Zavrieť

Porady

Moze zlato hrdzaviet?

Dostala som zlate nausnice a cca po roku mi hacik ktory ide do ucha zacal hrdzaviet.so ziadnymi zlatymi nausnicami sa mi to nikdy nestalo.
Poradte co s tym.Dakujem
Usporiadat
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Ten na začiatku. Ha!
0 0
elis85 elis85

elis85 je offline (nepripojený) elis85

Nehrdzavie ...ak niekomu áno, tak to zlato nebude
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Tak, tak! Zlato nehrdzavie, prachy nesmrdia a diamanty sú večné......
0 0
mariquita mariquita

mariquita je offline (nepripojený) mariquita

Zlato nehrdzavie, ale môže stmavnúť, ako keby chytilo taký hnedastý alebo až poprípade ,,fialovodúhovy,, odtieň, stáva sa to veľa ľuďom, nieje to nič výnimočné, ale môže to byť aj reakcia tela (keď má niekto ,,agresivnejší,, pot) alebo aj reakcia na nejaký zdravotný problém, kde telo vylučuje škodliviny von a šperk na to reaguje (keď človek berie nejaké lieky). Ale zatiaľ najčastejšie som sa s tým stretla pri detských náušniciach na tých uškách-háčikoch čo sa dávajú do ucha.A v najväčšej miere pri úplne maličkých deťoch, ktorým sa akurát prepichnú uši. Je to asi nejaká reakcia tela. Alebo ešte aj u starších ľudí, ktorí si tie šperky nedali za celý život dole vyčistiť.Dá sato vyčistiť aj čističom striebra,ak to nieje priveľmi začernané, alebo tými leštiacimi handričkami na šperky, Ale treba dať pozor v prípade,keď sú tam kamene,lebo nie všetky kamene môžu isť do chemikálii alebo ohňa.Lebo druhy postup čistenia je plameňom,treba to ,,vypáliť,,- nahriať (u zlatníka horákom, kde zlatník aj zhodnotí či daný šperk vôbec môže ísť do ohňa a potom sa to dava do kyseliny soľnej(ktorá je zriedená vodou cca 1:1) Záleží aj ako sú uchytené, kamene ak sú tam, či sú fasované alebo lepené.Treba dať pozor na prírodné kamene,tamje užiný postup, zirkóny zas znesú všetko, len nesmú sa dať teple do vody,kyseliny lebo prasknú. A tak isto treba aj dať pozor aké to má zapínanie,lebo aj nie každé zapínanie môže ísť do ohňa a kyseliny (lebo môže prestať pružiť, platí to pri patentoch na náušniciach a zapínaniach na retiazky). To sčernanie sa môže aj vyleštiť leštiacim strojom (poprípade ručnou malou vŕtačkou čo ma leštiacu stopku). Možností je veľa. Ale dobrý zlatník vie čo s tým robiť. A zlato sa dá overiť aj tak, že na nejaké miesto šperku kvapneš kvapku kyseliny ak iba stečie ,tak je to zlato ak ,,zapení,, a zozelenie ako keby sa ,,rozožralo,, je to len ,,bižutéria,, ma to aj potom taký pach ako sa to rozožiera.
3 0
Peter Svano Svancar Peter Svano Svancar
ak je to stale aktualne, mam velmi presny pristroj na zistenie zlozenie kovu a ich zliatin. takze Ti to mozem pomerat....ked tak mi napis na FB..som z Dubnice nad Vahom
0 1
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Peter Svano Svancar
ak je to stale aktualne, mam velmi presny pristroj na zistenie zlozenie kovu a ich zliatin. takze Ti to mozem pomerat....ked tak mi napis na FB..som z Dubnice nad Vahom
Za 6.rokov od zalozenia otazky uz urcite poriesila svoj problem.
0 0
Janaaaacaa Janaaaacaa

Janaaaacaa je offline (nepripojený) Janaaaacaa

Zlato nemôže hrdzavieť. Stáva sa u bieleho zlata, že sa olúpe, ale hrdzavieť nemôže. Niekto ťa naozaj asi podviedol. Krásna ukážka, že po domácky vyrobené šperky sú risk. Najlepšie je kupovať šperky priamo od výrobcu s certifikátmi. Väčšina predajcov nemá problém vyrobiť šperk aj zo zlata, ktoré si prinesiete.
0 0
mariquita mariquita

mariquita je offline (nepripojený) mariquita

Biele zlato (väčšina) má povrchovú úpravu- rhódium, ktoré sa normálnym použivaním časom ošúcha. Nieje to jeho vada, zlata ako takého. Lebo pôvodná farba bielého zlata ma taký zltkastý alebo ružovkasty akokeby nádych. Preto sa rhódiuje. Aby bolo viac biele.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

mam na ruke roky pevný náramok z bieleho zlata ....a je biely..žiadny nádych inej farby nemá a orhodiovaný nie je.....
rhodiue sa hlavne striebro....
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

arizona
Peter Svano Svancar
ak je to stale aktualne, mam velmi presny pristroj na zistenie zlozenie kovu a ich zliatin. takze Ti to mozem pomerat....ked tak mi napis na FB..som z Dubnice nad Vahom
Za 6.rokov od zalozenia otazky uz urcite poriesila svoj problem.
v lúčavke kráľovskej
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

...sa rozpustí, ale nezhrdzavie....
Rozpúšťa mnoho ušľachtilých kovov vrátane zlata a platiny, ale napr. tantal a irídium sú voči nej odolné.
Zmes kyseliny dusičnej a kyseliny chlorovodíkovej rozpúšťa vzácne kovy, pretože každá z kyselín plní odlišnú funkciu. Kyselina dusičná je silné oxidačné činidlo, ktoré rozpustí nepatrné množstvo zlata za vzniku zlatitých katiónov (Au3+).

Au + 3 NO3− + 6 H+ → Au3+ + 3 NO2 + 3 H2O (1)

Tie reagujú s chloridovým aniónom za vzniku tetrachlorozlatitého aniónu:

Au3+ + 4 Cl− → AuCl4− (2)

Rovnováha tejto reakcie je silne posunutá v pravo, pretože chloridové anióny odoberajú zlatité katióny z prostredia, čím opätovne posúvajú rovnováhu reakcie (1) doprava a prebieha tak ďalšia oxidácia Au→Au3+.
Wiki....
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

misoft
...sa rozpustí, ale nezhrdzavie....
Rozpúšťa mnoho ušľachtilých kovov vrátane zlata a platiny, ale napr. tantal a irídium sú voči nej odolné.
Zmes kyseliny dusičnej a kyseliny chlorovodíkovej rozpúšťa vzácne kovy, pretože každá z kyselín plní odlišnú funkciu. Kyselina dusičná je silné oxidačné činidlo, ktoré rozpustí nepatrné množstvo zlata za vzniku zlatitých katiónov (Au3+).

Au + 3 NO3− + 6 H+ → Au3+ + 3 NO2 + 3 H2O (1)

Tie reagujú s chloridovým aniónom za vzniku tetrachlorozlatitého aniónu:

Au3+ + 4 Cl− → AuCl4− (2)

Rovnováha tejto reakcie je silne posunutá v pravo, pretože chloridové anióny odoberajú zlatité katióny z prostredia, čím opätovne posúvajú rovnováhu reakcie (1) doprava a prebieha tak ďalšia oxidácia Au→Au3+.
Wiki....
no však inak medzi nami dievčatami hrdzavejú len materiáli na báze Fe, inak je to oxidácia.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

...no a týmto je to (aspoň dúfam) vyriešené..... zlato nehrdzavie, len pôsobením niečoho silného - kokteil kyselín, zvaný lúčavka kráľovská - oxiduje.... Ale na ľufte - ani za toho oného.... neoxiduje.......
0 0
mariquita mariquita

mariquita je offline (nepripojený) mariquita

Všetko biele zlato, alebo väčšia časť sa určite rhódiuje, (Tam záleží aj od toho,ako ,,nahrubo,, je to orodhiované-ako dlho a pod akým prúdom je namočené v tom roztoku a ako si kto dáva aj na šperk pozor). Striebro sa rhódiuje len niektoré a mne to na striebro príde aj trošku zbytočné, Aj keď veľa zlatníctiev tvrdí, že je to to najlepšie,lebo potom nesčerná, z istej stránky je na tom niečo ale ak sa niečo poláme alebo poškodí a treba to opravovať,to ródium sčerná (lebo sa to letuje, opravuje ohňom) a tam tomu pomôže už ani čistič striebra, len celú povrchovú úpravu zleštiť dole a nanovo orodhiovať. A striebro je mäkké oproti bielemu zlatu, čiže sa môže skôr pokriviť (prstene) pri bežnom nosení, Čo u nerhodiovaného striebra také problémy s opravami nie sú a dá sa to pekne urobiť a aj vyčistí sa to dobre aj keď sčerná, tak silno žeby to človek už najradšej vyhodil. U bieleho zlata to vyzerá lepšie keď je rhódiované a tiež to má aj svoje opodstatnenia..... Ale nebudem tu vyvracať nikomu žiadné teórie, pracujem zo zlatom a striebrom už vyše 15rokov. Takže moje skúsenosti pramenia z reálnych prípadov a vlastných skúsenosti, lebo už nejaké tie kila šperkov a materiálov vo výrobe, v rôznych prevedeniach a technológii výroby mi už prešlo rukami.
0 0
mariquita mariquita

mariquita je offline (nepripojený) mariquita

oprava-čistenie
1.jpg  
2.jpg  
1/1
0 0
lacotinka lacotinka

lacotinka je offline (nepripojený) lacotinka

mariquita
oprava-čistenie

to si teda vyčistila

zo zeleného je modré
0 0
mariquita mariquita

mariquita je offline (nepripojený) mariquita

tu je vidieť rozdiel medzi rhódiovaným a nerhódiovaným bielym zlatom, obrúčka je ešte vo výrobe (nieje dokončená) aje nerhódiovaná a prsteň je už nosený (aj rhódiovaný) Takže farebnosť tam pekne videť.
6.jpg  
5.jpg  
1/1
0 0
mariquita mariquita

mariquita je offline (nepripojený) mariquita

A pri tejto oprave tiež pekne vidieť rozdiel,vnútro prsteňa je ešte rhódiované,lebo nieje vystavené takému ,,odieraniu,, ako vonkajšia časť, na ktorej už pekne vidieť že to rhódium sa nosením už opotrebovalo (ošúchalo)
8.jpg  
7.jpg  
1/1
0 0
mariquita mariquita

mariquita je offline (nepripojený) mariquita

lacotinka
mariquita
oprava-čistenie

to si teda vyčistila

zo zeleného je modré
lacotinka
mariquita
oprava-čistenie

to si teda vyčistila

zo zeleného je modré



videla som tu už aj v horšej ,,kvalite,, nafotené veci ako je toto ak ide iba o to.....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
No môže aj zhrdzavieť. Ale čo je to za experta, čo si nechá zlatý predmet pokovovať železom?
http://sk.wikipedia.org/wiki/Hrdza
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať