Zavrieť

Porady

Založenie bytu bez súhlasu jeho majiteľa?

Vsetkych Vas srdecne zdravim. Rad by som s Vami prebral jednu vec co ma dos tvyviedla z miery. Byvam s priatelkou v dvoj izb. byte v stvor poch bytovke pri ZV. Jedna sa mi o takyto problem. Vlastnikom bytu je priatelka. Na poslednej schodzi prisiel dovernik z genialnym napadom, ze sa ide zateplovat dom vonkajsia fasada za cca 1,3 mil. Je to jednoduche zoberieme uver a zaplatime firmu. Az na to, ze do zabezpeky chce dat vsetky byty resp. cely dom a kazdy vlastnik bytu bude splacat po dobu 30 tich rokov po 1000 sk cca 33 eur No mne aj prietelke sa to zda jednak prehnane pretoze byvame v strednom byte a za zateplenie nasho bytu splacat 15 rokov po spominanej ciastke a hlavne rucit bytom je neprijatelne. To este nemame ani plastove okna a za 360000 (suma po dobu splacania) az sa mi toci hlava mozeme mat okna aj komplet komfortne zariadeny byt. No dobre, ale co ma uz ozaj nastvalo je, ked mi priatelka povedala, ze jej dovernik oznamil vraj uz sa robi projekt a je definitivne rozhodnute. Ale ved ona ziaden suhlas nedala!!! Predsa nikto nevie co ho moze v zivote stretnut (strata zamestania, zdravotne problemy atd.) Ako si moze bez jej suhlasu dat do zabezpeky jej majetok? Je to normalne? Inak mimochodom na poslednej schodzi ludia z jeho navrhu ocividne nadseny neboli a nevieme o tom, ze by to bol niekto odsuhlasil. Mozno kazdemu invidualne povie, ze je uz rozhodnute a ludia si asi povediano uz asi rozhodli viaceri tak sa pridam nic ine mi neostava. Aky je postup v takychto pripadoch, pri takejto zabezpeke? Dakujem a prepacte ak je toho na Vas vela
Naposledy upravil mackojojo : 08.06.09 at 19:02
Usporiadat
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

jess Pozri príspevok
Náš panelák spravuje SBD. Je tu 32 bytov a byty v OV máme asi siedmi. Minule bola schôdza, že sa ide zatepľovať a jedným z bodov programu bolo, že odsúhlasíme, aby sa naše byty, ktoré sú v OV dali ako zábezpeka na úver! Neviem ako to dopadlo, lebo som na schôdzi nemohla byť, ale na jeseň bude ďalšia schôdza, kde sa definitívne rozhodne. Ja sa sťahujem do iného mesta, zatiaľ kupca na byt nemám, ale samozrejme byt nechcem založiť v prospech nikoho....veď o to ťažšie by som ho predala, nie ? Dúfam, že nikto len tak nemôže dať ťarchu na môj byt ?
Naozaj sa netreba obávať, bez súhlasu vlastníka nemožno zriadiť záložné právo na byt. Záložné právo vzniká na základe písomnej zmluvy, schválenej dedičskej dohody alebo zo zákona (§151b ObZ.)
0 0
Zachar.b Zachar.b

Zachar.b je offline (nepripojený) Zachar.b

1. Ak sa vlastnici ,,vraj ,, rozhodli poziadajte dovernika o zapisicu z valneho zhromazdenia aj s prezencnou listinou.
2. Ak 2/3 vlastnikov rozhodla ze budete zateplovat Vasa jedina moznost pozastavit toto rozhodnutie je na sude, ale neviem ci stihnete termin do 10 dni
3.Co sa tyka zakladania bytov, vyjadrite nesuhlas zoberte radsej uver len od institucii t.j. banky ,alebo SFRB kde sa zalozne pravo uplatnuje len na FO
4. Do fonda rozvoja sa plati sa na m2, cize aj uver by mal byt ropocitani na m2. Je blbost ak 1 izbovy byt ma platit tolko ako 3 izbovy.
5.Pohrozte, ze je to podla zakona 182/1993 Z.z. o vlastnictve bytov a nebytovych priestorov protizakonne a mozno sa lady pohnu
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Zachar.b Pozri príspevok
4. Do fonda rozvoja sa plati sa na m2, cize aj uver by mal byt ropocitani na m2. Je blbost ak 1 izbovy byt ma platit tolko ako 3 izbovy.
Píšem to v príspevku č.2
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

dobrý deň, otázka k téme. Na byt mi nikto bez môjho vedomia nemôže dať záložné právo. Ochrana majetku. Ten je môj, ale na nebytové priestory, ktoré sú spoločné /chodba/ a sú tak isto uvedené na liste vlastníctva, na tie môže dať bez môjho vedomia záložné právo??? alebo sa vzťahuje to isté ako na byt???? Ďakujem.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
kaco11 Pozri príspevok
dobrý deň, otázka k téme. Na byt mi nikto bez môjho vedomia nemôže dať záložné právo. Ochrana majetku. Ten je môj, ale na nebytové priestory, ktoré sú spoločné /chodba/ a sú tak isto uvedené na liste vlastníctva, na tie môže dať bez môjho vedomia záložné právo??? alebo sa vzťahuje to isté ako na byt???? Ďakujem.
To sa nedá oddeliť, resp. zapísať záložné právo na podiel na spoločné časti a zariadenia domu. Je byt a k bytu prináleží podiel minimálne na spoločné časti a zariadenia domu.
Apropo, neviem si dosť dobre predstaviť uplatnenie takého záložného práva. Ak by banka musela realizovať dražbu na predaj podielu na spoločné časti a zariadenia domu, som zvedavý, kolko ludí by sa zúčastnilo dražby. Je to proste blbosť.
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

Ďakujem, len aby som to trošku ozrejmila. Jedná sa o bytovku s 18 bytmi susediaciu s ďaľšou budovou. Medzi budovami je chodba cca šírka 1,5 metra, ktorá je zároveň prístupovou cestou do našej bytovky. Majiteľ vedľajšej budovi prišiel za nami, že polovica tej chodby / trojuholník protiľahlé rohy/ je jeho a že on nám ju bezplatne dá s tým, že si necháme zapísať na naše listy vlastníctva ťarchu v jeho prospech, že môže tou chodbou prechádzať. Do chodby totižto ústia dvere /nejaký bočný vchod z jeho budovy/. Vzhľadom na to, že väčšina vlastníkov sa zľakne pri každej možnej vyhrážke zo strany kohokoľvek tak predpokladám, že sú schopní si odhlasovať takéto niečo. Bolo mi povedané, že na to nemajú právo, lebo by to bol zásah do mojich vlastníckych práv bez môjho vedomia, ale pre istotu sa pytam.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
kaco11 Pozri príspevok
Ďakujem, len aby som to trošku ozrejmila. Jedná sa o bytovku s 18 bytmi susediaciu s ďaľšou budovou. Medzi budovami je chodba cca šírka 1,5 metra, ktorá je zároveň prístupovou cestou do našej bytovky. Majiteľ vedľajšej budovi prišiel za nami, že polovica tej chodby / trojuholník protiľahlé rohy/ je jeho a že on nám ju bezplatne dá s tým, že si necháme zapísať na naše listy vlastníctva ťarchu v jeho prospech, že môže tou chodbou prechádzať. Do chodby totižto ústia dvere /nejaký bočný vchod z jeho budovy/. Vzhľadom na to, že väčšina vlastníkov sa zľakne pri každej možnej vyhrážke zo strany kohokoľvek tak predpokladám, že sú schopní si odhlasovať takéto niečo. Bolo mi povedané, že na to nemajú právo, lebo by to bol zásah do mojich vlastníckych práv bez môjho vedomia, ale pre istotu sa pytam.
Ak je chodba prístupovou "cestou" k bytu/bytom, mali by ste to mat vyznačené na liste vlastníctva.
Ešte ma zaujíma, že čo vám chce bezplatne darovať? Chodbu? Prevod nehnutelnosti je možný: bud pozemok (alebo jeho podiel), alebo stavba (alebo jej podiel). Žiadne chodby, strechy, vyťahové šachty ...atd sa nedajú majetkovo riešiť.
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

je to priestor medzi dvoma budovami uzatvorený dverami. Ale na katastrálnej mape je to pozemok. Ospravedlnujem sa za zlé pomenovanie.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Ak potrebuje cez pozemok prechádzať, tak je potrebné mu to umožniť.
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

Ale ved o to ide. Tri roky nebol problem a zrazu nam chce dat tarchu na LV. Ale dakujem za radu.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

kaco11 Pozri príspevok
dobrý deň, otázka k téme. Na byt mi nikto bez môjho vedomia nemôže dať záložné právo. Ochrana majetku. Ten je môj, ale na nebytové priestory, ktoré sú spoločné /chodba/ a sú tak isto uvedené na liste vlastníctva, na tie môže dať bez môjho vedomia záložné právo??? alebo sa vzťahuje to isté ako na byt???? Ďakujem.
Zákon o vlastnítve bytov a nebytových priestorov

§ 25

(1) K spoluvlastníctvu spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a k spoluvlastníctvu pozemku zastavaného domom a priľahlému pozemku možno zriadiť záložné právo 27) len vtedy, ak sa súčasne zriadi záložné právo aj k bytu alebo nebytovému priestoru v dome.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať