Zavrieť

Porady

Problém s dedičstvom, poraďte mi prosím niekto

ako mám postupovať, keď môj brat nesúhlasí s predajom rodičovského domu, ktorý sme zdedili po našej matke a nevie mi ani vyplatiť môj podiel nakoľko nemá peniaze. Dedičské konanie bude o 2 týždne a ja neviem či túto okolnosť mám spomenúť pred notárom, alebo ako sa to dá riešiť, na koho sa mám obrátiť. Poznamenávam, že môj brat žije s rodinou vo veľkom rod. dome, ktorý si postavil za peniaze po našom nebohom otcovi, a ja som po otcovi nezdedila vôbec nič. Dom ktorý je predmetom dedičstva bol vlastníctvom len matky. Budem vďačná za každú radu.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Anita..... Pozri príspevok
podala som návrh na súd a niekedy v októbri budeme mať pojednávanie. Minulý týždeň som si doniesla z rodičovného domu zopár uterákov a utierok, keramiku, ktoré som ešte ja kúpila mame a starej mame pri rôznych príležitostia, no ani jedna ich nevyžívala a tak tieto veci boli odložené v skrini asi 20 rokov. A keďže som tieto veci kúpila ja dovolila som si ich vziať domov ako aj 3 obrazy /z 10 kusov/ ktoré maloval náš strýko.
No ale toto som nemala robiť, lebo brat sa tak rozzúril, že mi najprv mi vynadať do zlodejok že som ho okradla, vulgárne mi nadával a šiel ma udať na polícii, že som ho vykradla. Vyhlásil, že teraz už po tomto incidente dom nepredá za žiadnych okolností. Teraz mi zostáva už len trpezlivo čakať na rozhodnuitie súdu v okróbri. Bude ma to stáť kopu peňazí, ale mám pocit že dom bude prisúdený jemu, lebo on má veľmi široké lakte, nie je ochotný o nič sa deliť, všetko chce aby bolo len jeho, aj veci ktoré mame kúpila ja /remosta, mikrovlnka, riady, postené prádlo, dokonca aj to staré oblečenie ktoré nosila moja 86 ročná mama /chcela som si po nej zobrať jeden župan.
Anita, neplakaj.
Tvoj brat si to nezaslúži.
Robíš to pre svoju rodinu, a pre pokoj svojich detí. A čo mu povedali policajti. Nič .. si vlastníčkou domu tak ako on, nemôže kričať že si ho okradla teda pardon kričať môže, ale nič neurobí.
A dom nemusí predať, stačí ak si vezme úver a vyplatí ťa. Len rozhodne bojuj na súde ako levica.

Neverím, že vyhrá on lebo ty máš zákonný nárok na podiel z dedičstva. A súdy mu prikážu ťa vyplatiť. Ak odmietne dáš ho na exekúciu. Neboj dobre to dopadne a brat konečne raz dostane príučku čo sa týka správania.

Drž sa holka.
0 0
ivana143 ivana143

ivana143 je offline (nepripojený) ivana143

Ja mam taky isty problem,tiez sme zdedili byt, neziadala som ziadne vyrovnanie, lenze, brat si dovliekol frajerku, s ktorou je tam uz 5 rokov, tiez som proti tomu nic nemala, ale tentokrat zacala proti mne "brojit" a ja pridem domov ako k cudzim ludom, brata nespoznavam,co sa s nim deje. Takze jednoznacne si to daj dokopy, ci Ti je luto alebo nie...co Ti patri je Tvoje, ziadne okolky, ani eticke principy...ved neostane na ulici...ma svoj dom.
0 0
Sigma199 Sigma199

Sigma199 je offline (nepripojený) Sigma199

Podľa môjho súdu by si mala obnoviť dedičské konanie a notárovi nahlásiť dar rodičov synovi /hotovosť na účte/ - o tento dar sa zníži bratov podiel na dedičstve po druhom zosnulom; zároveň požiadať súd o vysporiadanie hnuteľného a nehnuteľného majetku, pričom tie príjmy z nájmov treba taktiež deliť, takže potrebuješ súpis vecí z rodičovského domu a hlavne odvahu zabojovať.
0 0
hanusvas hanusvas

hanusvas je offline (nepripojený) hanusvas

fantom opery
No toto sa mi akosi nezda! Podla mna nikto a uz vuobec nie sud muoze dedica nutit o odpredaj jeho casti dedicstva ani vyplatu spoludedica. Ak si chce svoju polovicu nehnutelnosti drzat do aleluja, tak na to ma pravo. Ty mas jedine 2 moznosti. Odpredat tretej osobe tvoju polovicu nehnutelnosti, alebo ...dohodnut sa s bratom na kompromisnom postupe....pokus sa vyplatit ty jeho.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
§ 142

(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

(3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznúce na nehnuteľnosti.
0 0
clarissa clarissa

clarissa je offline (nepripojený) clarissa

ja by som potrebovala poradiť,ale neviem či som spravne...Sme 3ja surodenci rodičia este ziju no v nedokončenom dome.Ja by som ho na svoje naklady dokonmčila,ale čo potom ?nikto mi tie peniaze nevrati.Domu sa zvysi hodnota a ja potom budem musieť vyplacať bratou ako?dam tam svoje peniaze a potom este viac aj im?neviem čo mam robiť?neda sa to tak že by som si odkladala bločky s toho čo som tam vrazila a potom by sa to odratalo od hodnoty domu?A oto menej by som ich musela vyplatiť?totižto oni nemaju este kanalizaciu,omietku atd a to stojí?!Maju akurat natiahnutý vodovod a nič viac...takže dokončenie ma bude stať dosť...a dom este nie je ani zaregistrovany je len ako stavba,ktorej nik nie je majitelom..pomožte mi čo robiť????
0 0
Onko Onko

Onko je offline (nepripojený) Onko

clarissa Pozri príspevok
ja by som potrebovala poradiť,ale neviem či som spravne...Sme 3ja surodenci rodičia este ziju no v nedokončenom dome.Ja by som ho na svoje naklady dokonmčila,ale čo potom ?nikto mi tie peniaze nevrati.Domu sa zvysi hodnota a ja potom budem musieť vyplacať bratou ako?dam tam svoje peniaze a potom este viac aj im?neviem čo mam robiť?neda sa to tak že by som si odkladala bločky s toho čo som tam vrazila a potom by sa to odratalo od hodnoty domu?A oto menej by som ich musela vyplatiť?totižto oni nemaju este kanalizaciu,omietku atd a to stojí?!Maju akurat natiahnutý vodovod a nič viac...takže dokončenie ma bude stať dosť...a dom este nie je ani zaregistrovany je len ako stavba,ktorej nik nie je majitelom..pomožte mi čo robiť????
Najlepšie by asi bolo sa so všetkými dohodnúť, že od rodičov nedokončenú stavbu odkúpiš teraz s tým, že im bude umožnené dožiť, a budeš už investovať do domu vlastného. Ale bude to treba dobre vykonzultovať a vyčísliť so súrodencami, aby nemal niekto pocit, že si zvýhodnená a niečo dostaneš zadarmo.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Môžeš si odkladať bločky, aj ked tvoju robotu a čas Ti asi nikto nezohľadní...(Zohľadní sa cena na bločkoch. Jedine že by uznali Tvoji súrodenci aj nejakú cenu práce, príp. čas-to záleží iba na nich)
Ale zavážia pri dedičskom konaní, keď sa zohľadnia pri delení majetku, ako tvoj vklad do navýšenia ceny majetku, ktorý sa bude deliť medzi viacerých súrodencov.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať