Zavrieť

Porady

Od jesene sa zmení systém zdravotných odvodov

žena
Po tom, čo prezident podpísal novelu zdravotníckych zákonov, sa od septembra menia aj veci týkajúce sa odvodov za zdravotné poistenie.

Mesačné preddavky na poistné musí odvádzať každý platiteľ, poisťovňa v ročnom zúčtovaní vypočíta, či má preplatok alebo nedoplatok.

Kto má viacero príjmov, odvody platí z každého zvlášť. "Ak má zamestnanec viacerých zamestnávateľov, a tým aj príjem od nich, preddavky platí z každého príjmu," povedala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Kafúnová. Výnimkou je, ak má zamestnanec ďalší príjem z brigády. Z neho odvody neplatí. Poistenie platia brigádujúci študenti alebo dôchodcovia, ak ich mesačný príjem presiahne polovicu minimálnej mzdy.

Ak platiteľ odvádza poistné z viacerých príjmov, zdravotná poisťovňa by mu v ročnom zúčtovaní mala vrátiť odvody z jedného príjmu. Ročné zúčtovanie ale nebude robiť napríklad zamestnanec, čo mal celý rok jedného zamestnávateľa, alebo viacerých zamestnávateľov postupne, ani ten, ktorého príjmy vo všetkých mesiacoch nepresiahli trojnásobok priemernej mzdy (43 095 korún).

Umelci, ktorí majú príjem z honorárov, doteraz museli mesačne odvádzať preddavky na poistné. Od septembra budú platiť len tí z nich, ktorí vyhlásia, že umeleckú činnosť vykonávajú sústavne.

Podrobnosti o platení preddavkov a ročnom zúčtovaní ešte nie sú známe. Vo všeobecnom záväznom predpise ich vydá ministerstvo zdravotníctva po dohode s ministerstvom financií.

Zmeny sa týkajú aj dobrovoľne nezamestnaných, tí musia do 8. septembra zdravotnej poisťovni doručiť tlačivo, v ktorom oznámia zmenu platiteľa poistného. Tlačivá nájdu na internetových stránkach poisťovní a v každej pobočke. Poisťovni na nich nahlásia, že namiesto štátu, si budú odvody hradiť sami.

Od januára platil poistenie za dobrovoľne nezamestnaných štát, novela zákona o zdravotnom poistení to ale zmenila. Od septembra si odvody zaplatia sami, mesačne najmenej 575 korún. Ak majú zdaniteľný príjem, na poistenie z neho odvedú 14 %.

"Vyplnené tlačivo nám môžu priniesť osobne alebo poslať poštou," povedala Kafúnová.

Ak to do 8. septembra nestihnú, Úrad pre dohľad im môže dať pokutu do 10-tisíc korún. Počet dobrovoľne nezamestnaných sa dnes odhaduje na 180-tisíc, časť z nich je na brigádach v zahraničí. Kafúnová vysvetlila, že oznámenie môže podať aj rodinný príslušník, ak má splnomocnenie. "Za nezaopatrené deti má oznamovaciu povinnosť zákonný zástupca."

Novela zákona o zdravotnom poistení priniesla zmeny pre konateľov, ktorí doteraz odvádzali 14 percentné odvody ako SZČO. Od septembra platia tak ako zamestnanci 4 percentá z odmeny za konateľstvo, 10 percent za nich musí odviesť zamestnávajúca s. r. o. (dro)

bližšie info:
http://www.sme.sk/c/2319904/Od-jesen...h-odvodov.html
Usporiadat
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Musim si tu stranku prestudovat zajtra, teraz ma tlaci cas, ale myslim, ze brachovi nebude robit problem ked si to tlacivo tam vyplni a sem ho vlastne staci priniest ked sem pojde (prinajhorsom).
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

nika.sum
Musim si tu stranku prestudovat zajtra, teraz ma tlaci cas, ale myslim, ze brachovi nebude robit problem ked si to tlacivo tam vyplni a sem ho vlastne staci priniest ked sem pojde (prinajhorsom).
Ak ma cestu okolo DO 8.9. tak staci :-)
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Ajuška
...si tam hádam nie mňa poslal... //práveže mne rozdiel pojmov je úplne jasný a na stránke ktorú si dal do pozornosti v zozname formulárov som našla vyššie citovaný výklad k E 106//
...
situácií /aj použitie E 106/ ... takže predsa len vďaka ... za nakopnutie...
Nie, nie :-), ja som mal na mysli to, o com si pisala - popis E106 na stranke popisov formularov :-), Ja si v takych pripadoch namiesto navstev kostola trham vlasy :-)
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

hron
Ak ma cestu okolo DO 8.9. tak staci :-)
ja viem, ze by to malo byt do 8.9. , ale ked som nazrela na tu stranku co ste tam uviedli, bolo tam oznamene, ze bez toho formulara, nema narok na zdrav.starostlivost tu na Slovensku, ale ked je tam, tak tu ju nepotrebuje. Do 8.9. to nestihne ani poslat, a pani povedala, ze tak ako sa to podari...dufam, ze za to pokuty nedavaju. Ale dakujem
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

nika.sum
ja viem, ze by to malo byt do 8.9. , ale ked som nazrela na tu stranku co ste tam uviedli, bolo tam oznamene, ze bez toho formulara, nema narok na zdrav.starostlivost tu na Slovensku, ale ked je tam, tak tu ju nepotrebuje. Do 8.9. to nestihne ani poslat, a pani povedala, ze tak ako sa to podari...dufam, ze za to pokuty nedavaju. Ale dakujem
Za nepodanie formulara E106 sa pokuty urcite nedavaju, na to dam smelo svoj krk aj s tou hrckou na konci.
Problem je akurat v tom, ze ked nie je formular E106, tak je po 1.9 automaticky zaradeny do kategorie dobrovolne nezamestnanych s povinnostou platit mesacne tych 500 ajcosi, (kruci, zas budem patrat kolko to je presne:-)), kym sa za pomoci E106 z tejto kategorie nevyvlecie.
Obavam sa ze neplatenie dobrovolne nezamestnanou osobou uz pokutovane je...o nejakom dodatocnom dokladovani nie je ani reci.
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

nika.sum
Ked som si citala odkazy od Vas zlakla som sa co za blbost mi ta pani v telefone povedala. Ale som rada , ze ten formular E106 je spravny. Som rada, ze Vam to pomohlo.
Nuz sorry za vydesenie, to som si len tak trosilinku popreklinal. Bo som uz aj patral po comsi takom, spominam si aj na tu stranku s tym dlhociznym zoznamom formularov, noale to, co som hladal - poistenie zamestnanych v zahranici tam nebolo. No bodajbybolo pravdazeano malo ma tuknut, ze pri E106 mam zrazu neverit popisu a predsa len nakuknut.
0 0
garter garter

garter je offline (nepripojený) garter

Neviete náhodou ako to je s pracujúcim vo Švajčiarsku. Môj známy pracuje na oficiálne pracovné povolenie vo Švajčiarsku, tam platia za neho odvody, bude ich musieť platiť aj tu ako dobrovoľne nezamestnaná osoba?
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
...Hron... pri Tvojích reakciách mi zišla na um pieseň... s Tebou mně baví svět... má drahá Lenčo... /škoda že nie si Lenča, s chuťou by som Ti ju po zásluhe zaspievala.../
...keďže som si vysvetlila Tvoju poznámku o kostole po svojom... /chýba mi tu taký ten smajlík, čo si trieska hlavu o múr/ ...preliezala som tú stránku až dovtedy, kým som nenašla všeeeetko potrebné... nech Ti ten nadhľad vydrží...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
garter
Neviete náhodou ako to je s pracujúcim vo Švajčiarsku. Môj známy pracuje na oficiálne pracovné povolenie vo Švajčiarsku, tam platia za neho odvody, bude ich musieť platiť aj tu ako dobrovoľne nezamestnaná osoba?
Povinne verejne zdravotne poistená nie je osoba, ktorá síce má trvalý pobyt v SR, ale je poistená ako zamestnanec v cudzine.

§ 3 ods.2 písm. a) zákona o zdr.poistení v znení od 1.9.2005.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
[QUOTE=Jozef Mihál]Povinne verejne zdravotne poistená nie je osoba, ktorá síce má trvalý pobyt v SR, ale je poistená ako zamestnanec v cudzine.

...pán Mihál prosím Vás, viete poradiť aj spôsob tohto zdokladovania? V praxi sa chlapci dostanú po pracovnú zmluvu až keď sú už priamo vo Švajčiarsku...
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Práve som sa pýtala v Apolle. Treba, aby zamestnaný v ČŠ EÚ doručil kópiu pracovnej zmluvy. Tlačivo E106 vlastne slúži na potvrdenie o platení ZP v zahranicí a E111 potom na to, aby mohol byť tento občan počas poistenia v zahraničí ošetrený v inom ČŠ EÚ, napr.aj na Slovensku, keď sem príde. Tu mu potom ZP na základe potvrdenia E106 môže vystaviť medzinárodný preukaz ZP platný pre celú EÚ.

Ak prestane byť zdravotne poistený v zahraničí, musí doručiť ukončenie prac.pomeru a od toho dňa bude považovaný za dobrovoľne nezamestnaného a bude si tu musieť platiť 575,-/mesačne.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

hron
Za nepodanie formulara E106 sa pokuty urcite nedavaju, na to dam smelo svoj krk aj s tou hrckou na konci.
Problem je akurat v tom, ze ked nie je formular E106, tak je po 1.9 automaticky zaradeny do kategorie dobrovolne nezamestnanych s povinnostou platit mesacne tych 500 ajcosi, (kruci, zas budem patrat kolko to je presne:-)), kym sa za pomoci E106 z tejto kategorie nevyvlecie.
Obavam sa ze neplatenie dobrovolne nezamestnanou osobou uz pokutovane je...o nejakom dodatocnom dokladovani nie je ani reci.
Inak, neviem, aku dlhu dobu sa o tychto zmenach vedelo, ale mali by si uvedomit, ze ludi mimo republiky az na tolko nezaujima zakon o ZP aby nedockavo cakali na kazdu zmenu. Musia (mali by) si urady uvedomit, ze to nejaky ten cas trva kym sa to vybavi vonku a akymsi sposobom doruci. Ale to asi nezmenime....pani hore menia a my ostatni pesiaci sa mozeme z toho zblaznit...
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

Čiže, keď sestra pracuje vo Veľkej Británii riadne na pracovnú zmluvu a tam je platia "odvody", tak čo má poslať na Slovensko do svojej zdravotnej poisťovne? a termín? dokedy?
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Vlastne sa to malo poslať hneď ako začala v GB pracovať, ale keďže od 1,9, platí nový zákon - platba dobrovoľne nezam, tak potom čo najskôr, resp.malo by to byť do 8 dní, teda do 8,9,. Podľa Apolla treba poslať aspoň kópiu prac.zmluvy.
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

a zdravotná jej vydá to E106?
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Velettka
a zdravotná jej vydá to E106?
Dalsie podrobnosti su tu
http://www.eures.sk/det2.php?cms=176

vyzera to na preveliky curbes. Pokial viem, nahlasovanie zmien do poistovni je povinne, pod sankciou. Pracovnici sa vzpieraju akceptovat nahlasenie druhou osobou, takze hrozi riziko pokuty za neohlasenie. Treba ich k tomu doslova dokopat, pokial nie je k dispozicii pracovna zmluva.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Velettka
a zdravotná jej vydá to E106?
...to E 106 by jej mala vydať zdravotná poisťovňa v GB...
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Ajuška
...to E 106 by jej mala vydať zdravotná poisťovňa v GB...
Mala by...a nemusi...pokial nie je poistovna s verejnym poistovanim...
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Pekný den prajem, prosím o radu. Manžel je evidovaný na UP má príjem z dohody o vykonaní práce cca 2000,- mesačne, musí platiť odvody na ZP? Je príjem z dohody nejako ohraničený na platby do ZP alebo od 1.9. už nie? Dakujem.
0 0
KIAN KIAN

KIAN je offline (nepripojený) KIAN

Kedze je tu debata o zmene zakona o zdravotnom poisteni,opytam sa tu...
Ak mi budete vediet poradit, budem vam vdacna
Mam 24rokov,od novembra 2004 som SZCO...Od vcerajsieho dna som studentkou denneho studia na VS...neviem,ci som povinna odvadzat si preddavok na zdravotne poistenie alebo ho plati stat, ak nie z coho a ako mi ho presne vypocitaju?
dakujem
0 0
Načítať ďalšie