Zavrieť

Porady

Od jesene sa zmení systém zdravotných odvodov

žena
Po tom, čo prezident podpísal novelu zdravotníckych zákonov, sa od septembra menia aj veci týkajúce sa odvodov za zdravotné poistenie.

Mesačné preddavky na poistné musí odvádzať každý platiteľ, poisťovňa v ročnom zúčtovaní vypočíta, či má preplatok alebo nedoplatok.

Kto má viacero príjmov, odvody platí z každého zvlášť. "Ak má zamestnanec viacerých zamestnávateľov, a tým aj príjem od nich, preddavky platí z každého príjmu," povedala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Kafúnová. Výnimkou je, ak má zamestnanec ďalší príjem z brigády. Z neho odvody neplatí. Poistenie platia brigádujúci študenti alebo dôchodcovia, ak ich mesačný príjem presiahne polovicu minimálnej mzdy.

Ak platiteľ odvádza poistné z viacerých príjmov, zdravotná poisťovňa by mu v ročnom zúčtovaní mala vrátiť odvody z jedného príjmu. Ročné zúčtovanie ale nebude robiť napríklad zamestnanec, čo mal celý rok jedného zamestnávateľa, alebo viacerých zamestnávateľov postupne, ani ten, ktorého príjmy vo všetkých mesiacoch nepresiahli trojnásobok priemernej mzdy (43 095 korún).

Umelci, ktorí majú príjem z honorárov, doteraz museli mesačne odvádzať preddavky na poistné. Od septembra budú platiť len tí z nich, ktorí vyhlásia, že umeleckú činnosť vykonávajú sústavne.

Podrobnosti o platení preddavkov a ročnom zúčtovaní ešte nie sú známe. Vo všeobecnom záväznom predpise ich vydá ministerstvo zdravotníctva po dohode s ministerstvom financií.

Zmeny sa týkajú aj dobrovoľne nezamestnaných, tí musia do 8. septembra zdravotnej poisťovni doručiť tlačivo, v ktorom oznámia zmenu platiteľa poistného. Tlačivá nájdu na internetových stránkach poisťovní a v každej pobočke. Poisťovni na nich nahlásia, že namiesto štátu, si budú odvody hradiť sami.

Od januára platil poistenie za dobrovoľne nezamestnaných štát, novela zákona o zdravotnom poistení to ale zmenila. Od septembra si odvody zaplatia sami, mesačne najmenej 575 korún. Ak majú zdaniteľný príjem, na poistenie z neho odvedú 14 %.

"Vyplnené tlačivo nám môžu priniesť osobne alebo poslať poštou," povedala Kafúnová.

Ak to do 8. septembra nestihnú, Úrad pre dohľad im môže dať pokutu do 10-tisíc korún. Počet dobrovoľne nezamestnaných sa dnes odhaduje na 180-tisíc, časť z nich je na brigádach v zahraničí. Kafúnová vysvetlila, že oznámenie môže podať aj rodinný príslušník, ak má splnomocnenie. "Za nezaopatrené deti má oznamovaciu povinnosť zákonný zástupca."

Novela zákona o zdravotnom poistení priniesla zmeny pre konateľov, ktorí doteraz odvádzali 14 percentné odvody ako SZČO. Od septembra platia tak ako zamestnanci 4 percentá z odmeny za konateľstvo, 10 percent za nich musí odviesť zamestnávajúca s. r. o. (dro)

bližšie info:
http://www.sme.sk/c/2319904/Od-jesen...h-odvodov.html
Usporiadat
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

To: 7Ingrid7
P.S. uz sme dostali 3 rozne stanoviska jsem zdrcen


Prosím, môžte nám sem tieto stanoviská priložiť, aby sme sa vedeli pohnúť ďalej?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

AVO
V tejto téme v príspevkoch 70-8? sme sa snažili pesvedčiť (teda Ebeš = kolegyňa) aj J.Mihála.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

luebchenko
jani prosím ťa, ak má slovenská sro zamestnaného rakúšana, trvalý pobyt je v rakúsku - tento je tu prihlásený aj na SP aj na ZP (je zároveň aj konateľ aj zamestnanec), firma aj odvádza to poistenie do slovenskej SP a do slovenskej ZP - je to OK? alebo by to mal odvádzať do rakúska cez akýsi formulár?
Ak nemá zárobkovú činnosť aj v Rakúsku (zamestnanie, SZČO), tak platí SP a ZP na Slovensku. Tieto komplikácie sú len pri súbehu zárobkových činností v 2 štátoch EÚ.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
somij
V tejto téme v príspevkoch 70-8? sme sa snažili pesvedčiť (teda Ebeš = kolegyňa) aj J.Mihála.
Pozrela som ... mám za to, riešili sme to vlani, že v prípade pracovného pomeru je naznačený postup správny, t.j. vrátane vybavenia formulára a odvodov poistného do ČR. Ale v prípade mandátnych zmlúv mi to nie je jasné. Máte skúsenosti s týmto druhom zmlúv?
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
somij
Ak nemá zárobkovú činnosť aj v Rakúsku (zamestnanie, SZČO), tak platí SP a ZP na Slovensku. Tieto komplikácie sú len pri súbehu zárobkových činností v 2 štátoch EÚ.
on má v rakúsku živnosť, a platí si tam odvody. Ale len z tej rakúskej živnosti!
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

AVO
Pozrela som ... mám za to, riešili sme to vlani, že v prípade pracovného pomeru je naznačený postup správny, t.j. vrátane vybavenia formulára a odvodov poistného do ČR. Ale v prípade mandátnych zmlúv mi to nie je jasné. Máte skúsenosti s týmto druhom zmlúv?
Keďže tie predpisy EÚ sú kôli tomu, aby občania EÚ platili sociálne poistenie (vrátane zdravotného) len v jednom štáte EÚ, myslím si, že by so to malo vzťahovať aj na tieto prípady. Možno by to chcelo nejaké oficiálne sanovisko. Ale kto ho dá ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

luebchenko
on má v rakúsku živnosť, a platí si tam odvody. Ale len z tej rakúskej živnosti!
Podľa mňa by si mal poźiadať o ten formulár v Rakúsku a potom by si sociálne a zdravotné poistenie na Slovensku mala počítať podľa rakúskych predpisov (uff) a odvádzať do Rakúska. Ja neviem, či je možnosť nejakej sankcie alebo postihnutia, ak by si nepožiadal o ten formulár a platil by poistné v 2 štátoch.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
somij
Ja neviem, či je možnosť nejakej sankcie alebo postihnutia, ak by si nepožiadal o ten formulár a platil by poistné v 2 štátoch.
Tak v tomto prípade, ak by chcel Rakušan niečo odvádzať v SR, potrebuje sa prihlásiť do poisťovní ... a tam mu položia otázku, aby zdôvodnil, prečo sa prihlasuje a vyžiadajú si súvisiacu dokumentáciu ... Ak by boli poisťovne dôsledné, nemalo by sa stať, že by v rámci únie platil odvody v dvoch štátoch.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Mali sme prípad, že jednoducho nebolo možné českého zamestnanca prihlásiť, nepridelili mu identifikačné číslo. (Nepoužívam možno presnú terminológiu ... chcem iba upozorniť na problematiku.)
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

AVO
Tak v tomto prípade, ak by chcel Rakušan niečo odvádzať v SR, potrebuje sa prihlásiť do poisťovní ... a tam mu položia otázku, aby zdôvodnil, prečo sa prihlasuje a vyžiadajú si súvisiacu dokumentáciu ... Ak by boli poisťovne dôsledné, nemalo by sa stať, že by v rámci únie platil odvody v dvoch štátoch.
Kiežby to tak bolo, že SP na niečo upozorní.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
somij
Podľa mňa by si mal poźiadať o ten formulár v Rakúsku a potom by si sociálne a zdravotné poistenie na Slovensku mala počítať podľa rakúskych predpisov (uff) a odvádzať do Rakúska. Ja neviem, či je možnosť nejakej sankcie alebo postihnutia, ak by si nepožiadal o ten formulár a platil by poistné v 2 štátoch.
A teraz ma napadlo, že možno všetky moje poznámky sú vlastne iba vystrelené naprázdno lebo ... ak platia predpisy EÚ pre všetky členské štáty, ako je možné, že sme zahraničných konateľov prihlásených do českého poistenia museli prihlasovať v januári 2005 do slovenských zdravotných poisťovní? A vtedy s tým fakt nebol problém. Nikto nežiadal žiadny formulár. A jedná sa o to isté poistenie, až na to, že od termínu 1.9.2005. Už som z toho skutočne mimo ... a že sú z toho mimo konatelia, tak tomu sa tiež nečudujem
0 0
7Ingrid7 7Ingrid7

7Ingrid7 je offline (nepripojený) 7Ingrid7

Dakujem za odpoved poradacke Somij a kolektivu.
Naposledy upravil 7Ingrid7 : 05.10.05 at 12:12
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
AVO
A teraz ma napadlo, že možno všetky moje poznámky sú vlastne iba vystrelené naprázdno lebo ... ak platia predpisy EÚ pre všetky členské štáty, ako je možné, že sme zahraničných konateľov prihlásených do českého poistenia museli prihlasovať v januári 2005 do slovenských zdravotných poisťovní? A vtedy s tým fakt nebol problém. Nikto nežiadal žiadny formulár. A jedná sa o to isté poistenie, až na to, že od termínu 1.9.2005. Už som z toho skutočne mimo ... a že sú z toho mimo konatelia, tak tomu sa tiež nečudujem
... a to ešte kolovali fámy, že tí zahraniční konatelia slovenských sro, ktorí sú poistení vo svojej rodnej krajine a budú u nás deklarovať že tam majú stredisko životných záujmov (či také čosi) tak že nebudú musieť platiť.... ked som sa pýtala priamo na ministerstve, ktoré malo tieto výnimky vraj dávať (a to bola dokonca tuším info rovno zo všeobecnej ZP!!!) tak sa tam dobre bavili a o ničom takom nevedeli. Ze vraj existuje akási doložka k akémus EU zákonu, ktorá jednoznačne umožňovala ten stav, že kým platil náš zákon tak ako bol postavený, tak pekne museli tí cudzinci, čo mali tú drzosť a začali podnikať i pod Tatrami, cálovať ZP dupľovane! A dokonca sa mi nepodarilo zistiť, čo im chcel "štát" za tie dupľované platby poskytnúť! že či by ho pri slepáku napríklad dvaja chirurgovia naraz rezali - i slovenský i zahraničný, či by prípadne na dvojité dávky antibiotík mal nárok.... . Alebo či mu časť liečby zaplatí domáca ZP a časť solidárne tá naša, ktorú inak vlastne len sponzoroval.... A my úbohí lúštitelia nerozlúštiteľných zákonov len môžme dúfať, že sa v tom guláši v tejto našej latifundii nevyzná v podstate nikto a že ked sa budeme snažiť dodržiavať naše domáce zašifrované zákoniky tak nás možno ani nezavrú
Naposledy upravil luebchenko : 05.10.05 at 12:22 Dôvod: doplnenie
0 0
7Ingrid7 7Ingrid7

7Ingrid7 je offline (nepripojený) 7Ingrid7

Denda
To: 7Ingrid7
P.S. uz sme dostali 3 rozne stanoviska jsem zdrcen


Prosím, môžte nám sem tieto stanoviská priložiť, aby sme sa vedeli pohnúť ďalej?
-------------Len pre zopakovanie --------------------------------------
Obcan CR, poisteny v CR ako zamestnanec a zaroven konatel sro v SR, ktory dostava odmenu.
--------------------------------------------------------------------------
Su to stanoviska ustne:

1. prihlasit konatela ako SZCO od 1. 1. 2005 a platit Sk 910,- mesacne do 31. 8. 2005 a od 1. 9. 2005 ho prihlasit ako zamestnanca a platit za neho z odmeny ZP podla slov. predpisov

2. prihlasit konatela ako SZCO od 1. 1. 2005 a VZ si ma urcit sam (moze byt aj 0 Sk) do 31. 8. 2005 a od 1. 9. 2005 ho prihlasit ako zamestnanca a platit za neho z odmeny ZP podla slov. predpisov (u nas si ma vybrat ZP, ktoru chce on)

3. prihlasit konatela ako SZCO od 1. 1. 2005 a platit Sk 910,- mesacne do 31. 8. 2005 a od 1. 9. 2005 ho prihlasit ako zamestnanca v CR (toto je stanovisko zo VsZP od referentky, ktora ma na starosti EU).
Naposledy upravil 7Ingrid7 : 05.10.05 at 12:29
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

luebchenko
... a to ešte kolovali fámy, že tí zahraniční konatelia slovenských sro, ktorí sú poistení vo svojej rodnej krajine a budú u nás deklarovať že tam majú stredisko životných záujmov (či také čosi) tak že nebudú musieť platiť.... ked som sa pýtala priamo na ministerstve, ktoré malo tieto výnimky vraj dávať (a to bola dokonca tuším info rovno zo všeobecnej ZP!!!) tak sa tam dobre bavili a o ničom takom nevedeli.
Tá fáma, to je zrejme to, čo ja tu píšem, akurát, že nedeklarujú ..., ale SP im určí krajinu ich prevažujúcej činnosti v tom formulári, ale tiež neviem presne ako sa to volá. VšZP mala aj takú odpoeď na ich stránke, aj som ju tu dala, ale bola som tu prehlasovaná. Výnimky nedáva ministerstvo - a preto o tom ani nevedeli, ale u nás ústredie Sociálnej poisťovne (pre slovenských občanov).
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nerozumiem rozdielnej aplikácii smerníc EÚ pri posudzovaní rovnakého zdravotného poistenia v priebehu roka. Konateľ je tá istá osoba, nič nezmení na svojom postavení českého poistenca (ďalej je v ČR zamestnaný a poistený). Ak by sme mali byť dôslední, tak by som chápala, že platiť zdravotné poistenie sa malo aj do 31.8.2005 do ČR, resp. ak by sme to chápali komplexne, tak nás náš zákon nemá čo zaujímať a malo sa odvádzať (teda ak sa to potvrdí ohľadom príjmov konateľov) poistenie do Čiech aj vlani, t.j. od vstupu Slovenska do EÚ.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
AVO
Nerozumiem rozdielnej aplikácii smerníc EÚ pri posudzovaní rovnakého zdravotného poistenia v priebehu roka. Konateľ je tá istá osoba, nič nezmení na svojom postavení českého poistenca (ďalej je v ČR zamestnaný a poistený). Ak by sme mali byť dôslední, tak by som chápala, že platiť zdravotné poistenie sa malo aj do 31.8.2005 do ČR, resp. ak by sme to chápali komplexne, tak nás náš zákon nemá čo zaujímať a malo sa odvádzať (teda ak sa to potvrdí ohľadom príjmov konateľov) poistenie do Čiech aj vlani, t.j. od vstupu Slovenska do EÚ.
... ale náš zákon sa zmenil, a to čo bolo (dvojité zpoistnenie ) umožovala akási doložka k tomu EU zákonu - ak chceš, niekde mám celý ten elaborát, ale myslím že som ho lepila aj na poradu. Ale už až zajtra, pre dnešok stačilo
0 0
ebeš ebeš

ebeš je offline (nepripojený) ebeš

AVO
A teraz ma napadlo, že možno všetky moje poznámky sú vlastne iba vystrelené naprázdno lebo ... ak platia predpisy EÚ pre všetky členské štáty, ako je možné, že sme zahraničných konateľov prihlásených do českého poistenia museli prihlasovať v januári 2005 do slovenských zdravotných poisťovní? A vtedy s tým fakt nebol problém. Nikto nežiadal žiadny formulár. A jedná sa o to isté poistenie, až na to, že od termínu 1.9.2005. Už som z toho skutočne mimo ... a že sú z toho mimo konatelia, tak tomu sa tiež nečudujem
Prihlasovali sa preto, lebo boli považovaní za SZČO. A v tomto prípade zvyčajne platí, že ak má PP v jednom členskom štáte EÚ a v druhom členskom štáte je SZČO, odvádza si poistné do každého štátu zvlášť.
Preto hovorím zvyčajne, lebo to nie je pravidlo. Každý kto čítal Nariadenia Rady EHS, ktoré o tom pojednávajú vie, že majú veľa príloh, ktoré pojednávajú o dohovoroch medzi jednotlivými štátmi a naviac sa tie dohovory permanentne menia.
Preto by som vždy radila pri súbehu rôznych PP, resp.SZČO, napísať si žiadosť o vystavenie formulára E 101 ( v krajine trvalého pobytu). Tam uviesť všetky zárobkové činnosti a nech rozhodnú inštitúcie, ktoré sú zodpovedné za koordináciu systémov sociálneho zabezpečenia.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ebeš
Preto by som vždy radila pri súbehu rôznych PP, resp.SZČO, napísať si žiadosť o vystavenie formulára E 101 ( v krajine trvalého pobytu). Tam uviesť všetky zárobkové činnosti a nech rozhodnú inštitúcie, ktoré sú zodpovedné za koordináciu systémov sociálneho zabezpečenia.
Ďakujem ... za odpoveď, na to čo nás čaká.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nakoľko tento problém je pre nás v tejto chvíli vrcholne aktuálny, mala by som doplňujúce otázky.

Ideme vyplácať odmenu českým konateľom za mesiac september (plánovali sme vo výplatnom termíne za mesiac október, čo sa nezadržateľne blíži).

Predpokladám, že aj v prípade vybavenia formulára, bude jednoznačne posúdené "stredisko záujmov" českého občana v ČR, nakoľko bezpochyby spĺňa viaceré podmienky na tomto území. Čisto hypotetická otázka. Čo s naším poistením Zraziť, nezraziť ... Samozrejme, že to ideme začať vybavovať, ale postup sa môže predĺžiť.

Som veľmi rada, že máme Poradu a môžeme upozorňovať aj na takéto problematické oblasti.

P.S.: Čo zistíme, dáme vedieť.
Naposledy upravil Jana Acsová : 06.10.05 at 07:16
0 0
Načítať ďalšie