Zavrieť

Porady

Kupa bytu

Ahojte.
Chcel by som kupit byt a kupujuci mi rovno predlozil kupnu zmluvu ktorej celko nerozumiem v jednom bode a sice....
.....Predavajuci prehlasuju ze na predavanej nehnutelnosti neviaznu ziadne dlhy, bremena ani prava tretich osob okrem zalozneho prava podla § 15 zak.c. 182/93 Z.z. v prospech ostatnych vlastnikov bytov a nebytovych priestorov v dome s cislom..atd

Tak co to vlastne znamena ?
Dakujem
Usporiadat
jurajskk jurajskk

jurajskk je offline (nepripojený) jurajskk

Ahojte,
Nemohol by mi niekto poradiť , kupujem byt a na liste vlastníctva je v bode C. tarchy napisane : Pod 1518/2001 sa zriaduje zalozne pravo na zaklade zakonneho opatrenia č.297/92 v zmysle § 28b. pre Slovensku zarucnu a rozvojovu banku, na bytovy dom sc 616 na pozemnu . . .. . Co to vlastne znamena a ci bude problem pri vybavovani HU. VP dakujem
0 0
lubos.tinak lubos.tinak

lubos.tinak je offline (nepripojený) lubos.tinak

Banky v zásade nefinancujú kúpu nehnuteľnosti, kde by mali byť zapísané v časti C až v druhom rade. Je otázne z akého dôvodu je písaná ťarcha pre SZRB. Je aj vo vašom záujme zistiť čo to je za ťarchu a kedy bude vymazaná, nakoľko byt môžete kúpiť aj s ťarchou a po určitom čase ho môže SZRB predať (uplatniť si záložné právo).
Ak to je novšia stavba, môže byť že investor si zobral úver v SZRB a tá založila celý bytový dom.
Bolo by dobré priblížiť situáciu (predávajúci, aká stavba – nová, stará). Dá sa to riešiť, len sa treba dohodnúť medzi bankou, predávajúcim a SZRB.
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

takus Pozri príspevok
Ahojte.
Chcel by som kupit byt a kupujuci mi rovno predlozil kupnu zmluvu ktorej celko nerozumiem v jednom bode a sice....
.....Predavajuci prehlasuju ze na predavanej nehnutelnosti neviaznu ziadne dlhy, bremena ani prava tretich osob okrem zalozneho prava podla § 15 zak.c. 182/93 Z.z. v prospech ostatnych vlastnikov bytov a nebytovych priestorov v dome s cislom..atd

Tak co to vlastne znamena ?
Dakujem
Ahoj
podstatný je výpis z aktuálneho listu vlastníctva. Bez toho, aby ho predávajúci predložil, urcite nikto kupovať nehnuteľnosť a podpisovať kúpnu zmluvu nebude.
V časti C. Ťarchy je buď zápis o záložnom práve v prospech ostatných vlastníkov, alebo nie je.

V prípade, že je, potom to znamená, že predávajúci môže byť neplatič a na byte viaznu nezaplatené dlhy. Treba si overiť skutočnosti u toho kto spravuje dom: SVB alebo Správca a dať si pozor.
Zákonné záložné právo je síce zriadené na každý byt zo zákona 182/93 Z.z., ale do katastra sa spravidla zapisuje (teda uplatňuje), keď nastane skutočnosť, ža na byte viazne dlh. Preto by som sa určite neuspokojil s konštatovaním, že "veď je to v poriadku, lebo je to zo zákona".

V prípade, že na LV nie je zapísané záložné právo, je to v zmluve len konštatovanie zákonného záložného práva na byt vlastníka ktoré by sa mohlo uplatniť v prípade, že by vznikla splatná pohľadávka v prospech ostatných vlastníkov v dome. V tomto prípade je to v zmluve v poriadku a netreba sa obávať. Verím, že je to u Vás tento prípad.
0 0
hrvat hrvat

hrvat je offline (nepripojený) hrvat

jurajskk Pozri príspevok
Ahojte,
Nemohol by mi niekto poradiť , kupujem byt a na liste vlastníctva je v bode C. tarchy napisane : Pod 1518/2001 sa zriaduje zalozne pravo na zaklade zakonneho opatrenia č.297/92 v zmysle § 28b. pre Slovensku zarucnu a rozvojovu banku, na bytovy dom sc 616 na pozemnu . . .. . Co to vlastne znamena a ci bude problem pri vybavovani HU. VP dakujem
V tvojom prípade záložné právo od Slovenskej záložnej a rozvojovej banky (SZRB) zapísané na LV môže znamenať to, že si vlastníci domu zobrali od komerčnej banky (inej ako SZRB) úver na obnovu spoločných častí domu (napr. zateplenie domu) a za časť dlhu ručili prostredníctvom SZRB.

Pri vybavovaní Tvojho hypoúveru na byt by to nemal byť problém, pretože záložné právo SZRB sa týka Fondu prevádzky, údržby a opráv domu. Ty však ním budeš ako neskôr už ako vlastník a právny nástupca viazaný!
0 0
dessire dessire

dessire je offline (nepripojený) dessire

je to priamo citácia zákona, ktrá je uvedená aj na LV BYTU. Je to v poriadku a týcvh prípadoch bytoch, ktoré sú v osobnom vlastníctva a sú v správe spoločenstva bytov.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Záložné právo podľa 297/92 sa predsa týka len družstevných bytov. Ideš to kupovať od družstva?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať