Zavrieť

Porady

Začiatok stavby

Čavte.
Rozhodol som sa stavať RD. Začal som študovať "internet" a čítam o stavebných materiáloch, úveroch, zákonoch, normách, koeficientoch prestupu tepla, izoláciách, metódach stavby, o ŠFRB, pôdnom fonde, povoleniach, projektoch atď... a mám v hlave jeden veľký guláš.

Chcem Vás preto poprosiť o postupný popis toho čo treba vybaviť, pripraviť zabezpečiť ... pred samotnou stavbou prípadne aj počas stavby.
Pozemok na ktorom by som chcel stavať je zatiaľ evidovaný v intraviláne obce ako orná pôda a jeho vlastníkom sú moji rodičia. Zatiaľ nemám vybavené nič a povedzme, že ani nič neviem.

Čim teda začať stavbu a ako pokračovať ? Prosím poraďte mi a dajme dokopy jeden obsiahli návod o stavbe od začiatku.
Ďakujem.
Usporiadat
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

CIMOM Pozri príspevok
NIKDE !!!


CIMOM
Skúsim popísať situáciu.
Pozemok na ktorom by som chcel stavať je určený podľa územného plánu obce na výstavbu RD.
Vedľa seba je týchto pozemkov viacero. Na žiadnom z nich sa ešte nestavia. Sú situované na ceste, ktorá je rovnobežná s cestou na ktorej sú postavené staršie RD. Tieto pozemky sú vlastne na konci ich záhrad. Najbližší rozostavaný dom je odhadom cca 300m.
Možnosti ako priviesť na tento pozemok IS sú asi dve. Jedna z rodičovského domu cez záhradu a druhá vybudovať nové. Je pravdepodobné, že ZSE by mohla mať záujem zriadiť tu prípojku nakoľko v tejto lokalite by mohlo stáť niekoľko desiatok domov.
Poraďte ako postupovať ? Zatiaľ aspoň s elektrinou. Samozrejme, že konečné slovo asi bude mať ZSE ale chcem sa spýtať či sa dá o niečo oprieť v zákone resp. nariadení atď... čím by som mohol troška potlačiť túto realizáciu. Potrebujem nejake bližšie infošky ako na to, skôr ako tam pôjdem. Sú nejaké možnosti ? Má v tomto obec nejakú spoluúčasť keď pozemky sú súkromné len cesta je na pozemku v majetku mesta.
Podľa vyjadrenia známeho pri podobnom probléme kedy vzdialenosť stavby bola cca 70m od posledného „stĺpa“ mu jeho obec urobila výkopové práce a energetici natiahli káble až k domu. On si platil len samotnú skrinku, napojenie domu atď...
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
radEg Pozri príspevok
Skúsim popísať situáciu.
Pozemok na ktorom by som chcel stavať je určený podľa územného plánu obce na výstavbu RD.
Vedľa seba je týchto pozemkov viacero. Na žiadnom z nich sa ešte nestavia. Sú situované na ceste, ktorá je rovnobežná s cestou na ktorej sú postavené staršie RD. Tieto pozemky sú vlastne na konci ich záhrad. Najbližší rozostavaný dom je odhadom cca 300m.
Možnosti ako priviesť na tento pozemok IS sú asi dve. Jedna z rodičovského domu cez záhradu a druhá vybudovať nové. Je pravdepodobné, že ZSE by mohla mať záujem zriadiť tu prípojku nakoľko v tejto lokalite by mohlo stáť niekoľko desiatok domov.
Poraďte ako postupovať ? Zatiaľ aspoň s elektrinou. Samozrejme, že konečné slovo asi bude mať ZSE ale chcem sa spýtať či sa dá o niečo oprieť v zákone resp. nariadení atď... čím by som mohol troška potlačiť túto realizáciu. Potrebujem nejake bližšie infošky ako na to, skôr ako tam pôjdem. Sú nejaké možnosti ? Má v tomto obec nejakú spoluúčasť keď pozemky sú súkromné len cesta je na pozemku v majetku mesta.
Podľa vyjadrenia známeho pri podobnom probléme kedy vzdialenosť stavby bola cca 70m od posledného „stĺpa“ mu jeho obec urobila výkopové práce a energetici natiahli káble až k domu. On si platil len samotnú skrinku, napojenie domu atď...

Kontaktujte ZSE.
Robia to tak, že stavebníci si vypracujú PD, vybavia stavebné povolenie na rozšírenie NN siete a následne nastupujú oni.
Nastupujú : zmluvne preberú na seba práva a povinnosti stavebníka a stavbu realizujú sami a sami aj kolaudujú.
Vlastníci pozemkov sa na základe ohlásenia stav. úradu (drobná stavba) pripájajú na NN sieť.


CIMOM
0 0
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

CIMOM Pozri príspevok
Kontaktujte ZSE.
Robia to tak, že stavebníci si vypracujú PD, vybavia stavebné povolenie na rozšírenie NN siete a následne nastupujú oni.
Nastupujú : zmluvne preberú na seba práva a povinnosti stavebníka a stavbu realizujú sami a sami aj kolaudujú.
Vlastníci pozemkov sa na základe ohlásenia stav. úradu (drobná stavba) pripájajú na NN sieť.


CIMOM
Ak sa budu branit tym ze tam domy este nestoja a ani sa nestavaju a ze koli jednemu tam nebudu tahať káble ? Č o potom ? Mam smolu ?
0 0
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

Cavte.
Chcem Vás poprosiť o radu či je možné pri vedení IS cez pozemok do jedného výkopu umiestniť spolu viaceré IS. Napr. vodu, elektriku a plyn. Upravuje to nejaká norma, zákon ? Viete ktorá ?
Ďakujem.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
radEg Pozri príspevok
Cavte.
Chcem Vás poprosiť o radu či je možné pri vedení IS cez pozemok do jedného výkopu umiestniť spolu viaceré IS. Napr. vodu, elektriku a plyn. Upravuje to nejaká norma, zákon ? Viete ktorá ?
Ďakujem.

zákon 656/2004 Z.z. o energetike upravuje ochranné pásma - plyn, elektrika
zákon 442/2002 Z.z. o verejných vodovodoch a kanalizáciách .... upravuje ochranné pásma voda, kanalizácia

Priestorové usporiadanie sití rieši STN 736005


CIMOM
0 0
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

Tak zbežne som to prečital ale nie som o moc mudrejší. Sú tam ochranné pásma ale neviem či to platí aj pre samotné vedenia energií.
Nejako som nenašiel odsek ktorý by riešil križovanie dvoch rôznych médií.
Na internete som našiel že elektrika a plyn može byť spolu ale bolo to v čechách. Viete poradiť či je to aj na Slovensku ? Ako to je s vodou mohol by som ju tam ešte pridať ?
0 0
sedro sedro

sedro je offline (nepripojený) sedro

Ahoj radEg,
rovnako ako ty sa chystám stavať a viem asi tolko ako ty - čiže nič. Neviem či sa vyjadrím presne a k veci, ale mne na otázku vynatia pôdy z PF (prepísanie na stavebný) na obecnom úrade povedali, že sa to robí až potom ako predložím projekt a požiadám o stavebné povolenie. Myslím si, že na každom úrade - každej dedine to berú inak. Mám podobné skúsenosti s prepisom pozemku na katastri. Vrátili mi zmluvu na opravu - tak som si pre istotu obvolal 3 KU v okolí a na nich mi povedali 4 správne verzie - znenia návrhu na vklad.
Už teraz som rozhodnutý, zapisovať si všetky úkony spojené z výstavbou, aby som v budúcnosti pomohol ludom v podobnej situácií.
Veľa šťastia.
0 0
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

Úplne super by bolo ak by si ich pridával na poradu, prípadne do tohto vlákna.
0 0
dzastinka1 dzastinka1

dzastinka1 je offline (nepripojený) dzastinka1

Na tejto stránke som našla celkom šikovný návod, čo sa týka začatia stavby.

http://mojdom.zoznam.sk/cl/10047/172...na-od-papierov
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
dzastinka1 Pozri príspevok
Na tejto stránke som našla celkom šikovný návod, čo sa týka začatia stavby.

http://mojdom.zoznam.sk/cl/10047/172...na-od-papierov
Dobrý link od dzastinka1, len nie všetko je tam OK.

Nesprávne sú tam uvedené napr. podklady, resp. vyjadrenia potrebné k žiadosti a iné procesné postupy. Je to tak na 80 %. Nie sú tam uvedené variantné riešenia konaní stavebného a územného a pod.
Príspevok sa nezaoberá jednoduchou stavbou a jej definíciou a tým aj vplyvom na postup podľa § 39a ods. 4 SZ.
Je to na viac písania.

Uvádzam to preto, aby niekto nebral všetko v tom linku na 100 %.



CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 09.07.09 at 07:42
0 0
mimika36 mimika36

mimika36 je offline (nepripojený) mimika36

Necitala som vsetky prispevky, ale zahliadla som, ze sa jedna taktiez o ornu podu, na ktorej chcete stavat- my to vybavujeme tiez, s rozdielom, ze poda este nie je nasa. Uz mame za sebou vyjadrenie vodarni, elektrarni a plynarni. Uzemny plan na danu parcelu povoluje vystavbu rodinneho domu- mali by sme byt prvi na sirom poli, ak to dokopeme.Dalsi postup, ktory nam odporucali je: podat ziadost o trvale vynatie polnohospodarskej pody- tu je potrebne trochu vacsie mnozstvo papierov a behaciek, ich zoznam poskytli na pozemkovom urade- jedna sa o vyjadrenie k bonite pody, vypis z listu vlastnictva, vyjadrenie obce k stavbe, projektova dokumentacia atd. Toto nam zahrnuje aj geometricky plan+ vymeranie daneho pozemku. Po tychto vybavovackach- ak sa da vynat poda z podneho fondu- odkupujeme pozemok a vybavujeme stavebne povolenie.
Snad som to napisala spravne, boal by som rada, ak by sa k tomu niekto vyjadri, ci to prehieba takto, alebo sme na nieco zakladne zabudli. dakujem
0 0
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

Čafte.
Konečne mi prišla územno-plánovacia informácia a hneď po prečítaní som bežal naspäť na úrad pre bližšie informácie.
V podstate som dostal informáciu, že pozemok sa nachádza v lokalite, ktorá je v územnom pláne plánovaná na výstavbu RD (max. 2 podlažia + suteren) čiže by som ani nemusel pozemok vynímať z pôdneho fondu len by sa k tomu musel vyjadriť, rovnako by som nemusel riešiť zmenu územného plánu čo je dobrá správa ale horšie je, že mi povedali, že nakoľko tam nie sú inžinierske siete tak tam mi SP nedajú. Keď som oponoval, že si ich natiahnem cez pozemok rodičov tak ma schladili, že potrebujem aj cestu. Dokonca vraj nestačí len spevnená cesta (makadam) ale je treba „účelovú komunikáciu“ ktorá musí spĺňať normy. Okrem toho keďže nie je vypracovaná detailná štúdia celého tohto územia musel by som ju vypracovať ja, spraviť si až k domu cestu a siete (kanalizácia minimálne v projektovej dokumentácií). Čo v mojom prípade predstavuje cca 250m. Mesto neplánuje robiť siete ani cestu.

Čo poradíte? Mám šancu poriešiť úrady tak aby som tam mohol stavať najneskôr budúci rok, bez investícií do sietí a cesty pre pol ulice alebo sa mám radšej poobzerať po inom pozemku ?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať