Zavrieť

Porady

Rozpočet straty SV medzi všetkých rovnako?

Dobrý den..poradte mi niekto prosím,či správca postupoval správne...
Vo vyúčtovaní za 2008 nám vznikla v dome strata na SV 418m3!!Správca nám túto stratu rozúčtoval všetkým rovnakým dielom-koef.navýšenia 1,422!však pri odpise vodomerov bolo zistených asi 6 ks nefunkčných vodomerov a jeden vlastník byt nesprístupnil k odpisu-tak sme sa dohodli na poslednej schodzy,že sa straty rozrátajú medzi týchto vlastníkov,čo však správca odignoroval:-((takže ten,čo ml "natočenú" min. spotrebu,dostal 4m3 naviac a tí,čo mali nameranú reálnu a väčšiu spotrebu,dostali naviac platiť aj 30m3-čiže zaplatili aj spotrebu toho,kto mal zlý merač a reálnu spotrebu mu nezaznamenal!!Mal správca právo dať nám všetkým zaplatiť spotrebu aj za pokazené vodomery,ked sme sa vlastne dohodli na sankcii,pre takýchto vlastníkov?Podotýkam,že 418m3 nie je malá strata,ktorá by sa mohla a mala rozrátať medzi všetkých koef.navášenia---sme bytovka s 26 bytmi-dakujem
Usporiadat
dajada dajada

dajada je offline (nepripojený) dajada

Ďakujem Vám tu za podporu. Naši vlastníci sú stále svojprávni, no žijú tým, že hlasujú o fazuľkách. Zatiaľ som stále trpezlivá,náš zástupca a SBD sú rôzne prepletení - hlavne finančne. A tak vychádza že "ruka ruku myje". Jednoznačne predseda inak hovoril keď sme boli sami a úplne inak na schôdzi, šla som do kolien a stratila som reč. Ešte raz díky že ma podporujete, vidím že mimo nie som ja ale tí ostatní.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

dajada Pozri príspevok
...aj to je riešenie, len chýba ako si uviedol vyhláška. Inak môžem sa "pochváliť". Mali sme schôdzu k tomu nášmu plombovaniu dvierok na stupačkách.Jednoznačné fiasko pre nás - správca( predseda SBD) podporil verejne návrh zástupcu, že keď si vlastníci odsúhlasia, tak to musí byť zaplombované, vraj vôbec nezáleží že sú tam uzávery aj plynomer. Nakoniec navrhol zástupcovi, aby sme schválili sankciu za nezaplombovanie bez citácie zák. (v tomto prípade bol cit.630/05) a potom vraj bude SBD môcť účtovať. Našťastie sme to uhrali a "dotlačili" sme zástupcu, že najskôr dá vyjadrenie čo "plombovanie prinieslo" a potom budeme uvažovať čo ďalej. Tak problém posunutý na ďalšiu schôdzu, lebo ak by to boli odsúhlasili teraz, tak mi zostáva jedine odvolanie na súd. Len neviem, ako by rozhodol. Som z toho všetkého a z postoja nielen vlastníkov ale aj SBD na vetvy. Je tam vidieť jednoznačne prepojenie so zástupcom. Zvažujem, že pri družstve by mala byť kontrolná komisia, že to dám ako podnet pre nich, alebo ako sťažnosť na predstavenstvo.
hlasovanie o zaplombovaní dvierok stupačky by som považoval za neplatné, pretože na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje o spoločných častiach, príslušenstve a pozemku k domu. Spoločné sú rozvody v stupačke a nie dvierka stupačky, tie sú príslušenstvom bytu a sú majetkom vlastníka bytu. Je až zarážajúce o čom všetkom sa hlasuje na schôdzach, obzvlášť, keď schôdza rozhoduje o niečom, na čo nie je oprávnená.
0 0
dajada dajada

dajada je offline (nepripojený) dajada

Opakujem sa, ale ďakujem za názor. Už som to tu kdesi písala, doteraz som bola spokojný vlastník bytu a aj mojou chybou som sa nezaujímala, čo sa deje. Stačilo zástupcovi vlastníkov niečo navrhnúť, všetci sme sa po sebe poobzerali a keď sa začali dvíhať ruky, tak tie ostatné postupne pribúdali. No teraz to už podľa mňa u nás prerástlo zdravý rozum.Žiaľ väčšina je stále v presvedčení, že keď to povedal dôverník a správca potvrdil, tak to tak musí byť a hotovo. Vaše názory mi naozaj pomáhajú a som v štádiu podať odvolanie na súd. Termín mi končí o pár dní, no získala som zatiaľ len pár názorov právnikov - jedni mi poradili odvolanie proti uzneseniu na všetkých zúčastnených vlastníkov, ktorí to odsúhlasili a iní na správcu. Mne sa tí vlastníci zdajú schodnejší, ale je ich skoro 30. Verím že zoženiem schopného právnika, ktorý sa v tomto našom "mravenisku" bude vedieť vyznať.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

dajada Pozri príspevok
Opakujem sa, ale ďakujem za názor. Už som to tu kdesi písala, doteraz som bola spokojný vlastník bytu a aj mojou chybou som sa nezaujímala, čo sa deje. Stačilo zástupcovi vlastníkov niečo navrhnúť, všetci sme sa po sebe poobzerali a keď sa začali dvíhať ruky, tak tie ostatné postupne pribúdali. No teraz to už podľa mňa u nás prerástlo zdravý rozum.Žiaľ väčšina je stále v presvedčení, že keď to povedal dôverník a správca potvrdil, tak to tak musí byť a hotovo. Vaše názory mi naozaj pomáhajú a som v štádiu podať odvolanie na súd. Termín mi končí o pár dní, no získala som zatiaľ len pár názorov právnikov - jedni mi poradili odvolanie proti uzneseniu na všetkých zúčastnených vlastníkov, ktorí to odsúhlasili a iní na správcu. Mne sa tí vlastníci zdajú schodnejší, ale je ich skoro 30. Verím že zoženiem schopného právnika, ktorý sa v tomto našom "mravenisku" bude vedieť vyznať.
Ono to tak býva a správcom to vyhovuje, ak sa ľudia nezaujímajú. Vždy sa musí niečo stať, aby sa veci pohli. Rozhoduje väčšina, ale nie vždy musí rozhodnúť správne, preto každý kto sa cíti rozhodnutím väčšiny dotknutý, poškodený má právo požiadať súd, aby o veci rozhodol. Chybám je lepšie predchádzať, ako ich odstraňovať, prípadne odstraňovať ich dôsledky.

Vyber si toho, ktorý podá odvolanie proti rozhodnutiu schôdze. Schôdza rozhodla zablombovať dvierka. Správca sa mohol zúčastniť hlasovania ako vlastník neprevedených bytov do osobného vlastníctva. Ak sú v dome všetky byty v osobnom vlastníctve, nemá právo hlasovať.

Ale mohol by k problému vyjadriť svoj postoj, ktorý vlastníci môžu zobrať na vedomie, ale nemusia ho schváliť.

Ak sa rozhodneš, bude hodne záležať na sudcovi, ako rozhodne?

Rozhodne je tu viacej takých, čo Ti držia palce.
0 0
dajada dajada

dajada je offline (nepripojený) dajada

Ešte potrebujem poradiť. Sú niekde všeobecne zakotvené povinnosti zástupcu? Našla som niečo na stránke www.asb.sk, len neviem, či je to platné všeobecne pre všetkých. A môže byť zástupcom vlastníkov nájomník? na porade bol príspevok od MiŠi, že má info z Min. financií, že zákon to presne nestanovuje, ale vraj sa myslelo, že môže byť len vlastník.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

dajada Pozri príspevok
Ešte potrebujem poradiť. Sú niekde všeobecne zakotvené povinnosti zástupcu? Našla som niečo na stránke www.asb.sk, len neviem, či je to platné všeobecne pre všetkých. A môže byť zástupcom vlastníkov nájomník? na porade bol príspevok od MiŠi, že má info z Min. financií, že zákon to presne nestanovuje, ale vraj sa myslelo, že môže byť len vlastník.
Zákon 182/1993, § 8a, odsek 4.

(4) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len schôdza vlastníkov ). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.

Tento odsek presadili do zákona správcovia. OSBD, SBD, aby im mal kto robiť poskokov, zbierať údaje o osobomesiacoch, odpisy vody, tepla, podpisovať čerpanie FOaU. Ak to tak zástupca robí je poskok. No nič mu nebráni robiť veci, ktoré požaduje správca a pritom môže zastávať záujmy vlastníkov bytov. V zákone je to dosť všeobecne, čo má zástupca vlastníkov vykonávať. Pokiaľ správca strečkuje, odvoláva sa na zmluvu o výkone správy, že v nej nie je uvedená činnosť zástupcu vlastníkov bytov, treba uzavrieť novú zmluvu, alebo dodatok o činnosti zástupcu vlastníkov. Ak neprístúpia na novú zmluvu, pripadne dodatok, treba hľadať nového správcu. U Vás asi problém?

Nájdi si tému:
Môže zastupovať vlastníkov bytov osoba, ktorá v dome byt nevlastní? Môže byť tak na 5 - 6 strane. Ak chceš dozvieš sa názory zúčastnených na téme?

Osobne si myslím, že radšej by som zo susedného domu, ktorý to bude robiť v prospech vlastníkov domu, ako takého ako máte Vy. Poskoka.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Jednotlivé povinnosti zástupcu by mali byť stanovené aj v Dohode v náplni práce - aspoň tak to zvykne byť tu u nás.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Ak by si spravca plnil presne vsetky povinnosti ulozene v zakone o bytoch a ostatne povinnosti vyplyvajuce z pravneho poriadku SR, tak sa nemusia riesit ziadne povinnosti zastupcu vlastnikov bytov, ktory ma byt v podstate iba stycnou osobou medzi spravcom a vlastnikmi bytov. Zakon to nakoniec definuje jednoznacne. Ak si ho bude platit spravca, ako aj svojho externeho pracovnika, tak sa mozu podelit o povinnosti spravcu vzajomne. Inak je to iba suplovanie povinnosti spravcu , ktory za dany vykon berie peniaze, ale nevykonava to, co ma ulozene v zakone. Nie je nic krajsie, ked na danych miestach sedia neschopni pracovnici, ale zase, ked zoberieme do uvahy Anti-Petrov princip, tak je nakoniec vsetko v poriadku. Preto je vsetko zdeformovane v praxi, lebo to sami deformujeme. Svojim usilim, aby aspon nieco fungovalo, aj ked v skutocnosti to vobec nefunguje. Vychodisko ? Jednoduche. Zalozit spolocenstvo a robit to lepsie, ako to robil spravca.
0 0
Dorjan Dorjan

Dorjan je offline (nepripojený) Dorjan

Neviem či som v dobrej téme, ale potrebovala by som od Vás radu. Máme novo postavenú bytovku, kde vlastníci začali fungovať od 06.2008, takže aj vyúčtovanie im bolo robené za 1/2 roka 2008. Máme namontované nové merače na TV aj SV. Jednému vlastníkovi sa zdalo, že merač SV je zlý, že má za 1/2 ročné obdobie nameranú veľkú spotrebu ( 40 m3) .Tak sme mu merač SV vymenili a pôvodný poslali na preskúšanie. Prišiel nám posudok zo slov. leg. metrológie, že merač pretečeného množstva vody nevyhovuje tech. a metrolog. požiadavkám. A teraz neviem čo urobiť, ako to opraviť a vyrovnať tomu poškod. vlastníkovi ?
0 0
Dorjan Dorjan

Dorjan je offline (nepripojený) Dorjan

Dorjan Pozri príspevok
Neviem či som v dobrej téme, ale potrebovala by som od Vás radu. Máme novo postavenú bytovku, kde vlastníci začali fungovať od 06.2008, takže aj vyúčtovanie im bolo robené za 1/2 roka 2008. Máme namontované nové merače na TV aj SV. Jednému vlastníkovi sa zdalo, že merač SV je zlý, že má za 1/2 ročné obdobie nameranú veľkú spotrebu ( 40 m3) .Tak sme mu merač SV vymenili a pôvodný poslali na preskúšanie. Prišiel nám posudok zo slov. leg. metrológie, že merač pretečeného množstva vody nevyhovuje tech. a metrolog. požiadavkám. A teraz neviem čo urobiť, ako to opraviť a vyrovnať tomu poškod. vlastníkovi ?
Nevie mi niekto poradiť ? pretože on vo vyúčtovaní zaplatil aj to čo neminul.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Dorjan Pozri príspevok
Nevie mi niekto poradiť ? pretože on vo vyúčtovaní zaplatil aj to čo neminul.
Možeš mu to vrátiť v ďalšom vyúčtovaní ako opravu RV 2008,podľa spotreby akú bude mať v tomto roku. Vypočítaj priemer na mesiac x počet mesiacov r.2008 a skús sa tak s nim dohodnúť.... úplne správne to nemôžeš vedieť ani ty...nemáš prehľad minulých rokov.
0 0
Dorjan Dorjan

Dorjan je offline (nepripojený) Dorjan

slavica Pozri príspevok
Možeš mu to vrátiť v ďalšom vyúčtovaní ako opravu RV 2008,podľa spotreby akú bude mať v tomto roku. Vypočítaj priemer na mesiac x počet mesiacov r.2008 a skús sa tak s nim dohodnúť.... úplne správne to nemôžeš vedieť ani ty...nemáš prehľad minulých rokov.
No práveže v tom bude asi problém, pretože už tomu dotyčnému keď sme vodomer vymieńali už vtedy nás upozornil, že ak bude zlý ,tak chce tú stratu vyrovnať hneď ,nie až v budúcom vyúčtovaní, a ja práveže neviem ako to spraviť.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Dorjan Pozri príspevok
No práveže v tom bude asi problém, pretože už tomu dotyčnému keď sme vodomer vymieńali už vtedy nás upozornil, že ak bude zlý ,tak chce tú stratu vyrovnať hneď ,nie až v budúcom vyúčtovaní, a ja práveže neviem ako to spraviť.
A čo si pokazila ten vodomer ty? ...však ste ho dali riadne do skúšobne, tak nemá právo pýtať to hneď. Na OSBD by sa s nim ani nebavili , vracajú opravy až v ďalšom RV, ty máš tiež už rok uzatvorený...Zajtra mi crn, porozprávame o tom.
0 0
Dorjan Dorjan

Dorjan je offline (nepripojený) Dorjan

slavica Pozri príspevok
A čo si pokazila ten vodomer ty? ...však ste ho dali riadne do skúšobne, tak nemá právo pýtať to hneď. Na OSBD by sa s nim ani nebavili , vracajú opravy až v ďalšom RV, ty máš tiež už rok uzatvorený...Zajtra mi crn, porozprávame o tom.
OK. To ma vôbec nenapadlo mu takto povedať. A je to tak. Ja tiež som nemohla vedieť , že je zlý, dali sme ich namontovať úplne nové.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Dorjan Pozri príspevok
No práveže v tom bude asi problém, pretože už tomu dotyčnému keď sme vodomer vymieńali už vtedy nás upozornil, že ak bude zlý ,tak chce tú stratu vyrovnať hneď ,nie až v budúcom vyúčtovaní, a ja práveže neviem ako to spraviť.
Tak mu približne vyrátaj rozdiel a o toľko nech zaplatí menej mesačnú zálohu. Keď to chce hneď.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Dorjan Pozri príspevok
Neviem či som v dobrej téme, ale potrebovala by som od Vás radu. Máme novo postavenú bytovku, kde vlastníci začali fungovať od 06.2008, takže aj vyúčtovanie im bolo robené za 1/2 roka 2008. Máme namontované nové merače na TV aj SV. Jednému vlastníkovi sa zdalo, že merač SV je zlý, že má za 1/2 ročné obdobie nameranú veľkú spotrebu ( 40 m3) .Tak sme mu merač SV vymenili a pôvodný poslali na preskúšanie. Prišiel nám posudok zo slov. leg. metrológie, že merač pretečeného množstva vody nevyhovuje tech. a metrolog. požiadavkám. A teraz neviem čo urobiť, ako to opraviť a vyrovnať tomu poškod. vlastníkovi ?
Takže do konca roku mal 40 m3, vodomer bol nevyhovujúci, isto uviedli dôvod.

Koľko vody je ochotný uhradiť? Mohol by sa mu vypočítať priemer podľa predošlých období, ale tie neboli.

Druhá možnosť, vypočítať mu priemer zo spotreby domu na osobomesiace.

Tretia možnosť, prepočítať mu spotrebu z roku 2009 k istému dátumu, priemer na deň a podľa jeho spotreby na deň v roku 2009 mu napočítať spotrebu za rok 2008 počet dní krát denná spotreba v roku 2009.

Náklady za vodu rozdeliť znova podľa nového stavu m3 vody. Vzniknú rozdiely. V jeho prospech, plus, ktoré mu treba vrátiť, ostatným, mínus, ktoré musia uhradiť.

Ak máte pokladňu, je možné mu tie peniaze vyplatiť hneď, oproti podpisu.

Keď sa spraví ročné vyúčtovanie za rok 2009. Jemu sa dá do vyúčtovania suma ako mínus, ostatným plus.

Ostatní vyrovnajú podlžnosť, ktorá vznikla novým prepočítaním rozdelenia nákladov za vodu za rok 2008 v roku 2010 v ročnom vyúčtovaní za rok 2009.
0 0
vierka541 vierka541

vierka541 je offline (nepripojený) vierka541

uno81 Pozri príspevok
a čo,ked si nechám vymontovať vodomer na SV???ved,ked neplatí serioznosť pri vyúčtovní podla neho,načo mi je?/akurát nám ich majú meniť o mesiac/Budem nejak pokutovaná,alebo sa dopracujeme v dome k tomu,že sa nám bude znova účtovať na osoby,kedže nebude 100% vlastníkov s vodomerom??dakujem:-)
Emocie nechaj bokom a pozri sa na to triezvo. U nás v dome pri odpise nám predsedníčka dala podpísať prehlásenie, že si máme aspoň raz za mesiac kotrolovať funkčnosť meračov a v takom prípade keď sa zistí pri odpise chyba ,únik vody, resp. navýšenie m3 od odpisov rozdelí sa to medzi tých, ktorí budú mať merače pri odpise neúčinné.Ale aj tak je to ešte nedoriešené, pretože napr. 4-členná rodina, ktorá je spriaznená s predsedníčkou,kde každý víkend sú tam ešte dve dcéry s celými rodina má spotrebu TUV takú ako dvaja dospelí, ktorí šetria kde sa dá.Tak kde je spravodlivosť?
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

A ktora spravodlivost ? Objektivna, alebo subjektivna? Spravodlivost je vzdy pomyselna filozoficka kategoria, pretoze aj pri najvacsej spravodlivosti ostavaju nejaki ukrivdeni.
0 0
vierka541 vierka541

vierka541 je offline (nepripojený) vierka541

najag Pozri príspevok
A ktora spravodlivost ? Objektivna, alebo subjektivna? Spravodlivost je vzdy pomyselna filozoficka kategoria, pretoze aj pri najvacsej spravodlivosti ostavaju nejaki ukrivdeni.
Ukrivdení? O akú krivdu by išlo v prípade, žeby sa dokázala manipulácia s meračmi aby nemal vysokú spotrebu. Tak to je krivda? Ja si myslím, že tu by bola spravodlivosť ostatných poctivých, ktorí platia skutočnú spotrebu vody.O tom všetkom by sa dalo veľa polemizovať, ale koniec by bol v nedohľadne.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať