Zavrieť

Porady

Rozpočet straty SV medzi všetkých rovnako?

Dobrý den..poradte mi niekto prosím,či správca postupoval správne...
Vo vyúčtovaní za 2008 nám vznikla v dome strata na SV 418m3!!Správca nám túto stratu rozúčtoval všetkým rovnakým dielom-koef.navýšenia 1,422!však pri odpise vodomerov bolo zistených asi 6 ks nefunkčných vodomerov a jeden vlastník byt nesprístupnil k odpisu-tak sme sa dohodli na poslednej schodzy,že sa straty rozrátajú medzi týchto vlastníkov,čo však správca odignoroval:-((takže ten,čo ml "natočenú" min. spotrebu,dostal 4m3 naviac a tí,čo mali nameranú reálnu a väčšiu spotrebu,dostali naviac platiť aj 30m3-čiže zaplatili aj spotrebu toho,kto mal zlý merač a reálnu spotrebu mu nezaznamenal!!Mal správca právo dať nám všetkým zaplatiť spotrebu aj za pokazené vodomery,ked sme sa vlastne dohodli na sankcii,pre takýchto vlastníkov?Podotýkam,že 418m3 nie je malá strata,ktorá by sa mohla a mala rozrátať medzi všetkých koef.navášenia---sme bytovka s 26 bytmi-dakujem
Usporiadat
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Uno81: Pre vzajomne porovnanie spotreby vody v bytoch by museli byt aj rovnake podmienky pre pouzivanie vody. Poznam ludi, co maju velmi pomaly metabolizmus, takze velka potreba raz za tyzden. Mala potreba obdobne, pricom je splachovacia nadrzka s dvojitym systemom splachovania. Umyvanie zubov a holenie ziletkou nie pod tecucou vodou, ostatna hygiena oplachnut, namydlit a oplachnut.......vodou sa da setrit, ak sa chce.Poznam aj takych, co sa sprchuju v praci, co travia vikendy na chalupe.......samozrejme, iny problem su vadne vodomery, ktore neurobili odpocet, tam sa da riesit problem pausalom na osobu a rok. Preto tvrdim, ze lepsie je zaoberat sa svojou vysokou spotrebou niecoho, ako hladat zlodeja, za ktoreho platim.Velkym problemom bytovych domov je, ze neuzatvoria vsetky stupacky v bytovom dome napriklad v nedelu skoro rano, ked vacsina este spi a nekontroluju vodomer na pate bytoveho domu, teda fakturacny vodomer. Zistili by casto , ze sa im kruti a fakturuje vodu, ktory unika cez netesnost, ci prederavene
vstupne potrubie rovno do zeme.Samozrejmostou by vsak mali byt plombovane antimagneticke vodomery a zamontovane spatne klapky pred vodomerom.
0 0
uno81 uno81

uno81 je offline (nepripojený) uno81

ahoj najag...píšeš dobre-nič proti tomu a vdaka za každý názor!!ale s tými 9m3 teplej vody za rok viem o čom hovorím--je to rodina s dvoma malými detmi a určite nešetria tak,aby nič za rok neminuli,pretože sú to mladí ľudia a dobre ich poznám-podla mna tam bol "vonkajší zásah" xi-nechcem to tu rozpisovať,aby už všetci neklamali:-)
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

uno81 Pozri príspevok
ahoj najag...píšeš dobre-nič proti tomu a vdaka za každý názor!!ale s tými 9m3 teplej vody za rok viem o čom hovorím--je to rodina s dvoma malými detmi a určite nešetria tak,aby nič za rok neminuli,pretože sú to mladí ľudia a dobre ich poznám-podla mna tam bol "vonkajší zásah" xi-nechcem to tu rozpisovať,aby už všetci neklamali:-)
Ale nooo ,však davaj...napíš ako treba klamať? Nech sa poučíme. Apropo, keď budú všetci vlastníci v dome klamať rovnakým spôsobom máš hneď po probléme, lebo rozpočet medzi všetkých bude relevantný
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

uno81 Pozri príspevok
ahoj najag...píšeš dobre-nič proti tomu a vdaka za každý názor!!ale s tými 9m3 teplej vody za rok viem o čom hovorím--je to rodina s dvoma malými detmi a určite nešetria tak,aby nič za rok neminuli,pretože sú to mladí ľudia a dobre ich poznám-podla mna tam bol "vonkajší zásah" xi-nechcem to tu rozpisovať,aby už všetci neklamali:-)
neviem, no my sme tiež dá sa ešte povedať mladá štvorčlenná rodina s dvoma malými detmi (do roku 2004 trojčlenná) a spotrebu teplej vody máme dosť podobnú. Vodou síce šetríme, ale nejak zvlášť sa neobmedzujeme.
V roku 2003 = 9m3,
v roku 2004 = 15 m3 (v auguste sa narodila dcéra),
v roku 2005 = 13 m3,
v roku 2006 = 14 (prebehlo ciachovanie všetkých vodomerov TÚV v dome a montáž spätných klapiek)
v roku 2007 =10 m3,
prvé 3 mesiace 2008 = 3m3 v pôvodnom byte,
zvyšných 9 mesiacov v roku 2008 po presťahovaní sa do druhého bytu o vchod vedľa = 7m3.
Pre zaujímavosť v dome so 176 bytmi v roku 2008 bol koeficient na TÚV 1,02. Väčšiu chybu vodomerov vylučujem aj taktiež zásahy do rozvodov či vodomerov.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Možno využívate to umývanie a sprchovanie v práci, škole, škôlke. Inak nehnevajte sa, hygiena by z Vás mala radosť.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

svojar Pozri príspevok
Možno využívate to umývanie a sprchovanie v práci, škole, škôlke. Inak nehnevajte sa, hygiena by z Vás mala radosť.
Presne som očakával podobnú reakciu, ale skôr by som privítal argumentáciu číslami. Skutočne to s tou hygienou nemá nič spoločné, je to o individuálnej, konkrétnej situácií danej rodiny a z časti aj efektivite využívania teplej vody.

Sito v príspevku #21 vyčíslil priemernú spotrebu teplej vody takto :
"Takže, 9 m3 = 9 000 litrov, deleno 365 dní, deleno 4 osoby = 6,16 litra na deň a osobu." čo vonkocom neodzrkadľuje realitu.

V mojom prípade je to inak, pretože 90% víkendov (od piatku do nedele) sme mimo bytu, 2 týždne v lete dovolenka, týžeň, technická odstávka TÚV, počas vianočných sviatkov taktiež mimo. To ak len orientačne rátam, je že v byte sme cca 250 dní v roku čo sa dostáva priemerne na osobu 10-13 l vody (bavíme sa len o teplej vode). Ak by som rátal ďalšie dni, ktoré sme jednotlivo mimo - jarné a letné prázdniny detí u starých rodičov, dni, keď som ja alebo moja manželka na služobných cestách, ktoré mám dosť často, ďalším faktorom je, že deti sa sprchujú 2-3 krát do týždňa. Tu by sme sa dostali na ešte vyššie čísla priemernej spotreby na osobu a deň odhadom na 18 až 20 l.

Koľko teplej vody sa spotrebuje pri jednom sprchovaní? môj odhad je že by pri efektívnom využívaní nie je viac ako 10-15 l. Čiže ztohto vyplýva, že s hygienou a dokonca ani s veľkým šetrením to nemá nič spoločné.
Pointa je presne v tom čo písal najag "nezaoberajte sa cudzou nízkou spotrebu ale svojou vysokou" pretože skutočná spotreba je odrazom viacerých okolnosti a faktorov. Tak nejak
0 0
uno81 uno81

uno81 je offline (nepripojený) uno81

Svojar dakujem!!!tak nejak to aj mna napadlo:-))nič v zlom samozrejme voči Majkii...ale táto rodina,ktorú ja spomínam,mala vždy okolo 50m3,tak pochybujem,že ich osvietilo a začali šetriť až tak,že sa umyjú raz za mesiac!
Slavica-Ty beťárka:-)aj tak to väčšina vie...ale je to fakt,že ked budeme všetci klamať,bude to asi lepšie,lebo ako som už písala,naložia nám koef. 5 a pri 10m3 akože riadne??!nameraných sme na tom s platením rovnako a spravodlivosť si nás našla! A bude "upratané"...
0 0
nesca nesca

nesca je offline (nepripojený) nesca

to keby som vedela :-)
Nemôžem si pomôcť,ale musím zareagovať.
"Pozri na svoju vysokú a nie susedovu nízku spotrebu"...už ste pri šetrení vodou,to je síce pekné, ale ušla Vám pôvodná otázka...veľký rozdiel v odpočtoch a následne vysoký koeficient a čo s tým.
Áno, v ideálnom prípade, ak by bol koef. 1,01-1,1,tak sa budem zaoberať tým ako by som mohla znížiť svoju spotrebu vody.Ale ak je strata -v našom prípade 512m3 a koef.1,78 tak problém bude asi práve v tej susedovej nízkej spotrebe.A určite to nie vyššie spomínaný príklad,chalupa,dolenky,prac.cesty atď. detto...4-členná rodina 7m3 SV za rok...sorry,ale ja nežeriem seno.A ak mu tiež nejde vodomer alebo s ním manipuloval,tak ja nie som ochotná platiť za niečiu vynaliezavosť.A budem veľmi nepríjemná...hoci si rozhnevám pol vchodu.ja mám šetriť aby niekto mohol míňať viac...kde sme?? Ak nad tým len mávnem rukou,veď ten nedoplatok som aj tak už zaplatila,tak na budúci rok budeme mať aký koef.?
0 0
uno81 uno81

uno81 je offline (nepripojený) uno81

nesca-toto som chcela počuť!!!veľká vdaka-presne si to vystihla!ved normálny človek,ked je pravidelne doma a ak nie je prasa,tak minie dosť vody na bežné umývanie..ale tie Tvoje koeficienty ma už dorazili,že 1,78..a to ja tu pištím pri 1,42!asi budeme vždy vyzerať ako otravy,ked sa takto búrime,ale nejakú spravodlivosť nastoliť treba,inak sa raz všetci pozbíjame.-(
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

majkii Pozri príspevok
Presne som očakával podobnú reakciu, ale skôr by som privítal argumentáciu číslami. Skutočne to s tou hygienou nemá nič spoločné, je to o individuálnej, konkrétnej situácií danej rodiny a z časti aj efektivite využívania teplej vody.

Sito v príspevku #21 vyčíslil priemernú spotrebu teplej vody takto :
"Takže, 9 m3 = 9 000 litrov, deleno 365 dní, deleno 4 osoby = 6,16 litra na deň a osobu." čo vonkocom neodzrkadľuje realitu.

V mojom prípade je to inak, pretože 90% víkendov (od piatku do nedele) sme mimo bytu, 2 týždne v lete dovolenka, týžeň, technická odstávka TÚV, počas vianočných sviatkov taktiež mimo. To ak len orientačne rátam, je že v byte sme cca 250 dní v roku čo sa dostáva priemerne na osobu 10-13 l vody (bavíme sa len o teplej vode). Ak by som rátal ďalšie dni, ktoré sme jednotlivo mimo - jarné a letné prázdniny detí u starých rodičov, dni, keď som ja alebo moja manželka na služobných cestách, ktoré mám dosť často, ďalším faktorom je, že deti sa sprchujú 2-3 krát do týždňa. Tu by sme sa dostali na ešte vyššie čísla priemernej spotreby na osobu a deň odhadom na 18 až 20 l.

Koľko teplej vody sa spotrebuje pri jednom sprchovaní? môj odhad je že by pri efektívnom využívaní nie je viac ako 10-15 l. Čiže ztohto vyplýva, že s hygienou a dokonca ani s veľkým šetrením to nemá nič spoločné.
Pointa je presne v tom čo písal najag "nezaoberajte sa cudzou nízkou spotrebu ale svojou vysokou" pretože skutočná spotreba je odrazom viacerých okolnosti a faktorov. Tak nejak
Je to jeden možný pohľad na vec. Netvrdil som, že je to realita, spravodlivosť, bola to otázka. Prichádzajú odpovede. Keď som sa tomu venoval tak som mal prehľad, no v mojom záujme nebolo hovoriť koľko minul Jano, Fero.

V anonymnom zozname sa každý našiel a mal možnosť sa prispôsobiť priemeru domu, ale nikto nemusel. Ale spotreba vody z dome klesala. Bol prípad, že za plo roka bola spotreba v kuchyni nulová. Bol som to skontrolovať, vlastník hovorí " my umývame riad v studenej vode so saponátom" To je v poriadku, to ma vôbec nezaujíma, pozriem si vodomer, plomby, kryt, všetko v poriadku. Hádam mu nenariadim, že musí umývať v teplej.

V byte bývala spotreba 80 -90 m3 teplej vody, Pani sa ma vždy pýtala, čo má robiť. Písanku, pred kúpaním vo vani opísať stav vodomeru, druhý raz osprchovať a porovnať spotreby pri vani a sprche. Každý týždeň odpísať vodomery a spraviť analýzu, prečo, čo sa robilo. Trvalo jej to roky, kým sa rozhodla. Keď som posledný raz odpisoval teplo vraví mi " všimli ste si našu vodu" Áno, ale tých 50 % ste ušetrili Vy. Takže ak je koeficient 0,95 až 1,15 je predpoklad že v dome je to ako tak v poriadku. Ale keď je koeficient nad 1,15, nedaj bože 1,7 tak nieje niečo v poriadku.

Príkladov by bolo viac. A nie len v našom dome.

Nestarajte sa Vy to zaplatíte, nie my správca, Vy.

Pokiaľ si dom nekontroluje svoj majetok, je to voda na mlyn pre niekoho. Pre koho? A nejedná sa len o vodu.
0 0
nesca nesca

nesca je offline (nepripojený) nesca

to keby som vedela :-)
Sito..asi do toho trochu vidíš :-) Prezraď mi, akým legálnym spôsobom sa dostaneš do bytu na odpočty? Mám v úmysle ešte s niekym s vchodu ,prejsť po všetkých bytoch a urobiť odpočty vody.Ale aj fyzicky do neho vstúpiť a nie také, že počkajte , ja Vám nadiktujem.A za pár mesiacov zase a na konci roka si nebudú môcť chytráci posťahovať po 50 kubíkov.Zákon som čítala,len si nie som istá či sa naň môžem aj odvolať,či sa ma to bude týkať.Myslím možnosť doň vstúpiť.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

sito Pozri príspevok
Je to jeden možný pohľad na vec. Netvrdil som, že je to realita, spravodlivosť, bola to otázka. Prichádzajú odpovede. Keď som sa tomu venoval tak som mal prehľad, no v mojom záujme nebolo hovoriť koľko minul Jano, Fero.

V anonymnom zozname sa každý našiel a mal možnosť sa prispôsobiť priemeru domu, ale nikto nemusel. Ale spotreba vody z dome klesala. Bol prípad, že za plo roka bola spotreba v kuchyni nulová. Bol som to skontrolovať, vlastník hovorí " my umývame riad v studenej vode so saponátom" To je v poriadku, to ma vôbec nezaujíma, pozriem si vodomer, plomby, kryt, všetko v poriadku. Hádam mu nenariadim, že musí umývať v teplej.

V byte bývala spotreba 80 -90 m3 teplej vody, Pani sa ma vždy pýtala, čo má robiť. Písanku, pred kúpaním vo vani opísať stav vodomeru, druhý raz osprchovať a porovnať spotreby pri vani a sprche. Každý týždeň odpísať vodomery a spraviť analýzu, prečo, čo sa robilo. Trvalo jej to roky, kým sa rozhodla. Keď som posledný raz odpisoval teplo vraví mi " všimli ste si našu vodu" Áno, ale tých 50 % ste ušetrili Vy. Takže ak je koeficient 0,95 až 1,15 je predpoklad že v dome je to ako tak v poriadku. Ale keď je koeficient nad 1,15, nedaj bože 1,7 tak nieje niečo v poriadku.

Príkladov by bolo viac. A nie len v našom dome.

Nestarajte sa Vy to zaplatíte, nie my správca, Vy.

Pokiaľ si dom nekontroluje svoj majetok, je to voda na mlyn pre niekoho. Pre koho? A nejedná sa len o vodu.
Sito to je vporiadku, ja nič iné netvrdím, ale neviem prečo stále mám pocit, že ak je vyšší koeficient v dome, tak sa akosi automaticky a bez argumentov vidí príčina len v tom, že niekto podvádza ak má nízku spotrebu a nehľadí sa na okolnosti. Určite sa zhodneme na tom, že v prvom rade treba hľadať príčinu. Tých príčin môže byť viac a treba ich identifikovať systematycky vykonanými krokmi. Ja by som navrhol napr. takýto postup:

1. krok je skontrolovať spoločné priestory od fakturačného vodomeru po stupačky, či su nie nejaké straty. - tu sme napr. zistili že neboli namontované vodomery na SV v práčovniach, upratovacích mietnostiach a namáčarniach.

2. krok je kontrola správnosti fakturačných vodomerov, ktoré sú majetkom SeVaku - ak merajú správne, kontrolu uhradíme z Fondu domu je to cca 2000 - 2500 Sk za jeden vodomer.

3. krok je kontrola funkčnosti vodomerov u vlastníkov za účasti zástupcu vlastníkov, dvoch vlastníkov a vodára. Tá kontrola spočíva v tom, že sa fyzicky skontroluje plomba, a skontroluje sa či vodomer pracuje zvlášť pri pustení sprchy, drezovej batérie, umyvadlovej b. a pri spláchnutí wc. vodár skontroluje, obhliadkou či nie je podozrenie na manipuláciu s pripojením vody a vodomeru.

4. krok u podozrivého vodomeru že nepracuje správne spraviť orientačnú skúšku - naplniť 10 litrové vedro a skotrolovať stav - toto zopakovať cca 10 krát. minie sa pri tom 100 l vody pri cene 50 Sk/m3 je to cca 5sk, ale viete na čom ste.

5. krok ciachovanie všetkých vodomerov v bytoch čo je ale finančne náročné

Ďalšou vecou je, že treba vykonať všetky opatrenia aby sa v čo najväčšej miere zmiernili systémové chyby - montáž spätných klapiek, antimagnetických vodomerov, pri teplej vode tepelná izolácia trubiek.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Zákon 182/1993, § 11, odsek 3.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt..


Ono to zasa nie je také jednoduché, otvor dvere ide si pozrieť tvoje vodomery. Mala by to robiť zodpovedná osoba, ktorá na ta to zaplatené, teda skontrolovať čí sa točí vodomer, neporušená plomba, kryt. Pokiaľ ale vyskočí koeficient 1,78 ako tvrdíš niečo nie je v poriadku.

Najprv by som doporučil v noci, keď je predpoklad, že nikto nepoužíva vodu ako sa správa fakturačný merač. Ale kto by kôli tomu stával, nespal? Ak ten vykazuje kľud, alebo sa pohybuje minimálne, treba isť do bytov a prekontrolovať pomerové merače. Takých prípadov tu ž bolo hodne, čo kritizovali, rozumovali, ale málo takých čo sa rozhodli pre riešenie, až krď to bolo neúnosné. Všetko sa dá riešiť len misí chcieť väčšina, jedinec nič moc nespráví.

0 0
nesca nesca

nesca je offline (nepripojený) nesca

to keby som vedela :-)
Presne ten § som mala na mysli.A včul buď múdry,ako sa dostať do bytu:
1.Nie sme spoločenstvo
2.Správca-zavolať niekoho od nich,ten by tam mohol vstúpiť? je oprávnený
3.máme 16 bytov.na schôdzu prišli 8 rozzúrení a 1spomínaný špekulant so 7 kubíkmi.Zvyšok..? neviem.Niektorí zo zásady nechodia.Stačili by podpisy 8/možno 9 na vyslanie zástupcu vlastníkov? Nadpolovičná väčšina vlastníkov alebo zúčastnených na schôdzi? Stačilo by to?
Jednoducho sa k tým vodomerom musíme dosťať,iné východisko nevidím.Hlavný by mal byť OK,žiadna porucha nebola,únik vody nikde navidno,práčovne nemáme. Serká ma to, aj iných, ale najlepšie keby to vyriešil "samo"
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ono pokiaľ s pomerným meračom vody v byte nemanipuluje a keď by nahlasoval iba menšie stavy, keď sa na to pozrieme z dlhšieho časového obdobia - nič sa nedeje. Pokial sa teda nikto nebude sťahovať. Po určitom období 4, resp. 6 rokov sa merače menia. A tam už vyskočí skutočná spotreba a je predpoklad, že voda v budúcnosti lacnejšia nebude - už v r. 2010 asi +5%.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

A ešte k tej hygiene. Pokial som to sledoval, tak celkovo sa konštatovalo, že v SR sa blížime k z n í ž e n é m u hygienickému minimu a to bolo tuším 90 litrov vody/osoba/deň- teda TV aj SV - tak treba rátať ako to u niekoho vyzerá.
0 0
nesca nesca

nesca je offline (nepripojený) nesca

to keby som vedela :-)
Nevidím dôvod, prečo by nahlasovali nižšie stavy.Mohla sa aj stať chyba v odpočte...na papieri menej ako v skutočnosti, omylom...ale to by bolo veľa omylov na jeden rok a vchod. A ak sa aj stalo,treba tú chybu nájsť u konkrétneho človeka a nech si to doplatí sám. Nuž a či sú ľudia svine, čo sa týka čistoty....asi nie,ale z iného pohľadu riadne.Mimochodom,vodomery nám menili v r.2007. a za posledných 8 rokov bol max.koef.1,2 na SV. Na TUV tento rok 1,09??!!!
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

svojar Pozri príspevok
A ešte k tej hygiene. Pokial som to sledoval, tak celkovo sa konštatovalo, že v SR sa blížime k z n í ž e n é m u hygienickému minimu a to bolo tuším 90 litrov vody/osoba/deň- teda TV aj SV - tak treba rátať ako to u niekoho vyzerá.
Otázka znie, je človek ktorý minie 100 l vody pri sprchovaní čistejší než ten, čo minie povedzme 30 l? Množstvo spotrebovanej vody je ukazovateľom skutočnej hygieny? No celkom určite nie len. Nie že by na tom záležalo, ale dolná hranica hygienického minima je 70 l/os/d a napr. v roku 2007 bola priemerná spotreba vody na obyvateľa 89,4 l/os/.d. (Správa o vodnom hospodárstve v SR v roku 2007). Projektovanie zdrojov na zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou sa udáva podľa potreby vody pre domácnosť 120 l/os/d. v štruktúre 55 l/os/d osobná hygiena, 32 l/os/d wc, 25 l/os/d pranie, 8 l/os/d varenie + umyvanie riadu. Ako vidieť všetky parametre su na dnešnú dobu celkom prestrelené. V každom prípade som uviedol spotreby teplej vody čo je podstatný rozdiel od celkovej vody v domácnosti, a moje spotreby korenšpondujú s požiadavkami na hygienu
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

nesca Pozri príspevok
Presne ten § som mala na mysli.A včul buď múdry,ako sa dostať do bytu:
1.Nie sme spoločenstvo
2.Správca-zavolať niekoho od nich,ten by tam mohol vstúpiť? je oprávnený
3.máme 16 bytov.na schôdzu prišli 8 rozzúrení a 1spomínaný špekulant so 7 kubíkmi.Zvyšok..? neviem.Niektorí zo zásady nechodia.Stačili by podpisy 8/možno 9 na vyslanie zástupcu vlastníkov? Nadpolovičná väčšina vlastníkov alebo zúčastnených na schôdzi? Stačilo by to?
Jednoducho sa k tým vodomerom musíme dosťať,iné východisko nevidím.Hlavný by mal byť OK,žiadna porucha nebola,únik vody nikde navidno,práčovne nemáme. Serká ma to, aj iných, ale najlepšie keby to vyriešil "samo"
Ten zákon je smerodatný tak pre SVB ako aj pre správcov...Tí majú obyčajne v domoch svojich zástupcov. Mali by mať preukaz odpočtára, alebo iný doklad akým sa preukážu. Takže to čo napísal Sito platí aj pre Vás...
0 0
nesca nesca

nesca je offline (nepripojený) nesca

to keby som vedela :-)
sito Pozri príspevok


Ono to zasa nie je také jednoduché, otvor dvere ide si pozrieť tvoje vodomery. Mala by to robiť zodpovedná osoba, ktorá na ta to zaplatené, teda skontrolovať čí sa točí vodomer, neporušená plomba, kryt. Pokiaľ ale vyskočí koeficient 1,78 ako tvrdíš niečo nie je v poriadku.

Veď to,že u nás tej zodpovednej, za to platenej osoby asi niet.Z bytovky,tobôž z vchodu nijaký zástupca poverený správcom.Iba domovník ,asi bez právomocí.Správca má podpísanú zmluvu s inou firmou,ktorá robí odpočty a vyúčtovanie SV,TUV,tepla...Ak by sme zavolali niekoho od nich bolo by to tak správne? Určite by si za to niečo účtovali, ale nech.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať