Zavrieť

Porady

Závet - dedenie zo zákona

Ahojte poraďáci.
Možno táto otázka bude skôr pre právnikov, ale snáď poradíte aj Vy.
Chcem vedieť ako to je so závetom a dedením zo zákona. Totiž, pred pár rokmi na hodine práva som sa pýtala učiteľa na príklad, mám dve dcéry, spíšem závet, kde po mne zdedí len jedna a druhá bude vydedená. Platí to, čo je uvedené v závete? On mi povedal, že ani nie, pretože aj tak budú dediť zo zákona. Vtedy som to nepochopila a nerozumiem tomu ani dnes. Potom na čo budem písať závet, keď moji potomkovia budú dediť zo zákona? Alebo je to inak?
Môžte mi to vysvetliť? Možno to bude zaujímať aj niekoho iného, tak mi to prosím vysvetlite. Ďakujem
Pekný deň prajem
Usporiadat
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

hyllka Pozri príspevok
Ahoj Majka, dakujem za odpoved.
Vydedeny sme boli obidvaja - aj sestra aj ja

Ja som nic na sud nedavala, kedze niesom presvedcena o tom, ci by som uspela. Predsa len, priama dcera ma viac dovodov a argumentov ako ja, vnucka, kedze uprimne tie rodinne vztahy naozaj neboli najlepsie. Avsak sud napisal vyjadrenie pre notara dost dvojzmyselne, cize ani notar si nieje isty, ci sa ma to tyka alebo nie.

Preto chcem byt pripravena na kazdu moznost a potrebujem teda vediet ake v danych pripadoch mam mat % dedicstvo.

Notar totiz vravel, ze LISTINA o VYDEDENI je neplatna (musi este zistit ci aj pre mna) a pokracujeme podla zavetu... je teda mozne, ze obidve listiny boli spisane jednou zapisnicou a sestra napadla iba listinu o vydedeni a nie obidve, teda aj zavet?
Sestra nemohla napadnut zavet, v tom by neuspela, mozetre napadnut v zavete len tu cast, ktora dospelym detom nenarokuje aspon polovicu ich zakonneho naroku.
Na vydedenie su dane zakono podmienky, podla ktorych listina o vydedeni platna nebola a preto sestra pri jej napadnuti na sude mohla uspiet.
0 0
hyllka hyllka

hyllka je offline (nepripojený) hyllka

Ajaj ... ta sestra nebude rada
Kedze zije mimo SR a nechala sa tu zastupovat pravnikom, predpoklada ze rozsudok sa tyka toho celeho, nielen vydedenia... Cize aby som si to ujasnila...za predpokladu

- ze mna notar nebude akceptovat
zostavam vydedena a delia si to 75% ku 25%, kedze druha sestra dostava 1/2 svojho 50% podielu ako neopomenutelny plnolety dedic

- ze mna notar uzna ako dedica
podla zakona mam dostat 16,5% (33% moja cast a z toho 1/2 ako neopomenutelny plnolety dedic)

Je mi jasne, ze notar o uznani dedicov nerozhoduje, avsak v mojom pripade je ten rozsudok napisany tak dvojzmyselne, ze sam notar vravel, ze musi ist za sudkynou pre vysvetlenie.

Budem rada ak mi to este potvrdite, zacina sa mi blikat ziarovka a mam pocit, ze coskoro zasvieti
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Vydedenie je upravené v § 469a obč.zákonníka. Relatívna neplatnosť právneho úkonu je v § 40a, v ktorom nie je uvedený § 469a (je tam ale § 479). Z toho vyplýva, že ak súd vyslovil neplatnosť vydedenia, ide o absolútnu neplatnosť, teda listina nemôže byť účinná ani voči tebe.

§ 479 hovorí: Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.

Pre teba z toho vyplýva, že sa máš dovolať relatívnej neplatnosti závetu, lebo ti patrí polovica zákonného podielu. Takto to povedz notárovi.
2 0
hyllka hyllka

hyllka je offline (nepripojený) hyllka

Mária27 Pozri príspevok
Vydedenie je upravené v § 469a obč.zákonníka. Relatívna neplatnosť právneho úkonu je v § 40a, v ktorom nie je uvedený § 469a (je tam ale § 479). Z toho vyplýva, že ak súd vyslovil neplatnosť vydedenia, ide o absolútnu neplatnosť, teda listina nemôže byť účinná ani voči tebe.
Skvela sprava! Cize staci ked jeden z dedicov napadol listinu o vydedeni a sud ju zamietol voci osobe jedneho dedica, stava sa absolutne neplatnou aj v pripade, ze okolnosti vydedenia druheho dedica sud neskumal...

Mam paragrafy prekopirovane a vytlacene a aj ked to znie zle, idem do boja s rodinou
Na sud by som si netrufla ale u notara sa podla tohto obhajit dokazem
Naposledy upravil hyllka : 27.07.12 at 06:46
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Listina o vydedení sa nestala neplatnou na súde, ona neplatná bola. Výrok súdu to len potvrdil. Všetko je to za predpokladu, že vás obe vydedil v jednej alebo rovnakej listine, z rovnakých dôvodov, rovnakým spôsobom, a pod.

Listina o vydedení okrem formálnych náležitostí musí obsahovať konkrétny dôvod vydedenia, a to jeden z tých, ktoré sú uvedené v § 469a ods.1. Vydedenie z iných dôvodov je neplatné. Dôvod musí byť výslovne špecifikovaný časovo a miestne, napr. kedy kde akú pomoc neposkytol. Inak je listina absolútne neplatná (§ 39 obč.z.).
Dôvod vydedenia sa skúma konkrétne a podrobne. napr. ak neposkytol pomoc, či bola táto pomoc naozaj potrebná, či mu nepomáhal napr. ten, čo s ním býval (a vytýka to potomkovi v inom meste). ...

(1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak

a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
d) trvalo vedie neusporiadaný život.
2 0
turistka turistka

turistka je offline (nepripojený) turistka

ako sa dokazuje neplatnost zavetu v pripade vydedenia?-myslim tym ako sa preukazuje dovod vydedenia?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať