Zavrieť

Porady

nulová spotreba tepla

Ahojte, všetci,
prosím Vás, je možné mať za celú vykurovaciu sezónu, teda za kalendárny rok nulovú spotrebu tepla(meranú na meračoch v troch izbách v štvorizbovom byte), za predpokladu, že domáca pani opatruje deti, chodia k nej každý deň v týždni? Čo si o tom myslíte, je to možné, podotýkam, že deti sú malé asi ročné a sú u nej celý deň od rána, cca 7,00 hod do 17,00 hod. Dá sa nejako ošetriť "kradnutie" tepla?
Plada
Usporiadat
Téma je uzavretá.
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Medvědi možno procitli, ty nie? Ty obrázky máš od Šustera?

A ľadových ti neponúkol?


A čo, aj tých tatranských si vrátil?
Naposledy upravil sito : 05.07.09 at 05:24
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Boze, ta cestina. Ak chcete porovnavat naklady na teplo, tak musia byt aj rovnake, alebo priblizne rovnake podmienky v ramci bytoveho domu. Klimaticke podmienky, stavebna sustava......ani sa mi nechce pisat. Pretoze najlepsie je, ked si porovnavaju prirodzenie medzi sebou aziati a medzi sebou cernosi, inak je vysledok neporovnatelny.
Naposledy upravil najag : 04.07.09 at 17:19
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ak je niečo neporovnateľné, vždy sú za tým dôvody a otázka, prečo? Keď, ak niekto odoberie v byte radiátor a byt sa mu zbehne, možno sa mu zbieha aj niečo iné? A to sa potom ťažko porovnáva.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

najag Pozri príspevok
Sito, ak pouzivas citaty, tak si povinny podla autorskeho zakona uvadzat aj ostatne nalezitosti, spolu s autorom citatu, len tak na okraj, aby bolo jasne.
Pri posudzovani odbornosti kazdeho clanku na fore, v casopise, literature, ohladom sposobu rozuctovania nakladov na teplo s pouzitim PRVN, je si potrebne uvedomit , za koho kope dany autor clanku, pretoze podla toho je aj vacsinou zastancom niektorej z teorii o spravodlivom rozuctovani nakladov na teplo. Uvadzany autor kope v ramci svojej podnikatelskej oblasti za Yzamer, teda PRVN v podobe, ktore pozname.Zmyslom podnikania je zisk z daneho produktu, ktorym je aj rozuctovanie nakladov na teplo. Ja si ho vazim, ako jedneho odbornika z plejady odbornikov z oblasti tepla, ale jeho teoriu a system rozuctovania neberiem urcite za zakon. Nakoniec jeho sposob rozuctovania neprevzali vsetky ine spolocnosti, ktore PRVN vyrabaju s rovnakym systemom merania spotreby tepla, jeho sposob rozuctovania je velmi blizky legislativnemu rieseniu problemu nakladov na teplo plus/minus 40% v ČR, takze zaklad je asi prave v tom, ze ten rozptyl hodnot u PRVN je v praxi taky, aky potrvrdili testy. Ini znami odbornici z oblasti tepla zase zastavaju svoje teorie o rozuctovani nakladov, podla ich prislusnosti k sposobu merania tepla a teda aj rozuctovaniu nakladov na teplo /Grad 2000, Trasco /..... Takze neberme nieco za Pismo svate, pretoze je to iba jeden sposob rozuctovania z plejady moznych, ktory vytvara pre dane konkretne PRVN zdanie spravodlivosti. Az bude pre rozuctovanie nakladov na teplo s PRVN platit zakon s menom daneho odbornika,tak to bude zakon a Pismo svate.
Prestupove teplo je fenomen, ktora sa casto vyuziva, ale tiez zneuziva pri rozuctovani nakladov na teplo. Ovsem je to tak narocna a zlozita problematika, ze nikto si este zo znamych odbornikov netrufol napisat,kolko tepla, v akej stavebnej sustave prestupi z jedneho bytu do druheho bytu. Pretoze teplo sa siri v miestnosti vedenim, salanim, prudenim....a je zname, ze niektore suvislosti sa dosiahli iba experimentalne a platia vlastne iba pre dany experiment. A teda je aj zname, ze iny sucinitel prestupu tepla je u verikalneho prestup tepla v smere zdola hore, iny je v smere zhora dole a iny je u prestupu tepla horizontalneho. V bytoch pocas vykurovania nie je urcite ustaleny teplotny stav, pretoze vacsinou je prerusovane vykurovanie a o to je to komplikovanejsie v ramci teplotnych pomeroch v byte. Kto vie trochu viac z tejto oblasti tepla, tak vie, preco sa pouziva Reynoldsovo cislo, Nuseltovo cislo, Prandtlovo cislo, Grashovovo cislo a kde sa pouzivaju pri vypoctoch.Je ale zaujimave, ze niektori odbornici nepotrebuju pre spravodlive rozuctovanie nakladov na teplo v byte s prihliadnutim na problem prestupoveho tepla, ktore tak vehementne riesia, ani tak dolezity parameter pre posudenie prestupu tepla a to priemernej teploty v miestnosti pocas vykurovacieho obdobia.A pritom jeden byt ma s druhym spolocnu podlahu-strop, s dalsim bytom spolocnu stenu, ktory je prepojeny s dalsim bytom cez podlahu a strop a zistit, kto vlastne od koho odoberal a a kolko je spanielska dedina. A nehliadiac, ze do dielikov PRVN je zahrnuta aj strata tepla na horizontalnych a verikalnych rozvodoch a teplo spotrebovane radiatormi v spolocnych chodbach, ktore vlastnik v byte nespotreboval, mimo podielu z vertikalneho rozvodu. A to predstavuje az 20 % celkovej spotreby tepla. A je zapocitane nerovnakym dielom v bytoch z dovodu aplikacie zakladnej a spotrebnej zlozky. Aj ked na stratach a teple na chodbe by sa mali podielat vsetci rovnako, aby to bolo spravodlive.Poznam zatial iba jeden PRVN jednej spolocnosti, ktory je zalozeny na inom principe merania, nez ostatne PRVN a ktora pri vyuctovani ma k dispozicii aj teploty miestnosti pocas vykurovacieho obdobia, takze je tam nejaka zaruka nejakej spravodlivosti, ktora ma aj technicku oporu v podobe argumentu chovania sa vlastnika v byte. Nase poznatky z merania tepla v kWh v bytovom dome hovoria,ze spotrebovane mnozstvo tepla nie je priamo umerne velkosti bytu, pretoze su mensie byty s vacsou spotrebou tepla nez velke byty. Hodne strednych bytov ma vyssiu spotrebu tepla, ako byty spodne a horne.Horne byty maju nizsiu spotrebu tepla, aj ked exterierova teplota je ovela nizsia a teda aj vyssi teplotny spad, ako su teploty v spolocnych priestoroch pod spodnymi bytami. Podla vyhlasky maju mat vyssiu spotrebu tepla krajne byty na severovychod, u nas maju prave nizsiu spotrebu. Ale vieme, ze rozhodujucim cinitelom v spotrebe tepla v byte su naroky na tepelnu pohodu v byte. A preto je lepsie pouzivat niekedy svoju hlavu, ako cudzie rozumy. Za predpokladu, ze si aj postudujeme odbor stavebnu tepelnu problematiku a zname poznatky. Samozrejme, ze bytovy dom je krabica, ale nevieme jej presne chovanie v ramci prestupoveho tepla, aby sme sa mohli chovat exaktne a musime brat do uvahy aj opatrenia, ktore urobil vlastnik bytu v byte za ucelom znizenia spotreby tepla, pretoze sa moze stat, ze bude platit za " prestupove teplo ", ktore v skutocnosti neodobral, lebo vysoka spotreba tepla v predmetnom byte je hlavne v povodnych oknach s prestupovym cinitelom 3, s skarou okolo kazdeho okna v dlzke cca 8 metrov,celkovo teda 40 m v 4-izbovom byte a skarou pod dverami, pretoze vlastnikovi bytu sa nechce investovat a aj tak to teplo navyse niekto iny zaplati.
Ano, sami sa mozeme rozhodnut pre ten, ci onen system merania a sposob rozuctovania, ktory nam vyhovuje nasim predstavam, aj so vsetkymi dosledkami pre bytovy dom, ktore nasledne vyplynu. Len na fore sa snazme byt objektivni a kopajme iba za seba, za svoj rozum a nazory a nie za niekoho ineho, za koho sa snazime schovat vytvaranim nejakej dogmy a pisma svateho.
Príspevok ocenili Jozef I ; slavica ; Elena Navrátilová ; Julian ;



Najag, povedal som Ti, som rád, že nesedím v tvojom vlaku. Ale okolnosti z tvojej strany ma nútia sa kúsok zviesť v tom tvojom vergli.

Otázka: Už si sa s tým narodil, alebo si to okukal vo svete?

Sem – tam mi niekto povedal „Nehas, čo ťa nepáli.“ Ale aj „ Pred ohňom môžeš skočiť do vody, no z vody do ohňa to neskúšaj!“ Dalo by sa ešte pokračovať, ale ak nie je schopnosť niečo pochopiť, je to zbytočné.

Ale poďme k veci. Keď niekoho citujem, alebo z časti citujem, neznamená to, že sním na 100 % súhlasím. Ba môže to byť aj opak. Všetko závisí od toho, čo je pred bodkou napísané a ako je to pochopené, tým, ktorý to číta.

Moc som o teple nevedel a dodnes vlastne neviem nič. Poznám borca, ale aj ostatní ho poznajú, čo vie o teple a teplote toho hodne a nie vždy mu to vyjde. Pán, RNDr. Iľko.

Ale poďme k spomenutému odborníkovi, ktorého som citoval. Neprečítal som len jeho články, ale aj iných odborníkov. No tento článok mi Julko niekoľko krát na porade spomínal a do poručoval. Nakoniec som ho našiel. Zaujímavé, teraz podporuje tvoju oponentúru voči odborníkovi, ktorého mal za svätého. Asi nevie na čo kabát v skutočnosti je, aj na obracanie.

Keď som začal čítať uvedený článok, chcel som ho zavrieť a nečítať. Prečo? Už jeho teória na začiatku je špatná. Prečo? Porovnával dva domy jeden s pomerovým meraním a druhý bez pomerového merania. Zaujímavé vyšiel mu rozdiel +/- 40 %, ako v Česku, kde to je zákon, špatný, ale platí. No vedľa nášho domu stojí taký istý dom ako náš, bez pomerového merania a my máme oproti nemu spotrebu okolo 65 % menšiu. Prečo by jeho teória v našom dome oproti vedľajšiemu nemala byť +/- 65 % a teda aj vo všetkých domoch. Stále tvrdím, každý dom má iné podmienky, preto nie je možné používať jednotné pravidlá na všetky domy. Detaily by si mali vyriešiť vlastníci konkrétneho domu s dodávateľom pomerového merania do domu. Úradné nariadenie len všetko doškrábe, po česky, dodrbe.

Ale teraz idem kopať za svoju sprostú hlavu, musím si dať pozor, aby mi ju niekto nenakopal.

Teplo je zložitý problém. Každý problém je zložitý do tej doby, kým sa nenájde jeho riešenie.

Trvalo to dlhšiu dobu, ale doba zmenila môj postoj k teplu o 180 ° Teda nie ako rozdeliť teplo, náklady zaň po vykurovaní, ale ako s teplom v dome hospodáriť a efektívne ho od dodávateľa odoberať, tak aby byty neboli nedokurované a s teplom sa zbytočne neplytvalo. Nie jednoduchý problém, ale riešiteľný k spokojnosti väčšiny vlastníkov. Sto percentnú spokojnosť nie je možné dosiahnuť!

Treba pochopiť základné skutočnosti. Výrobca tepla zohrieva nosné médium, vodu na takú teplotu podľa vonkajšej teploty, aby v bytoch bola dosiahnuteľná teplota 23 °C. Ak si chce privyrobiť, zohreje vodu tak, aby bolo možné dosiahnuť teplotu v bytoch 26 °C.

Dom má na päte domu kalilomer, ktorý je majetkom dodávateľa tepla. Je to fakturačné meradlo. Meria teplotu pritekajúcej a odtekajúcej vody a množstvo pretečenej vody. Tieto údaje spracuje a vyhodnotí na ich základe spotrebu tepla domu v Gj. alebo aj kWh. Je jedno v akých jednotkách, podstatné pre ľudí v dome sú náklady za uvedené jednotky.

Ľudia v dome sa rozhodli dať si spraviť hydraulické vyregulovanie vykurovacieho systému domu. Tým sa zabezpečilo to, aby sa teplo dostalo do každého radiátora v požadovanom množstve, bývajúcou osobou v byte. V byte sú vysoko odporové ventily a termostatické hlavice. Podstatné pre efektívny odber tepla v byte cez fakturačný merač je nastavenie hlavíc na požadovanú teplotu °C v miestnosti. Postoj vlastníkov je prevažne taký, nikto nevie ako mám nastavené hlavice, tak načo sa budem obmedzovať v teplote, náklady aj tak uhradíme rovnakým dielom na jeden m2. Teda všetci platíme rovnako, nech máme v byte akúkoľvek rozdielnu teplotu. Prečo by som ja mal mať nižšiu teplotu. A náklady domu sa zvyšujú. No 9 bytov strečkovalo, ale nakoniec prestali a umožnili v bytoch namontovať vysoko odporové ventily a termostatické hlavice.

Tri a pol roka trvalo, kým pochopilo 90 % požiadavku správcu na montáž pomerového merania v dome. A to sme už boli vlastníci, 71 % bytov. Stačilo už len 52 %.

Čo je to pomerové meranie v dome? Sú to prístroje, ktoré sú na kalibrované na radiátory v strede radiátora a v určitej výške radiátora podľa dodávateľa pomerového merania. Na čo sú tieto prístroje? Dá sa povedať na kontrolu nastavenia termostatických hlavíc. Ako sa to deje? Ak dodávateľ tepla zabezpečuje v miestnostiach teplotu maximálne na 23 °C na hlavici je to niekde okolo 2,5 stupňa zo stupnice jej nastavenia. Keď teplota v miestnosti dosiahne 23 °C hlavica uzatvorí prívod vody do radiátora, radiátor vychladne a prístroj nezaznamenáva jednotky, dieliky. Ak v miestnosti klesne teplota o 1 - 1,5 °C, to môže trvať hodinu – päť podľa toho ako v miestnosti pôsobia iné zdroje tepla, osvetlenie, elektrospotrebiče, varenie, pečenie, osoby. Ak náhodou nehreje celý radiátor, nemusí sa jednať o poruchu ako si mylne niekto tvrdí. Jednoducho v tom momente na dosiahnutie požadovanej teploty v miestnosti stačí toľko tepla, koľko pustí do radiátora hlavica. Praktický overené!!!

Príklad, bývajúci v miestnosti má nastavenú hlavicu na odstavenie, uzavretie prívodu vody do radiátora na 24 °C. Dodávateľ zabezpečuje 23 °C. Keď chce aby mu hlavica odstavila prívod vody do radiátora musí 1 °C dosiahnuť iným zdrojom tepla. Ak ho nedosiahne, tak voda zbytočne preteká radiátorom a prístroj zbytočne zaznamenáva jednotky, ktoré nemôžu v miestnosti už zvýšiť teplotu v miestnosti sa plytvá. Zbytočne pretečená voda cez radiátor pretečie aj cez fakturačný merač a dom to plytvanie musí dodávateľovi tepla uhradiť. Je dodávateľ a odberateľ tepla. Ak odberateľ nechce teplo pred fakturačným meračom je diferenčný ventil cez ktorý sa nechcená voda vracia späť dodávateľovi tepla, jej použitie v dome fakturačný merač nezaznamená, nenameria za ňu spotrebu domu. Sedem bytov odmietlo pomerové meranie v byte. Ostatní vlastní odsúhlasili pre byty, ktoré nemajú pomerové meranie 1,5 násobok maximálnej spotreby bytu o rovnakej ploche. Zbytok nákladov sa rozdelí medzi byty s pomerovým meraním dohodnutým spôsobom. Po obdŕžaní vyúčtovania si sami požiadali o montáž pomerového merania. Nikto ich k tomu nenútil. Len rozhodnutie väčšiny vlastníkov bytov. Dôkazom toho je rozdielny počet zaznamenaných jednotiek u bytov s rovnakou obytnou plochou, niekedy neuveriteľne rozdielne, čo sa týka energie tepla, Gj. No rozdiel v teplote v miestnostiach nie je až taký rozdielny. Za čo majú ľudia platiť? Za uhlie, alebo za to čo z uhlia očakávajú? Ak ho budú spaľovať pod holým nebom, moc osohu s neho mať nebudú. To už začali chápať lovci mamutov. A to nemali uhlie! Snažili sa bývať v jaskyniach, lenže mamuty putovali, jaskyne boli prechodné ubytovanie.

No, keď je spravené hydraulické vyregulovanie a pomerové meranie je treba ešte zamedziť úniku tepla z domu. Treba si uvedomiť, že zateplením sa ochladzovaná plocha jednotlivých bytov nezmení, zmení sa len veľkosť uniku tepla, tepla z domu uniká menej, ale stále viac cez byty, ktoré mali väčšiu ochladzovanú plochu aj pred zateplením.

Nakoniec to najdôležitejšie. Ako s teplom hospodáriť v dome, bytoch, miestnostiach a ako rozdeliť náklady domu na fakturačnom merači medzi jednotlivé byty?

Najprv si treba uvedomiť, že identifikačná jednotka rozdelenia nákladov bez pomerového merania bola plocha m2 domu, bytov. Po namontovaní pomerového merania sa identifikačná plocha na rozdelenie nákladov znížila, je minimálna. Je to plocha čídiel prístrojov pomerového merania.

Na základe výsledku pomerového merania sa nedá povedať koľko kto minul energie, tepla. Gj., kWh. Dá sa povedať ktorý radiátor v dome sa na spotrebe nepodieľal, ktorý menej, ktorý viac a ktorý najviac. Vo vyúčtovaní nemôže byť napísané zaplatíte menej, viac, najviac. Vo vyúčtovaní musí byť konkrétne číslo.

Na vypracovanie plánu hospodárenia s teplom a jeho rozdelením a rozdelení nákladov za teplo je treba mať jeden výsledok pomerového merania, kompletný. Pri vypracovaní plánu a spôsobu rozdelenia som bral do úvahy pripomienky vlastníkov, poznatky z odborných článkov, fyziky, počtov a možnosti excelu.

Výsledok pomerového merania zaznamenané jednotky sa upravuje. V prvom rade úpravou, ktorú navrhol dodávateľ pomerového merania, koeficientmi výkonu radiátorov. Zohľadnenie ostatných veci týkajúcich sa tepla je vraj vec vlastníkov bytov?

Zohľadnená je rozdielna ochladzovaná plocha bytov, vzdialenosť bytov od fakturačného merača, iné vplyvy na miestnosti, nedokurovanie, prekurovanie bytov, vykurovanie bytov stúpačkami, rovnomerné vykurovanie a dorovnanie do priemeru vo výhodných a nevýhodných bytov na jeden m2. Keď už nie je čo zohľadňovať za konečným stavom jednotiek, dielikov sú už konkrétne čísla napočítaných nákladov pripadajúcich na konkrétne byty.

Keď sa spočítajú náklady v nevýhodných bytoch a vydelia ich úžitkovou plochou náklady na jeden m2 sú rovnaké ako u nevýhodných bytov. Ak sú rozdiely medzi jednotlivými bytmi je to počtom zaznamenaných jednotiek.

Počet jednotiek sa dá mesačne kontrolovať, aby bol v byt v dohodnutých limitoch.

Možno niekto povie, to je hlúposť. Môže byť, je to subjektívny názor, ale každý v dome môže povedať svoj názor, svoju hlúposť. Väčšina si môže vybrať? No nemusí súhlasiť so žiadnym názorom z domu.

Nie je to sväte písmo. Ale s teba sa stáva teológ a máš už aj štyroch rehoľníkov.

Vysadám.

Ostatným na porade aj hosťom.

V obytnom dome sú tri najdrahšie služby, plnenia. Dodávka studenej vody. Dodávka vyrobenej teplej vody a dodávka vyrobeného tepla, energie, Gj.

Náklady za studenú vodu na jednotlivé byty sa rozdeľujú, ak nie sú v bytoch pomerové vodomery, nemusia byť, podľa dohody vlastníkov bytov v dome, na osoby, alebo osobomesiace nahlásené na konci roka, ktoré v byte v priebehu roba bývali. Môže byť aj na trvalý pobyt. Ktorý spôsob je spravodlivý?

Druhá možnosť, vlastníci sa dohodnú, že bo bytov budú osadené pomerové merače vody, podľa ktorých bude prerozdelená spotreba vody na fakturačnom vodomery na jednotlivé byty. Ak vznikne rozdiel medzi fakturačným vodomerom a súčtom pomerových vodomerov rozdiel sa prerozdelí medzi jednotlivé byty koeficientom ich rozdielu. Za takto rozdelenú spotrebu vody fakturačného merača, uhradia jednotlivé byty náklady za studenú vodu. Spravodlivé? Hlavne v prípade rozdielu? Veľkého rozdielu, ako vznikol?

Rozdeliť náklady na vyrobenú teplú vodu je zložitejšie, ale aj tie sa dajú.

Citát:
Pôvodca textu príspevku: slavica
Lebo studenú vodu nepotrebuješ ohrievať hmmm?

Súhlasím, ale on to je troška ináč. Keď chceme teplú vodu, treba zohriať studenú na požadovanú teplotu.

V obytnom dome je to ešte trocha ináč. To je treba pochopiť, ak to má niekto pochopiť, mal by mu to niekto vysvetliť, inač nemá čo pochopiť.

Pre obytné domy sú dve možnosti výroby teplej vody. Centrálna výroba pre viac domov v jednej výmeníčke a výroba vo výmeníčke svojho domu.

V prvom prípade výrobca rozdelí náklady za studenú vodu a náklady na jej ohrev medzi jednotlivé bytové domy, ktoré sú napojené na výmeníčku podľa súčtu pomerových meračov vo všetkých bytov.

V každom konkrétnom dome sa z nákladov na ohrev odráta 10 % nákladov, ktoré sa rozdelia na všetky byty v dome rovným dielom, bez rozdielu plochy a počtu osôb bývajúcich v byte. Zbytok nákladov sa rozdelí podľa počtu nameraných m3 na pomerových vodomeroch v bytoch. Plus k tomu náklady za studenú vodu, ktorá sa ohrievala.

V druhom prípade je ten istý postup, rozdiel je v tom, že sa jedná o vodu a náklady len jedného domu.

Príklad: Z 10 % pripadá na byt úhrada 500 Sk. Náklady na ohrev jedného m3 sú v dome 250 Sk. Náklady na jeden m3 vody na ohrev sú 50 Sk.

Ak niekto celý rok v dome nebýval a jeho spotreba teplej vody je 0 m3, tak jeho úhrada je 500 Sk. Asi by sa rozčuľoval, keby náhodou došiel do bytu a chcel by použiť teplú vodu, ale bolo by mu oznámene, teplá voda nie je na sklade, musíte počkať 30 - 40 minút pokiaľ vyrobíme. Aby nemusel čakať, platí 500 Sk.

Druhý byt, spotreba 1 m3, úhrada 500 + 250 + 50 = 800 Sk.

Tretí byt, spotreba 50 m3, úhrada 500 + 50 x 250 + 50 x 50 = 15 500 Sk. náklady na jeden m3 v tretom byte 310 Sk.

Je to spravodlivé? Nie v obytnom dome nie je a ani nemôže byť nič spravodlivé. Pretože je malý predpoklad, že 100 % vlastníkov bytov bude súhlasiť. A je jedno, čí sa jedná o štyri byty, alebo sto bytov.

Pochopili, nepochopili? Niekomu to trvá dlhšie a niekto vôbec.

Príspevok ocenili
Zauzana ;

sito: Ďakujem, toto vysvetlenie má hlavu aj pätu, je pre mňa dostatočne logické...
PS: Život na tejto planéte predsa nie je o spravodlivosti, snažila som sa iba tomu porozumieť.
Ešte raz vďaka.

Najjednoduchšie to nie je s teplom. Prečo? Ľudom až tak nezáleží na spotrebovanej energii za ktorú musia dodávateľovi tepla zaplatiť. Ale teplota v ich byte a náklady za teplotu. Je to možné preukázať? Čo je pri vykurovaní obytného domu vo vykurovacom období spravodlivé?

Objednané množstvo tepla 1 230,35 Gj. po 149,583 Sk. = 184 039,44 Sk.
Skutočné spotrebované teplo 872,40 Gj. po 360,570 Sk. = 314 561,27 Sk.
Náklady, súčet za objednané a skutočne minuté teplo = 498 600,71 Sk.
Počet zaznamenaných jednotiek pomerového merania v dome 230 941 jednotiek.

Rozdelením nákladov na jednotlivé byty a zistením, že byty majú nadpriemerné náklady, týmto bytom boli znížene zaznamenané jednotky, dome spolu 48 784 jednotiek. S poklesom jednotiek, klesla aj spotreby domu a aj náklady.

Objednané množstvo tepla 1 230,35 Gj. po 149,583 Sk. = 184 039,44 Sk.
Skutočné spotrebované teplo 676,09 Gj. po 360,570 Sk. = 243 777,77 Sk.
Náklady, súčet za objednané a skutočne minuté teplo = 427 817,22 Sk.
Počet zaznamenaných jednotiek pomerového merania v dome 182 157 jednotiek.

Udomácnil sa tu názov „eskimáci“. To sú Tí, čo majú malý počet zaznamenaných jednotiek. Ale ak stav jednotiek je 30 % priemeru neznamená to, že v miestnostiach jeho bytu je nedostatočná teplota. Ale na jej dosiahnutie stačilo menej dodanej energie od dodávateľa tepla. No sú aj takí, ktorí zneužívajú pomerové meranie v dome a to sú „eskimaci“ aj z môjho pohľadu. A tých treba donútiť rozhodnutím väčšiny, aby byt vykurovali.

Druhý názov „masajovia“. To sú Tí, čo majú veľký počet zaznamenaných jednotiek. Ich stav niekedy presahuje aj dvojnásobok priemeru, teda dokážu zaznamenať priemer a ešte k priemeru dva krát priemer. To úž je sila. Ale zbytočná! Teplota v byte maximálne 23 – 24 °C. Takže „masaj“ plytvá s teplom, nemá optimálne nastavené termostatické hlavice. No, „Eskimák môže využívať aj iné zdroje tepla, ktoré pristroj nezaznamenáva, nie sú od dodávateľa. Prečo by mal za ne platiť dodávateľovi? Nakoniec nemusí dodávateľovi, ale „masajom“, áno, ak tak rozhodne väčšina vlastníkov.

Teda aký spôsob si majú vlastníci bytov dohodnúť?

Eskimák, úhrada podľa zaznamenaných jednotiek, 145 Sk., úhrada podľa jednotiek upravených koeficientom radiátorov, 149 Sk., pomer 30 : 70, úhrada 3 931 Sk., pomer 40 : 60, úhrada 5 191 Sk., pomer 50 : 50, úhrada 6 451 Sk.

Masaj, úhrada podľa zaznamenaných jednotiek, 21 571 Sk., úhrada podľa jednotiek upravených koeficientom radiátorov, 34 900 Sk., pomer 30 : 70, úhrada 27 859 Sk., pomer 40 : 60, úhrada 25 512 Sk., pomer 50 : 50, úhrada 23 165 Sk.

Autor, ja, úhrada podľa zaznamenaných jednotiek, 4 091 Sk., úhrada podľa jednotiek upravených koeficientom radiátorov, 3 936 Sk., pomer 30 : 70, úhrada 6 184 Sk., pomer 40 : 60, úhrada 6 934 Sk., pomer 50 : 50, úhrada 7 683 Sk.

Reakcia na upravené jednotky a priemer 50 : 50.

Eskimák, musel by som byť hlúpy, keď tam nebývam, alebo bývam a nekúrim, mať viac jednotiek. Platil by som ešte viac ako autor.

Masaj, len nech je tu tých hlúpych, čo nevedia o čo ide, čo najviac. Ja budem platiť – neplatiť. Koľko? Čím viac budú šetriť, tým viac budú platiť cez m2 a tým menej budem platiť ja.

Autor , ja. Aký zmysel mi dáva to, že efektívne odoberám teplo? Žiadny! V konečnom dôsledku pri 50 : 50 doplácajú tí, čo efektívne odoberajú teplo a ich náklady sú pod priemer domu! Ak je pomer menší, doplácajú menej.

Rekapitulácia pri 50 : 50. Eskimák, podľa upravených jednotiek 149 Sk., pomer 50 : 50, 6 451 Sk., rozdiel, -6 302 Sk. Autor, ja, podľa upravených jednotiek 3 936 Sk., pomer 50 : 50, 7 683 Sk., rozdiel, -3 747 Sk. Masaj, podľa upravených jednotiek 34 900 Sk., pomer 50 : 50, 23 165 Sk., rozdiel, 11 735 Sk.

Julko, kto je sponzor a kto poberateľ? Sponzor, všetci pod priemer domu. Poberateľ, všetci nad priemer domu.

To je bežná prax v súlade s vyhláškou 630/2005.

Ale v súlade s vyhláškou sa dá aj takto. Je síce viac položiek, ale väčšia objektivita. Treba si porovnať.

Eskimák.

Počet jednotiek 67. Úhrada podľa môjho spôsobu. Skutočne zaznamenané jednotky.

Základná zložka podľa m2, 229,57 Sk., základná zložka podľa jednotiek, 5 623,60 Sk., základná zložka spolu, 5 853,17 Sk. Izba pri schodišti, 1,35 Sk., Izba od schodišťa, 0,88 Sk., kuchyňa, 0,00 Sk., obývačka, 101,71 Sk. Spolu za kúrenie radiátormi, 103,93 Sk. Za nesplnenie limitu, 7 273,50 Sk., vykurovanie stúpačkami, 666,60 Sk., rovnomerné vykurovanie, 5 710,50 Sk., vykurovanie schodišťa, 213,86 Sk., dorovnanie do priemeru výhodných a nevýhodných bytov, -9,10 Sk. Spolu za nápočet jednotiek, 13 855,37 Sk. Úhrada zo spotrebnej zložky, 13 959,30 Sk. Úhrada základnej zložky a spotrebnej zložky spolu, 19 812,47 Sk. Teda podiel úhrady z nákladov domu.

Počet jednotiek 2 203. Úhrada podľa môjho spôsobu. Po zmene jednotiek u nadpriemerných bytov na priemer podľa dohody vlastníkov bytov.

Základná zložka podľa m2, 196,98 Sk., základná zložka podľa jednotiek, 1 571,24 Sk., základná zložka spolu, 1 768,22 Sk. Izba pri schodišti, 804,25 Sk., Izba od schodišťa, 816,98 Sk., kuchyňa, 738,04 Sk., obývačka, 777,95 Sk. Spolu za kúrenie radiátormi, 3 182,22 Sk. Za nesplnenie limitu, 0,00 Sk., vykurovanie stúpačkami, 571,65 Sk., rovnomerné vykurovanie, 389,39 Sk., vykurovanie schodišťa, 182,27 Sk., dorovnanie do priemeru výhodných a nevýhodných bytov, -425,29 Sk. Spolu za nápočet jednotiek, 718,02 Sk. Úhrada zo spotrebnej zložky, 3 900,24 Sk. Úhrada základnej zložky a spotrebnej zložky spolu, 5 668,46 Sk. Teda podiel úhrady z nákladov domu.
Rozdiel medzi prvým a druhý stavom jednotiek a rovnakým spôsobom rozdelenia nákladov je 14 144,01 Sk., ktorý vznikol tým, že eskimák kúril, zaznamenal viac jednotiek.

Masaj

Počet jednotiek 9 991. Úhrada podľa môjho spôsobu. Skutočne zaznamenané jednotky.

Základná zložka podľa m2, 205,75 Sk., základná zložka podľa jednotiek, 11 613,69 Sk., základná zložka spolu, 11 819,44 Sk. Kuchyňa, 1 671,24 Sk., obývačka, 4 212,45 Sk., izba od schodišťa, 2 819,88 Sk., izba pri schodišti, 7 056,56 Sk. Spolu za kúrenie radiátormi, 15 760,13 Sk. Za prekročenie limitu, 10 561,02 Sk., vykurovanie stúpačkami, 741,68 Sk., rovnomerné vykurovanie, 25,03 Sk., vykurovanie schodišťa, 213,86 Sk., dorovnanie do priemeru výhodných a nevýhodných bytov, 1 526,59 Sk. Spolu za nápočet jednotiek, 13 068,18 Sk. Úhrada zo spotrebnej zložky, 28 828,31 Sk. Úhrada základnej zložky a spotrebnej zložky spolu, 40 647,74 Sk. Teda podiel úhrady z nákladov domu.

Počet jednotiek 3 737. Úhrada podľa môjho spôsobu. Po zmene jednotiek u nadpriemerných bytov na priemer podľa do dohody vlastníkov bytov.

Základná zložka podľa m2, 176,54 Sk., základná zložka podľa jednotiek, 3 850,47 Sk., základná zložka spolu, 4 027,01 Sk. Kuchyňa, 2 055,47 Sk., obývačka, 1 010,77 Sk., izba od schodišťa, 1 122,27 Sk., izba pri schodišti, 2 055,47 Sk. Spolu za kúrenie radiátormi, 6 243,98 Sk. Za prekročenie limitu, 1 306,24 Sk., vykurovanie stúpačkami, 635,17 Sk., rovnomerné vykurovanie, 135,32 Sk., vykurovanie schodišťa, 182,27 Sk., dorovnanie do priemeru výhodných a nevýhodných bytov, 1 054,93 Sk. Spolu za nápočet jednotiek, 3 313,92 Sk. Úhrada zo spotrebnej zložky, 9 557,90 Sk. Úhrada základnej zložky a spotrebnej zložky spolu, 13 584,91 Sk. Teda podiel úhrady z nákladov domu.

Rozdiel medzi prvým a druhý stavom jednotiek a rovnakým spôsobom rozdelenia nákladov je 27 062,83 Sk., ktorý vznikol tým, že masaj zbytočne byt neprekuroval, neplytval s teplom, zaznamenal menej jednotiek.

Autor, ja.

Počet jednotiek 1 895. Úhrada podľa môjho spôsobu. Skutočne zaznamenané jednotky.

Základná zložka podľa m2, 205,75 Sk., základná zložka podľa jednotiek, 1 127,89 Sk., základná zložka spolu, 1 333,63 Sk. Izba pri schodišti, 112,99 Sk., Izba od schodišťa, 333,65 Sk., kuchyňa, 378,20 Sk., obývačka, 643,94 Sk. Spolu za kúrenie radiátormi, 1468,78 Sk. Za nesplnenie limitu, 0,00 Sk., vykurovanie stúpačkami, 755,33 Sk., rovnomerné vykurovanie, 218,41 Sk., vykurovanie schodišťa, 213,86 Sk., dorovnanie do priemeru výhodných a nevýhodných bytov, 143,33 Sk. Spolu za nápočet jednotiek, 1 330,93 Sk. Úhrada zo spotrebnej zložky, 2 799,72 Sk. Úhrada základnej zložky a spotrebnej zložky spolu, 4 133,35 Sk. Teda podiel úhrady z nákladov domu.

Počet jednotiek 1 895. Úhrada podľa môjho spôsobu. Po zmene jednotiek u nadpriemerných bytov na priemer podľa dohody vlastníkov bytov.

Základná zložka podľa m2, 176,54 Sk., základná zložka podľa jednotiek, 1 325,68 Sk., základná zložka spolu, 1 502,22 Sk. Izba pri schodišti, 137,15 Sk., Izba od schodišťa, 404,99 Sk., kuchyňa, 459,07 Sk., obývačka, 781,64 Sk. Spolu za kúrenie radiátormi, 1 784,86 Sk. Za nesplnenie limitu, 0,00 Sk., vykurovanie stúpačkami, 648,98 Sk., rovnomerné vykurovanie, 357,58 Sk., vykurovanie schodišťa, 182,27 Sk., dorovnanie do priemeru výhodných a nevýhodných bytov, 301,01 Sk. Spolu za nápočet jednotiek, 1 507,84 Sk. Úhrada zo spotrebnej zložky, 3 290,70 Sk. Úhrada základnej zložky a spotrebnej zložky spolu, 4 792,91 Sk. Teda podiel úhrady z nákladov domu.

Rozdiel medzi prvým a druhý stavom jednotiek nie je. Rovnaký spôsob rozdelenia nákladov je. Je aj rozdiel -659,56 Sk. v môj neprospech, teoreticky. Kto, čo ten rozdiel spôsobilo? Postoj ostatných vlastníkov k termostatickým hlavicami a ich počet zaznamenaných jednotiek. Ja si kúrim stále podľa potreby teploty v mojich miestnostiach, ale som súčasťou systému, spojených nádob, vykurovacieho systému. Preto. Viac by mohla povedať percentuálna odchýlka od priemeru.

Percentuálna odchýlka úhrady bytov z nákladov domu pri skutočne zaznamenaných jednotkách. Dom, 42 bytov. Hrubo vyznačení : Prvý, autor, ja. Druhý, eskimák. Tretí, masaj.

-68 %; -64 %; -60 %; -59 %; -59 %; -56 %; -54 %; -52 %; -47 %; -46 %; -46 %; -45 %; -40 %; -38 %; -37 %; -34 %; -33 %; -29 %; -27 %; -21 %; -20 %; -13 %; -12 %; - 7 %; 5 %; 8 %; 11 %; 12 %; 27 %; 35 %; 35 %; 36 %; 43 %; 43 %; 45 %; 48 %; 52 %; 55 %; 99 %; 108 %; 256 %.

Sedemnástym bytom, červeným sa ich skutočný stav zaznamenaných jednotiek zmenil na ich plánovaný stav jednotiek podľa spotreby 872,4 Gj. Po spracovaní rozdelenia rovnakým spôsobom vyšla uvedená krivka. Tá bola dosiahnutá zmenou jednotiek, nie rozdelením časti nákladov podľa m2.


Percentuálna odchýlka úhrady bytov z nákladov domu po zmene jednotiek u nadpriemerných bytov na plánovaný počet jednotiek podľa dohody, šablóny. Hrubo vyznačení : Prvý, autor, ja. Druhý, eskimák. Tretí, masaj.

-55 %; -53 %; -53 %; -51 %; -51 %; -48 %; -47 %; -46 %; -39 %; -33 %; -31 %; -31 %; -27 %; -22 %; -22 %; -20 %; -19 %; -13 %; -7 %; -5 %; -4 %; 3 %; 5 %; 5 %; 16 %; 19 %; 33 %; 33 %; 33 %; 34 %; 35 %; 35 %; 38 %; 39 %; 39 %; 40 %; 41 %; 41 %; 41 %; 44 %; 44 %; 54 %.

Prvá aj druhá odchýlka vznikla pri rovnakom spôsobe rozdelenia nákladov, ale pri druhej bol rozptyl zaznamenaných jednotiek od priemeru jednotiek na jednotlivé byty menší.

Bežný postup odborníkov aj laikov je, že sa na výsledok pomerového merania v dome pozrú až po vykurovacej sezóne. Ak je rozdiel v úhrade nákladov medzi bytmi veľký, treba niečo spraviť, aby taký veľký nebol. Navrhnú pančovanie výsledku pomerového merania.

Môj spôsob je : Na základe jedného výsledku pomerového merania vypracovať spôsob rozdelenia, ktorý zohľadní všetky okolnosti týkajúce sa tepla v dome na základe Fyzikálnych skutočností, počtových možností a pripomienok vlastníkov bytov v konkrétnom dome.

Ak si vlastníci schvália spôsob rozdelenia, majú starosť na viac. Priebežne mesačne si môžu skontrolovať aký je stav zaznamenaných jednotiek v ich byte. Môžu, no nemusia sa prispôsobiť mesačnej informácii, aký stav jednotiek by mali mať v byte.

Dôsledok, výsledok ich rozhodnutia v priebehu roka bude ich podiel na úhrade nákladov domu za teplo. Ak bol schválený dobrý spôsob rozdelenia nákladov v dome, podiel úhrady na jednotlivé byty si určia v priebehu vykurovacej sezóny svojím postojom k nastaveniu termostatických hlavíc, ktoré zaznamenajú prístroje pomerového merania v dome.

Takže, jednoduchý spôsob riešenia. Treba robiť niečo pred a nie po. Kontrolovať stav zaznamenaných jednotiek v priebehu roka.

Ale kto by si robil také starosti? Žijeme len raz, po nás aj potopa!

Sem – tam sa pozriem do zrkadla, výsledok, ta moja hlava nie je asi až taká sprostá. Do poručujem, zrkadlo. Výsledok nezaručujem.

Kopem len za seba.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Sito, prilis vela fabulacii, vela nespravnych pojmov.....niekedy menej je ovela viac. Je uplne zbytocny plny vagon jahod, ked iba 1 kilo z celeho vagona sa da zjest a ostatne treba vyhodit.

Dom má na päte domu kalilomer, ktorý je majetkom dodávateľa tepla. Je to fakturačné meradlo. Meria teplotu pritekajúcej a odtekajúcej vody a množstvo pretečenej vody. Tieto údaje spracuje a vyhodnotí na ich základe spotrebu tepla domu v Gj. alebo aj kWh. Je jedno v akých jednotkách, podstatné pre ľudí v dome sú náklady za uvedené jednotky.
Kalorimeter na vstupe bytoveho domu meria mnozstvo dobraneho tepla v GJ, alebo MWh. Urcite nie v kWh, pretoze by meradlo muselo mat az 7-8 miestny displej.Podstatne je aj mnozstvo odobraneho tepla, nielen naklady za odobrane teplo, pretoze velmi casto zaplatime za to, co neodoberieme. Takze mnozstvo je nas indikator pre posudenie efektivnej, ci neefektivnej spotreby tepla, vody...bla, bla.

Čo je to pomerové meranie v dome? Sú to prístroje, ktoré sú na kalibrované na radiátory v strede radiátora a v určitej výške radiátora podľa dodávateľa pomerového merania.
Pomerove meranie je metoda merania. Pomerove rozdelovace vykurovacich nakladov su pristroje, ktore registruju pomer odobraneho tepla v miestnosti.K niecomu.

Na čo sú tieto prístroje? Dá sa povedať na kontrolu nastavenia termostatických hlavíc.
Urcite nie. Na kontrolu spravnosti nastavenia termostatickych hlavic sa pouziva teplomer. PRVN sa pouzivaju na pomerove rozdelenie vykurovacich nakladov na zaklade registrovaneho udaja pristrojom.

Ak náhodou nehreje celý radiátor, nemusí sa jednať o poruchu ako si mylne niekto tvrdí. Jednoducho v tom momente na dosiahnutie požadovanej teploty v miestnosti stačí toľko tepla, koľko pustí do radiátora hlavica. Praktický overené!!!
Pri spravnej cinnosti termostatickej hlavice a termostatickeho ventila hreje cela plocha radiatora iba pri pozadovanom plnom vykone radiatora, ked je na hlavici nastavena max pozadovana teplota,vacsinou 28 C, nez je skutocna teplota v miestnosti.Bez ohladu na moznu dosiahnutelnost tejto teploty. Inak velkost teplej plochy radiatora odpoveda odoberanemu vykonu a to je zmysel termostatickej regulacie. Odoberany tepelny vykon radiatorom vzdy zavisi od teploty vstupnej vody, ktora sa reguluje na zaklade nastavenej ekvitermnej krivky na kotolni.

Príklad, bývajúci v miestnosti má nastavenú hlavicu na odstavenie, uzavretie prívodu vody do radiátora na 24 °C. Dodávateľ zabezpečuje 23 °C. Keď chce aby mu hlavica odstavila prívod vody do radiátora musí 1 °C dosiahnuť iným zdrojom tepla. Ak ho nedosiahne, tak voda zbytočne preteká radiátorom a prístroj zbytočne zaznamenáva jednotky, ktoré nemôžu v miestnosti už zvýšiť teplotu v miestnosti sa plytvá. Zbytočne pretečená voda cez radiátor pretečie aj cez fakturačný merač a dom to plytvanie musí dodávateľovi tepla uhradiť. Je dodávateľ a odberateľ tepla. Ak odberateľ nechce teplo pred fakturačným meračom je diferenčný ventil cez ktorý sa nechcená voda vracia späť dodávateľovi tepla, jej použitie v dome fakturačný merač nezaznamená, nenameria za ňu spotrebu domu.
Ak chcem mat uvedenu pozadovanu teplotu v byte, ktoru ale system nemoze dodat, tak musim odoberat stale teplo, aby som udrziaval teplotu miestnosti, ktoru je mozne realne dosiahnut na zaklade teploty vstupnej vody.Takze PRVN registruje spotrebu tepla, ktore je potrebne, aby sa udrziavala v miestnosti teplota, ktora je mozne dosiahnutelna. Takze ziadne plytvanie.Voda v potrubi vykurovacieho systemu bytoveho domu necirkuluje tak, ako voda v systeme TUV. V spatnom potrubi sa vracia do kotolne iba voda, ktora pretiekla cez radiator.Diferencny ventil v ramci sustavy bytoveho domu zabezpecuje vo vertikalnom potrubi UK rovnaky tlak, bez ohladu na nastavene rezimy hlavic na radiatoroch stupacieho vedenia.Nic viac a nic menej. Aby nebol spodny byt casto prekurovany a najvyssi byt nedokurovany v zavislosti od zmeny tlakov v potrubi pripajanim , alebo odpajanim radiatorov na vedeni. Pozadovany tlak v rozvodnom potrubi vykurovacieho systemu zabezpecuju cerpadla kotolne.

Ostatní vlastní odsúhlasili pre byty, ktoré nemajú pomerové meranie 1,5 násobok maximálnej spotreby bytu o rovnakej ploche.
Konečnému spotrebiteľovi, ktorý nemá zapojené pomerové rozdeľovače tepla alebo určené meradlo tepla alebo odmietol umožniť vykonať ich odčítanie, alebo neoprávnene do nich zasahoval, čím spôsobil ich nesprávnu funkciu, alebo ich poškodil, určí sa spotrebná zložka ako súčin 1, 5-násobok priemeru spotrebnej zložky na m2 vypočítaného z podlahovej plochy všetkých bytov, nebytových a spoločných priestorov a príslušnej podlahovej plochy bytu, nebytového priestoru ......

Dôkazom toho je rozdielny počet zaznamenaných jednotiek u bytov s rovnakou obytnou plochou, niekedy neuveriteľne rozdielne, čo sa týka energie tepla, Gj. No rozdiel v teplote v miestnostiach nie je až taký rozdielny.
Je len logicke, ze spotreba tepla je hlavne zavisla od pozadovanej tepelnej pohody v miestnosti zo strany uzivatela bytu a velkost bytu teda nema priamy vliv na spotrebu tepla. Ci bol rozdiel v teplotach v miestnostiach jednotlivych bytov, alebo nie, to mozeme tvrdit iba na zaklade teplot miestnosti bytov pocas daneho vykurovacieho obdobia, ktore sme namerali. Napriklad z dataloggerov. Ak taku relevenatnu skutocnost nemame k dispozicii, tak radsej nic netvrdme, pretoze potom je to iba nasa zbozna fikcia.

Najprv si treba uvedomiť, že identifikačná jednotka rozdelenia nákladov bez pomerového merania bola plocha m2 domu, bytov. Po namontovaní pomerového merania sa identifikačná plocha na rozdelenie nákladov znížila, je minimálna. Je to plocha čídiel prístrojov pomerového merania.
Co k tomu dodat, aby som neurazil ? Radsej nebudem komentovat.

Na základe výsledku pomerového merania sa nedá povedať koľko kto minul energie, tepla. Gj., kWh. Dá sa povedať ktorý radiátor v dome sa na spotrebe nepodieľal, ktorý menej, ktorý viac a ktorý najviac. Vo vyúčtovaní nemôže byť napísané zaplatíte menej, viac, najviac. Vo vyúčtovaní musí byť konkrétne číslo.
A preto sa pouziva pri pomerovom merani prostrednictvom PRVN bezrozmerne cislo.Ktore vyjadruje velkost pomeru na celkovej mnozine bezrozmernych cisiel.

Zohľadnená je rozdielna ochladzovaná plocha bytov, vzdialenosť bytov od fakturačného merača, iné vplyvy ......
Ma smolu ten, co byva na druhom konci od fakturacneho meraca...?

Na vypracovanie plánu hospodárenia s teplom a jeho rozdelením a rozdelení nákladov za teplo je treba mať jeden výsledok pomerového merania, kompletný. Pri vypracovaní plánu a spôsobu rozdelenia som bral do úvahy pripomienky vlastníkov, poznatky z odborných článkov, fyziky, počtov a možnosti excelu.
Co z toho, ked na meranie PRVN vplyvaju rozne faktory, ktore su nestale a nestabilne, takze kazdy vysledok merania PRVN ako zaklad, je vlastne iba fikcia.Uz iba to, ze kazda zima ma rozdielne dennostupne, takze konkretny vysledok spotreby tepla za nejake vykurovacie obdobie odpoveda priebehu krivky dennostupnov za predmetne obdobie. Pretoze tepelna strata budovy pocas vykurovacieho obdobia je premenliva.Mozeme tiez pouzit klimaticke dennostupne, alebo meteorologicke dennostupne, ktore sa pouzivaju pri kontrole prevadzky vykurovacich zariadeni a budov.


Počet jednotiek sa dá mesačne kontrolovať, aby bol v byt v dohodnutých limitoch. Možno niekto povie, to je hlúposť.
Napisal si to sam. len dufam, ze sa to nebude sirit ako chripka typu H1, N1.

Najag, povedal som Ti, som rád, že nesedím v tvojom vlaku. Ale okolnosti z tvojej strany ma nútia sa kúsok zviesť v tom tvojom vergli.
Otázka: Už si sa s tým narodil, alebo si to okukal vo svete?
To mas pravdu Sito, aj ja som rad, ze sedis v inom vlaku. Ja som si totiz cely zivot potrpel predovsetkym na kvalitu vedomosti v odbornej sfere, na pregnantne vyjadrovanie, na pouzivanie odborneho nazvoslovia..... v technickych oblastiach sa to okecavat velmi neda, kvantita v odbornej - akademickej oblasti je casto mlatenim iba prazdnej slamy. Poznam aj velmi dobrych odbornikov z technickej oblasti, ktori maju niekedy problem vyjadrit svoje myslienky, ale uz z toho, co vyjadria je jasne, ze im to v hlavicke paradne pali, ale ti tiez nesedia v tom tvojom vlaku.
A povazujem za ubohost cloveka, ktory sa v odbornej polemike
znizi k impertinenciam. Ale to tak byva, ked uz nie su ziadne argumenty. Ale osobne si myslim, ze clovek, ktory vo svojich prispevkoch uraza inych, by nemal na porade co robit.


Nie je to sväte písmo. Ale s teba sa stáva teológ a máš už aj štyroch rehoľníkov.
Príspevok ocenili Jozef I ; slavica ; Elena Navrátilová ; Julian ;

Co sa da robit Sito, aj ich prispevky citam rad a vazim si ich, pretoze vedia o com pisu a staci im napisat malo, aby vyjadrili svoje myslienky, v ktorych je poznat odborna zdatnost, zivotna skusenost a hlavne si vzdy vo svojich prispevkoch zachovavaju svoju dostojnost. Vedia nielen davat a maju co dat, ale vedia aj brat. Takze niekedy si myslim aj ja sam, ze som ich reholnikom a citim sa pritom velmi dobre. Lebo od mudrych ludi sa mudrosti iba naucis.





Naposledy upravil najag : 05.07.09 at 15:27
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

najag Pozri príspevok
Ján Werich napísal:

"Pánove, s blbejma nikdy nediskutujte. Jednak je to ztráta času. Jednak jím tím zbytečne prokazujete čest, že je vubec berete na vědomí "

"Rozdiel medzi genialitou a hlúposťou je v tom,že genialita má svoje medze"
Génius, mám to pochopiť tak, že tvoje odpovede sú obmedzené? Len sa pýtam, aby nebol s tvojich odpovedí hlúpy. Prípadne aj niekto iný.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ahoj Sito, už som myslel, že si na tom dobre, mal si veľa krátkych výstižných rád vo viacerých témach, ale zasa sa púšťaš do nezmyselných teoretizovaní /ako pred časom/ ktoré nikam nevedú a iba vyvolávajú zápornú odozvu.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ahoj, svojar. Myslíš, špagát?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ale, nie špagát. Len menej času venovať písaniu. Kratšie príspevky Ti idú lepšie.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Dobrý den. Nechápem ako môže mať niekto nulovú spotrebu na meračoch tepla. Ked som ja kupovala byt bolo to v zime v decembri a tá pani po ktorej som ho kupovala bývala u dcéry takže celý rok tam nebývala. O 2 týždne nám prišli nárátať kúrenie a bolo niečo minuté. Ved cez leto sa tiež vyparuje z toho či nie?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Vo Vašom prípade sa jedná o odparovacie pomerové meranie v dome. Na tých nemôže byť nič neodparené. Ak je vonkajšia teplota mínus v byte je plus, teda odparuje sa, ale málo, ak je radiátor pustený, odparuje sa viac. Keď je v zime pri vypnutých radiátoroch 15 - 16 °C a v lete tiež pri nekúrení 25 -26 °C. tak sa v lete odparuje viac. Za čo platiť v lete, keď sa nekúrilo?

Je aj elektornické pomerové meranie v dome. Tie prístroje tiež môžu zaznamenať jednotky, dieliky, ak sú špatne naprogramované aj v lete. Osobná skúsenosť. Ak sú správne naprogramované a termostatická hlavica na nule celý rok, tak hodnota na prístroji je nula. Nula môže byť aj v prípade poruchy prístroja.

V takých prípadoch je otázne, či za radiátor, prístroj na ňom neplatiť nič, keď má zaznamenanú nulu. Ale teplota v miestnosti nebola mínusová ako vonku.

V tom je problém, ale ako ho vyriešiť? Zatiaľ sa pomieša dobré zo zlým a výsledok? Pre niekoho dobrý a pre niekoho zlý, pre dom tiež zlý, ale dobrý. Prečo? Pretože aj zlé veci sú na niečo dobré.
0 0
covamje8 covamje8

covamje8 je offline (nepripojený) covamje8

Jednu zimu som kuril ako besny na 100% a okna otvaral 24/7
Druhy zimu som okna mal zatovrene, obcas otvorene a merace stoj co stoj na 0%

Som odsudenia hodny ? Co je komu co do toho, aku teplotu preferujem?

nechceli by ste mi nakazat aj kolko Co2 mam z hrubeho creva vyprodukovat?

je tam 0? je tam 0.

Vyzyvam ta na taketo obvinenie na adresu nejakeho politika, to by som riesil, keby mam energiu na obvinovanie a nie to, ci nejaka suseda ma spotrebu 0.

Vypni radiator aj ty, aj vsetci, akzdy bude mat 0.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

MESKAS IBA 6 !!!! ROKOV SO SVOJIM HODNOTNYM PRISPEVKOM ,,,VLASTNE,AJ OSTATNE TVOJE PRISPEVKY SU PAR ROKOV OPOZDENE
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať