Zavrieť

Porady

vystúpiť z II.piliera??? pomôžte v rozhodnutí!!!

ahojte, chcela by som poznať váš názor, čo spraviť do konca júna - zostať -vystúpiť z II.piliera? Mám 38 rokov, mám malé dieťa 2,5r, môj plat pred materskou a taktiež po materskej bol a bude zas len na úrovni minimálnej mzdy. Manžel 41 živnostník s minimálnymi odvodmi do poisťovne. Nepredpokladám vyššie zárobky. Sme obaja v II.pilieri. Vôbec sa neviem rozhodnúť, či tam máme zostať alebo vystúpiť - vzhľadom na náš vek, odvody z minimálnej mzdy...... Prosím poraďte, čo spraviť!, čas sa kráááááti. ďakujem.
Usporiadat
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Veronika.si Pozri príspevok
ahojte, chcela by som poznať váš názor, čo spraviť do konca júna - zostať -vystúpiť z II.piliera? Mám 38 rokov, mám malé dieťa 2,5r, môj plat pred materskou a taktiež po materskej bol a bude zas len na úrovni minimálnej mzdy. Manžel 41 živnostník s minimálnymi odvodmi do poisťovne. Nepredpokladám vyššie zárobky. Sme obaja v II.pilieri. Vôbec sa neviem rozhodnúť, či tam máme zostať alebo vystúpiť - vzhľadom na náš vek, odvody z minimálnej mzdy...... Prosím poraďte, čo spraviť!, čas sa kráááááti. ďakujem.
Veronika, ako si sa rozhodla? Zostala si II.pilieri?
0 0
slimak slimak

slimak je offline (nepripojený) slimak

mona091 Pozri príspevok
co v pripade, ak zhodnotenie nasporenej sumy bude v case odkupu nizsie, nedajboze minusove, tak ako dnes? Kto bude dotovat rozdiel do hranice zakladneho minima?

no mam aj jednu pozitivnu informaciu: udajne by mali dss garantovat aspon vysku vlozeneho vkladu - to bude zase "boj",
Ved si si sama odpovedala.

Za inflaciu je hlavne zodpovedny stat(skryte zdanenie - okradnutie statom - znizenie hodnoty tvojich penazi-lebo su menej cenne, kedze je ich na trhu viac). Vzdy bol a bude. Preto nema vyznam ukladat peniaze do vankusa dlhodobo.

Vek sporitela nema podla mna velky vplyv pre rozhodovanie ci sporit ci nie.
Tam o realnom zhodnoteni(realnej cene penazi) rozhoduje vynos a inflacia.
Dolezity vek je pre I.pilier, pozri sa na vekovu skladbu a pocty ludi(potencialnych platitelov a poberatelov).

Veronika ma 38 (ja 31), je myslim zo zaciatku silneho populacneho obdobia, je zena poberat bude 22rokov(ja muz len17).Myslim ze kym pride rad na mna bude sa mat este lepsie(vacsi realny dochodok), budeme na nich pracovat 20 rocnikov po 100 000 a dvadsatpat rocnikov 50 000 ludi. Pred smrtou to uz budeme mat horsie 5 rocnikov 100 000 a 45 rocnikov 52 000(som optimista). Ti co sa narodili v 1989 budu mat socialne dochodky(ale najviac nasporeneho). Najlepsie to uvidis na demografickom strome.

Priklad dnes na dochodcov makame najsilnejsie rocniky(1970-1992) a dochodcovia maju 42% z priemerneho prijmu. Ono to klesa a bude klesat,nevravim ze az na 20% ale aj 28% je dost zle. Vraj mame aj cim dalej ciernejsie deti, cim nechcem povedat,ze budu menej pracovitejsie.

Aj ked bude vyssia produktivita prace, neverim ze budu velmi ochotni sa s nami delit o prijem. Budu iste viac zdaneni ci zadlzeni(dnes makame na stat pol roka). Vyvoj ide dopredu, ten medicinsky priam milovymi krokmi, ale rovnako velky problem bude nielen s tym kam na vylet, ci co do ust, ale aj kde ako a zaco sa liecit. Nam napr. dnes zatvorili v meste po 50-60 rokoch porodnicu. Pokrok, vsetci mame rychle auta, preco nie.

Ja osobne vsadzam na svoje deti(ak ich zo zenou dobre vychovame, snad sa o prijem podelia, ak nie - nic nezdedia,nebudu mat co). Len aku bude mat hodnotu nas byt a ci este bude stat.
Naposledy upravil slimak : 02.07.09 at 01:56
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
mona091 Pozri príspevok
napisla som pointu -priklad,

myslim, ze v tomto vlakne nie je podstatne rozoberat teoriu investovania, tu sme sa nebavili, ako pracuju investicie, ktorych vyvoj sporitel neovplyvni, moze si akurat ovplyvnit strukturu fondov,
takze na otazku si priamo neodpovedal, mimochodom, ved sa ani neda, namiesto toho tu rozoberas vztah: cim vyssie riziko, tym vyssi vynos, cim nizsie riziko, tym nizsi vynos,
A co vlastne porušila dss, ak za určite obdobie nebude na rastovom fonde vynos a dodržali zakon? Nič, takže ak argumentujes, že vlastne nedostanes späť svoje vložene prostriedky, tak smola. Potom už zostava iba butlava vrba.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

duves Pozri príspevok
A co vlastne porušila dss, ak za určite obdobie nebude na rastovom fonde vynos a dodržali zakon? Nič, takže ak argumentujes, že vlastne nedostanes späť svoje vložene prostriedky, tak smola. Potom už zostava iba butlava vrba.

Vlastne si konecne pripustil, ze sporitel v II. piliery moze byt na tom aj horsie, oproti I. p. v urcitych, a dost moznych pripadoch,

ja som nemmala problem s rozhodovanim,

je tu dost prispevkov s mojim nazorom, istota, aj ked nizsia od statu, lebo musi konat, oproti neistote od sukromnikov dds-ky - aj ja Ti slubim viac, ako Ti dam
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
mona091 Pozri príspevok
Vlastne si konecne pripustil, ze sporitel v II. piliery moze byt na tom aj horsie, oproti I. p. v urcitych, a dost moznych pripadoch,

ja som nemmala problem s rozhodovanim,

je tu dost prispevkov s mojim nazorom, istota, aj ked nizsia od statu, lebo musi konat, oproti neistote od sukromnikov dds-ky - aj ja Ti slubim viac, ako Ti dam
S každým investovaní je spojene riziko a dochodkove fondy su o investovaní, tie % tam nenaskáču "za modré oči". A dosiahnute vynosy zo včera, nie su garanciou na zajtrajsie.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

duves Pozri príspevok
S každým investovaní je spojene riziko a dochodkove fondy su o investovaní, tie % tam nenaskáču "za modré oči". A dosiahnute vynosy zo včera, nie su garanciou na zajtrajsie.
Dakujem, konecne si otvoreny,

a teraz sa zamysli, ci si priemerny sporitel skutocne uvedomuje spravanie sa investicii, myslim, ze v pripade, ak sporitelia budu mat menej, ako ocakavaju, vtedy zacne etapa hromzenia, ako s nimi zase niekto vybabral,

ak budu mat viac, bude to OK, ale ani pri lepsom zhodnoteni, nebude ten rozdiel medzi I..p, a II.p. velky, pretoze dss-ky maju hhranice, kde a ako mozu investovat, no nevylucujem, ze moze prist obdobie rychleho rastu fondov, naozaj je to vo hviezdach
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Osobne neverim na 9% vynosy v rastovych fondoch. Od zaciatku som v konzervativnom a urobil som dobre, za takmer 4 a pol roka je vynos 16%. Pomaly dalej zajdes. Rastove a vyvažene padli riadne.
0 0
kero64 kero64

kero64 je offline (nepripojený) kero64

Môj názor na toto je asi taký:
Už teraz SP plače, že nemá peniaze na dôchodky. Možno ešte naškriabe niekde inde, ale dokedy? Populácia starne, dôchodcov pribúba a pracujúcich je čím ďalej menej. Už pred rokmi, keď bol u nás dôchodkový vek 60 rokov u mužov a 55 rokov u žien, v Nemecku mali 65 rokov hranicu. Dnes sme ich dobehli a nikde nieje istota, že o pár rokov to nebude 70 alebo 75 rokov. Som zamestnaný od svojich 18 rokov. Ak by som robil do 70 nedajbože do 75 rokov, pri takomto životnom strese mám dojem, že ani nieje šanca sa toho dôchodku dožiť. Ak sa nezmenia pravidlá, tak tie peniaze aspoň zdedia deti, keď si ich už neužijem ja. Stále sa hovorí o hranici, koľko treba šporiť v druhom piliery, aby sa to oplatilo. Najskôr 10 potom 15 rokov, veď ak si začne sporiť 50 ročný pracujúci, má do 65 ešte 15 rokov a nikde nieje napísané, že za 15 rokov sa hranica odchodu do dôchodku nezmení. A neverím, že by išla smerom dolu.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

kero64 Pozri príspevok
Môj názor na toto je asi taký:
Už teraz SP plače, že nemá peniaze na dôchodky. Možno ešte naškriabe niekde inde, ale dokedy? Populácia starne, dôchodcov pribúba a pracujúcich je čím ďalej menej. Už pred rokmi, keď bol u nás dôchodkový vek 60 rokov u mužov a 55 rokov u žien, v Nemecku mali 65 rokov hranicu. Dnes sme ich dobehli a nikde nieje istota, že o pár rokov to nebude 70 alebo 75 rokov. Som zamestnaný od svojich 18 rokov. Ak by som robil do 70 nedajbože do 75 rokov, pri takomto životnom strese mám dojem, že ani nieje šanca sa toho dôchodku dožiť. Ak sa nezmenia pravidlá, tak tie peniaze aspoň zdedia deti, keď si ich už neužijem ja. Stále sa hovorí o hranici, koľko treba šporiť v druhom piliery, aby sa to oplatilo. Najskôr 10 potom 15 rokov, veď ak si začne sporiť 50 ročný pracujúci, má do 65 ešte 15 rokov a nikde nieje napísané, že za 15 rokov sa hranica odchodu do dôchodku nezmení. A neverím, že by išla smerom dolu.

Uz sa tu spominal katastroficky scenar,

takze len v skratke - likvidacia socialneho systemu by znamenala pad statu, a toto je nerealne,

ale respektujem, ak je pre niekoho dolezite mat pocit, aby po mne dedili, ok, ale je to velmi slaby argument, ak cele rozhodnutie stoji iba na tomto jedinom,

nehovoriac o podmienkach, za ktorych k dedeniu moze dojst,
0 0
slimak slimak

slimak je offline (nepripojený) slimak

mona091 Pozri príspevok
Uz sa tu spominal katastroficky scenar,

takze len v skratke - likvidacia socialneho systemu by znamenala pad statu, a toto je nerealne,
Ja by som to povedal takto, vysoke dlhy(I.pilier je velmi velky dlh) znamenaju financny kolaps statu a to potom likviduje socialne systemy(moznosti).

Ze je to realne sa mozu presvedcit ludia v Lotyssku, Madarsku - pokles dochodkov o 10%, prijmy statnych zamestnancov o 20%, zvysenie dani, tiez znizuje prijmy.

V kalifornii to tiez nieje ruzove. tam uz nepomoze ani zvysovanie dani.
http://ekonomika.sme.sk/c/4917006/ka...nej-nudze.html

Guvernér musí znížiť o miliardy dolárov výdavky v zdravotníctve, vzdelávaní a v sociálnej sfére. Návrhy, aby zvýšil dane, alebo aby urobil nejaké kozmetické úpravy rozpočtu, odmietol. Už v stredu (1.7.) odišlo na nútené neplatené voľno 200.000 štátnych zamestnancov. Tri dni v mesiaci budú odteraz zostávať doma. Štát začne plniť niektoré svoje finančné povinnosti dlžobnými úpismi.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

II.p., nevýhody

- neexistuje žiadny princíp solidarity. Občania s nízkym príjmom (čiastočne invalidný, invalidný, ) budú mať nižšie dôchodky. Nebudú sa týmto skupinám občanov umelo zvyšovať dôchodky ako v prípade I. piliera.
- hodnota nasporených peňazí na dôchodkovom sporiacom účte a výška výnosov je závislá od vývoja na finančných trhoch a ich turbulenciách.
minimálny dôchodok v životnej poisťovni, ktorý si musí sporiteľ kúpiť od poisťovne v čase odchodu do dôchodku, však musí predstavovať minimálne 0,6-násobok sumy životného minima.
- poplatky za vedenie účtu, poplatok za správu fondu, depozitársky poplatok môžu byť vyššie ako výnosy z investovania DSS. Teoreticky sa môže stať, že v čase odchodu do dôchodku, budete mať na vašom účte menej ako ste tam vložili.
- DSS - negarantuje priemernú výnosnosť, resp. môže dosiahnúť aj stratu.
Existuje 19% daň z výnosov. Platí ju síce DDS za majiteľov účtov, avšak v konečnom dôsledku je o túto hodnotu ukrátený sporiteľ dôchodkového účtu.
- poplatky DSS sa strhávajú raz mesačne a DSS ich účtuje aj vtedy, ak ste napríklad nezamestnaný a na osobný dôchodkový účet práve neprispievate.
poplatok platíte aj Sociálnej poisťovni, ktorá si za prevod polovičnej časti odvodu na starobné poistenie do dôchodkovej správcovskej spoločnosti účtuje 0,5 % z každého odvodu príspevku.
- ak si v novom systéme nebudete sporiť aspoň 10 rokov (stanete sa práceneschopným, nezamestnaným alebo vycestujete natrvalo do zahraničia, smrť) dôchodok z tohto druhého piliera nedostanete, peniaze na vašom osobnom účte sa budú ďalej zhodnocovať a zdedia ich až vaši pozostalí po vašej smrti
- zákon o starobnom dôchodkovom sporení však nestanovuje minimálnu hranicu zhodnotenia majetku v dôchodkovom fonde.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
mona091 Pozri príspevok
II.p., nevýhody

- neexistuje žiadny princíp solidarity. Občania s nízkym príjmom (čiastočne invalidný, invalidný, ) budú mať nižšie dôchodky. Nebudú sa týmto skupinám občanov umelo zvyšovať dôchodky ako v prípade I. piliera.
- hodnota nasporených peňazí na dôchodkovom sporiacom účte a výška výnosov je závislá od vývoja na finančných trhoch a ich turbulenciách.
minimálny dôchodok v životnej poisťovni, ktorý si musí sporiteľ kúpiť od poisťovne v čase odchodu do dôchodku, však musí predstavovať minimálne 0,6-násobok sumy životného minima.
- poplatky za vedenie účtu, poplatok za správu fondu, depozitársky poplatok môžu byť vyššie ako výnosy z investovania DSS. Teoreticky sa môže stať, že v čase odchodu do dôchodku, budete mať na vašom účte menej ako ste tam vložili.
- DSS - negarantuje priemernú výnosnosť, resp. môže dosiahnúť aj stratu.
Existuje 19% daň z výnosov. Platí ju síce DDS za majiteľov účtov, avšak v konečnom dôsledku je o túto hodnotu ukrátený sporiteľ dôchodkového účtu.
- poplatky DSS sa strhávajú raz mesačne a DSS ich účtuje aj vtedy, ak ste napríklad nezamestnaný a na osobný dôchodkový účet práve neprispievate.
poplatok platíte aj Sociálnej poisťovni, ktorá si za prevod polovičnej časti odvodu na starobné poistenie do dôchodkovej správcovskej spoločnosti účtuje 0,5 % z každého odvodu príspevku.
- ak si v novom systéme nebudete sporiť aspoň 10 rokov (stanete sa práceneschopným, nezamestnaným alebo vycestujete natrvalo do zahraničia, smrť) dôchodok z tohto druhého piliera nedostanete, peniaze na vašom osobnom účte sa budú ďalej zhodnocovať a zdedia ich až vaši pozostalí po vašej smrti
- zákon o starobnom dôchodkovom sporení však nestanovuje minimálnu hranicu zhodnotenia majetku v dôchodkovom fonde.
Mona, o 20 - 30 rokov bude SP vyplacat dochodky tak na urovni životneho minima. Na viac nebudu zdroje.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

I.p., Nevýhody

- peniaze sa neukladajú do budúcnosti (nesporia sa na účte sporiteľa) na individuálny účet sporiteľa ale používajú sa na výplatu dôchodkov súčasným dôchodcom.
- výška dôchodku je veľmi závislá od budúcich príjmov ŠR a rozhodnutia vlády. Ak nebudú peniaze v štátnom rozpočte na dôchodky, musí si štát požičať peniaze z externých zdrojov, čím sa zvyšuje zadĺženosť krajiny.
výška dôchodku je veľmi naviazaná na výšku aktuálnej dôchodkovej hodnoty v čase požiadania o starobných dôchodok. Tento ukazovateľ (aktuálnu dôchodkovú hodnotu) stanovuje a odsúhlasuje vláda na nasledujúce obdobie.
- V prvom pilieri má nárok na nejaký druh odškodnenia len životný partner, v podobe vdovského, vdoveckého alebo sirotského dôchodku na určité obdobie.
prakticky neexistuje žiadna priebežná kontrola stavu nároku na dôchodok v jednotlivých rokoch, resp. hodnoty dôchodku. Taktiež sa komplikovane overuje počet odpracovaných rokov, náhradné doby za predchádzajúce obdobie sporiteľa.


v prípade, ze stat nebude mat peniaze,
nieco malo stat bude platit stale, a viacej dostane ten z I.p., ako ten, co bude mat nieco aj z II.p.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

I.p., Výhody

- doživotné vyplácanie dôchodku, resp. dočasné pre starobné, predčasné starobné, vdovské a vdovecké penzie.
- štát upravuje percentuálne výšku už pridelených dôchodkov (valorizuje) v závislosti od vývoja inflácie a rastu priemernej nominálnej mzdy v krajine vždy k 1.7. kalendárneho roka. Zmenu však musí schváliť parlament.
Vzorec valorizácie dôchodkov zo Sociálnej poisťovne:
% zvýšenia dôchodkov = (M + C) / 2 x 100
kde:
M = medziročný index rastu miezd
C = medziročný index rastu cien.

- je predpoklad, že nominálna mzda bude len narastať, minimálne o inflačné kritérium. (tak tomu bolo za posledných 50 rokov). Hodnota rastu priemernej nominálnej mzdy sa prejavuje do aktuálnej dôchodkovej hodnoty, ktorá sa každý rok upravuje (štátom) a prepočítava výšku dôchodku pre tých občanov, ktorí požiadajú v predmetnom roku o dôchodok.
- predpoklad, že tu bude Sociálna poisťovňa o 30 rokov je o niečo vyššia ako existencia dôchodcovských správcovských spoločností. Štát má zo zákona povinnosť vyplácať dôchodcom dôchodky.
- Sociálna poisťovňa je chránená štátom a na vyplatenie dôchodkov si musí štát nájsť finančné prostriedky aj keby si ich mal draho požičať.
zásluhovosť, solidarita - dobre zarábajúci dostanú vysoké dôchodky, zle zarábajúci menej.
veľmi nízke dôchodky sa umelo zvyšujú, veľmi vysoké dôchodky sa umelo znižujú.
- podľa zákona sa dôchodky zvýšia, ak sa podľa údajov vykázaných Štatistickým úradom SR zvýšili životné náklady aspoň o 10 % alebo priemerná mzda aspoň o 5 % a to najskôr po uplynutí 3 mesiacov od predchádzajúceho zvýšenia dôchodkov.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

II.p., Výhody

- diverzifikácia rizika, resp. rozloženie rizika investície, sporenia na dôchodok do 2 možností.
možnosť čerpať dôchodok už po 10 rokoch sporenia.
peniaze sa môžu zhodnocovať v závislosti od stratégie investovania DSS a výberu správneho investičného fondu podľa preferencie postoja k riziku sporiteľa. (konzervatívny, vyvážený a rastový fond).
- účty DSS vedie depozitár, banka na území SR, ktorá by nemala byť spriaznená s DSS.
- činnosť DSS podlieha 5 násobnej kontrole - Úrad pre finančný trh, depozitár, nezávislý audit, klient a vnútorná kontrola spoločnosti.
- štát v zásade reguluje výšku výnosov. DSS ktorá by pri porovnaní výnosnosti fondov výrazne zaostávala za priemerom ostatných DSS, tá DSS musí rozdiel výnosov doplatiť z vlastného.
- v prípade nezákonného postupu DSS alebo depozitára nahradí klientom škodu Sociálna poisťovňa z Rezervného fondu solidarity podľa pravidiel stanovených v zákone. POZOR-NEMYLIT SI SO STRATOU, VYPLYVAJUCOU Z INVESTOVANIA,
- klient v DSS si môže vybrať, akým spôsobom chce úspory dostávať. V zákone má len povinnosť dostať doživotný dôchodok vo výške 0,6-násobku životného minima.
- za zvyšok peňazí, teda 40% hodnoty nasporenej sumy na dôchodkovom účte DSS si sporiteľ buď kúpi doživotnú penziu, alebo časovo obmedzenú penziu. V druhom prípade si bude vlastne akoby postupne vyberať peniaze z účtu počas presne stanovenej doby. A keďže najkratšia doba je mesiac, môže si vlastne všetky nasporené peniaze po zakúpení štátom požadovaného minimálneho dôchodku - vybrať naraz.
- úspory z DSS v prípade smrti sporiteľa môže získať aj iný dedič - napríklad rodič, deti či iný určený blízky človek.
- zásluhovosť systému, čím viac budete zarábať, tým vyššie odvody budete platiť a tým viac si budete mesačne sporiť na vašom účte v DSS.
- podobný systém II piliera existuje aj v iných krajinách napríklad v Austrálii, v Chile, v Poľsku, v Maďarsku a pobaltských krajinách.
- ak sporiteľ splnil nárok na poberanie dôchodku z II. piliera a pokiaľ klient dôchodok nepoberal a má svoje prostriedky na osobnom dôchodkovom účte v DSS, je ich dedenie možné.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

moje rozhodnutie ovplyvnilo to, ze sa mam rada (som sebec), dedenie ma az tak nezaujima, dedicov zabezpecim inac,

a hlavne, mam rada svojich rodicov, ktori si zasluzia ovela viac
Naposledy upravil mona091 : 02.07.09 at 16:28
0 0
slimak slimak

slimak je offline (nepripojený) slimak

Nevyhody I a II.piliera vidim v tom, ze su regulovane, nastavene, plne ovplyvnitelne statotom - politikmi, bezcharakternymi sebcami a zlodejmi.
Myslim, ze budem mat zase suhlas s prispevkom a neocakavam protirecenie(vcera som pozeral TV, viem menovat). 35 rokov je dlha doba , asi sa to velmi nezmeni.

Sociálna poisťovňa je chránená štátom a na vyplatenie dôchodkov si musí štát nájsť finančné prostriedky aj keby si ich mal draho požičať.
Tu sa mylis, nemusi. Staci ak jej uz nik nepozicia. Pr. Slovensko nesplaca istinu(na tu si vzdy poziciava - vydava dalsie dlhopisy) svojho dlhu. Dokonca nesplaca ani urok. Mame dlhovu sluzbu - urad ktory pomaha zabezpecovat likviditu statu, ak uz dane nestacia. Urok mas zapocitany vo vydavkoch statneho rozpoctu. Ale aky mame deficit? Odhadujem vacsi ako je ten urok. To znamena ze sa zadlzujeme viac.

Vyssie spomenute krajiny uz prekrocili hranicu, ked im uz nik nechce pozicat, resp. za likvidacny urok. Preco pristupili k nepopularnym opatreniam, lebo to bolo podmienkou od veritela(mozno posledneho), resp. u kalifornii nemaju na vyber.

Aj ja som sebec, ale nie som zastancom po nas potopa.
0 0
slimak slimak

slimak je offline (nepripojený) slimak

Počet vystúpených sporiteľov z 2. piliera neustále rastie. V priebehu 24 hodín ich počet stúpol o niekoľko tisíc. Sociálna poisťovňa (SP) eviduje k dnešnému dňu 40.155 vystúpených a 10.662 nových sporiteľov. TASR o tom informoval hovorca SP Peter Višváder.
Okrem toho bol aktualizovaný odhad efektu otvorenia 2.piliera na príjmy verejnej správy. V rozpočte ako aj februárovej prognóze sa odhadoval čistý výstup 140 000 sporiteľov (výstup 150 000 a vstup 10 000), pričom v čase prípravy odhadu pre Výbor IFP (dňa 19.6.2009) odhadoval čistý výstup na úrovni 14 200 sporiteľov (výstup 23 500 a vstup 9 300). Celkový dopad otvorenia 2.piliera sa v porovnaní s pôvodnými predpokladmi v sume 302 mil. Eur znížil o 257,4 mil. Eur na úroveň 44,3 mil. Eur. Aktuálne údaje naznačujú, že čistý efekt otvorenia 2.piliera bude nakoniec o niečo vyšší (údaj zo dňa 2.7.2009 čistý výstup 29 493 poistencov) ako bol odhad IFP v čase konania Výboru, čo predstavuje pozitívne riziko pre rozpočet oproti zverejnenej prognóze v sume približne 29 mil. Eur.
Prvy text je zo Sme, druhy z prognozi danovych prijmov MF. Snad sa spominanych 50 000 ludi spravne rozhodlo. Dovidenia o rok.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať