Zavrieť

Porady

CCCC - wellnes na porade ...


Nech tu všetci nájdu pokoj, smiech, dobrú náladu.
Prečo iné chodiť na poradu? Dobrú radu dostane každý, kto len otázku zadá.
Téma je uzavretá.
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Donášková služba
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Dav Pozri príspevok
Donášková služba
Olinka je krásna, romanická.
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

Dobrú noc j
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
0 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

Peknú sobotu, som v robote preto sa ozývam. U nás poletuje sneh a je chladno.
0 0
Peterika Peterika

Peterika je offline (nepripojený) Peterika

.....donášková služba
0 0
Peterika Peterika

Peterika je offline (nepripojený) Peterika

MarcelkaT Pozri príspevok
Peknú sobotu, som v robote preto sa ozývam. U nás poletuje sneh a je chladno.

....aj ja prajem krásnu sobotu všetkým a zvládnutie predvianočného stresu v obchodoch s úsmevom
....u nás nesneží - len mrzne.....brŕŕ zima
0 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

Ja som prepasla včerajšie gratulácie Slávkam, Slávinkam, Slavicam,..... tak dodatočne ale o to srdečnejšie blahoželám.
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena


.......krásny predvianočný víkend.........
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena


.......už v niektorých oknách večer svietili stromčeky........
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena


.......zajtra už zapálime všetky 4 sviečky.......
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
ŠTYRI SVIEČKY

Horeli štyri sviečky na adventnom venci, tak ticho, že bolo počuť ako sviečky začali hovoriť.


Prvá sviečka vzdychla a povedala:
Volám sa MIER.
Moje svetlo síce svieti, ale ľudia žiaden mier nedodržujú. Jej svetielko bolo čím ďalej tým menšie, až úplne zhaslo ...


Svetlo druhej sviečky zakmitalo a sviečka povedala.
Volám sa VIERA.
Som ale zbytočná, pretože ľudstvo nechce o bohu nič vedieť.
Nemá teda cenu, aby som svietila.
Prievan zavial miestnosťou a druhá sviečka zhasla ...



Ticho a smutne sa ku slovu prihlásila tretia sviečka.
Volám sa LÁSKA.
Už nemám silu, aby som horela. Ľudia ma odstavili na stranu.
Vidia len sami seba a žiadne iné, ktore by mali mať radi.
A s posledným záchvevmi zhaslo i toto svetlo ...

V tom vošlo do miestnosti dieťa, pozrelo sa na sviečky a povedalo.
Vy musíte predsa svietiť...
A skoro začalo plakať ...


V tom sa dostala k slovu i štvrtá sviečka a povedala.
Neboj sa, kým ja svietim, môžeme i ostatné sviečky znovu zapáliť.
Volám sa NÁDEJ.

Zapálilo dieťa od tejto sviečky zápalku a rozsvietilo znovu ostatné sviečky.

Plameň nádeje by nikdy nemal v Tvojom živote zhasnúť ...

A každý z nás by mal plamene:

Mieru,

Viery,

Lásky

a Nádej, neustále udržiavať.
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena


.....krásna zasnežená krajina, prekrásna scenéria.....
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena


......napečené už je, ide sa upratovať, ešte posledné úpravy......
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena


....určite si spolu otvoríme fľašku šampanského, aby sme si pripili na zdravie, spolupatričnosť a lásku vo všetkých rodinách......
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Advent

Hoci sa z adventu stalo obdobie nákupnej horúčky, stále patrí do zimného obdobia s najdlhšími večermi a ešte počas nedávnej minulosti sa v tradičnej ľudovej kultúre prelínal so Stridžími dňami. Už Katarína (25. novembra) ohlasovala jeho príchod známou pranostikou, ktorá hovorí, že Katarína zaviera muziky. I v súčasnosti Katarínskymi zábavami končia na obdobie štyroch týždňov všetky diskotéky a svadby.
Čas usilovných príprav

Až na dni, v ktorých boli určité práce zakázané, bol časom priadok a páračiek, rôznych poverových úkonov previazaných s ochrannou a ľúbostnou mágiou. Mládež si potrebovala spestriť život bez tancovačiek plný pracovných povinností. Mládenci oficiálne navštevovali dievčence na priadkach v tzv. dievocké dni, ktorými boli utorok a štvrtok. Spoločné hry a zábavky mali často krát erotický podtext, čo veľmi odsudzovala cirkev.

Na východnom Slovensku do polovice 20. storočia sa veľmi dbalo na to, aby všetky dvere na hospodárskych budovách a dome boli za ranného zvonenia zatvorené, inak by mohli bosorky uškodiť domácim zvieratám i ľuďom. Počas Stridžích dní pridávali dobytku do krmiva cesnak a petržlen na ochranu pred nepriaznivými silami. Obchádzali hospodárstvo so svätenou vodou, kreslili kríže na dvere, len aby ochránili svoju rodinu a majetok. Počas tohto obdobia pripravovali celú domácnosť na príchod Vianoc. Dom musel byť čistý, uprataný, aby jeho obyvatelia boli v nasledujúcom roku zdraví.
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Advent začína vždy najbližšou nedeľou ku dňu Ondreja (30. novembra) a končí po západe slnka na Štedrý večer. Počas štyroch adventných nedieľ, symbolizujúcich mýtický čas 4000 rokov od biblického stvorenia sveta sa postupne zapaľujú tmavomodré alebo fialové sviečky na adventnom venci. Plamienky horiacich sviečok symbolizujú blížiaci sa príchod Krista, pretože on rozptyľuje temnotu a strach, je „Svetlom sveta“. Atmosféra štyroch adventných týždňov sa niesla v znamení očakávania druhého príchodu a radosti zo stretnutia Ježiša pri jasliach. Ľudia sa dôkladne duchovne prípravovali na vianočné sviatky.

V kresťanskej liturgii je advent začiatkom roka, charakteristický dvojitým očakávaním sviatku narodenia Ježiša Krista a jeho druhého príchodu na konci času. Rorátnymi omšami sa v chrámoch prejavuje úcta i Ježišovej Matke. V prvú adventnú nedeľu sa čítajú evanjeliá vzťahujúce sa na príchod Spasiteľa, počas druhej a tretej na Jána Krstiteľa a štvrtej na udalosti bezprostrednej prípravy. Čítania zo Starého zákona tvoria proroctvá o Mesiášovi od proroka Izaiáša.

Zatváranie okien a dverí kresťanská viera vysvetľuje ako ochranu pred zimou a hlukom, vytváranie a prežívanie času ticha.

Za históriou Pojem advent pochádza z latinského pojmu adventus – zjavenie a označoval príchod božstva do chrámu alebo návštevu kráľa. Jeho obdobie síce má kajúci charakter, ale nechápe sa ako pokánie formou pôstu. Prípravy na oslavy Narodenia Pána sa rozšírili v 4. storočí, už za pápeža Leva I., z kresťanského východu do Galie a Španielska. V Galii začínal advent od 5. storočia už na sv. Martina a v Španielsku 24. novembra. Rímska liturgia sa pripravovala na Kristov príchod len dva týždne.

V začiatkoch adventu sa teda oslavovalo až 2 - 6 adventných nedieľ. Až Pápež Gregor Veľký určil adventný čas na 4 týždne, hoci pravoslávna cirkev dodnes dodržiava rozsah šiestich adventných týždňov ako obdobie pôstu.

Farba pre toto obdobie je fialová, len počas 3. adventnej nedele môže byť ružová a takú farbu by mali mať aj sviečky na adventnom venci.

Adventný veniec i kalendár vznikli v 19. storočí v germánskych krajinách a odtiaľ sa dostali k nám. V súčasnosti je adventný veniec moderným doplnkom domácností, vešia sa na vchodové dvere alebo pokladá na stôl ako symbol prichádzajúcich Vianoc.

Časy, keď ženy i muži kráčali na roráty s lampášom v ruke, večer sa čítalo Písmo sväté, spievali sa adventné piesne a chystali sa jasličky, sú už nenávratne preč.

Hoci dnešná konzumná spoločnosť už nedokáže z hĺbky duše vnímať advent ako čas ticha a pokoja, ľudia toto obdobie pociťujú ako zvyk vyzdobiť si domácnosť v duchu prichádzajúcich Vianoc. Väčšina z nás adventné vence i kalendáre kupuje a s rýchlosťou doby takmer vymizla ich tradičná domáca výroba.

Skúste si vychutnať toto obdobie tak trochu starosvetsky, venujte dlhé zimné večery svojej rodine a domácnosti, užívajte si ticho a čaro predvianočných dní.

0 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

Terezamaria, ja si niektoré tieto veci pamätam z rozpravania rodičov a niektoré som zažila ako dieťa.Napr. paračky peria - chovali sme doma husičky, kačičky,.......
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena


....dosť bolo oddychu, idem ešte pracovať, anjelíček je pre Vás všetkých, pre pokoj v duši i na srdiečku......
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať