Zavrieť

Porady

Kúpiť, či nekúpiť dar učiteľovi ...

Blíži sa koniec školského roka a aj rituály s tým spojené;
Zaujíma ma milí poraďáci váš názor na kupovanie darov učiteľom.

Môj názor a postoj k tomuto problému bol donedávna jasný a jednoznačný (lebo podľa mňa to problém je - či už etický, morálny, profesný a z istého uhlu pohľadu aj právny) - až dovtedy, kým sa nejednalo o moju dcéru.

Pred pár dňami dobehla zo školy domov a celá natešená mi oznámila, že decká v triede sa skladajú pani učiteľke na dar a ona už tiež dala jedno euro zo svojich nasporených peňazí. No fajn, povedal som jej ( aj keď som s niektorými metódami a postupmi p. učiteľky počas 4 rokov nesúhlasil a osobne som necítil potrebu nadštandartne oceňovať jej prácu). Poradil som mojej 10 ročnej ratolesti, aby kúpili pani učiteľke nejakú vhodnú knihu a ponúkol som sa, že im pri výbere pomôžem.

Potiaľto je to všetko fajn, milé a usmievavé. Avšak v ďalšej kapitole tohoto mini príbehu sa mi začal žalúdok nakláňať do nebezpečných polôh.

Nasledovala triedna schôdzka ZRPŠ, ktorej jediným bodom programu bolo kúpenie daru pani učiteľke. Iniciatívy sa ujal jeden z rodičov:".... skladať sa po jednom eure je smiešne, ... treba viac." Ďalší sa pridal: ".... nie je problém zložiť sa aj po 5 resp. viac Eur." Niektorí rodičia akoby zacítili možnosť prezentovať svoju solventnosť. V hlave mi zopla kalkulačka v obave, aby sme neskončili pri nejakom ojazdenom „meďáku“ (v triede je 34 žiakov).
Cítiac neúnosnosť situácie som sa zapojil do diskusie a navrhol ako najvhodnejší dar (okrem úsmevu a spokojnosti detí a ich rodičov ) hodnotnú knihu s venovaním a podpismi detí (ako bývalý učiteľ viem o čom hovorím).
Neprešla ani minúta a nastalo finále.
K slovu sa prihlásila mamička, riadna členka ZRPŠ (mimochodom kolegyňa našej pani učiteľky z vedľajšej triedy). Dosť rázne a vzhľadom k tomu, že pozná dobre pani učiteľku, tak aj kompetentne odmietla knihu a navrhla ako najvhodnejší dar - zlatý šperk ...
To ma dostalo do kolien, lebo väčšina prítomných súhlasila, ... zdvihol som sa s tým, že keď sa dohodnú, aby mi nejakým vhodným spôsobom dali vedieť, koľko mám doplatiť a so skoro prevráteným žalúdkom som sa ospravedlnil ...
Usporiadat
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
kyblik Pozri príspevok


Hoci som to nechcel sem pisat aj ja som 5 rokov ucil. Je to velmi pekne povolanie ale vzhladom k tomu platu... Dnes robim nieco uplne ine... nebavi ma to tak ako ucenie ale chvala Bohu uzivi ma to. Vela ludi vidi iba jednu stranku skolstva, prazdniny, kopec volna... ale nikto nevidi tie ine veci, ktore clovek robi ak ho tato praca bavi - projekty, akcie, kruzky...

Prosim Vas, nehadzte nas do jedneho vreca. Ja som dvakrat dostal nejaky mily gyc a potesilo ma v prvom rade gesto a pozornost mojich žiakov. Dnes ked stretnem byvalych ziakov, som rad ked si zakyvame a usmejeme sa na seba - toto je skutocny dar.
A teraz budem úplne mimo.., ale moja dcéra učila...robila som jej DP..takže keď sa učitelia sťažujú, tak sa čudujem... o dvanástej, keď ja som išla z obedu a čakala ma druhá polka šichty za podstatne menší plat, ona už frčala z práce do druhej práce..buď na svahy učiť lyžovať..alebo na plaváreň učiť plávať.... Učila rómske deti...takže tam sa ani tých kvietkov nedočkala...ale stačilo jej úplne ,že ju tie deti zbožňovali......
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

Keď už by som silou mocou chcela kúpiť učiteľovi darček, tak by som kúpila pekné pero.
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

Vďaka za vaše názory a skúsenosti; Vždy je dobré pozrieť sa na "veci" aj očami iných.
0 0
Vlastak Vlastak

Vlastak je offline (nepripojený) Vlastak

Nemôžem ináč, ale súhlasím že je to nehoráznosť, zvlášť teraz keď počúvame o korupcii u úradníkov, lekárov a pod.. Veď učiteľ je tiež štátny zamestnanec ! Veď to je na vyhadzov.
0 0
GABAZ GABAZ

GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

Nedá mi nezapojiť sa do tejto diskusie. Ako rodič som zatiaľ neprimerané dary nemusela riešiť. Dcéra určite kupovala nejaký dar po ukončení ZŠ, ale určite to bolo spontánne organizované deťmi - ich triedna bola PANI UČITEĽKA - mali ju veľmi radi. Ja som učila pár rokov na strednej škole, kde boli tiež zavedené také praktiky, hlavne pohostenia počas maturitných skúšok. Také nejaké malé symbolické pohostenie by ušlo, ale na našej škole sa zvyklo robiť veľmi honosné pohostenie. Dosť mi to vadilo. lebo veľa detí bolo z chudobnejších rodín. Čo sa týka darov pre učiteľov, tiež boli zaužívané. Mňa sa prišli dokonca žiaci opýtať na dar, keďže mi chceli dať urobiť poháre. Dôrazne som im zakázala, aby mi kupovali dar, lebo to neuznávam a bola som ich triedna len posledný ročník. Aj napriek tomu mi kúpili darček - vkusné jednoduché hodinky. Dali mi ich na stužkovej, takže som ich neodmietla, ale drahý dar by som určite odmietla.
Myslím, že na vyjadrenie vďaky úplne stačia kvety, keď žiaci majú pocit, že chcú učiteľa oceniť viac, tak možno naozaj nejaká vhodne vybraná kniha, hodnotnejšie pero alebo aj tie hodinky. Iniciatíva by mala ísť od detí. Ak majú potrebu dať darček, dajú. Manžel učil niekoľko rokov v chudobnejšej dedinke a na konci školského roka nosil kvety vo vedierku.
Ja ako rodič som mala vo zvyku na konci školského roka, kým boli deti menšie poslať pre pani učiteľku kvety, alebo nejakú sladkosť - špecializujem sa na čokoládky Mercie alebo Modré z neba a pod. To je za trpezlivosť s mojimi občas hyperaktívnymi deťmi.

Ešte dodám, že väčšina mojich kolegov by si určite nikdy nevypýtala darček od žiakov. Ale zopár takých sa našlo - žiaľ.
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
Fúúúha. Ešte že moje deti zatiaľ ani do škôlky nechodia - ale už teraz sa obávam, v akej výške budú darčeky, keď budú chodiť

Ja osobne som nikdy žiadnej učiteľke nedal žiadny dar..a dokonca ani kyticu. Samozrejme triednej po skončení SŠ sme sa zložili na nejakú vázu a kyticu. Ale všetko v rámci normy. Teraz keď nad tým spätne rozmýšľam - napadá ma viacej učiteliek/učiteľov ešte zo ZŠ. Doteraz sa s nimi pri náhodoum stretnutí vždy milo porozprávame čo má kto nové. Sú to naozaj veľké osobnosti - nikdy by si od nás nič nezobrali (okrem nejakej kvetiny) a najviac im robilo radosť, keď sme sa dobre učili, reprezentovali ich prácu na olympiádach a súťažiach a teraz po čas keď sa stretneme sú šťastné/í, že sa ich žiakom darí, pracujú, majú rodinu a podobne.
Doteraz si spomínam na môjho učiteľa fyziky - boli sme na fyz. olympiáde. Pred začiatkom sa ma spýtal, či mi má niečo priniesť. Tak som len tak zo srandy povedal, že čokoláda rozbieha mozog...za 10 minút bol späť a v ruke držal mliečnu milku. Tak som mu urobil radosť a bol som prvý... Takže možno naopak by to malo byť. Nie žiaci obdarovať učiteľov - je to ich práca.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Pre DanieluSĽ
Nastane raz čas, kedy nám účtovníkom donesie klient za odovzdanie daňového priznania zlatú reťaz..alebo prstienok? [/QUOTE]


Samozrejme, ak mu vyčísliš na tento rok "podľa jeho názoru vysoké dane" tak možno že aj dostaneš reťaz ----ou po čele, ale či bude zlatá, to silne pochybujem.
Naposledy upravil Sabadka : 17.06.09 at 12:56
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Sabadka Pozri príspevok
Pre DanieluSĽ
Nastane raz čas, kedy nám účtovníkom donesie klient za odovzdanie daňového priznania zlatú reťaz..alebo prstienok?

Samozrejme, ak mu vyčísliš na tento rok "podľa jeho názoru vysoké dane" tak možno že aj dostaneš reťaz ----ou po čele, ale či bude zlatá, to silne pochybujem. [/QUOTE]

Ach jó...zle som si vybrala povolanie- keby som bola učiteľka..ktohovie....čo všetko by som si na záver roka domov priniesla?
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

DanielaSĽ Pozri príspevok
Samozrejme, ak mu vyčísliš na tento rok "podľa jeho názoru vysoké dane" tak možno že aj dostaneš reťaz ----ou po čele, ale či bude zlatá, to silne pochybujem.
Ach jó...zle som si vybrala povolanie- keby som bola učiteľka..ktohovie....čo všetko by som si na záver roka domov priniesla? [/QUOTE]

Najskôr vši, tie sú dnes hodne rozšírené
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

zazitok zo zakladnej skoly:

navrh mamiciek, aby sme sa pozbierali na nakladnejsi koncorocny dar spojeny aj ako svadobny dar pre triednu som odmietla,
na konci roka mi dana mamicka povedala, ze oni dar kupili, a deticky ho odovzdali triednej aj so ZOZNAMOM deti, ktore na dar prispeli
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

mona091 Pozri príspevok
zazitok zo zakladnej skoly:

navrh mamiciek, aby sme sa pozbierali na nakladnejsi koncorocny dar spojeny aj ako svadobny dar pre triednu som odmietla,
na konci roka mi dana mamicka povedala, ze oni dar kupili, a deticky ho odovzdali triednej aj so ZOZNAMOM deti, ktore na dar prispeli
To je choré...
0 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
Moja dcéra bude mať stužkovú v decembri a to sa už teraz psychicky pripravujem. Ale vážne : keď mal syn stužkovú na Gympli tiež sme riešili darček pre triednu profesorku. Kúpila sa hodinka, ktorú si profesorka vymenila za prsteň s patričným komentárom aká nevkusná hodinka sa jej kúpila. Ale vrchol bol a to ma totálne vytočilo, keď si rozkázala na stužkovú prepravku piva značky ...pretože jej manžel je pivár. Rodičia boli proti ale nakoniec po narážkach typu : veď tvoje dieťa pri mne maturuje sa ta prepravka kúpila. A bol z toho hriech, pretože potom na stužkovej aj ostatný chlapi chceli pivo.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Moja 6-ročná dcérka končí MŠ a ja ju učím vyšívať krížikovú výšivku. Na konci roka obdaruje pani učiteľky vlastnoručne vyšívanou výšivkou a kvetinkou.
P.S. Mamka bola tiež učiteľka, pamätám sa na tie kopy kvetov zo záhradok, čo podostávala. Triedili sme to, aby to nebolo všetko pokope. Mama z nich mala radosť. A dostala aj zopár bielych sadrových jeleňov a baletku.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Ešte som si na niečo spomenula. Vždy som si vážila prácu učiteľov a na ich sviatok - Deň učiteľov som vždy synom dala do ruky kvetinku pre triednu. No pred 2 rokmi so s tým prestala, lebo syn prišiel domov s kvetinou v taške. Schoval ju tam, lebo bol jediný, a tak sa hanbil kvetinku odovzdať p. triednej.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Tak a ešte si idem spraviť pedagogické minimum a šups- utekám učiť. Veď aj ja viem rozkazovať a veľa vecí ešte potrebujem. Však sa mi žiaci na to zložia Až teraz som pochopila, prečo sa majú niektorí pedagógovia tak dobre . A ja blbec, celý život žijem len z toho, čo si poctivou prácou zarobím. Nikdy mi nikto nič zadarmo nedal. Asi som si zmýlila zamestnanie. Ale keď sa ešte raz narodím, určite pôjdem učiť
0 0
Olice Olice

Olice je offline (nepripojený) Olice

kyblik Pozri príspevok


Hoci som to nechcel sem pisat aj ja som 5 rokov ucil. Je to velmi pekne povolanie ale vzhladom k tomu platu... Dnes robim nieco uplne ine... nebavi ma to tak ako ucenie ale chvala Bohu uzivi ma to. Vela ludi vidi iba jednu stranku skolstva, prazdniny, kopec volna... ale nikto nevidi tie ine veci, ktore clovek robi ak ho tato praca bavi - projekty, akcie, kruzky...

Prosim Vas, nehadzte nas do jedneho vreca. Ja som dvakrat dostal nejaky mily gyc a potesilo ma v prvom rade gesto a pozornost mojich žiakov. Dnes ked stretnem byvalych ziakov, som rad ked si zakyvame a usmejeme sa na seba - toto je skutocny dar.
wagner Pozri príspevok
Tak a ešte si idem spraviť pedagogické minimum a šups- utekám učiť. Veď aj ja viem rozkazovať a veľa vecí ešte potrebujem. Však sa mi žiaci na to zložia Až teraz som pochopila, prečo sa majú niektorí pedagógovia tak dobre . A ja blbec, celý život žijem len z toho, čo si poctivou prácou zarobím. Nikdy mi nikto nič zadarmo nedal. Asi som si zmýlila zamestnanie. Ale keď sa ešte raz narodím, určite pôjdem učiť
Naozaj nie je správne hádzať všetkých učiteľov do jedného vreca. Tak ako v každej profesii, aj tu sa nájdu takí, ktorí možno kazia dobré meno, ale chcem veriť tomu, že prevažujú tí, pre ktorých je táto práca poslaním a prijať darček ako je zlatá retiazka a pod., by prijať nemohli, pretože by to považovali za nesprávne a vlastne by sa ponížili pred svojimi žiakmi (teda aspoň ja by som to tak cítila).
0 0
gabikao gabikao

gabikao je offline (nepripojený) gabikao

wagner Pozri príspevok
Tak a ešte si idem spraviť pedagogické minimum a šups- utekám učiť. Veď aj ja viem rozkazovať a veľa vecí ešte potrebujem. Však sa mi žiaci na to zložia Až teraz som pochopila, prečo sa majú niektorí pedagógovia tak dobre . A ja blbec, celý život žijem len z toho, čo si poctivou prácou zarobím. Nikdy mi nikto nič zadarmo nedal. Asi som si zmýlila zamestnanie. Ale keď sa ešte raz narodím, určite pôjdem učiť
wau, tak toto su ozaj silne slova, neviem ci to urobila vedome, ale tymito slovami urazas vsetkych tych ucitelov, ktori svoju pracu beru s laskou a nikdy za to necakali ine, len svoj plat a trochu ucty
a mozno si si vsimla, medzi nami sa najdu aj taki
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

trimmer Pozri príspevok
A hneď si pre istotu nájdi aj psychiatra , aby i to s dnešnými deťmi vydržala.
Nešla by som robiť učiteľku ani keby mi rodičia sľúbili len samé zlaté retiazky Zlaté účtovníctvo, tu na mňa tie papiere aspoň nevyskakujú drzo z lavice a ak sa mi nejaký papier nepáči, beztrestne ho môžem od jedu trebárs aj napoly rozdrapiť Ako učiteľka by som iste skončila v base
0 0
kkllc kkllc

kkllc je offline (nepripojený) kkllc

Poraďte dar pre pani učiteľku na konci škôlky. ( budeme mať školákov)
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Kvietky.... a prečítaj si túto tému....
http://www.porada.sk/t113922-kupit-c...ucitelovi.html
Naposledy upravil DanielaSL : 18.06.09 at 10:39 Dôvod: doplnenie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať