Zavrieť

Porady

Vy sa pýtajte a my Vám budeme odpovedať

Zakladám novú tému pre menej skúsené, ale za to snaživé gazdinky, kde im my, viacej skúsené, odrastenejšie gazdinky poradíme. Pretože stihla som si tu všimnúť, že sa tu nájdu aj takí - také, ktoré nemajú pochopenie pre ne. Veď nie všetci spadli z neba múdri, že jóóó
Usporiadat
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
1. Áno, naklíčená pšenica je sladká, ale ten koláč som nejedla.
2. Obilie sa nakličuje v tme - teda akoby pod zemou - treba ho prikryť. Možno si nemala obilie na klíčenie, ale už "mŕtve" tak preto nevyklíčilo. Nemusí mať veľmi teplo stačí aj okolo 10 stupňov.
3. Treba len osiať do vlhkej zeme. Dá sa aj prikryť fóliou alebo plastovou fľašou kôli klíme, potom vyklíči rýchlejšie. Neskôr treba odkryť.
1 0
magno magno

magno je offline (nepripojený) magno

Llivia.....no este ze tak,ty nasi chlapi su niekedy na zozranie
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Ten koláč z naklíčenej pšenice sa nevolal že "kalkýš?"
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Hubatá, to boli rôzne recepty, aj pečivo. Ak si to dobre pamätám, tak naklíčená pšenica sa zomlela a používala celá, už sa neumývala.
Pozrela som, čo je to ten kalkýš
http://www.biospotrebitel.sk/clanok/...specialita.htm
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Áno, takýto koláč som myslela, ja mám po babke "Roľnícke noviny" z rokov 1938-1942 a tam je recept na tento koláč. Opisujú ho ako veľmi sladký a piekol sa hlavne pre deti, aby po dlhej zime dobehli nedostatok vitamínov.
Sa mi zdá, že na Veľkú noc v relácii "Postav dom, zasaď strom" ho K. Farkašová tiež piekla s nejakou tetou.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Llívia Pozri príspevok
1. Vo vianočnom vydaní Praktickej ženy (možno tak spred 20 rokov) boli recepty na sladké koláče pečené z naklíčenej a zomletej pšenice. Do koláčov nebol pridávaný cukor, že vraj tá naklíčená pšenica je sladká a to stačí. Máte to niekto odskúšané na vlastnej chutí?

2. Skúšala som naklíčiť obilie - prepláchla som ho vodou, do téglika som naliala trošku vody, dala obilie, toto som 2x za deň prepláchla - a nič. Naklíčili možno 4 zrnká. Téglik bol otvorený. Treba ho mať zakrytý alebo v mikroténovom vrecku? Alebo bola chyba v tom, že v byte bolo chladnejšie?

3. Trochu MT: chcela by som vypestovať obilie normálne v zemine (ako krmivo pre škrečkov). Treba nádobu dať tiež do nejakého vrecka alebo zakryť, aby obilie vzišlo?
Llivia, ku tomu klíčeniu, my mávame sem tam záchvaty "zdravej výživy". A tak som si vyrobila klíčiace misky. Postup som písala sem http://tvorimesk.blogspot.com/2010/0...-zahradka.html

Skúšala som klíčiť všeličo a so pšenicou bol problém, že väčšina bola nejak upravovaná a tak nevyklíčila. Skúšala som viaceré druhy, ale pravdu povedac, neviem, ktorá nakoniec vyklíčila. Častejšie mali radosť mamine sliepky ..
2 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Skúšala som naklíčiť obilie z krmiva pre škrečkov (pšenica, jačmeň, ovos) - veď to kvôli nim :-). Neviem, či bolo obilie nejako špeciálne upravené, ale nepodarilo sa mi ho naklíčiť viac než tie 4 ks (škrečkom klíčky chutili). Vianoce sa blížia, chcela by som vyskúšať niečo zo zomletej naklíčenej pšenice - takú zdravšiu variantu nezdravých koláčov
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Pridám ešte jednu radu do kuchyne, ale nie k vareniu.
Čistenie termosky od zafarbenia čajom: do (najlepšie suchej) termosky nasypať vrecko (20 g) prášku do pečiva alebo 1 PL sódy bikarbóny a zaliať vriacou vodou. Termosku treba postaviť do umývadla alebo nejakej nádoby, lebo prášok aj sóda po zaliati vodou kypí (jasné, že prvýkrát mi to krásne vykypelo na kuchynskú linku , preto som taká múdra ). Nechať aspoň chvíľu pôsobiť, vyliať vodu, zvyšné usadeniny odstrániť kefkou na fľaše (ide to ľahko, lebo sú "zmäknuté", niekedy tie usadeniny len zotriem kuchynskou utierkou - ak sú hore v termoske, kam dočiahnem prstami). Potom treba termosku dobre vypláchnuť.
2 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

.......KUS-KUS:
pravy kuskus sa pripravuje uplne inak-varila som ho v taliansku podla podrobneho opisu mojej kamosky z Maroka:
vo zvlastnom hrnci ,ktora sa vyraba vyslovene na kuskus,sa vari mäsovo-zeleninova omacka a nad tym je sito/to je sucast toho hrnca,je to vlastne naparovacia nadoba.kovova./
kuskus prehnetieme rukami,ktore sme si namocili vodou a poriadne naolejovali.
mozeme si ich namocit a naolejovat este aj viac krat,kym sa kuskus nepomasti a nenamoci a nevytvara guce-nelepi sa do hrudiek.je to preto aby sa neprepadal cez diery v paraku.
takyto ho dame na ten parak a ten polozime na nadobu,v ktorej sa uz vari omacka/recept mozem prilozit,ak ma niekto zaujem/.ak chcete len kuskus ako prilohu,v nadobe nevarite omacku ale len vodu.musi sa varit,pretoze kuskus sa robi na tej pare.neprikryva sa.
ked trochu naberie na objeme,nadobu zlozime.tento postup robime vzdy,ked pridavame k omacke nove dolezite ingrediencie.
pripravime si inu nadobu so studenou vodou a este jednu prazdnu.
vo vode si macame ruky a z paraka naberame male mnozstvo horuceho kuskusu a hnetieme medzi rukami-aby sa trochu od tych ruk namocil,potom ho dame do prazdnej nadoby.takto postupujeme kym neminieme cely obsah.v prazdenj nadobe sa nam hromadi kuskus prehneteny mokrymi rukami.mozeme pozorovat ,ze sa mierne zväcsil jeho objem.
dame spät na parak a nechame dost dlho parit.potom znova zlozime ,pripravime si vodu a prazdnu nadobu a predosly postup "namacania rukami" zopakujeme.znova dame nad paru a nechame parit.
postup namacania a nasledneho parenia sa musi zopakovat 3-4 razy,kym nie je kuskus mäkky,prijemny na skus a je ho poriadna kopa......kus-kus sa ma zdvihnut aspon 3 razy,vtedy by mal byt hotovy.je sypky,nelepi sa.nie je rozvareny.absorbuje do seba vela omacky-stavy.
takyto kuskus je skvely a nic sa mu nevyrovna.mnam.najlepsi je ten s velkymi zrnami-je ich totiz viac druhov.

servirovanie.
na tanier dame kuskus a poriadne popolievame. stavou nesetrime,kuskus ma byt dobre navlhceny..navrch polozime kusy zeleniny a mäsa.

poviete si-tento postup je zdlhavy.....je to fakt,ale to je pravy kuskus,ktory naozaj aj chuti.
vzdy ked som ho isla pripravit,na ten den som si nic ine neplanovala,lebo mi to zabralo velmi vela casu.ale je to super,navari sa vela,neoplati sa to robit pr jedneho.da sa dat do mraznicky taky hotovy,takze ziaden problem.[/QUOTE]

tak konecne som ten recept vyhrabala a nasla som aj kopu inych,tak lepim.nech to mate pokope,citujem navod na originalnu pripravu kuskusu ako prilohy k tejto OMACKE.ale aj povodnu upravu kuskusu som este doplnila,tak si to precitajte este raz.

pripravte si poriadne velky hrniec.

potrebujeme:

hovädzie alebo telacie mäso
/1-2 kg/moze byt aj viac
cca 1 kg mrkvy
cca 1 kg cukin/takych malych,nie obrovskych,co sa vysmazaju/
2 velke cibule
kus tekvice/zhruba tolko co je mrkvy/
1 bulva zeleru/velkost ako dve velke zovrete dlane/
zopar hlavok bielej repy/vola sa to aj kvaka/-cca 5-7 kusov
cca 5 hrsti zelenych fazulovych strukov
podla chuti mozeme pridat i karfiol alebo na stvrtky nakrajane 2-3 velke paradajky,pripadne inu zeleninku
1 zelena paprika/PCR-ka,nie kapia!!!!!/
väcsi zväzok aromatickych vnati/petrzlenova,zelerova,cibulova,estragon,saturejka/
olej
sol
trocha paradajkoveho pretlaku
koreniny:kurkuma,sladka paprika,troska kminu/najlepsi je cumino/,stiplava paprika alebo chilli,cele nove korenie,bobkovy list
postup:

-mäso nakrajame na velke kocky-velkost skoro ako zovreta mensia dlan,nie na drobne kusky!!!!
-zeleninu umyjeme,ocistime
-na mensie kocky pokrajame iba zeler
-mrkvu a cukiny pozdlzne prekrojime na polovice,ale ak su male,tenke,nechame ich vcelku
-cibulu nechame vcelku
-tekvicu nakrajame na kusy velke ako je mäso/5x5cm/
-repu na podobne kusky,alebo kazdu repu prekrojime len na polovicu
-strucky cca na 4 cm dlhe kusky
-ak pridavame karfiol,rozoberieme ho na ruzicky
-ak davame paradajky,nebudeme uz pridavat pretlak!!!!pokrajame ich na platky aby sa dobre rozvarili

-olej zohrejeme
-pridame mäso a prudko opekame zo vsetkych stran-mäso ma byt asi do jednej tretiny ponorene v oleji
-pridame sol,trochu kurkumy,stipku kminu,dost sladkej papriky a mierne stiplavej papriky-dobre pomiesame s mäsom
-este cca 5-6 zrniek noveho korenia a 2-3 velke bobkove listy
-pridame celu cibulu a zalejeme takym mnozstvom vody,aby bolo mäso ponorene este o 5 cm vyssie/podotykam ,ze teraz sa nad toto dava ten parak s kuskusom a vsetko sa vari naraz!!!/
-dusime do mäkka
-ked je mäso tak dobre zmäknute,ale nie este hotove,pridame mrkvu,zeler,vnate,repu,
-ked je mrkva polomäkka,pridame este cukiny,tekvicu /karfiol/ a fazulove strucky-na zaver paradajky alebo pretlak-vzdy ked treba,dolievame vodu-tej musi byt stale rovnako,takmer ako na zaciatku
-vsetko uvarit do mäkka
-omacka ma mat polievkovu konzistenciu
-vody musi byt vela,lebo kuskus prijme vela tekutiny
-vela musi byt aj zeleniny-jedla ma byt plny hrniec
-pocas pripravy omacky sa paralelne pripravuje aj kus-kus-na paraku nad omackou,podla navodu vyssie uvedeneho.

zozente si na to ten originalny hrniec.je to tutovka,aj ked sa vam to zda hrozne vela,z mala sa to neoplati robit.co zostane,supnete do mrazaku.mnam.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

nasla som este iny recept na kus-kus,ale nemam vyskusany-je to zo slovenskeho nemenovaneho casopisu.zaklad je ze aj tu sa kuskus pripravuje na pare!!!

-pol kila kuskusu pokropit troskou vody a kvapkou oleja-premiesat prstami
-vlhky kuskus dat na sitko a to polozit na hrniec s vriacou vodou-kuskus takto za obcasneho miesania parime cca 40 minut
-cibulu nakrajat na drobno,pridat cesnak a paradajkvy pretlak a zlahka osmahnut na olivovom oleji
-zaliat 1,5 litra vody
-pridatchilli korenie,trosku kurkumy,sol,cierne korenie,2 kusy kuracich prs alebo 2 kuracie stehna
-pridat cicer,kusky mrkvy a rozstvrteny zemiak
-vsetko spolu varit 40 minut
-hotovy kuskus poriadne popolievat vyvarom a oblozit mäsom a zeleninou

-kuskus chuti aj na sladko:
po napareni ho popolievajte osladenym mliekom a ochutte sladuckymi datlami a figami
1 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Zaujimavy napad, na pare. Skusim to s tarhonou, horsie bude prisposobit si hrniec.
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Tarhoňa potom bude mať chuť ako keby bola varená. Ak ju troška opečieš na oleji tak má úplne inú chuť ......
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Osky, chudiatko moje - ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď a skláňam sa aj pred tými neznámymi moslimskými ženami v burkách, tiež sa narobia kým nachovajú rodinu.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

no,dakujem za uznanie,ale verte,ze to sa len take narocne zda-po 1.raze to uz ma clovek v rukach
opisat to pre mna nebolo az take vycerpavajuce
najlepsie na tom je ze ten kuskus je zdrave jedlo a moslimovia maju vela takychto zeleninovych jedal.napr.oni ani nejedia mäso z obchodu,lebo vraj zvierata sa usmrcuju vo velkovyrobniach elektrinou a potom vsetka zla krv ostava v nich.
oni konzumuju mäso len zo zarezaneho zvierata,kde zla krv,plna stresu odtecie-vyhadzuju ju.....

este vam dam typ-tie hrnce su dostat v taliansku v moslimskych predajniach a na trhu a aj tu vo Viedni na trhu u Turkov som ich videla.
byvaju hlinikove ale aj z kvalitneho kovu-asi ocel alebo co,dokonca i medene,skoda ze neviem prilozit fotku,ale aspon to opisem:
ta spodna nadoba je vysoka a uzska a pri vrchu sa zuzuje-skoro ako dzban-amfora.
a nad tym ten parak je ako normalny hrniec/je to na 1 kg kuskusu/,ma to dve kovove usi a dierky velkosti uverenej tarhone.

rozmyslam ze si to uz konecne kupim,len neviem ci to nebudem jest len ja
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

od osky : rozmyslam ze si to uz konecne kupim,len neviem ci to nebudem jest len ja

Osky, snáď si nedostala chuť na ten parák ???
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

ale coby na parak,na ten kuskus!!!!!!mnam,mnam.
a na dietu je ako stvoreny-zdravy,dietny,dobry a vela.....
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

osky Pozri príspevok
ale coby na parak,na ten kuskus!!!!!!mnam,mnam.
a na dietu je ako stvoreny-zdravy,dietny,dobry a vela.....
Osky, viem, že nie na parák, ale vyznelo to trošku tak.... No, ja som ten kuskus ešte v živote nejedla, pripadá mi to ako "napučaný šrot" pre prasiatka /prepáč, nemyslím tým nič zlé../, ale skúsim si ho spraviť podľa Tvojich rád a dám Ti vedieť ako chutil mne
0 0
Val29 Val29

Val29 je offline (nepripojený) Val29

durisovad Pozri príspevok
S kysnutymi kolacmi nemam ziadny problem, ale knedlu som skusila urobit len raz a odvtedy radsej kupujem hotovu.
Prosím Vás poraďte ako piecť kysnuté rožky,aby nepraskli.Skúšala som už všeličo:piecť pri nižšej teplote,popichať vidličkou,ale márne.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

evuš Pozri príspevok
Osky, viem, že nie na parák, ale vyznelo to trošku tak.... No, ja som ten kuskus ešte v živote nejedla, pripadá mi to ako "napučaný šrot" pre prasiatka /prepáč, nemyslím tým nič zlé../, ale skúsim si ho spraviť podľa Tvojich rád a dám Ti vedieť ako chutil mne
vsak,je to pravda-fakt to tak vypada-a niekomu to tak aj chuti,ale ja som presvedcena ze len tomu,kto to nevie pripravit.
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Val29 - to myslíš bratislavské rohlíčky? Plnené makom alebo orechami ako zákusky? Alebo som ťa zle pochopila a myslíš rožky na raňajky?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať