Zavrieť

Porady

Vyuctovanie za rok 2008

Ahojte,
vsimla som si, ze sa pravdepodobne vyznate vo vyuctovaniach za spravu.
Minuly rok som vraj minula na kurenie 48000 sk (3-izb.byt o vymere cca 73m2) a tento rok som dostala vyuctovanie tiez na 46251 sk.
Byvam na 11. poschodi, mam nove radiatory, skratka - neviem si pomoct.
Tiez nie sme spokojni so spravcom, a podaktori (vacsina) by chcela ukoncit konecne toto nase okradanie, lebo tak to vnimane.
Prosim o radu, kam by som sa mohla obratit s vysvetlenim vyuctovaní, nakolko ked som sa minulý rok obratila priamo na správcu, tak citujem:
JA: Prosím vas, preco je vyuctovanie za kurenie tak vysoke, ved by som mohla za tuto ciastku vykurit aj RD.
Správca: Ak sa vam vidí vysoké, postavte si dom!

Dakujem
GM
Usporiadat
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Vodomer je vlastnictvom vlastnika bytu a ten je povinny mat certifikovane meradlo v byte. Certifikacia moze byt spolocna, aby to bolo jednoduchsie aj pre vlastnikov bytov.Ak spolocna by nebola, je povinny si zabezpecit vymenu meradla za certifikovane meradlo.Bud nove, alebo repasovane. S platnym certifikatom.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

najag Pozri príspevok
Vodomer je vlastnictvom vlastnika bytu a ten je povinny mat certifikovane meradlo v byte. Certifikacia moze byt spolocna, aby to bolo jednoduchsie aj pre vlastnikov bytov.Ak spolocna by nebola, je povinny si zabezpecit vymenu meradla za certifikovane meradlo.Bud nove, alebo repasovane. S platnym certifikatom.
Je to uvedené aj v nejakom zákone/vyhláške? V našom SVB máme už totiž vodomery po lehote certifikácie (predtým sa robila naraz všetkým vlastníkom) a napriek tomu bolo rozúčtovanie urobené podľa nameranej spotreby jednotlivých vlastníkov. Predseda o tom vie a tvrdí, že nevie zohnať tú firmu, ktorá nám to robila predtým, že chce urobiť certifikáciu vodomerov na SV aj TV naraz... proste po svojom. Kto v takom prípade bude niesť zodpovednosť? Alebo si máme dať ociachovať vodomery sami (ktorí o to majú záujem)?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Merače na SV a TV sú vo vlastníctve vlastníka bytu, ako už písal najag. Len preto aby boli rovnakého typu, hromadnú výmenu zabezpečuje správca, alebo SVB. Úhrada sa môže vykonať z FPÚaO, alebo je položka v službách - meracia technika.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

svojar Pozri príspevok
Merače na SV a TV sú vo vlastníctve vlastníka bytu, ako už písal najag. Len preto aby boli rovnakého typu, hromadnú výmenu zabezpečuje správca, alebo SVB. Úhrada sa môže vykonať z FPÚaO, alebo je položka v službách - meracia technika.
Takže ako vlastník by som teraz mala ako postupovať? Nechať to tak alebo iniciovať petíciu, schôdzu...? U nás sú totiž ľudia veľmi pohodlní, nič nechcú riešiť, sú spokojní s tým, ako to je.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

... ak bol tvoj muž účtovníkom a už nieje asi mal už toho plné zuby ...mýlim sa? Musíš veľmi dobre vedieť, čo je to za prácu a ešte keď tam máte takých ľudí ako píšeš...Skús to urobiť s dobrým pocitom a ísť za tým predsedom a ponúknuť mu ruku. Verím, že ju príjme. Ak nie bohužiaľ musíte si hľadať inú osobu, ktorá to nebude robiť nasilu.
Naposledy upravil Halli : 06.06.09 at 18:45
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Všetko závisí od vlastníkov bytov v konkrétnom dome. Všetko je ich majetkom. Ako oni rozhodnú, tak to v dome bude. No ich rozhodnutia musia byť v súlade so zákonom. V prípade, že by ich rozhodnutia neboli v súlade so zákonom a nikto sa nesťažuje, je to tiež v poriadku. Nie je žalobca nie je ani sudca. My na porade môžeme len poradiť, nie rozhodnúť. Tak raďme.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

slavica Pozri príspevok
... ak bol tvoj muž účtovníkom a už nieje asi mal už toho plné zuby ...mýlim sa? Musíš veľmi dobre vedieť, čo je to za prácu a ešte keď tam máte takých ľudí ako píšeš...Skús to urobiť s dobrým pocitom a ísť za tým predsedom a ponúknuť mu ruku. Verím, že ju príjme. Ak nie bohužiaľ musíte si hľadať inú osobu, ktorá to nebude robiť nasilu.
Veď o to ide, že s predsedom sa nedá spolupracovať. Naoko vyzerá, že všetko funguje, ľudia sú spokojní (lebo do toho nevidia, ako predseda vyberá firmy na práce, ako nedodržiava zákony...). Máš pravdu, preto s tým manžel sekol, lebo už sa to nedalo. Jeho predchodca to vzdal asi po pol roku, manžel vydržal 10 rokov. Keď niečo manžel navrhol na schôdzi, tak ho ľudia väčšinou aj tak prehlasovali a myslia si, že sú to len osobné spory medzi ním a predsedom.
Nehľadám vinníka (ináč predseda vie o tom, že to ciachovanie je povinné a že už malo byť dávno urobené - však manžel ho na to niekoľkokrát upozorňoval), len chcem vedieť, či to máme začať riešiť my vlastníci, alebo to nechať tak... ale čo nás v takom prípade čaká.
Naposledy upravil Blankake : 06.06.09 at 18:47
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Pokiaľ sa z vlastníkov nikto neobráti so sťažnosťou na energeticku inšpekciu, nikto Vás riešiť nebude...Ak áno bude mať problém celé SVB. Každému by malo na tom záležať a tak musíš urobiť osvetu za predsedu a benevolentných spoluvlastníkov presvedčiť, že je načase meniť vodomery- dôvody poznáš... A tak je to len a len na Vás. Vodomery aj po ciachu nemusia byť zlé vodomery a naviac na SV nie je ani povinnosť mať ich...tak môžete kľudne rozpočítavať na osoby a to som zvedavá, ako by sa to ostaným páčilo...upozorni ich na to, hmm? možno to zaberie
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

slavica Pozri príspevok
Pokiaľ sa z vlastníkov nikto neobráti so sťažnosťou na energeticku inšpekciu, nikto Vás riešiť nebude...Ak áno bude mať problém celé SVB. Každému by malo na tom záležať a tak musíš urobiť osvetu za predsedu a benevolentných spoluvlastníkov presvedčiť, že je načase meniť vodomery- dôvody poznáš... A tak je to len a len na Vás. Vodomery aj po ciachu nemusia byť zlé vodomery a naviac na SV nie je ani povinnosť mať ich...tak môžete kľudne rozpočítavať na osoby a to som zvedavá, ako by sa to ostaným páčilo...upozorni ich na to, hmm? možno to zaberie
Však to, že tým ľuďom to nedochádza, že keby sa voda rozpočítavala podľa osôb, niektorí šetrílkovia by na to doplatili. Vedia o tom (tí, ktorí boli na schôdzi - niečo vyše polovice).
Jasné, že sa nikto dobrovoľne nebude sťažovať na inšpekcii...
Asi to urobíme tak, že napíšeme doporučený list predsedovi aj rade, že žiadame preciachovanie vodomerov (s odvolaním sa na zákon/vyhlášku). Môže sa teda úhrada za toto preciachovanie čerpať s fondu údržby a opráv, ak si to schválime?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Blankake Pozri príspevok
Však to, že tým ľuďom to nedochádza, že keby sa voda rozpočítavala podľa osôb, niektorí šetrílkovia by na to doplatili. Vedia o tom (tí, ktorí boli na schôdzi - niečo vyše polovice).
Jasné, že sa nikto dobrovoľne nebude sťažovať na inšpekcii...
Asi to urobíme tak, že napíšeme doporučený list predsedovi aj rade, že žiadame preciachovanie vodomerov (s odvolaním sa na zákon/vyhlášku). Môže sa teda úhrada za toto preciachovanie čerpať s fondu údržby a opráv, ak si to schválime?
Jasné môže.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

slavica Pozri príspevok
Jasné môže.
A ešte môžem otázočku? V rozúčtovaní nákladov jednotlivých bytov majú byť uvedené aj náklady za celý dom, však? Aspoň manžel tak robil, aby mali ľudia prehľad a mohli si skontrolovať výpočty. Pretože teraz sme dostali rozúčtovanie, kde sú len údaje za náš byt...
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Blankake Pozri príspevok
A ešte môžem otázočku? V rozúčtovaní nákladov jednotlivých bytov majú byť uvedené aj náklady za celý dom, však? Aspoň manžel tak robil, aby mali ľudia prehľad a mohli si skontrolovať výpočty. Pretože teraz sme dostali rozúčtovanie, kde sú len údaje za náš byt...
Samozrejme v každom ročnom vyúčtovaní musía byť náklady ako za celý dom , tak na jednotlivý byt. V každom profesionálnom programe to je, ale videla som už vyúčtovanie robené perom a pravítkom podčiarknuté
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

slavica Pozri príspevok
Samozrejme v každom ročnom vyúčtovaní musía byť náklady ako za celý dom , tak na jednotlivý byt. V každom profesionálnom programe to je, ale videla som už vyúčtovanie robené perom a pravítkom podčiarknuté
Manžel to robil v Exceli (sme malé SVB - 41 bytov), mal zošity poprepájané, plno vzorcov a ľudia boli spokojní... všetko prehľadné (netvrdím, že bolo všetko úplne OK). Je to ustanovené aj v nejakom zákone/vyhláške, čo všetko má obsahovať rozúčtovanie?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Blankake Pozri príspevok
Manžel to robil v Exceli, mal zošity poprepájané, plno vzorcov a ľudia boli spokojní... všetko prehľadné (netvrdím, že bolo všetko úplne OK). Je to ustanovené aj v nejakom zákone/vyhláške, čo všetko má obsahovať rozúčtovanie?
Pokiaľ vie v exeli robiť nieje problém a ak je to prehľadné...myslím, že dakde to je a čítala som o tom aj v nejakom denníku. Priznám sa ale, že sa tým nezapodievam, lebo mám super program a tam mám všetko čo treba a ja ešte každý rok píšem na druhú stranu RV aj finančnú správu. Tú už tvorím sama...Ale niekde to určite vygoogliš, čo má obsahovať RV
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

PRÍKLAD

Metodické vysvetlenie rozúčtovania nákladov spojených s užívaním bytu/nebytového priestoru (NP) za rok 2008
Základné informácie
Celková plocha /vykurovaná plocha: plocha bytu užívateľa, ktorá sa používa pri rozúčtovaní skutočných nákladov podľa plochy (ústredné kúrenie, zrážková voda)
Osobomesiace - sumárny počet osôb užívajúcich byt/nebytový priestor. Podľa tohto ukazovateľa sa rozpočítavajú náklady na:
- spotrebu elektrickej energie spoločných priestorov
- spotrebu elektrickej energie výťahov
- odvoz a likvidáciu odpadu
- upratovanie
- zimnú údržbu
Náklady na priestor – podľa tohto ukazovateľa sa rozpočítavajú náklady na:
- odmenu zástupcovi vlastníkov
- havarijnú službu – POHAS
- havarijnú službu elektrika – POHAS
Sipo poplatok - náklad je vypočítaný z počtu vydaných inkasných lístkov.
Nevyúčtovateľné položky – sú položky, ktoré sa ročne nevyúčtujú:
- príspevok do fondu prevádzky, údržby a opráv
- poistenie domu
- zmluvný poplatok správcovi za výkon správy
- DPH zosprávcovského poplatku
- základné nájomné, prípadne iné položky
Prehľad úhrad voči predpísaným zálohám
V tabuľke sú zobrazené vaše úhrady za dané obdobie. Ak máte všetky zálohové predpisy uhradené, v dátume 12/2008 by ste mali mať preplatok – zaplatený mesiac vopred. V dátume 06/2008 sú dva riadky, jeden zobrazuje predpis a úhradu a druhý výsledok vyúčtovania za predchádzajúce obdobie. Zálohy aj úhrady sú za rok 2008 uvádzané v korunách a za rok 2009 v eurách.
V prípade rozdielu medzi predpisom a úhradou vo výške 0,01 € ide o rozdielne zaokrúhľovanie pri mesačných úhradách cez SIPO alebo účet.
Súčet vodomerov – je súčet spotreby všetkých vodomerov /m3/ v jednotlivých bytoch/nebytových priestoroch.
Bytové vodomery sú len pomerovými meradlami k fakturačnému meradlu Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a. s.
Pomer medzi spotrebou nameranou na fakturačnom meradle a súčtom všetkých pomerových vodomerov v dome je tzv. koeficient.
Množstvo tepla na ústredné kúrenie sa rozpočítava v zmysle Vyhlášky ÚRSO č. 630/2005.
V roku 2008 ÚRSO schválil pre dodávateľov tepla viacero cien v kalendárnom roku.
Z tohto dôvodu sa v prílohe č. 2 „Vyúčtovania nákladov spojených ....“ teplo a teplo na ohrev vody vyskytuje vo viacerých riadkoch.
Teplo je tzv. dvojzložkové a pozostáva z fixnej a variabilnej zložky ceny tepla. Fixnú zložku ceny tepla násobí dodávateľ tepla objednaným množstvom tepla a variabilnú zložku násobí nameraným množstvom tepla v zmysle rozhodnutí ÚRSO.
Teplo na ústredné kúrenie je rozúčtované podľa vykurovanej plochy /m2/ jednotlivých bytov/nebytových priestorov v bytovom dome.
Ak sú v bytovom dome namontované pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov na jednotlivých radiátoroch, je k vášmu vyúčtovaniu priložená samostatná príloha s detailným spôsobom rozúčtovania tepla vo vašom byte/nebytovom priestore.
V prípade, ak ste mali montované pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov v priebehu roka 2008, na prílohe od firmy rozpočítavajúcej teplo je uvedený dátum, od ktorého je počítané ústredné kúrenie podľa meračov.
Teplo na ohrev teplej úžitkovej vody (TUV)
Je teplo potrebné na ohrev studenej vody na prípravu teplej vody a taktiež pozostáva z fixnej a variabilnej zložky a má tiež schválených niekoľko cien.
V zmysle vyhlášky ÚRSO č. 630/2005 sa náklady na prípravu teplej úžitkovej vody pre objekt rozúčtovania rozdelia na základnú zložku, ktorá tvorí 10 %, a spotrebnú zložku, ktorá tvorí 90 %. Základná zložka sa rozpočítava rovnakým dielom na každý priestor a spotrebná zložka sa rozpočítava podľa spotreby teplej vody.
Náklad na rekonštrukciu bojlerovne – v zmysle zmluvy o spolupráci – náklad na splátku investičného úveru za rok 2008 rozpočítava spoločnosť Spokojné bývanie podľa spotreby teplej vody.
Náklady na plyn – za spotrebu zemného plynu a obsluhu a údržbu kotolní – tento náklad rozdeľuje spoločnosť Spokojné bývanie technickým prepočtom v pomere 70 (náklad na UK) : 30 (náklad na ohrev TUV) - ak sa vlastníci nedohodnú inak.
Metodika a spôsob rozúčtovania nákladov spojených s užívaním bytov/nebytových priestorov je zadefinovaná vj zmluve Spokojného bývania o výkone správy, pripadne v mandátnej zmluve.
Zdroj: správcovská spoločnosť Spokojné bývanie
Naposledy upravil Halli : 08.06.09 at 12:49
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Jééééj, ďakujem pekne
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Blankake Pozri príspevok
Jééééj, ďakujem pekne
Neviem, či je to všetko čo potrebuješ, ale skús ešte pokukať aj iné články
0 0
pajo00 pajo00

pajo00 je offline (nepripojený) pajo00

my sme dostali vyučtovanie len za teplo no zaujímalo by ma vyučtovanie za celý dom mám nárok pýtať vyučtovanie za celý dom?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Záleží na tom, čí si vlastník bytu, alebo nájomník bytu? Ak si vlastník zo zákona máš právo nahliadnuť do všetkých veci týkajúcich domu ako celku, okrem veci, ktoré sú osobnými údajmi. Správca, SVB je zo zákona povinný umožniť každému vlastníkovi umožniť nahliadnuť do týchto vecí.

U nás tiež nebolo kompletné, každý dostal len to, čo sa týkalo konkrétneho bytu. Tiež som správcu na to upozornil a požadoval aby bol vyúčtovanie za dom dodané každému vlastníkovi bytu.

Teraz som dostal 7 listov A4 a v nich je všetko, musí, je to povinnosť správcu, SVB.

Osobne mi prešlo veľa vyúčtovaní rukami, zo začiatku sa našli aj chyby výpočtom. Časom sa tieto chyby odstránili. Teraz sú všetky vypočítane správne, ak je chyba, tak vo vložených údajov, prípadne vo vlastníkoch, že sa nezaujímal o svoje veci ohľadne bývania v obytnom dome. Ale to nie je chyby počítača, programu, správcu, SVB.
0 0
Dvojičky Dvojičky

Dvojičky je offline (nepripojený) Dvojičky

Slávka, ak to nie je tajné, aký program pre SVB Ty používaš ? Máš určite viac bytoviek. Poraď mi , aký by bol pre nás začínajúcich SVB najvhodnejší ?
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať