Zavrieť

Porady

Vy sa pýtajte a my Vám budeme odpovedať

Zakladám novú tému pre menej skúsené, ale za to snaživé gazdinky, kde im my, viacej skúsené, odrastenejšie gazdinky poradíme. Pretože stihla som si tu všimnúť, že sa tu nájdu aj takí - také, ktoré nemajú pochopenie pre ne. Veď nie všetci spadli z neba múdri, že jóóó
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

IngridMedve Pozri príspevok
Dobry den, rada by som sa opytala na Vase skusenosti s varenim zahusteneho sladeneho mlieka - Salka. Uvarene Salko pouzivam na plnenie kolacikov a tort tzv. karamelovym kremom. Avsak pri uvareni Salka mi niekedy toto nezhustne, je riedke a nedaju sa z takto "uvareneho" Salka robit plnky, su potom riedke. Salko varim min. 2 hod, doplnam vodu, aby bola plechovka zaliata vodou pocas celej doby varenia. Viete mi niekto poradit, ako zarucene uvarit huste Salko a nemat stres z toho, ci tento krat zhustne alebo nezhustne Salko po uvareni a nasledne aky bude potom krem? Dakujem za Vase rady :-)
Aj mne sa to raz stalo, asi v mlieku bolo málo cukru, ten síce skaramelizoval ale hmota ostala riedka. V tom prípade si urob karamelový likér, možno ti bude chutiť viac ako krém. Je ozaj výborný, stačí rozmixovať cca 1/2 litra umu, podľa toho, aký sladký chceš, s jedným skaramelizovaným mliekom. Toť vsjo. Je to mňamota, to mi ver.
2 0
mati111 mati111

mati111 je offline (nepripojený) mati111

Som disgrafik tak moje prispevky nikdy nebudu pravopisne spravne. Dakuejm za pochopnie. ...viac
Dobry den, mam dilemu ci KUSKUS je to iste co TARHONA?
0 0
magno magno

magno je offline (nepripojený) magno

Marína Pozri príspevok
Aj mne sa to raz stalo, asi v mlieku bolo málo cukru, ten síce skaramelizoval ale hmota ostala riedka. V tom prípade si urob karamelový likér, možno ti bude chutiť viac ako krém. Je ozaj výborný, stačí rozmixovať cca 1/2 litra umu, podľa toho, aký sladký chceš, s jedným skaramelizovaným mliekom. Toť vsjo. Je to mňamota, to mi ver.
super tip,obcas mam tiez ten problem,ale teraz to mozno uvitam....
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
mati111 Pozri príspevok
Dobry den, mam dilemu ci KUSKUS je to iste co TARHONA?
Tarhoňa (z maď. tarhonya) alebo slovenská ryža je cestovina pripravená z hladkej múky a vajec, ktoré sa po zamiesení strúha alebo krája nadrobno a nechá vyschnúť. Suché kúsky majú veľkosť a tvar zrniek ryže alebo obilia.

Co je to kuskus (arab. kaskasa)

Jedná se o druh těstovin.
Je vyroben z tvrdozrnné pšenice, která se nejdříve zpracovává na krupici a poté se zpracovaná do drobných kuliček. Ty jsou poté napařovány a vysušeny.
0 0
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

Doplním Juraja, kuskus dostať väčšinou v obchodoch so zdravými potravinami a na balíčku zvykne byť napísaný aj spôsob prípravy. Osobne mi to chutí.
0 0
Daniela Daniela

Daniela je offline (nepripojený) Daniela

Pre mňa je hnusny. Myslím ten kuskus.
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Gabhus Pozri príspevok
Doplním Juraja, kuskus dostať väčšinou v obchodoch so zdravými potravinami a na balíčku zvykne byť napísaný aj spôsob prípravy. Osobne mi to chutí.
Ja ho robím presne podľa návodu na sáčiku tak, že odmeriam množstvo na mililitre a zalejem dvojnásobkom vriacej vody. Nechám cca 10 minút pod pokrievkou "napučať" s pridaním 1 lyžičky vegety , potom pridám zo dve lyžičky obyčajného masla.
Najviac mi to chutí ku jedlám so šťavou. Väčšinou ho robím vtedy, keď sa mi nechce robiť ryžu, lebo je to rýchlejšie
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

kuskus - milujem tuto potravinu... akurat ze asi kupujem iny druh ako AlaNR... lebo ten "moj" staci zaliat rovnakym mnozstvom vody... t.j. pre seba mam odmerane mnozstvo 130ml kuskus-u a tolko isto vody... pripravujem ho chutovo neutralne - osolim a pridam trosku oleja... zakryjem alobalom a za chvilocku je hotovy, napucany... "nacuchram" vidlickou a mozem podavat mojmu muzovi nechuti... ja sa ho neviem dojest a ideal hlavne s omackami... nasiakne ju doseba a ja sa oblizujem aj za usami ... chystam sa vyskusat aj sladke variacie s kuskus-om...

salko a varenie - nasi chodievaju sem-tam na nakup potravin do polska a mama naposledy uplnou nahodou kupila uz takuto hotovu zmes... je to asi 2-3x take balenie ako nase salko, v plechovke... a uz skaramelizovane... keby som nevidela balenie tak neuverim, ze to neni prevarene salko... mama robieva plnku do torty zo salka a teraz ma ulahcenu pracu
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Marína Pozri príspevok
Aj mne sa to raz stalo, asi v mlieku bolo málo cukru, ten síce skaramelizoval ale hmota ostala riedka. V tom prípade si urob karamelový likér, možno ti bude chutiť viac ako krém. Je ozaj výborný, stačí rozmixovať cca 1/2 litra umu, podľa toho, aký sladký chceš, s jedným skaramelizovaným mliekom. Toť vsjo. Je to mňamota, to mi ver.
alebo 2 salká uvariť na karamel 2h, 1 vanilkový cukor, 1 poliev. lyž. medu, 1 čajov. lyžička nescafé, + 1/2l rumu alebo koňaku, všetko rozmixovať a precediť = domáci "bejlis" toto je tiež riadna mňamka, tiež mi môžeš veriť
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

andreaS Pozri príspevok
kuskus - milujem tuto potravinu... akurat ze asi kupujem iny druh ako AlaNR... lebo ten "moj" staci zaliat rovnakym mnozstvom vody... t.j. pre seba mam odmerane mnozstvo 130ml kuskus-u a tolko isto vody... pripravujem ho chutovo neutralne - osolim a pridam trosku oleja... zakryjem alobalom a za chvilocku je hotovy, napucany... "nacuchram" vidlickou a mozem podavat mojmu muzovi nechuti... ja sa ho neviem dojest a ideal hlavne s omackami... nasiakne ju doseba a ja sa oblizujem aj za usami ... chystam sa vyskusat aj sladke variacie s kuskus-om...

salko a varenie - nasi chodievaju sem-tam na nakup potravin do polska a mama naposledy uplnou nahodou kupila uz takuto hotovu zmes... je to asi 2-3x take balenie ako nase salko, v plechovke... a uz skaramelizovane... keby som nevidela balenie tak neuverim, ze to neni prevarene salko... mama robieva plnku do torty zo salka a teraz ma ulahcenu pracu
dievcata,ten navod na vreckach co tu opisujete,je samozrejme z dovodu malej straty casu,a preto vasim pribuznym ani nechuti!!!!!
pretoze ked sa kuskus zaleje vodou,nasaje ju a je ozaj hnusny-skusala som to.
pravy kuskus sa pripravuje uplne inak-varila som ho v taliansku podla podrobneho opisu mojej kamosky z Maroka:
vo zvlastnom hrnci ,ktora sa vyraba vyslovene na kuskus,sa vari mäsovo-zeleninova omacka a nad tym je sito/to je sucast toho hrnca,je to vlastne naparovacia nadoba.kovova./
kuskus prehnetieme rukami,ktore sme si poriadne naolejovali.
mozeme si ich naolejovat este aj viac krat,kym sa kuskus nepomasti a nevytvara guce-nelepi sa do hrudiek.
takyto ho dame na ten parak a ten polozime na nadobu,v ktorej sa uz vari omacka/recept mozem prilozit,ak ma niekto zaujem/.ak chcete len kuskus ako prilohu,v nadobe nevarite omacku ale len vodu.musi sa varit,pretoze kuskus sa robi na tej pare.neprikryva sa.
ked trochu naberie na objeme,nadobu zlozime.
pripravime si inu nadobu so studenou vodou a este jednu prazdnu.
vo vode si macame ruky a z paraka naberame male mnozstvo horuceho kuskusu a hnetieme medzi rukami-aby sa trochu od tych ruk namocil,potom ho dame do prazdnej nadoby.takto postupujeme kym neminieme cely obsah.v prazdenj nadobe sa nam hromadi kuskus prehneteny mokrymi rukami.mozeme pozorovatmze sa mierne zväcsil jeho objem.
dame spät na parak a nechame dost dlho parit.potom znova zlozime ,pripravime si vodu a prazdnu nadobu a predosly postup "namacania rukami" zopakujeme.znova dame nad paru a nechame parit.
postup namacania a nasledneho parenia sa musi zopakovat 3-4 razy,kym nie je kuskus mäkky,prijemny na skus a je ho poriadna kopa......
takyto kuskus je skvely a nic sa mu nevyrovna.mnam.najlepsi je ten s velkymi zrnami-je ich totiz viac druhov.
poviete si-tento postup je udlhavy.....je to fakt,ale to je pravy kuskus,ktory naozaj aj chuti.
vzdy ked som ho isla pripravit,na ten den som si nic ine neplanovala,lebo mi to zabralo velmi vela casu.ale je to super,navari sa vela,neoplati sa to robit pr jedneho.da sa dat do mraznicky taky hotovy,takze ziaden problem.
3 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

osky, prosim ťa, daj aj tú omáčku k tomu
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

priznavam, ze mna kuskus ocaril aj vdaka rychlosti pripravy...

mne chuti, nasiakne do seba este aj omacku a vtedy je to najmnamka

vseobecne sa vyhybam zdlhavemu vareniu... nemam nato cas...
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

Dáša_ Pozri príspevok
osky, prosim ťa, daj aj tú omáčku k tomu
samozrejem,rada,ale prosim o nejaky cas strpenia-keby som to varila,spomeniem si co tam este dat,ako to ma chutit ale takto z hlavy to nenapisem.musim vyhrabat dakde presny recept a potom sa tu s tym prihlasim.
kedze teraz som vo <viedni,recept je doma,takze az buduci tyzden.dobre?
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Dobre osky, my počkáme .....
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

andreaS Pozri príspevok
salko a varenie - nasi chodievaju sem-tam na nakup potravin do polska a mama naposledy uplnou nahodou kupila uz takuto hotovu zmes... je to asi 2-3x take balenie ako nase salko, v plechovke... a uz skaramelizovane... keby som nevidela balenie tak neuverim, ze to neni prevarene salko... mama robieva plnku do torty zo salka a teraz ma ulahcenu pracu
Andrejka pozri sa doma na plechovku, ja som ešte karamelové salko v Poľsku nevidela, kúpila som, ale čokoládové a menej sladké, ušetrí sa varenie

doplnené: hľadala som, ale momentálne nie je v ponuke Mleko zagęszczone słodzone gotovane kakaowe váha 530 g
obal má žltohnedý a je na ňom krava
http://alma24.pl/kategoria/58/Mleko_...ana_?filterIds[1]=92432
Naposledy upravil kukučka : 29.10.10 at 19:09
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

no musim prist ku nasim na navstevu a odfotim
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Nikto sa ma nepýtal, ale aj tak vám budem odpovedať

Ak rady (a možno aj radi) pečiete, odporúčam kúpiť na pečenie takúto fóliu
http://www.zlacnene.sk/letak/3143/p/15/ (vpravo dolu)
http://www.adal.biznisweb.sk/product...0-x-60-cm-469/ (dopĺňam: podobnú som kúpila v Kinekus markete - vtedy stála cez 200 SKK)
Táto podložka je síce trochu drahšia (v Lidli som v akcii kúpila podobnú za asi 79 SKK, lenže už dlhšie som ich v ponuke nevidela), ale aj tak sa oplatí do nej investovať. Výhody sú:
- na rozdiel od silikónovej podložky z tejto jedlo nenapáchne,
- koláče sa zospodu pekne zapečú,
- nehrozí, že by sa cesto zapieklo na plechu, čo sa môže stať vtedy, ak plech vymastíte a vysypete múkou, a tiež, keď pečiete ovocné koláče, tak vytekajúca šťava toľko neznečistí plech,
- podložku netreba natierať tukom, príp. olejom - ušetríme nejakú tú kalóriu,
- koláč aj s podložkou sa dá ľahko vybrať z plechu, ak napr. chcete koláč nechať vychladnúť na mriežke.
- ľahko sa čistí,
- zaberá málo miesta,
- dá sa nastrihať na potrebnú veľkosť.
Pozor na ostré predmety pri krájaní na podložke! Tata nám takto jednu podložku zaklal.

A ešte doplním:
- a dá sa použiť aj na mrazenie - dávame ju na plech napr. pri mrazení jahôd, ktoré sa potom dajú ľahko zosypať do vrecka na mrazenie,
- tiež ju používame ako podložku pod pečivo, ktoré polievame čokoládou - fólia je mäkká, ohybná a kúsky, ktoré sa vďaka čokoláde prilepia, sa dajú pekne odlepiť.
Naposledy upravil Llívia : 04.11.10 at 07:33 Dôvod: Pridaný nový odkaz na obrázok fólie (leták sa asi po čase nezobrazí)
5 0
magno magno

magno je offline (nepripojený) magno

Llívia Pozri príspevok



Pozor na ostré predmety pri krájaní na podložke! Tata nám takto jednu podložku zaklal.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Magno, najskôr sme sa s mamou trochu hnevali, keďže to bola akciová podložka z Lidla, ktoré mali asi tak 2x do roka, ale potom sme ju kúsok skrátili a používame ju ďalej (našťastie ju tata zaklal kúsok od začiatku kratšej strany plechu).
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

1. Vo vianočnom vydaní Praktickej ženy (možno tak spred 20 rokov) boli recepty na sladké koláče pečené z naklíčenej a zomletej pšenice. Do koláčov nebol pridávaný cukor, že vraj tá naklíčená pšenica je sladká a to stačí. Máte to niekto odskúšané na vlastnej chutí?

2. Skúšala som naklíčiť obilie - prepláchla som ho vodou, do téglika som naliala trošku vody, dala obilie, toto som 2x za deň prepláchla - a nič. Naklíčili možno 4 zrnká. Téglik bol otvorený. Treba ho mať zakrytý alebo v mikroténovom vrecku? Alebo bola chyba v tom, že v byte bolo chladnejšie?

3. Trochu MT: chcela by som vypestovať obilie normálne v zemine (ako krmivo pre škrečkov). Treba nádobu dať tiež do nejakého vrecka alebo zakryť, aby obilie vzišlo?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať