Zavrieť

Porady

Súvaha a dlhodobé záväzky.

apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Budeme sa učiť celý život.

Mám v pamäti zo školenia o účtovnej závierke (je to už hodne dávno) kde bolo povedané, že dlhodobý záväzok/pohľadávka sa v súvahe uvedie v riadku krátkodobý Z/P v tom období keď v nasledujúcom roku má byť zaplatený.

Dnes ma audítorka usmernila, že ak zostavujem súvahu za rok 2008 a lízing končí po roku 2009 tak predpísané splátky splatné v roku 2009 musím vykázať ako krátkodobý záväzok roku 2008. Tento postup je vraj povinný od roku 2005.

Mám z toho zlý pocit, lebo ako to v účtovníctve zabezpečiť. Mám 20 lízingov, pre každý vediem analytický účet a vyzerá to tak, že si musím zaviesť ďalších 20 analytických účtov na ktorých zaúčtujem záväzok vo výške jedného roku s nasmerovaním do riadku súvahy ako krátkodobý záväzok a bude tam trčať cca 4 roky bez zmeny. Splátkami budem znižovať analytický záväzok, ktorý má pridelený riadok súvahy ako dlhodobý záväzok. No a keď budú lízingy končiť tak budem sledovať koľko splátok mi zostane do posledného roka a korigovať presuny medzi analytickými účtami.


Kto toto vymyslel tak je mu všetka česť.
Pripadá mi to ako za socializmu sme realizovali súbor opatrení vydaný vedúcou silou štátu a robili sme si zo súboru aj takéto vtipy: "Realizácia súboru opatrení je ako keď vysypeme vedro skrutiek do iného vedra. Je z toho veľa hluku ale nič sa nezmení."

Tak ako to má byť?

apo
Usporiadat
abcd.kates abcd.kates

abcd.kates je offline (nepripojený) abcd.kates

apo Pozri príspevok
Po poznaní, že rozlišujeme dlhodobé záväzky a pohľadávky nie len podľa ich zostatkovej hodnoty k 31.12.rr ale , ŽE AJ TIE Z/P, ktoré sa budú uhrádzať v nasledujúcom roku postupujem takto.

Analytiku mám pre každý záväzok z lízingu samostatne. Na každej analytike urobím inventúru porovnaním zo splátkovými kalendármi, ktoré mám prepísané do exelu. Podľa rady Rozalky v príspevku č. 10 mám AŽ TERAZ pre každý rok v jednej bunke nasčítanú sumu istiny, ktorú budem splácať v nasledujúcom roku.

V dokumente mám jeden hárok v ktorom mám zosumarizované pre všetky nasledujúce roky sumy istín splatných v nasledujúcom roku. Pri účtovnej uzávierke zoberiem túto sumu a zaúčtujem
474001/474000. Všetky analytiky majú pridelený riadok v súvahe pre dlhodobé záväzoky iba analytika 474000, ktorá nie je pridelená žiadnemu lízingu má pridelený riadok súvahy pre krátkodobé záväzky. Tento zápis ponechám v denníku len do okamihu kým neuložím do elektronickej podoby súvahu. Potom záznam z denníka vymažem a spravím účtovnú uzávierku s prevodom zostatkov súvahových účtov do nového roka.

Tento postup som zvolil z toho dôvodu, že ma už časovo nič nestojí lebo o všetko sa už stará exel a inventúra súvahových účtov je správna.

apo
a nemohol by si tú tabuľku sem šupnúť?????
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

abcd.kates Pozri príspevok
a nemohol by si tú tabuľku sem šupnúť?????
Máš ju mať, ale je to tabuľka, ktorá je výsledkom postupného dorábania. Ak by som ju robil celú odznova vyzerala by lepšie.

Skús sa v nej orientovať.

apo
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať