabilný symbol, suma v eurách a obchodný partner bez toho aby sme museli vypnúť tú funkciu, že saldokontný účet.

ja som si najprv myslela, že to pôjde cez interný doklad, že si nahodím záväzky z minulého roka napr. 701/321 a zadám variabilný symbol lenže to nejde tak ako som si ja myslela.
Naposledy upravil anithocka : 18.10.09 at 14:21 Dôvod: doplnenie informácií
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Dobrý deň, robím v OBERONE DP k DPH a do položky Daňový úrad mi nepíše nič. Prosím vás, mám niekde chybu v nastavení, alebo tento údaj je potrebné vždy dopisovať?
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Daňový úrad si musíš vždy zadať. Nepíše to automaticky. Nikde sa nedá zadať.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Nech si zaeviduje novú firmu, ktorú ide spracovávať v období 2008. Ak chce mať záväzky a pohľadávky zaevidované pod ich číslami tak nech ich nahrá do roku 2008, len neviem čo to urobí s počiatočnými stavmi. No určite sa Ti prenesú do r. 2009. Ďalej ale musíte dávať pozor čo vám to urobí.

V jednoduchom to takto robím bežne, keď preberám novú firmu,tak ponahadzujem všetky záväzky aj pohľadávky a potom ich len párujem pri úhrade.
0 0
arp69 arp69

arp69 je offline (nepripojený) arp69

Uctujem v oberone JU, platca DPH. Ked nahodim fa do knihy zavazkov podla predkontacie mi zaradi typ DPH, a potom v PD ked uctujem uhradu tak musim manualne zadat "nezaradit do priznania DPH" lebo inac to mam v knihe evidencie DPH dvakrat. Neviete preco? Robim nieco zle?
0 0
anithocka anithocka

anithocka je offline (nepripojený) anithocka

hmm už som sa tešila že som prišla na to ako nahrať to saldokonto z minulého roka, lenže nastal problém. nahrať mi to nahrá, ale ak si idem dať úhradu cez banku k danej faktúre z minulého roka tami mi tú faktúru nenájde poradíte? ...ešte sa chcem spátať robíte úhrady faktúr v hlavnej knihe, alebo si kliknete v knihe pohľadávok a záväzkov na konkrútnu faktúru? ďakujemm...
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
arp69 Pozri príspevok
Uctujem v oberone JU, platca DPH. Ked nahodim fa do knihy zavazkov podla predkontacie mi zaradi typ DPH, a potom v PD ked uctujem uhradu tak musim manualne zadat "nezaradit do priznania DPH" lebo inac to mam v knihe evidencie DPH dvakrat. Neviete preco? Robim nieco zle?
To je ako možné! Robím to ako Ty a nemám to určite v knihe evidencie 2x.
Pri úprave predkontácií si náhodou nezaklikol väzba k evidencii Dph- iba takto si to viem vysvetliť, že by sa to mohlo stať.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
anithocka Pozri príspevok
hmm už som sa tešila že som prišla na to ako nahrať to saldokonto z minulého roka, lenže nastal problém. nahrať mi to nahrá, ale ak si idem dať úhradu cez banku k danej faktúre z minulého roka tami mi tú faktúru nenájde poradíte? ...ešte sa chcem spátať robíte úhrady faktúr v hlavnej knihe, alebo si kliknete v knihe pohľadávok a záväzkov na konkrútnu faktúru? ďakujemm...
Zaúčtovala si tie faktúry ?
0 0
EPk EPk

EPk je offline (nepripojený) EPk

arp69 Pozri príspevok
Uctujem v oberone JU, platca DPH. Ked nahodim fa do knihy zavazkov podla predkontacie mi zaradi typ DPH, a potom v PD ked uctujem uhradu tak musim manualne zadat "nezaradit do priznania DPH" lebo inac to mam v knihe evidencie DPH dvakrat. Neviete preco? Robim nieco zle?
V -Firma-Predkontacie skontroluj pre dany -Typ dokladu ci nemas nastavene zly typ DPH, ma byt nezaradit do DPH.
0 0
anithocka anithocka

anithocka je offline (nepripojený) anithocka

Melnick Pozri príspevok
Zaúčtovala si tie faktúry ?
Melnick, riešila som to tak, že v hlavnej knihe som si vyrolovala počiatočný stav, zadala obchodné partnera, sumu do kolonky bez DPH, variabilny symbol a pod interný symbol som pri pohľadávkach dávala 2 a pri záväzkoch 1, totiž tam už účtovníctvo je vedené, le teraz ide nahrávať banku tak aby nemusela všetko nahadzovať odznovu ach jaj som zmätená z toho, že neviem na to prísť ako to má byť...
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Anitočka - sumu Ti nemusí nájsť preto, lebo zaokrúhľovaním a preklopením na "€ " môžete mať malý rozdiel .
0 0
JuKaS JuKaS

JuKaS je offline (nepripojený) JuKaS

arp69 Pozri príspevok
Uctujem v oberone JU, platca DPH. Ked nahodim fa do knihy zavazkov podla predkontacie mi zaradi typ DPH, a potom v PD ked uctujem uhradu tak musim manualne zadat "nezaradit do priznania DPH" lebo inac to mam v knihe evidencie DPH dvakrat. Neviete preco? Robim nieco zle?
A úhradu účtuješ v peňažnom denníku ? Úhrada sa účtuje cez knihu záväzkov a automaticky ti dá úhradu do peňažného denníka. Ešte aj toto môže byť, že ju máš 2 x v DPH.
0 0
anithocka anithocka

anithocka je offline (nepripojený) anithocka

Melnick asi som sa zle vyjadrila, lebo sa nechápeme tak skúsim ešte raz
...záväzky z roku 2008 boli v Skk tie som si prepočítala konverzným kurzom na € a zaúčtovala som si ich v hlavnej knihe v roku 2009 a to takýmto sposobom:
všetky záväzky som si dala z dátumom 1.1.2009 do externý doklad a externý variabilný symbol som si zadala variabilný symbol z faktúry, ktorú nemám uhradenú v roku 2008 a do kolonlniek interný doklad a interný variabilný symbol som si pri záväzkoch dávala všade jednotku, aby bolo viditelné, že sú to záväzky pri pohľadávkach som si dávala dvojku, obchodného partnera som vybrala zo zoznamu toho, ktorý tú faktúru vystavil a cenu som zadávala do kolonky bez DPH a takto som to celé zaúčtovala a to 701/321. takto som účtovala záväzky a pohľadávky 311/701. mala som z toho dobý pocit, ale keď som išla nahrávať banku a úhradu týchto faktúr tak mi ich vôbec nezobrazilo a neviem ako mám k tomu pripárovať platby, aby som vedela, že už tie pohľadávky a záväzky mám uhradené.

teraz rozmýšľam ja som to robila v hlavnej knihe a to som mala asi v knihe pohľadávok a záväzkov lenže tam som si mala vynechať toľko miesta koľko mám faktúr, že? keď mne sa zdalo rozumné to nahodiť do hlavnej knihy len platby ako poparovať???

ešte jedna otázočka: banku účtuješ v knihe pohľadávok a záväzkov, alebo v hlavnej knihe? ja to robim cez hlavnú knihu a nie som si teraz istá či je to tak sprváne.
(snažila som sa vysvetliť obšírnejšie náš problém)
Naposledy upravil anithocka : 23.10.09 at 14:44 Dôvod: rozšíreie otázky
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
anithocka Pozri príspevok
Melnick asi som sa zle vyjadrila, lebo sa nechápeme tak skúsim ešte raz
...záväzky z roku 2008 boli v Skk tie som si prepočítala konverzným kurzom na € a zaúčtovala som si ich v hlavnej knihe v roku 2009 a to takýmto sposobom:
všetky záväzky som si dala z dátumom 1.1.2009 do externý doklad a externý variabilný symbol som si zadala variabilný symbol z faktúry, ktorú nemám uhradenú v roku 2008 a do kolonlniek interný doklad a interný variabilný symbol som si pri záväzkoch dávala všade jednotku, aby bolo viditelné, že sú to záväzky pri pohľadávkach som si dávala dvojku, obchodného partnera som vybrala zo zoznamu toho, ktorý tú faktúru vystavil a cenu som zadávala do kolonky bez DPH a takto som to celé zaúčtovala a to 701/321. takto som účtovala záväzky a pohľadávky 311/701. mala som z toho dobý pocit, ale keď som išla nahrávať banku a úhradu týchto faktúr tak mi ich vôbec nezobrazilo a neviem ako mám k tomu pripárovať platby, aby som vedela, že už tie pohľadávky a záväzky mám uhradené.

teraz rozmýšľam ja som to robila v hlavnej knihe a to som mala asi v knihe pohľadávok a záväzkov lenže tam som si mala vynechať toľko miesta koľko mám faktúr, že? keď mne sa zdalo rozumné to nahodiť do hlavnej knihy len platby ako poparovať??? Anitočka, naozaj asi dosť dobre nerozumiem, ale faktúry mám jednoznačne zaevidované buď v KP, alebo KZ potom ich zaúčtujem - tým pádom sa mi dostanú do hlavnej knihy a potom pri úhrade ich párujem návzájom .
ešte jedna otázočka: banku účtuješ v knihe pohľadávok a záväzkov, alebo v hlavnej knihe? ja to robim cez hlavnú knihu a nie som si teraz istá či je to tak sprváne. Zasa nerozumiem. Ak uhrádzaš záväzok , alebo pohľadávku- nie je podstatné odkiaľ to realizuješ,či priamo z hlavnej knihy, alebo opačne z KP a KZ, podstatné je aby si zadala správne čísla faktúr a znova ich navzájom popárovala tak , aby Ti v záväzkoch prestali byť vysvietené farebne, ale ostali "čierne".
(snažila som sa vysvetliť obšírnejšie náš problém)
.................
0 0
anithocka anithocka

anithocka je offline (nepripojený) anithocka

Melnick, ja chápem ako to myslíš len sa ja som rozmýšlala že či sa to nedá aj nejako ináč realizovať, aby som mala aj v roku 2009 založené tieto faktúry ako zoznam tak som myslela že v hlavnej knihe cez počiatočné stavy, alebo cez interná doklad..
..niekde na nete som čítala, že platby v Oberone sa majú robiť v KP a knihe KZ ja to riesim cez hlavnú knihu, ale podla toho co pises je aj moj sposob spravny, dakujem pekne za trpezlivost...
0 0
anithocka anithocka

anithocka je offline (nepripojený) anithocka

ahojte, chcem sa Vás opýtať či Váš daňový úrad Vám akceptuje tlačio: Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch čo sa odovzdáva kvartálne, keď odovzdáte výstup z Oberonu? Nám bolo povedané, že toto tlačivo nie je v súlade s ich tlačivom, že aby sme na to upozornili výrobcu softvéru. Stretli ste sa s niečím takým u Vás na Daňovom úrade?
0 0
EPk EPk

EPk je offline (nepripojený) EPk

anithocka Pozri príspevok
ahojte, chcem sa Vás opýtať či Váš daňový úrad Vám akceptuje tlačio: Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch čo sa odovzdáva kvartálne, keď odovzdáte výstup z Oberonu? Nám bolo povedané, že toto tlačivo nie je v súlade s ich tlačivom, že aby sme na to upozornili výrobcu softvéru. Stretli ste sa s niečím takým u Vás na Daňovom úrade?
Mne ho zobrali. Mas poslednu verziu?
0 0
anithocka anithocka

anithocka je offline (nepripojený) anithocka

aj mne ho zobrali, ale povedali ze nabuduce aby som si to dala do ich tlačiva...no nova verzia vysla 30.10. a ja som to odovzdavala spolu s DPH-čkom takže v tom čase som mala tu augustovu verziu ešte...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať