Zavrieť

Porady

Kúpiť, či nekúpiť dar učiteľovi ...

Blíži sa koniec školského roka a aj rituály s tým spojené;
Zaujíma ma milí poraďáci váš názor na kupovanie darov učiteľom.

Môj názor a postoj k tomuto problému bol donedávna jasný a jednoznačný (lebo podľa mňa to problém je - či už etický, morálny, profesný a z istého uhlu pohľadu aj právny) - až dovtedy, kým sa nejednalo o moju dcéru.

Pred pár dňami dobehla zo školy domov a celá natešená mi oznámila, že decká v triede sa skladajú pani učiteľke na dar a ona už tiež dala jedno euro zo svojich nasporených peňazí. No fajn, povedal som jej ( aj keď som s niektorými metódami a postupmi p. učiteľky počas 4 rokov nesúhlasil a osobne som necítil potrebu nadštandartne oceňovať jej prácu). Poradil som mojej 10 ročnej ratolesti, aby kúpili pani učiteľke nejakú vhodnú knihu a ponúkol som sa, že im pri výbere pomôžem.

Potiaľto je to všetko fajn, milé a usmievavé. Avšak v ďalšej kapitole tohoto mini príbehu sa mi začal žalúdok nakláňať do nebezpečných polôh.

Nasledovala triedna schôdzka ZRPŠ, ktorej jediným bodom programu bolo kúpenie daru pani učiteľke. Iniciatívy sa ujal jeden z rodičov:".... skladať sa po jednom eure je smiešne, ... treba viac." Ďalší sa pridal: ".... nie je problém zložiť sa aj po 5 resp. viac Eur." Niektorí rodičia akoby zacítili možnosť prezentovať svoju solventnosť. V hlave mi zopla kalkulačka v obave, aby sme neskončili pri nejakom ojazdenom „meďáku“ (v triede je 34 žiakov).
Cítiac neúnosnosť situácie som sa zapojil do diskusie a navrhol ako najvhodnejší dar (okrem úsmevu a spokojnosti detí a ich rodičov ) hodnotnú knihu s venovaním a podpismi detí (ako bývalý učiteľ viem o čom hovorím).
Neprešla ani minúta a nastalo finále.
K slovu sa prihlásila mamička, riadna členka ZRPŠ (mimochodom kolegyňa našej pani učiteľky z vedľajšej triedy). Dosť rázne a vzhľadom k tomu, že pozná dobre pani učiteľku, tak aj kompetentne odmietla knihu a navrhla ako najvhodnejší dar - zlatý šperk ...
To ma dostalo do kolien, lebo väčšina prítomných súhlasila, ... zdvihol som sa s tým, že keď sa dohodnú, aby mi nejakým vhodným spôsobom dali vedieť, koľko mám doplatiť a so skoro prevráteným žalúdkom som sa ospravedlnil ...
Usporiadat
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Neviem, ja som názoru, že keď som v škole - v práci - je samozrejmé, že sa venujem žiakom, keď prídu za mnou s nejakým problémom. V rámci mojej náplne práce všetko ostatné musí ísť bokom a rieši sa daná vec. V škole sme pre študentov, za to dostávame plat. Keď som triedna, považujem za samozrejmé, že aj "žehlím" nejaké prehrešky, pokiaľ to ľudsky a výchovne prospeje žiakovi. Tiež je prirodzené, že sa spolupodieľam na výchove žiaka. Ja osobne mám zo súčasných žiakov pocit, že im treba preukazovať lásku, lásku a lásku. Prichádza k nám toľko zranených duší - a viac ako všetky vedomosti sveta odo mňa potrebujú pochopenie, keď zlyhávajú, trpezlivosť, keď nestíhajú, opätovnú šancu, keď niečo pokazia, dobré slovo a povzbudenie, keď prichádzajú vystresovaní (žiaľ) rodičmi, učiteľmi, spolužiakmi, okolím. Svet pritvrdil, ale mladé duše sú rovnako citlivé a zraniteľné, ako voľakedy. Máme v škole i takzvaných grázlov - ktorí vraj škaredo rozprávajú, sú drzí, vyložia si pred učiteľom nohy na lavicu, dokonca si i odpľujú. Zvyčajne nasleduje riešenie problému na porade a pokarhanie či zhoršená známka zo správania. Konkrétne jeden chlapec (inak z veľmi bohatej rodiny) - robí takéto kúsky o to viac, o čo viac sa daný pedagóg/pedagógovia na neho chodí/chodia sťažovať. Mne sa osvedčilo začať u nich v triede vždy s úsmevom, pochváliť ho za športové úspechy (študijné až také nemá), ak mu ujde nejaké tvrdšie slovo, s úsmevom a diskrétne ho napomeniem, že sú tu dámy a zázrak je na svete... Keď som sa bližšie zaujímala o tohto študenta, zistila som, že spolužiaci sa mu posmievajú "black" (má tmavšiu pleť), dávajú si od neho platiť a čo mu vyhadzujú na oči najviac je skutočnosť, že jeho dedko momentálne žije s jeho matkou ako partner... Týmto príspevkom chcem povedať, že to, čo robí učiteľ pre študentov, je predovšetkým duševného a duchovného charakteru, a, nemôžem si pomôcť, tým že prijmeme, nebodaj si vyžiadame, od študentov nejaký drahší materiálny dar, všetko sa pokazí, nejako zašpiní... Som presvedčená, že študentov tak sklameme, pripravíme o ilúzie. A tie by pri odchode zo školy mali mať. Potom to celé vyzerá ako výmenný obchod. Keď už, tak naozaj len kytica, knižka s venovaním alebo nejaké to pero - skôr symbolické než peňažne náročné dary.
Naposledy upravil maturantka : 20.06.09 at 10:20
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Nič si z toho nerob - ľudská hlúposť je neprekonateľná...
to je pravda....my sme raz na MDŽ dali učiteľke tulipány(všetci vtedy dávali karafiáty) a ona sa urazila, že tulipán vyjadruje, že obdarovaný je hlúpy ...podľa jej reakcie je to asi pravda.....
Naposledy upravil Nika : 20.06.09 at 12:22
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
Drahoša Pozri príspevok
Pekný deň, je jasné že stačí to spomínané 1 euro, ale keď iní rodičia dajú viac, čo to zas vyvolá medzi tými deckami, môj otec dal toľko, môj toľko a ten čo dal najmenej bude samozrejme ten najväčší chudák. Takže by som brala ohľad aj na to dieťa, aby nebolo osocované a necítilo sa ako z rodiny chudákov, aj keď to tak nie je niektoré deti to vedia dať pekne pocítiť. Takže je asi lepšie sa dohodnúť na rovnakej sume, aj keď niektorí rodičia sú v tomto smere horší ako tie deti a tiež si musia dokazovať, že na to majú. V každom prípade "pevné nervy". Kika
Kika ani v triede predsa nemaju vsetci znackove oblecenie. Rozdiely budu vzdy a urobia ich prave RODICIA...
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

jaros5 Pozri príspevok
Blíži sa koniec školského roka a aj rituály s tým spojené;
Zaujíma ma milí poraďáci váš názor na kupovanie darov učiteľom.

Môj názor a postoj k tomuto problému bol donedávna jasný a jednoznačný (lebo podľa mňa to problém je - či už etický, morálny, profesný a z istého uhlu pohľadu aj právny) - až dovtedy, kým sa nejednalo o moju dcéru.
...
tie decká nie sú hlúpe, treba to nechať na ich dohodu, majú predsa predsedu triedy? Alebo už je zlatý šperk kúpený?
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Nika Pozri príspevok
to je pravda....my sme raz na MDŽ dali učiteľke tulipány(všetci vtedy dávali karafiáty) a ona sa urazila, že tulipán vyjadruje, že obdarovaný je hlúpy ...podľa jej reakcie je to asi pravda.....
UFF...
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

kukučka Pozri príspevok
tie decká nie sú hlúpe, treba to nechať na ich dohodu, majú predsa predsedu triedy? Alebo už je zlatý šperk kúpený?
Súhlasím, hoci sú to len 10 ročné dietky. Ale iniciatívu prebrali dospeláci a ....
Neviem čo kúpili rodičia, čakám aj ja ako sa to vyvŕbi. Iba od dcerky som sa dozvedel, že decká zistili aký dar dostala pani učiteľka od predchádzajúcej triedy, ktorú viedla pred nimi.
Trikrát hádajte čo to bolo ???
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

maturantka Pozri príspevok
UFF...
UFF ... UFF ...
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

jaros5 Pozri príspevok
Súhlasím, hoci sú to len 10 ročné dietky. Ale iniciatívu prebrali dospeláci a ....
Neviem čo kúpili rodičia, čakám aj ja ako sa to vyvŕbi. Iba od dcerky som sa dozvedel, že decká zistili aký dar dostala pani učiteľka od predchádzajúcej triedy, ktorú viedla pred nimi.
Trikrát hádajte čo to bolo ???
Žeby niiiič?? No nenaťahuj a povedz. To som teda zvedavá.
0 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

jaros5 Pozri príspevok
UFF ... UFF ...
...žeby to bolo "UF - UF - UF" ???
0 0
mamminta mamminta

mamminta je offline (nepripojený) mamminta

teda.....
normálne sa pri čítaní niektorých príspevkov hanbím za svojich kolegovcov
ani sa mi nechce nazývať ich tak
rozhodne by som taký dar neprijala!
učím v špeciálnej základnej škole a cením si každý nakreslený obrázok, alebo výrobok - hoci ich mám nespočetne...
to je niečo zo srdca
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Presne, myslím, že učiteľstvo musí byť o srdci. Možno to znie ako fráza, ale bez toho sa to zvrhne na čisté kalkulovanie - Má dať, Dal. Hop - pri všetkej úcte, samozrejme - keby mi bolo zhora dané viac rácia, asi by som si zo všetkých možností na živobytie zvolila účtovníctvo - krásny odbor, ale s emóciami sa to v ňom ďaleko dotiahnuť nedá. Takže, klobúk dole pred Vami poraďákmi.
Naposledy upravil maturantka : 26.06.09 at 16:27
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

Kazu Pozri príspevok
Žeby niiiič?? No nenaťahuj a povedz. To som teda zvedavá.
No predsa retiazka ... rozmýšľam , či jej pri odchode do dôchodku nekúpim šperkovnicu ...
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
jaros5 Pozri príspevok
No predsa retiazka ... rozmýšľam , či jej pri odchode do dôchodku nekúpim šperkovnicu ...

Kúp ...
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

Už to asi prestanem riešiť - všade sa nájde nejaká tá čierna ovca ...
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
jaros5 Pozri príspevok
No predsa retiazka ... rozmýšľam , či jej pri odchode do dôchodku nekúpim šperkovnicu ...

Na toľko retiazok už bude šperkovnica malá, skús v niektorom hypermarkete vyčenčovať "ládičku na zeleninu", do tej sa jej to možno zmestí, deti ju pekne vyfarbia, bude to originálny darček
0 0
kkllc kkllc

kkllc je offline (nepripojený) kkllc

jaros5 Pozri príspevok
No predsa retiazka ... rozmýšľam , či jej pri odchode do dôchodku nekúpim šperkovnicu ...
A aspoň je dosť hrubá? Inak sa to neráta.

Toto nie je len o dare pre učiteľku, ale o celej spoločnosti, lebo majetok sa stal významným merítkom.
0 0
Olice Olice

Olice je offline (nepripojený) Olice

Ja som sa spýtala môjho syna (druhák na gymnáziu), či sa u nich v škole kupujú také dary pre profesorku ako je napríklad zlatá retiazka. Pozrel na mňa akoby som práve odniekial spadla a stručne a jasne mi povedal - mama, čo si sa zbláznila, a ako poznám pomery v ich triede, tak tento názor by bol asi jednoznačný a ich profesorka by takýto dar určite ani neprijala.
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

Možno viacerých bude zaujímať ako to s "darčekom" dopadlo:

Pani učiteľke dvaja rodičia dnes na vyučovaní pred celou triedou štvrtáčikov odovzdali zlatú retiazku (dúfam že aj so zoznanamom kto bol za a kto proti)....smieško na žaludočné ťažkosti tu žiaľ nie je ...
A aby som nebol smutný, tak jej iniciatívny aktivisti kúpili k tomu aj knihu
Je to na odstrel ?!?....

...a pani učiteľka pridala ďalší klinček do mojej rakvičky, oznámila deťom že majú priniesť za používanie učebníc každý po 0,50 Eur - zdôrazňujem - za použitie, nie za poškodenie (za poškodenie si smozrejme každý doplatí sumu podľa miery poškodenia). Nedá mi ešte nedodať že niektoré učebnice sú dávno po dobe životnosti.

Podľa mojich vedomostí sú učebnice na ZŠ a SŠ poskytované bez poplatkov (samozrejme stratu a poškodenie by mali rodičia uhradiť).
(budem rád ak mi niekto túto moju vedomosť potvrdí, alebo vyvráti)
doplnené poprípade aj s oporou v zákone, vyhláške , smernici ...
Naposledy upravil jaros5 : 24.06.09 at 12:49
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
jaros5 Pozri príspevok
Možno viacerých bude zaujímať ako to s "darčekom" dopadlo:

Pani učiteľke dvaja rodičia dnes na vyučovaní pred celou triedou štvrtáčikov odovzdali zlatú retiazku (dúfam že aj so zoznanamom kto bol za a kto proti)....smieško na žaludočné ťažkosti tu žiaľ nie je ...
A aby som nebol smutný, tak jej iniciatívny aktivisti kúpili k tomu aj knihu
Je to na odstrel ?!?....

...a pani učiteľka pridala ďalší klinček do mojej rakvičky, oznámila deťom že majú priniesť za používanie učebníc každý po 0,50 Eur - zdôrazňujem - za použitie, nie za poškodenie (za poškodenie si smozrejme každý doplatí sumu podľa miery poškodenia). Nedá mi ešte nedodať že niektoré učebnice sú dávno po dobe životnosti.

Podľa mojich vedomostí sú učebnice na ZŠ a SŠ poskytované bez poplatkov (samozrejme stratu a poškodenie by mali rodičia uhradiť).
(budem rád ak mi niekto túto moju vedomosť potvrdí, alebo vyvráti)
doplnené poprípade aj s oporou v zákone, vyhláške , smernici ...
Akú knihu? Dúfam, že aspoň tú vkladnú z tej reklamy

Poplatok za poškodené alebo stratené knihy by mal byť len a aj tie peniaze by mali byť odvedené na príjmový účet školy , ale poplatok za používanie učebníc???????? o tom som nepočula, možno na súkromnej alebo cirkevnej škole ale ináč mi to nič nehovorí.
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

Asi som mal dotaz ohľadne učebníc "hodiť" do porady učiteľov ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať