Zavrieť

Porady

platenie vyzivneho v naturaliach

chcela by som vas poprosit o postrehy alebo rady.
moj otec plati na brata (17) vyzivne vo vyske 150 eur matke. Ona vsak s peniazmi hospodarit nevie a brat nevidi z tych penazi skoro nic (brigadami si zarobi na oblecenie, stravu...) Otec by chcel namiesto platenia penazi matke kupovat bratovi oblecenie, platit skolne, MHD a ine potrebne veci.
Mate niekto skusenosti s tym, ako sa to da uskutocnit, ked k dohoda
medzi rodicmi neprichadza do uvahy? Ako sa da pravne osetrit, aby matka nevymahala peniaze sudom, ked otec kazdy mesiac v hodnote 150 euro zakupi veci na zaopatrenie dietata?
Usporiadat
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

kováčJi Pozri príspevok
Začni čítať zákony :
trestný zákon - nezaplatenie výživného 3 mesiace po sebe = zanedbanie povinnej výživy
exekúcia - ak "lenivý" exekútor za 3 mesiace nevymôže NIČ - požiadaš o náhradné výživné.
naozaj treba čítať zákony a poriadne :

300/2005 Z.z.
ZÁKON
z 20. mája 2005
TRESTNÝ ZÁKON
(v znení zákona č. 650/2005 Z.z.)
Zmena: 692/2006 Z.z.
Zmena: 218/2007 Z.z.
Zmena: 491/2008 Z.z.
Zmena: 497/2008 Z.z.
Zmena: 498/2008 Z.z.
Zmena: 59/2009 Z.z.

§ 207
Zanedbanie povinnej výživy
(1) Kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Kto sa najmenej tri mesiace v období dvoch rokov úmyselne vyhýba plneniu svojej zákonnej povinnosti vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) a vydá oprávnenú osobu do nebezpečenstva núdze,
b) závažnejším spôsobom konania, alebo
c) hoci bol v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch za taký čin odsúdený alebo z výkonu trestu odňatia slobody uloženého za taký čin prepustený.


to janka: čiže ak ti neplatil aj v minulom roku a je jedno ktorý mesiac, je tam splnená podmienka troch mesiacov v priebehu troch dvoch rokov. Kľudne choď na políciu a podaj trestné oznámenie a u exekútora sa nedaj , sama som sa stretla s tým, že exekútor neovládal zákon a ostal z mojej formulácie "vedle jak tá jedle".
Naposledy upravil willma : 28.02.10 at 14:28 Dôvod: preklep v mesiacoch
0 0
Janka215 Janka215

Janka215 je offline (nepripojený) Janka215

Ďakujem.No v minulom roku mi platil 200 Eur mesačne(mal predpis 300 Eur mesačne) a tých 100 Eur za 1/2 roka mi doplatil v decembri kompletne.Tak uvidím čo urobí ďalej.Teraz podal žiadosť o zníženie ku 1.2.2010.Ja mám list od súdu ešte na pošte,ale poslúchla som a volala som na poštu o dopis mi prepošlú v pondelok až domov(som PN).Ako je to teraz,keď podal žiadosť aspoň ja si myslím,že on to tak chápe,že si počká na rozhodnutie súdu a až potom mi doplatí so spätnou platnosťou toľko,koľko rozhodne súd.Vôbec neviem čo si mám pripraviť na súd aké doklady.Tu doma mi radili,aby som si dala o zvýšenie,keď on o zníženie.Je pravda,že nemáme kde s detmi ani poriadne bývať,tlačíme sa u mamy v 2.izbovom byte piati.Z toho čo mi vyplatil si bez pôžičky nekúpim ani byt.Jemu ostal obrovský dom a 2 autá.Z daňového,ktoré on má je jasné,že mu neostane nič na živobytie,lebo spláca úver na dom.Vozí sa aj s priatelkou na drahom aute a na konci roka dostáva peniaze(viac ako jeho celoročný plat uvedený na daňovom)ktoré mu dáva otec formou daru a pritom to je spoločný zisk z firmy,ktorú majú.Nejaké kópie za minulé roky mám.Prosím poradťe čo si pripraviť a či je dobré mať právnika alebo netreba.Viem,že je to nákladné a tie korunky sa mi zídu pre deti.Ďakujem
0 0
elaurie elaurie

elaurie je offline (nepripojený) elaurie

Tvoj ex musí podľa doterajšieho rozhodnutia súdu platiť výživné každý mesiac. To, že podal návrh na zníženie, na tom nič nemení. Ak by aj súd rozhodol o znížení, určite tak neurobí so spätnou platnosťou. Urob tak, ako píše Xanti v príspevku č. 18.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

p.s. exekútor môže vymáhať aj ak by namiesto 300eur platil 295 eur, tak bude vymáhať aj tých 5eur + treba žiadať o vymáhanie bežného výživného (to sa môže aj vtedy, ak by plnil mesačne len čiastočne) lebo už sa porušilo platenie výživného riadne (tj v plnej výške) a včas (tj keby platil namiesto 15. napr. 17teho)
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať