Zavrieť

Porady

Od jesene sa zmení systém zdravotných odvodov

žena
Po tom, čo prezident podpísal novelu zdravotníckych zákonov, sa od septembra menia aj veci týkajúce sa odvodov za zdravotné poistenie.

Mesačné preddavky na poistné musí odvádzať každý platiteľ, poisťovňa v ročnom zúčtovaní vypočíta, či má preplatok alebo nedoplatok.

Kto má viacero príjmov, odvody platí z každého zvlášť. "Ak má zamestnanec viacerých zamestnávateľov, a tým aj príjem od nich, preddavky platí z každého príjmu," povedala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Kafúnová. Výnimkou je, ak má zamestnanec ďalší príjem z brigády. Z neho odvody neplatí. Poistenie platia brigádujúci študenti alebo dôchodcovia, ak ich mesačný príjem presiahne polovicu minimálnej mzdy.

Ak platiteľ odvádza poistné z viacerých príjmov, zdravotná poisťovňa by mu v ročnom zúčtovaní mala vrátiť odvody z jedného príjmu. Ročné zúčtovanie ale nebude robiť napríklad zamestnanec, čo mal celý rok jedného zamestnávateľa, alebo viacerých zamestnávateľov postupne, ani ten, ktorého príjmy vo všetkých mesiacoch nepresiahli trojnásobok priemernej mzdy (43 095 korún).

Umelci, ktorí majú príjem z honorárov, doteraz museli mesačne odvádzať preddavky na poistné. Od septembra budú platiť len tí z nich, ktorí vyhlásia, že umeleckú činnosť vykonávajú sústavne.

Podrobnosti o platení preddavkov a ročnom zúčtovaní ešte nie sú známe. Vo všeobecnom záväznom predpise ich vydá ministerstvo zdravotníctva po dohode s ministerstvom financií.

Zmeny sa týkajú aj dobrovoľne nezamestnaných, tí musia do 8. septembra zdravotnej poisťovni doručiť tlačivo, v ktorom oznámia zmenu platiteľa poistného. Tlačivá nájdu na internetových stránkach poisťovní a v každej pobočke. Poisťovni na nich nahlásia, že namiesto štátu, si budú odvody hradiť sami.

Od januára platil poistenie za dobrovoľne nezamestnaných štát, novela zákona o zdravotnom poistení to ale zmenila. Od septembra si odvody zaplatia sami, mesačne najmenej 575 korún. Ak majú zdaniteľný príjem, na poistenie z neho odvedú 14 %.

"Vyplnené tlačivo nám môžu priniesť osobne alebo poslať poštou," povedala Kafúnová.

Ak to do 8. septembra nestihnú, Úrad pre dohľad im môže dať pokutu do 10-tisíc korún. Počet dobrovoľne nezamestnaných sa dnes odhaduje na 180-tisíc, časť z nich je na brigádach v zahraničí. Kafúnová vysvetlila, že oznámenie môže podať aj rodinný príslušník, ak má splnomocnenie. "Za nezaopatrené deti má oznamovaciu povinnosť zákonný zástupca."

Novela zákona o zdravotnom poistení priniesla zmeny pre konateľov, ktorí doteraz odvádzali 14 percentné odvody ako SZČO. Od septembra platia tak ako zamestnanci 4 percentá z odmeny za konateľstvo, 10 percent za nich musí odviesť zamestnávajúca s. r. o. (dro)

bližšie info:
http://www.sme.sk/c/2319904/Od-jesen...h-odvodov.html
Usporiadat
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
hron
Mala by...a nemusi...pokial nie je poistovna s verejnym poistovanim...
...som sa už priznala, čím si ma donútil dôkladne si prečítať všetky súvislosti...

Aj tu je jeden bonbónik:... Ak ste boli do 30. 04. 2004 (pred vstupom SR do EÚ) vyňatý z povinného zdravotného poistenia z dôvodu zamestnania v zahraničí (kateg. W) alebo z iného dôvodu (kateg. V), toto obdobie je potrebné zdokladovať spôsobom, ako od Vás pobočka požadovala pri vyňatí. Od 01. 05. 2004 tieto kategórie v ČŠ EÚ neplatia (sú použiteľné iba pri pobyte v štátoch mimo EÚ), preto musíte novú situáciu oznámiť svojej pobočke VšZP a predložiť relevantné doklady z ČŠ EÚ.

...sa to týka veľa ľudí, ktorí o tejto povinnosti nemajú ani tušenia...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Valika
Pekný den prajem, prosím o radu. Manžel je evidovaný na UP má príjem z dohody o vykonaní práce cca 2000,- mesačne, musí platiť odvody na ZP? Je príjem z dohody nejako ohraničený na platby do ZP alebo od 1.9. už nie? Dakujem.
Odvody na ZP neplatí. Hranica a súvislosti s platením ZP z dohôd od 1.9. už tu boli veľakrát prebrané, pohľadaj. V každom prípade, ak nechce aby ho vyradili z evidenice na ÚP, nesmie mať príjem z dohody vyšší ako 3200 Sk, a z takéhoto príjmu ZP neplatí.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
[QUOTE=hron]...vyzera to na preveliky curbes...

--------------------
...ktorého intenzita úmerne rastie od hĺbky študovania...

... asi potrebujem viacej "uhlia" pohľadu. Ktorá situácia sa Vám vidí byť zradnejšia?

1. predložím formulár E 106 - naša ZP vydá modrý EU preukaz poistencovi /možnosti ošetrenia u nás sú také isté ako pri zelenom/
2. E 106 nemám /ale nárok na vydanie áno/ predložím relevantné doklady - potvrdenie zamestnávateľa o trvaní prac. pomeru a platení odvodov - naša ZP ukončí zmluvný vzťah s poistencom /možnosti ošetrenia u nás sú len na základe E 111 vydanom zahraničnou ZP/

...ak som sa zmierila s tým, že mi dieťa domov bude chodiť už len na návštevy a trvalý návrat asi nehrozí... môžem odklepnúť postup uvedený v bode 2. ??? ...alebo som ešte niečo nedomyslela...?

Vďaka za každé dokopnutie...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

KIAN
Kedze je tu debata o zmene zakona o zdravotnom poisteni,opytam sa tu...
Ak mi budete vediet poradit, budem vam vdacna
Mam 24rokov,od novembra 2004 som SZCO...Od vcerajsieho dna som studentkou denneho studia na VS...neviem,ci som povinna odvadzat si preddavok na zdravotne poistenie alebo ho plati stat, ak nie z coho a ako mi ho presne vypocitaju?
dakujem
Preddavky na ZP si bola povinná platiť aj doteraz, min. vo výške 910 Sk. Tým, že si sa stala študentkou od 9/2005 na teba neplatí minimum, t.j. budeš platiť preddavky vo výške 14% zo základu dane z r.2004/2 / 2, ak si začala podnikať 1.11.2004. Ak si začala podnikať po 1.11.2004, platíš preddavky vo výške ZD z r.2004/2 /1 mesiac. To zelené neplatí, opravený text : až do 30.6.2006 platíš preddavky vypočítané ako základ dane z r.2004/2/12. Preddavok si musíš vypočítať sama. Ak vyjde nižší ako 100 Sk, predavky neplatíš.

Po skončení roka si urobíš ročné zúčtovanie. Môžu nastať 2 prípady :
1. Ak tvoj ZD za rok 2005 bez odpočítania poistného na ZP / 2,14 bude nižší ako 3250*12 = 39000, znamená to, že za obdobie od 5.9. do 31.12 nemusíš platiť poistné. Zároveň ale platí min. VZ za rok 78000 Sk. Tento sa ti kráti podľa kalendárnych dní za obdobie od 5.9. do 31.12..
Príklad A : ZD (bez odočítania poistného) 50000, VZ = 50000/2,14 = 23365 Sk. Minimálny VZ 78000 Sk krátiš za obdobie 5.9.-31.12, t.j. tvoj VZ bude 78000/365*248 = 52998. 14% poistné = 7420 Sk. Odpočítaš zaplatené preddavky, preplatok ti vrátia, nedoplatok doplatíš.
2. Ak tvoj ZD bez odpočítania poistného / 2,14 bude vyšší ako 39000, musíš platiť poistné aj za mesiace 9-12. Platí minimálny VZ za rok 78000 Sk.
Príklad B : ZD (bez odočítania poistného) 100000 Sk, VZ = 100000/2,14 = 46729 Sk. Min.VZ 78000, z toho poistné 14% = 10920 Sk. Odpočítaš zaplatené preddavky, rozdiel doplatíš
Príklad C : ZD 200000, VZ = 200000/2,14 = 93458 Sk (viac ako minimum). Z toho poistné 14% = 13085 Sk. Odpočítaš zaplatené preddavky, rozdiel doplatíš
Naposledy upravil Jana Motyčková : 19.09.05 at 07:37 Dôvod: opätovné štúdium zákona - §31/4
0 0
KIAN KIAN

KIAN je offline (nepripojený) KIAN

Ja som si dala to danove urobit firme a tak neviem kolko boli vsetky tie sumy o ktorych pisete...zacala som az po 1.11.2004 a zdravotne poistenie som v tej dobe neplatila,pretoze som bola studentka...moj prijem za tie dva mesiace z roku 2004 bol 8888 Sk...danovnicka mi z toho odpisala sumu 4444 Sk(asi niejake vydavky alebo neviem)a tak mi zostalo 2222 Sk....Z toho vypliva,ze som neplatila ani ziadne odvody...31.1.2005 som ukoncila studium a az do teraz som platila preddavok 910 Sk...
a uz som uplne dopletena...asi sa obratim na niejakeho odbornika
zatial dakujem
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

[QUOTE=Ajuška]
hron
...vyzera to na preveliky curbes...

--------------------
...ktorého intenzita úmerne rastie od hĺbky študovania...

... asi potrebujem viacej "uhlia" pohľadu. Ktorá situácia sa Vám vidí byť zradnejšia?

1. predložím formulár E 106 - naša ZP vydá modrý EU preukaz poistencovi /možnosti ošetrenia u nás sú také isté ako pri zelenom/
2. E 106 nemám /ale nárok na vydanie áno/ predložím relevantné doklady - potvrdenie zamestnávateľa o trvaní prac. pomeru a platení odvodov - naša ZP ukončí zmluvný vzťah s poistencom /možnosti ošetrenia u nás sú len na základe E 111 vydanom zahraničnou ZP/

...ak som sa zmierila s tým, že mi dieťa domov bude chodiť už len na návštevy a trvalý návrat asi nehrozí... môžem odklepnúť postup uvedený v bode 2. ??? ...alebo som ešte niečo nedomyslela...?

Vďaka za každé dokopnutie...
Chce si to dobre rozmysliet. Cele sa mi to zda nejake totalne cudne. To musenie odhlasovania. Kym trva obcianstvo zda sa mi, ze by bolo normalnejsie nechat na vyber, ci si plati len v krajine zamestnavatela ked ma zaistene, ze mu poskytne aj e106 alebo e111 a moze sa odhlasit doma, ale ked to nema zaistene - a nemusi mat - ako vyplyva z textov, tak by si mal nechat poistenie aj doma. Ale vraj nesmie. Tak nerozumiem co je toto za bordel.
Ten bod 2. by som bral naozaj len v krajnom pripade, s umyslom co najmenej sa zdrziavat v takej cudnej krajine, ktora nechce peniaze od vlastneho obcana ale chce len e111 z cudzej krajiny.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
...kým si náš občan nájde prácu v ČS EÚ môže vycestovať ako dobrovoľný platiteľ s formulárom E 111, ktorý je však použiteľný len do podpísania pracovnej zmluvy. Od tohto dátumu má "povinnosť" do 8 dní osobne pricestovať do pobočky svojej ZP a vydokladovať novú skutočnosť... toto je vážne zúfalé........

...alebo len ja?
0 0
Bubika Bubika

Bubika je offline (nepripojený) Bubika

Ajuška
...kým si náš občan nájde prácu v ČS EÚ môže vycestovať ako dobrovoľný platiteľ s formulárom E 111, ktorý je však použiteľný len do podpísania pracovnej zmluvy. Od tohto dátumu má "povinnosť" do 8 dní osobne pricestovať do pobočky svojej ZP a vydokladovať novú skutočnosť... toto je vážne zúfalé........

...alebo len ja?
no, mne sa z toho vsetkeho zda najlepsie E155 .... ziadne dlhe rady, ziadne zmeny zakona a sluzby na urovni ...... (vraj)
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Bubika
no, mne sa z toho vsetkeho zda najlepsie E155 .... ziadne dlhe rady, ziadne zmeny zakona a sluzby na urovni ...... (vraj)
...myslela som, že skôr na husacine ako na pohrebe ma chceš vidieť...

P.S... postúpim Tvoju dobrú radu na miesto určenia
0 0
Bubika Bubika

Bubika je offline (nepripojený) Bubika

Ajuška
...myslela som, že skôr na husacine ako na pohrebe ma chceš vidieť...

P.S... postúpim Tvoju dobrú radu na miesto určenia
Tym som nemyslela, ze sa mas nechat na E155 zrazit kamionom
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

KIAN
Ja som si dala to danove urobit firme a tak neviem kolko boli vsetky tie sumy o ktorych pisete...zacala som az po 1.11.2004 a zdravotne poistenie som v tej dobe neplatila,pretoze som bola studentka...moj prijem za tie dva mesiace z roku 2004 bol 8888 Sk...danovnicka mi z toho odpisala sumu 4444 Sk(asi niejake vydavky alebo neviem)a tak mi zostalo 2222 Sk....Z toho vypliva,ze som neplatila ani ziadne odvody...31.1.2005 som ukoncila studium a az do teraz som platila preddavok 910 Sk...
a uz som uplne dopletena...asi sa obratim na niejakeho odbornika
zatial dakujem
Základ dane, z ktorého počítaš preddavok nájdeš v daňovom priznaní na r.63. Keďže si začala podnikať až v priebehu novembra (nie 1.11.), tak preddavky vypočítaš takto : to čislo z r.63 /2, zaokrúhliš nahor. Z toho 14%, zaokrúhliš nahor - to je výška predavku. Oprava : preddavky vypočítaš : číslo z r.63/2/12, zaokrúhliš nahor, vypočítaš 14%, zaokrúhliš nahor - to je výška preddavku.
Z tvojho popisu neviem, čo je ten základ dane (lebo 8888-4444 nie je 2222, mne to skôr vychádza na uplatnenie nákladov 25%, to je tých 2222, rozdiel by bol ale 6666). Ale ak je na tom riadku 63 suma 2222, tak preddavky budú :
vymeriavací základ 2222/2 = 1111 správne : 2222/24 = 93
preddavok 14% z 1111 = 156 Sk správne : 14% z 93 = 14 Sk, preddavky neplatíš
Naposledy upravil Jana Motyčková : 19.09.05 at 07:44 Dôvod: opätovné štúdium zákona - §31 ods.4
0 0
svobodova svobodova

svobodova je offline (nepripojený) svobodova

Neviete, prosím Vás, či musia konatelia odvádzať do ZP 4% aj v prípade, že nepoberajú za túto činnosť žiadnu odmenu?
Ďakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nemusia .
0 0
svobodova svobodova

svobodova je offline (nepripojený) svobodova

Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď. Nebola som si 100% istá.
0 0
mniXo mniXo

mniXo je offline (nepripojený) mniXo

Mam aj ja jednu otazku. Musim sa odhlasovat aj ja, ked som konatelom s.r.o., ale zaroven som aj zamestnancom v inej firme?

Diq za odpoved.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako SZČO - konateľ sa musíte odhlásiť. Do zajtra.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Myslíte tým SZČO, ktorá je konateľom a nepoberá za konateĺstvo žiaden príjem?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Aj keď ako konateľ poberá príjem, od 1.9. nie je z titulu "konateľstva" už považovaný za SZČO. Odhlásiť sa majú všetci konatelia (ako SZČO), okrem tých, ktorí sú SZČO z iného dôvodu (napr. majú živnosť).
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
[QUOTE=Ajuška]
Jozef Mihál
Povinne verejne zdravotne poistená nie je osoba, ktorá síce má trvalý pobyt v SR, ale je poistená ako zamestnanec v cudzine.

...pán Mihál prosím Vás, viete poradiť aj spôsob tohto zdokladovania? V praxi sa chlapci dostanú po pracovnú zmluvu až keď sú už priamo vo Švajčiarsku...
...etiketa porady nedovoľuje žiadať o radu konkrétneho poraďáka. Všetkým sa ospravedlňujem, a opätovne Vás a žiadam o vyjadrenie k postupu v danej situácii v duchu tvorcov zákona... Vopred ďakujem... isto nielen za seba....
Naposledy upravil Ajuška : 11.09.05 at 21:57 Dôvod: snaha o zrozumiteľnosť mojej požiadavky
0 0
zelik zelik

zelik je offline (nepripojený) zelik

Co sa týka ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie u zamestnancov z tzv. kolísavým príjmom - títo sú povinní podať ročné zúčtovanie. Berie sa do úvahy celý rok 2005 ako celok, alebo len kolísavé príjmy od 09-12/2005? Ďakujem za odpoved vopred.
0 0
Načítať ďalšie