Zavrieť

Porady

Od jesene sa zmení systém zdravotných odvodov

žena
Po tom, čo prezident podpísal novelu zdravotníckych zákonov, sa od septembra menia aj veci týkajúce sa odvodov za zdravotné poistenie.

Mesačné preddavky na poistné musí odvádzať každý platiteľ, poisťovňa v ročnom zúčtovaní vypočíta, či má preplatok alebo nedoplatok.

Kto má viacero príjmov, odvody platí z každého zvlášť. "Ak má zamestnanec viacerých zamestnávateľov, a tým aj príjem od nich, preddavky platí z každého príjmu," povedala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Kafúnová. Výnimkou je, ak má zamestnanec ďalší príjem z brigády. Z neho odvody neplatí. Poistenie platia brigádujúci študenti alebo dôchodcovia, ak ich mesačný príjem presiahne polovicu minimálnej mzdy.

Ak platiteľ odvádza poistné z viacerých príjmov, zdravotná poisťovňa by mu v ročnom zúčtovaní mala vrátiť odvody z jedného príjmu. Ročné zúčtovanie ale nebude robiť napríklad zamestnanec, čo mal celý rok jedného zamestnávateľa, alebo viacerých zamestnávateľov postupne, ani ten, ktorého príjmy vo všetkých mesiacoch nepresiahli trojnásobok priemernej mzdy (43 095 korún).

Umelci, ktorí majú príjem z honorárov, doteraz museli mesačne odvádzať preddavky na poistné. Od septembra budú platiť len tí z nich, ktorí vyhlásia, že umeleckú činnosť vykonávajú sústavne.

Podrobnosti o platení preddavkov a ročnom zúčtovaní ešte nie sú známe. Vo všeobecnom záväznom predpise ich vydá ministerstvo zdravotníctva po dohode s ministerstvom financií.

Zmeny sa týkajú aj dobrovoľne nezamestnaných, tí musia do 8. septembra zdravotnej poisťovni doručiť tlačivo, v ktorom oznámia zmenu platiteľa poistného. Tlačivá nájdu na internetových stránkach poisťovní a v každej pobočke. Poisťovni na nich nahlásia, že namiesto štátu, si budú odvody hradiť sami.

Od januára platil poistenie za dobrovoľne nezamestnaných štát, novela zákona o zdravotnom poistení to ale zmenila. Od septembra si odvody zaplatia sami, mesačne najmenej 575 korún. Ak majú zdaniteľný príjem, na poistenie z neho odvedú 14 %.

"Vyplnené tlačivo nám môžu priniesť osobne alebo poslať poštou," povedala Kafúnová.

Ak to do 8. septembra nestihnú, Úrad pre dohľad im môže dať pokutu do 10-tisíc korún. Počet dobrovoľne nezamestnaných sa dnes odhaduje na 180-tisíc, časť z nich je na brigádach v zahraničí. Kafúnová vysvetlila, že oznámenie môže podať aj rodinný príslušník, ak má splnomocnenie. "Za nezaopatrené deti má oznamovaciu povinnosť zákonný zástupca."

Novela zákona o zdravotnom poistení priniesla zmeny pre konateľov, ktorí doteraz odvádzali 14 percentné odvody ako SZČO. Od septembra platia tak ako zamestnanci 4 percentá z odmeny za konateľstvo, 10 percent za nich musí odviesť zamestnávajúca s. r. o. (dro)

bližšie info:
http://www.sme.sk/c/2319904/Od-jesen...h-odvodov.html
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ebeš
Sme členmi EU, takže jej všetky zákony a nariadenia sú pre nás záväzné.
V hierarchii nadradenosti stoje dokonca pred našimi zákonmi.
Vďaka. Ešte otázočka: kde sú dostupné tieto nariadenia, resp. toto konkrétne na nahliadnutie-prečítanie?
0 0
ebeš ebeš

ebeš je offline (nepripojený) ebeš

liba2
Vďaka. Ešte otázočka: kde sú dostupné tieto nariadenia, resp. toto konkrétne na nahliadnutie-prečítanie?
napr:
http://www.employment.gov.sk/medzina.../371R1408.html
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

liba2
To endrju: myslím, že by bolo vhodné založiť na túto problematiku tému s novým názvom. Tu by sa to "stratilo". Ďak.
Libuš, súhlasím. Myslím si, že aj táto celá téma by nemala byť v aktualitách, ale v mzdovom účtovníctve. Ohlásim to Richardovi?

Doplnok 22.9., 10:58:

Richarda som požiadal, aby tému presunul do Mzdového účtovníctva. Predpokladám, že tak urobí čoskoro.
Naposledy upravil endrju : 22.09.05 at 07:58 Dôvod: Doplnenie príspevku
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Ďakujem, ebeš,
idem študovať.
Pekný deň - teda zvyšok.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

A ako si poradiť s odvodmi, ak môj syn je SZČO v SR a súčasne je zamestnaný na TPP v ČR?
Vďaka
0 0
Oľa Oľa

Oľa je offline (nepripojený) Oľa

Vykonáva aj činnosti SZČO v SR? Ak nie, tak si môže z dôvodu TPP v ČR dať žiadosť o prerušenie vykonávania živnosti na určitú dobu a nebude musieť platiť žiadne odvody v SR.
Naposledy upravil Oľa : 21.09.05 at 17:46
0 0
Sevrin Sevrin

Sevrin je offline (nepripojený) Sevrin

Zdravím ľudia.


Potreboval by som vysvetliť jednu vec. Od júla t.r. som živnostník, ale začiatkom septembra som dostal veľmi výhodnú pracovnú ponuku, t.j 12.9.2005 som sa stal zamestnancom jednej firmy. Živnosť išla bokom, momentálne je pre mňa spomínané zamestnanie dôležitejšie. Bol som sa informovať v Sociálnej poisťovni ako to bude s odvodmi keďže som teraz zamestnanec. Povedali mi že môj zamestnávateľ za mňa zaplatí odvody a ak ako živnostník zarobím 12 násobok minimálnej mzdy tak budem platiť odvody aj za živnosť (nepredpokladám že by som toľko ako živnostník zarobil, takže ak som to správne pochopil odvody by som platiť nemal).. Ale teraz neviem ako je to so zdravotným poistením. A tu teraz potrebujem poradiť. Keďže som zamestnanec a zamestnávateľ za mňa platí zdravotné, budem ho musieť platiť aj ako živnostník? (910 Sk naposledy). Informoval som sa priamo v Zdravotnej poisťovni a dostal som odpoveď "Teraz sa menia zákony tak Vám nevieme povedať". Ako to je?
Ďakujem.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
citát z príspevku č. 44
...E 106 nemám /ale nárok na vydanie áno/ predložím relevantné doklady - potvrdenie zamestnávateľa o trvaní prac. pomeru a platení odvodov - naša ZP ukončí zmluvný vzťah s poistencom /možnosti ošetrenia u nás sú len na základe E 111 vydanom zahraničnou ZP/
-----------------
Sľúbila som, že sa so svojími skúsenosťami podelím. Možno pomôžu aj iným. Postupovala som podľa vyššie uvedeného. Doporučenou zásielkou som v mene poistenca /dlhodobo pracujúceho v zahraničí, s trvalým pobytom u nás/ zaslala príslušnej pobočke ZP potvrdenie zamestnávateľa o trvaní pracovného pomeru a platení odvodov - originál v angličtine + priložený preklad do slovenčiny. Poistencovi prišlo vyrozumenie: ....spätne vyňať z povinného zdravotného poistenia môže pobočka ZP vyňať poistenca len v prípade, ak počas príslušného obdobia neboli za poistenca hradené žiadne náklady za poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Keďže vo Vašom prípade boli zo strany ZP uhradené náklady vo výške xxxx Sk, je možné Vás vyňať z povinného zdrav. poistenia až po úhrade uvedenej sumy. Z uvedeného dôvodu Vás žiadame aby ste sa urýchlene dostavili..... V opačnom prípade Vás budeme považovať za osobu tzv. dobrovoľne nezamestnanú...
------------------------
Musím ich pochváliť, doplnili poznámku, že môže vybavovať aj rodinný príslušník... Som rada, že sa s nimi dá riešiť problémy aj takto... Želám aj Vám len pozitívne skúsenosti.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Sevrin
Od júla t.r. som živnostník, ale začiatkom septembra som dostal veľmi výhodnú pracovnú ponuku, t.j 12.9.2005 som sa stal zamestnancom jednej firmy..... Keďže som zamestnanec a zamestnávateľ za mňa platí zdravotné, budem ho musieť platiť aj ako živnostník? (910 Sk naposledy).
Od júla ste ako začínajúci živnostník, bez súbežného zamestnania, platili zákonom daný minimálny preddavok 910 Sk.

Odo dňa, kedy ste sa zamestnali, sa Vás ustanovenie zákona o minimálnom preddavku netýka a "platíte" ako SZČO 0 Sk.

Viď § 16 ods.8 písm. b) - to sa Vás týkalo kým ste boli SZČO bez zamestnania - a preto ste museli platiť 910 Sk,

a viď § 16 ods.8 písm. c) - to sa Vás týka teraz, keď ste už zamestnaný - a preto ako SZČO nemusíte platiť nič.

Tento príspevok si vytlačte a ukážte v pobočke. Snáď sa im v tom comics obláčiku nad hlavičkou rozsvieti žiarovečka.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Moja pôvodná otázka z príspevku č.86
A ako si poradiť s odvodmi, ak môj syn je SZČO v SR a súčasne je zamestnaný na TPP v ČR?
Oľa
Vykonáva aj činnosti SZČO v SR? Ak nie, tak si môže z dôvodu TPP v ČR dať žiadosť o prerušenie vykonávania živnosti na určitú dobu a nebude musieť platiť žiadne odvody v SR.
Ale on nevie ešte, či bude mať zákazky v SR alebo v ČR, resp. aj v SR a ČR. Ako postupovať v takomto prípade? Aký doklad sa predloží ZP o mieste vykonávania jeho živnosti? On ako doklad bude mať len vystavené faktúry. Čo ak bude mať napr. zákazky do 11/2005 v ČR a v 12/2005 aj v SR? Prihlási sa za platiteľa zdrav.poistenia od 12/2005?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Platí to isté, čo je v tomto príspevku http://www.porada.sk/showpost.php?p=123166&postcount=70, s tým, Že česká firma by mala platiť odvody na Slovensko, ale najskôr musí požiadať o formulár E101 v Sociálnej poisťovni.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Od 1.9. máme aj povinnosť hlásiť na Hromadnom oznámení zamestnanca, ktorý poberá nemocenské dávky - čiže platiteľom sa stáva v tomto období štát. Povinnosť máme do konca kalendárneho mesiaca , ktorý nasleduje po mesiaci , kedy zamestnanec nemocenské dávky poberal.
Takto mi to povedali na zdravotnej poisťovni, tak dúfam som to uviedla presne.
0 0
Marta3 Marta3

Marta3 je offline (nepripojený) Marta3

K teme Zdravotne poistenie v ramci EU - obcan EU moze byt poisteny iba
v jednej krajine EU a to v tej, kde momentalne pracuje a je zdravotne
poisteny. Prislusna krajina mu vyda zdravotny preukaz, ktory ma platnost
vo vsetkych clenskych statoch EU a v kazdom state ma bezplatnu starostlivost
v rozsahu, ako maju obcania uvedeneho statu. Tyka sa to iba statnych zariadeni, nie sukromnych klinik.
A co sa tyka odhlasenia v zdravotnej poistovni na Slovensku, staci zaslat
kopiu pracovnej zmluvy a ostatne veci vybavi aj rodinny priaslusnik. Urcite
sa to nestihne do 8.dna po skonceni mesiaca, ale zatial to nase poistovne
respektovali. Aspon v mojom pripade, dcera je viac ako rok v Anglicku, pred
odchodom to nahlasila ZP, ale pracovnu zmluvu predlozila po viac ako 1/2
roku, ked prisla prvykrat domov. Vsetko odsuhlasili s tym, ze je to v poriadku
a voci ZP nema ziadne podlznosti.
0 0
Sevrin Sevrin

Sevrin je offline (nepripojený) Sevrin

Jozef Mihál

Tento príspevok si vytlačte a ukážte v pobočke. Snáď sa im v tom comics obláčiku nad hlavičkou rozsvieti žiarovečka.
p. Mihál ďakujem už to mám vyriešené.
Ináč keď som tam naposledy bol našťastie že som mal pri sebe všetky ústrižky zo šekov so zaplateným zdrav. poistením, lebo zle mi to tam zrátali a vyrúbili mi nedoplatok niečo cez 800 Sk ale po preukázaní ústrižkov som mal ešte aj preplatok majú tam chaos.
0 0
7Ingrid7 7Ingrid7

7Ingrid7 je offline (nepripojený) 7Ingrid7

Prosim, poradte ako je to s platenim/neplatenim a prihlasenim/neprihlasenim v tomto pripade :

Obcan CR zamestnany a poisteny v CR je konatelom sro na Slovensku. Z vykonu cinnosti konatela pobera mesacne odmenu vo vyske cca Sk 2000,- (od zaciatku roka stale).

Ake mal povinnosti podla Vas od 1. 1. 2005 do 31. 8. 2005 a ake ma od 1. 9. 2005 do 31. 12. 2005.

P.S. uz sme dostali 3 rozne stanoviska jsem zdrcen
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pozri sem http://www.porada.sk/showpost-p_1231...tcount_70.html
Pozri aj ďalšie príspevky od Ebeš v tej téme.

To platí aj pre súbeh zamestnanie + SZČO v dvoch krajinách EÚ. Zároveň platí, že ak nemá vybavený formulár E101, platí poistné v oboch krajinách. Ak bude mať vybavený formulár E101 (na ústredí českej soc.poisťovni), bude sa riadiť českými predpismi aj v platení poistného z odmeny konateľa na Slovensku.

Zatiaľ, kým nemá formulár E101, sa na Slovensku riadi slovenskými predpismi a podľa slovenských predpisov bol od 1.1. do 31.8. považovaný za SZČO pre ZP a mal sa tam ako SZČO prihlásiť, do 8.9. odhlásiť. Momentálne, keďže má odmenu konateľa, je považovaný podľa slovenských predpisov za zamestnanca, a zamestnávateľ platí z tej odmeny poistné 4+10%.
0 0
7Ingrid7 7Ingrid7

7Ingrid7 je offline (nepripojený) 7Ingrid7

somij
Pozri sem http://www.porada.sk/showpost-p_1231...tcount_70.html
Pozri aj ďalšie príspevky od Ebeš v tej téme.

To platí aj pre súbeh zamestnanie + SZČO v dvoch krajinách EÚ. Zároveň platí, že ak nemá vybavený formulár E101, platí poistné v oboch krajinách. Ak bude mať vybavený formulár E101 (na ústredí českej soc.poisťovni), bude sa riadiť českými predpismi aj v platení poistného z odmeny konateľa na Slovensku.

Zatiaľ, kým nemá formulár E101, sa na Slovensku riadi slovenskými predpismi a podľa slovenských predpisov bol od 1.1. do 31.8. považovaný za SZČO pre ZP a mal sa tam ako SZČO prihlásiť, do 8.9. odhlásiť. Momentálne, keďže má odmenu konateľa, je považovaný podľa slovenských predpisov za zamestnanca, a zamestnávateľ platí z tej odmeny poistné 4+10%.
Super dakujem

Ak ma formular E101 ma sa riadit ceskymi predpismi. Co to pre neho znamena? Ma sa k 1. 1. 2005 prihlasit v CR alebo oznamit v CR, ze je konatelom v SR, kde pobera odmenu a platit z tejto odmeny % podla ceskej legislativy?

Prosim, este k tomuto koment.

Ste skveli!!!! ;o)
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

7Ingrid7
Super dakujem

Ak ma formular E101 ma sa riadit ceskymi predpismi. Co to pre neho znamena? Ma sa k 1. 1. 2005 prihlasit v CR alebo oznamit v CR, ze je konatelom v SR, kde pobera odmenu a platit z tejto odmeny % podla ceskej legislativy?

Prosim, este k tomuto koment.

Ste skveli!!!! ;o)
Má si zistiť, či v ČR je konateľ považovaný za zamestnanca alebo SZČO pre zdravotné poistenie, alebo neplatí z tohto dôvodu v ČR zdravotné poistenie. Ak by náhodou aj podľa českých predpisov bol považovaný ako konateľ za zamestnanca, bohužiaľ slovenská firma bude musieť platiť poistné do Čiech podľa českých predpisov.

A ešte k tomuto "Ak má formulár E101 má sa riadiť českými predpismi" - na tom formulári mu určia akými predpismi sa má riadiť vo všetkých svojich zárobkových činnostiach - spravidla to určujú podľa trvalého pobytu, ale môže sa stať v niektorých prípadoch, že určia predpisy toho druhého štátu. Ale toto asi nebude ten prípad.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
somij
Má si zistiť, či v ČR je konateľ považovaný za zamestnanca alebo SZČO pre zdravotné poistenie, alebo neplatí z tohto dôvodu v ČR zdravotné poistenie. Ak by náhodou aj podľa českých predpisov bol považovaný ako konateľ za zamestnanca, bohužiaľ slovenská firma bude musieť platiť poistné do Čiech podľa českých predpisov.

A ešte k tomuto "Ak má formulár E101 má sa riadiť českými predpismi" - na tom formulári mu určia akými predpismi sa má riadiť vo všetkých svojich zárobkových činnostiach - spravidla to určujú podľa trvalého pobytu, ale môže sa stať v niektorých prípadoch, že určia predpisy toho druhého štátu. Ale toto asi nebude ten prípad.
jani prosím ťa, ak má slovenská sro zamestnaného rakúšana, trvalý pobyt je v rakúsku - tento je tu prihlásený aj na SP aj na ZP (je zároveň aj konateľ aj zamestnanec), firma aj odvádza to poistenie do slovenskej SP a do slovenskej ZP - je to OK? alebo by to mal odvádzať do rakúska cez akýsi formulár?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
somij
Má si zistiť, či v ČR je konateľ považovaný za zamestnanca alebo SZČO pre zdravotné poistenie, alebo neplatí z tohto dôvodu v ČR zdravotné poistenie. Ak by náhodou aj podľa českých predpisov bol považovaný ako konateľ za zamestnanca, bohužiaľ slovenská firma bude musieť platiť poistné do Čiech podľa českých predpisov.

A ešte k tomuto "Ak má formulár E101 má sa riadiť českými predpismi" - na tom formulári mu určia akými predpismi sa má riadiť vo všetkých svojich zárobkových činnostiach - spravidla to určujú podľa trvalého pobytu, ale môže sa stať v niektorých prípadoch, že určia predpisy toho druhého štátu. Ale toto asi nebude ten prípad.
http://www.porada.sk/showthread.php?...ate%B5+ob%E8an

Tak potom ako? Príspevok č. 1114
0 0
Načítať ďalšie