Zavrieť

Porady

Trhliny v betone

Ma prosim Vas niekto skusenosti s trhlinami v betone na vrchnej deke? Zalievali sme putzmajstrom, vystuz zo zeleze bola klasicka - 12 roxor po 15 cm, a nad to 8 roxor po 30 cm. Problem je ze sme salovacie dosky pod zelezom nepoliali pred betonazou, a dalsi problem je ze pod 12 roxorom bolo ako podklad len 6ka roxor. Davali sme pod vystuz aj kusky polystyrenu, tie sa vsak uplne stlacili,tak sa teraz bojim ze to zelezo bude vytrcat zospodu. Takze neviem co mohlo tie trhliny sposobit, ale je ich fakt velmi vela - su sice tenke ako nit, ale su vsade. Tak sa teraz bojim ci mi to cele nepadne na hlavu. Este sme salovaciu kontrukciu nerozobrali, ideme az tento vikend?Mate s tymto prosim Vas niekto nejake skusenosti?Dakujem
Usporiadat
iskander iskander

iskander je offline (nepripojený) iskander

Tym este to nepadlo som myslel ze kedze na to nebude posobit uz ziadna ina dodatocna sila, keby to bolo tak slabe, asi by sa ten stav za 2 tyzdne zhorsil. hore bude neobytna plocha, stolicka strechy bude na nosnych stenach a venci. Samozrejme treba konat, ale ked hovorite ze mopje riesenie urcite nepomoze tak fakt zostava len pridat nejake stlpy.Kedze rozobrat to nemozem ani sa to neda, sice by som to najradsej urobil, a statik mi hovoril ze na priecky sa nemam spolahnut-kedze nemaju zaklad a mali by sa robit tak aby sa hornej deky ani nedotykali - mali by zostat 3 cm, ktore by sa mali vyplnit penou, inac mozu neskor steny popraskat. Inac ak sa mozem spyta odkial sa v tom tak vyznate?Ste stavebny odbornik, alebo len z vlasnej skusenosti - myslim tym zo stavania vlastneho domu?
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

- to nadbetonovanie by viac uskodilo ako pomohlo
- jasne ze je chyba ze sa to nevibrovalo
- suhlasim ze tie priecky nepomozu
- najlepsie je zavolat statika nech sa pozrie, moze spravit nejake skusky co to znesie, pripadne sa vyplnia trhliny
- ak to nepadlo doteraz a uz sa to nebude viac zatazovat tak je to v poriadku
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
iskander Pozri príspevok
Tym este to nepadlo som myslel ze kedze na to nebude posobit uz ziadna ina dodatocna sila, keby to bolo tak slabe, asi by sa ten stav za 2 tyzdne zhorsil. hore bude neobytna plocha, stolicka strechy bude na nosnych stenach a venci. Samozrejme treba konat, ale ked hovorite ze mopje riesenie urcite nepomoze tak fakt zostava len pridat nejake stlpy.Kedze rozobrat to nemozem ani sa to neda, sice by som to najradsej urobil, a statik mi hovoril ze na priecky sa nemam spolahnut-kedze nemaju zaklad a mali by sa robit tak aby sa hornej deky ani nedotykali - mali by zostat 3 cm, ktore by sa mali vyplnit penou, inac mozu neskor steny popraskat. Inac ak sa mozem spyta odkial sa v tom tak vyznate?Ste stavebny odbornik, alebo len z vlasnej skusenosti - myslim tym zo stavania vlastneho domu?
K tejto téme už iba jedno.
Nepoznám riešenie základov a podkladného betónu.
Priečky bez základov pomôžu. Existuje aj možnosť rozloženia tlaku priečky na podkladný betón - napr. oceľová platňa.
Ja nie som projektant, ani statik, uviedol som svoj názor a plne si za ním stojím.

To, že už nebude žiadny tlak na strop je blb..ť. Konštrukcia stropu nie je namáhané len vertikálnym tlakom, ale aj horizontálnym, resp. ich mixom. Napr. pri nepravidelnom sadaní stavby to môže byť aj špirálovým.

Neviem, aká bude úprava stropu, ale ak klasická omietka, tak si treba nachystať materiál na vysprávky.
Ak sádrokarón, tak silikáty na vysprávky stykov, najme so zvislými konštrukciami.

STATIK a nič iné.

CIMOM
0 0
pi3ta pi3ta

pi3ta je offline (nepripojený) pi3ta

Tak najskôr ťa ukludním. Skôr ako doska padne, budeš mať čas utiecť a dokonca aj vykonať príslušné opatrenia aby sa tak nestalo. Ak sa ide ž.b. doska porušiť ohybovým namáhaním a nie šmykovým (90% dosiek, pri RD až 95%), tak pred kolapsom vzniknú masivné trhliny šírky aj desiatok mm a evidentý priehyb, takže rýchlo zistíš, že niečo nieje v poriadku.
Aké chyby pri betonáži si spravil už asi vieš. Ja pridám ešte dva postrehy, ktoré by mohli mať sa príčinu také masívne trhliny.
1. Z akej výšky si púšťal betón na debnenie? (hadica by mala byť ponorená v betóne ak sa dá)
2. Mohlo prísť po betonáži k poklesu stojek aj nepatrnému?

Teraz k tým opatreniam čo tu navrhuješ.
1. Nadbetonávka môže aj nemusí pomôcť, ak sa ju však rozhodneš spraviť tak nezabudni na spriahnutie oboch betónov.
2. Pridávať dodatočné podpery (steny, stĺpy, nosníky) je nebezpečné pokiaľ nemáš nad tými novými podperami dostatočnú výstuž v doske pri hornom povrchu. Pri stĺpe môže prísť aj k pretlačeniu. Takže tohto by som sa vyvaroval. Na to si zavolaj statika.

Ja to vidím takto:
1. Z hľadiska únosnosti by to malo byť o.k. (ale nevidel som na vlastné oči tak to ber s rezervou)
2. Z hľadiska používateľnosti - to o.k nebude, nakoľko trhliny výrazne znížia tuhosť konštrukcie a po čase vplyvom dotvarovania ti môže priehyb narásť až do neakceptovateľnej hodnoty (vizuálne ho budeš vnímať a nebudeš sa cítiť komfortne pod tou doskou)
3. Z hľadiska trvanlivosti korózii výstuže sám cítiš, že to o.k asi nie je keď ti preteká voda skrz. Časom môže toto viesť aj k porušeniu dosky a teda ohrozeniu únosnosti.

Moja rada nakoľko ide o novostavbu, ktorú budeš chceť pár desiatkov rokov užívať, tak tú dosku treba sanovať a zavolaj si na to odborníka.
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
iskander Pozri príspevok
Tym este to nepadlo som myslel ze kedze na to nebude posobit uz ziadna ina dodatocna sila, keby to bolo tak slabe, asi by sa ten stav za 2 tyzdne zhorsil. hore bude neobytna plocha, stolicka strechy bude na nosnych stenach a venci. Samozrejme treba konat, ale ked hovorite ze mopje riesenie urcite nepomoze tak fakt zostava len pridat nejake stlpy.Kedze rozobrat to nemozem ani sa to neda, sice by som to najradsej urobil, a statik mi hovoril ze na priecky sa nemam spolahnut-kedze nemaju zaklad a mali by sa robit tak aby sa hornej deky ani nedotykali - mali by zostat 3 cm, ktore by sa mali vyplnit penou, inac mozu neskor steny popraskat. Inac ak sa mozem spyta odkial sa v tom tak vyznate?Ste stavebny odbornik, alebo len z vlasnej skusenosti - myslim tym zo stavania vlastneho domu?
Nuz hovori sa "nehas co nepali"... Mna to ale trochu pali takze odpoviem za CIMOMa. Precitaj si aspon par jeho prispevkov hoci v inych stavebnych temach...
0 0
iskander iskander

iskander je offline (nepripojený) iskander

Ahoj, neviem co tym myslis..tak ano, z tych pripevkov je vidiet ze sa v stavebnictve vyzna, hlavne z legislativnej stranky, ja len dufam ze teraz pravdu nema. Vcera to pozrel projektant a normalne mi vynadal ze robim zbytocne paniku, on sa uz bal ze to je nieco vazne-ze toto je uplne normalne a ze uz videl omnoho horsie praskliny s ktorymi nic nerobili...Ze to hocikedy podpise. Co ale este povedal je ze to musime podstojkovat ked chceme robit strechu, lebo ze vela prsalo a beton este pracuje, a moze sa stat ze sa hoybe strop a potom s tym uz nic neurobime. Ze ked to nepodstojkujeme v 2 radoch po 1,5 m, tak nam nic nepodpise. Az potom tam mozem dat co i len skridlu...takze tak. Neviem, ja som posielal fotku statikovi, povedal ze ked to bude vyzerat tak ze bude musiet prist tak pride buduci tyzden a pozrie to, maju nejaky pristroj na meranie pevnosti betonu a tak. Takze trosku som sa ukludnil,ale este nie uplne. Dakujem za vase rady
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
iskander Pozri príspevok
Ahoj, neviem co tym myslis..tak ano, z tych pripevkov je vidiet ze sa v stavebnictve vyzna, hlavne z legislativnej stranky, ja len dufam ze teraz pravdu nema. Vcera to pozrel projektant a normalne mi vynadal ze robim zbytocne paniku, on sa uz bal ze to je nieco vazne-ze toto je uplne normalne a ze uz videl omnoho horsie praskliny s ktorymi nic nerobili...Ze to hocikedy podpise. Co ale este povedal je ze to musime podstojkovat ked chceme robit strechu, lebo ze vela prsalo a beton este pracuje, a moze sa stat ze sa hoybe strop a potom s tym uz nic neurobime. Ze ked to nepodstojkujeme v 2 radoch po 1,5 m, tak nam nic nepodpise. Az potom tam mozem dat co i len skridlu...takze tak. Neviem, ja som posielal fotku statikovi, povedal ze ked to bude vyzerat tak ze bude musiet prist tak pride buduci tyzden a pozrie to, maju nejaky pristroj na meranie pevnosti betonu a tak. Takze trosku som sa ukludnil,ale este nie uplne. Dakujem za vase rady
Ukľudním ťa aj ja.
Inak dík za ocenenie.
Prečo sa to má podstojkovať ? Inak to nepodpíše ? - odporuje si
Deka by mala mať už svoju pevnosť. Zrenie je o niečom inom.


CIMOM
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

Tiez sa mi to podstojkovanie nezda. Betonovalo sa pred mesiacom, nie?
0 0
iskander iskander

iskander je offline (nepripojený) iskander

Podla mna to povedal len tak pre istotu...betonovalo sa uz pred 6timi tyzdnami. Nie je to sice statik ten nas projektant, stavebny dozor, ale je velmi prisny, nic sa mu nezda, a ked na toto povedal ze to podpise tak som sa z casti ukludnil. Aj ked ako hovorim, sto ludi sto chuti, bohuzial sa nezhoduju ani nazory stavebnych expertov.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

jak ze sa nezhoduju? zatial si tam mal jedneho stavebneho experta ten zvysok co to betonoval boli len experti
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
iskander Pozri príspevok
Ahoj, neviem co tym myslis..tak ano, z tych pripevkov je vidiet ze sa v stavebnictve vyzna, hlavne z legislativnej stranky, ja len dufam ze teraz pravdu nema...
Tazko radit niekomu, kto je presvedceny o svojej pravde...


iskander Pozri príspevok
a normalne mi vynadal ze robim zbytocne paniku, on sa uz bal ze to je nieco vazne-ze toto je uplne normalne a ze uz videl omnoho horsie praskliny s ktorymi nic nerobili...
Vyborny sposob ako sa niekoho zbavit... prepac nelezal niekde pri vode...?

To podstojkovanie uz vobec nebudem komentovat...
0 0
iskander iskander

iskander je offline (nepripojený) iskander

Ludia,nestraste uz. O kolkych hornych dekach ste poculi ktore padli?Ja len hovorim ze ten clovek co pochodil uz stovky domov ako stavebny dozor a projektant, cize stavebny inzinier - nebude hovorit blbosti, hlavne nie ked svojim podpisom prevezme zodpovednost, a ked velmi rad zabrda aj do najmensich detailov - to znamena ze keby sa mu to nezdalo tak sam navrhne statika - takto prevzal zodpovednost. Kolki z Vas su ludia z praxe a videli naostro stavbu ineho domu ako vlastneho?hmmm?Bohuzial nei som presvedceny o svojej pravde, a preto k nam zajtra dojde statik - pozrie to a vypracuje posudok. A uvidime co povie on..
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

tak daj vediet potom co povie, nech sa poucime.
ja tipujem, ze povie nech sa skary opravia cementom (ak je to v pohode) alebo vusokretom (ak by sa to mohlo prehnut).
hlavne je ale ze budes moc v klude spat
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
iskander Pozri príspevok
Ludia,nestraste uz. O kolkych hornych dekach ste poculi ktore padli?Ja len hovorim ze ten clovek co pochodil uz stovky domov ako stavebny dozor a projektant, cize stavebny inzinier - nebude hovorit blbosti, hlavne nie ked svojim podpisom prevezme zodpovednost, a ked velmi rad zabrda aj do najmensich detailov - to znamena ze keby sa mu to nezdalo tak sam navrhne statika - takto prevzal zodpovednost. Kolki z Vas su ludia z praxe a videli naostro stavbu ineho domu ako vlastneho?hmmm?Bohuzial nei som presvedceny o svojej pravde, a preto k nam zajtra dojde statik - pozrie to a vypracuje posudok. A uvidime co povie on..
Tak najskor sa pytas na nazor a potom...
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
iskander Pozri príspevok

1. Ludia,nestraste uz.
2. O kolkych hornych dekach ste poculi ktore padli?
3. Ja len hovorim ze ten clovek co pochodil uz stovky domov ako stavebny dozor a projektant, cize stavebny inzinier - nebude hovorit blbosti, hlavne nie ked svojim podpisom prevezme zodpovednost, a ked velmi rad zabrda aj do najmensich detailov - to znamena ze keby sa mu to nezdalo tak sam navrhne statika - takto prevzal zodpovednost.
4. Kolki z Vas su ludia z praxe a videli naostro stavbu ineho domu ako vlastneho?
5. hmmm?
6. Bohuzial nei som presvedceny o svojej pravde, a preto k nam zajtra dojde statik - pozrie to a vypracuje posudok. A uvidime co povie on..
1. Neviem kto tu strašil. Myslím, že každý uviedol svoj názor, verejne sa diskutovalo a ty si z toho vyber.

2. Ja o žiadnej, ale počul som a videl som ohnuté deky. Požiadaj o foto, možno to niekto vie zohnať.

3. Perfektne zobral zodpovednosť. Tvoja výhra. Kde budeš bývať ?

4. Neviem ako ostatní, ale ja som aj z praxe. To máš jedného. A ty ?

5. ?

6. To čo ti povie, je pravdepodobne tvoja vec.


Mimochodom :
Dal som si tu robotu a preposlal som tie tvoje foto jednému projektantovi z praxe. Čo mi povedal ? - Pozri si môj prvý príspevok po foto. K tomu čo som uviedol ešte pridal aj niečo naviac. Aj to, že tak rozmiestnené praskliny nevidel.

Ak ťa to poteší, tak povedal, že keby to videl môže určiť stav deky presne, ale to vie každý, že z foto sa to nedá na 100 %.


PS : Mám taký dojem, že budeš robiť to, čo sa ti tu poradilo hneď na začiatku – volať statika. Takže aspoň nejaký význam to malo.

!!! Bodaj by to bolo s tou dekou OK !!! držím palce


CIMOM
__________
0 0
iskander iskander

iskander je offline (nepripojený) iskander

Diky Cimom ze si si dal tu namahu,dobre vediet ze su tu ludia ktory chcu pomoct a su ochotny poradit aj bez prachov. Mozno to na fotkach vyzera horsie ako v skutocnosti je, dnes pride statik a pozrie sa na to, vypracuje posudok, a bud sa ukludnim alebo urobime potrebne opatrenia.Hlavne aby som konecne vedel na com som,kedze kazdy odbornik si tvrdi svoje-ale ako si povedal byvat tam budem ja. vdaka esteraz
0 0
iskander iskander

iskander je offline (nepripojený) iskander

No bol u nas statik a pozrel sa na to. Hovoril ze na 100 % vznikli trhliny vplyvom zleho osetrovania betonu, takze sa to bud malo polievalo(co je mozne-polial som to raz za den) alebo sa mala pouzit folia na prikritie. Povedal za na to vypracuje posudok,cim sa zaruci ze je strop v poriadku. Pytal som sa ho ci by sme nemohli otestovat pevnost betonu schmidtovym kladivkom, povedal ze je to uplne zbytocne a iba by sme vyhodili peniaze, kedze ide o certifikovany beton a vyzera uplne bezproblemov. Ze de o technologicku chybu a nie staticku. Aj zelezo je v poriadku, musi byt co najnizsie-tym lepsie drzi...Je to statik s 15 rocnou praxou, tak tomu by som uz konecne mal uverit,nie?A prenho by to bol len kseft mi robit dalsie testy, a predsa ma nenabadal. Takze tak, zase som nieco prestresoval,ale hlavna je bezpecnost. Dakujem za rady,lepsie je byt opatrny.
0 0
jaroslav33 jaroslav33

jaroslav33 je offline (nepripojený) jaroslav33

Vdaka za vaše odpovede v sobotu som betonoval polievanie sa odflaklo a v mam take iste trhliny.taktiez som z toho nervozny.ale pomaly sa ukludnujem.škoda nieje nič horšie ako odflaknuta robota.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
V utorok som betónoval deku , armovači povedali keď ukladali to hupovane železo že tam možu pristávať aj vrtulniky a betón som mal naozaj kvalitu od kamaráta B20 Betonpumpa+ vibrátor.Na deke sa ojavili trhlinky cca 1-2mm ale jedna ma znepokojuje nakoľko musí byť krížom cez celú vrstvu a dokonca v strede. Teraz som bol poliať a zistil som že cez tú prasklinu sa dostane voda /kvapka dole pod šalungom/ Je to O.K?
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Riedky betón sa tomu nadáva.Moc sa mi to nepozdáva že by to prasklo cez celú vrstvu.2mm trhlina asi ťažko.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať