Zavrieť

Porady

krátenie koeficientom

prosim vas skuste mi poradit:budovu využívame aj na plnenia, pri ktorých máme nárok na odpočet a zároveň časť budovy prenajímame neplatcom- teda musime kratit koeficientom.pytam sa: energiu kratit len tu cast energie co spotrebuju neplatci alebo brat budovu ako celok a vsetku energiu spotrebovanu v tejto budove kratit koeficientom.
dakujem za kazdy nazor
Usporiadat
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Marína Pozri príspevok
V komentári k §50 sa o. i. uvádza:
Ak je platiteľ dane pri prijatí tovarov a služieb povinný pomerne znížiť odpočítanie dane na vstupe (tretia skupina), používa pri výpočte
koeficient. Kľúčom k výpočtu koeficientu je pomer uskutočnených plnení, pri prijatí ktorých platiteľ dane má právo na odpočet dane, ku všetkým uskutočneným dodávkam tovarov a služieb.

Marína, prosím ťa mohla by si mi poradiť, kde nájdem celý komentár k § 50 ? Rada by som si ho vytlačila. Vďaka.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Kika69 Pozri príspevok
Marína, prosím ťa mohla by si mi poradiť, kde nájdem celý komentár k § 50 ? Rada by som si ho vytlačila. Vďaka.
Poradca 5-6/2008.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Odpoveď Kike.

V Pohode sú dve možnosti.
Zamknúť DPH a potom odomknúť. Vtedy sa dá pracovať s dokladmi a meniť aj členenie DPH. Ja tento úkon spravím len vtedy keď som si istý že idem urobiť dodatočné DP, lebo vytvorenie novéhoriadku vo výpočte DPH sa dá urobiť iba ako dodatočné DP.

Bežne to robím tak, že si vytlačím zostavu s daňovými priznaniami, alebo si jednoducho iba napíšem výslednu sumu. Potom zruším CTRL+D riadok a mám uvoľnený prístup k dokladom. Teraz môžeš zadať PK. Na výsledných sumách DP sa nič nezmení, lebo máš koeficient 1. Zmena nastane v DP za posledné zdaňovacie obdobie, ale výsledok by mal byť zhodný s tým čo si vyhotovila na internete takže nie je dôvod, aby sa ti vytvoril riadok pre dodatočné DP:

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Poraďáci, ale zatiaľ mi nikto neporadil na otázku, ktorá otvorila túto tému.
Ja stále čakám.

apo
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

apo Pozri príspevok
Poraďáci, ale zatiaľ mi nikto neporadil na otázku, ktorá otvorila túto tému.
Ja stále čakám.

apo
Ja by som to vysporiadala v ročnom vysporiadaní DPH. Ale v tejto oblasti koeficientovania som nováčik, preto je to len môj názor
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Erika-ežka Pozri príspevok
Ja by som to vysporiadala v ročnom vysporiadaní DPH. Ale v tejto oblasti koeficientovania som nováčik, preto je to len môj názor
Tento postup obhajujem tým, že zvýhodňujem štátny rozpočet o 6 mesiacov z pohľadu zúčtovania so štátnym rozpočtom.

Ale nie vždy máme na výber.

apo
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Marína a apo obom veľmi ďakujem. Apo vyskúšam to, ako si to napísal.
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Apo, ja by som to tiež vysporiadala teraz na konci roka, ale tiež priznávam, že som v oblasti koeficientovania nováčik.
Naposledy upravil Kika69 : 23.01.09 at 10:44
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

apo Pozri príspevok
V tejto téme sú dobre rozanalyzované nájmy a energie ku nájmom z pohľadu uplatnenie krátenia odpočtu dane koeficientom.

Ja som v tomto roku jednu faktúru za energie krátil koeficientom a nemal som tak urobiť.

Otázka:
Musím podať dodatočné DP k DPH, alebo to môžem vyriešiť v rámci ročného prepočtu krátenia DPH koeficientom?

apo
Myslíš túto?
apo Pozri príspevok
Poraďáci, ale zatiaľ mi nikto neporadil na otázku, ktorá otvorila túto tému.
Ja stále čakám.

apo
Radšej cituj, prosím, lebo medzi otázkou a výzvou je 18 ďalších príspevkov.


Ja by som vychádzala z § 51 ods. 2. Nárok na uplatnenie odpočítania dane je v prípade, ak platiteľ dane má faktúru najneskôr do 25. dňa nasl. mesiaca po mesiaci, v ktorom mu právo na odpočítanie vzniklo. Zákon ti umožňuje uplatnenie odpočtu posunúť o jedno zdaňovacie obdobie. Vzniká otázka, kedy si dostal faktúru a za ktoré zdaňovacie obdobie.

Napr. ak je platiteľ mesačným platcom a mal faktúru, právo na odpočet DPH mal v júni, najneskôr si ho mal uplatniť v júli. V tvojom prípade, podľa môjho názoru, má podať dodatočné DP. Iná je situácia, ak faktúru nemal.
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

ahojte poraďáci,
mohli by ste mi niekdo pomôcť, nikdy som zatial nemala pípad s koeficientom, len teraz v 4.Q/08 mám príjem z prenájmu nehnuteľnosti (oslobodený).
Tržby 2 375 413 / 2 395 413 =0,99165 - Ako to zaokrúhlim? Bude to 0,99 alebo 1 ? (príjem z prenájmu je len 20 000,-Sk)
Ďakujem za radu.
Naposledy upravil Eva Póčová : 23.01.09 at 13:42
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

§ 50
(1) Pomernú výšku odpočítateľnej dane podľa § 49 ods. 4 platiteľ vypočíta ako súčin dane a koeficientu vypočítaného podľa odseku 2 a zaokrúhleného na dve desatinné miesta nahor.

Tvoj koef = 1
Pozri aj http://www.porada.sk/t17213-koeficient.html
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Ďakujem Ti Marína veľmi pekne, strašne si mi pomohla. Ale ešte by som mala jednu otázku.
Ak som to pochopila správne, tak teraz ten koeficient "1" nahlásim na DÚ a nemusím vôbec prepočítavať rok 2008? Ten koeficient budem počítať až 4.Q/2009 či sa nezmenila a zatiaľ mám pokoj?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Čítala si celú tému, na ktorú som ti pripla link?
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Áno, prečo niečo mi ušlo?
Prepáč ale s koeficientom sa zaoberám asi týždeň, a som rada, že aspoň nejak som v obraze.
Čo mám teraz robiť, keďže mi ročný koef. 2008 vychádza na "1"?
Mám s tým počítať celý rok 2009, ale načo? Tiež som tam čítala "žiadosť na odsúhlasenie DÚ" koef.
"1" - dôvod: je zbytočné tento koef. používať.
Alebo ani nie som v obraze? Prosím pomôž mi aký je postup?
Naposledy upravil Eva Póčová : 23.01.09 at 15:59
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Eva Póčová Pozri príspevok
Áno, prečo niečo mi ušlo?
Prepáč ale s koeficientom sa zaoberám asi týždeň, a som rada, že aspoň nejak som v obraze.
Čo mám teraz robiť, keďže mi ročný koef. 2008 vychádza na "1"?
Mám s tým počítať celý rok 2009, ale načo? Tiež som tam čítala "žiadosť na odsúhlasenie DÚ" koef.
"1" - dôvod: je zbytočné tento koef. používať.
Alebo ani nie som v obraze? Prosím pomôž mi aký je postup?
Áno, myslela som na príspevok od sway. Pre istotu by som tiež tak postupovala. Samozrejme, že nebudeš prepočítavať koeficientom, keď ti po zaokrúhlení vychádza 1.
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

milá Marína
ja som Ti naozaj vďačná, že mi pomáhaš, ale počas toho celého som neustále pracovala na priznie dph a nakoniec sa mi stalo niečo neuveriteľné. Ako som skončila, ešte raz som si prepočítala ten koeficient a na koniec mi vyšlo 0,9897 a to už podľa mňa 1 nie je ale 0,99. A preto som rýchle zadala príspevok, aby mi veľmi rýchlo niekdo pomohol, čo mám teraz robiť. Pracujem v ALFE (od Kros,s.r.o.) a zistila som, že ak to nastavím pri každej faktúre, ktorá sa týka aj zdan.príjmu aj príjmu oslobodeného, tak to pekne vypočíta za mňa.
A teraz tá veľká otázka: Musím to prerobiť (nastaviť) od začiatku roka, alebo stačí na faktúry od októbra (keďže tú budovu prenjíma len teraz)???
Lebo napr. fak. za mobil sa podľa mňa týka obe príjmy a má ho celý rok. (predtým v tej budove mala svoj maloobchod-čiže tiež zdan.príjmy)
Ak ešte môžeš veľmi Ti ďakujem.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Marína Pozri príspevok

Myslíš túto?

Radšej cituj, prosím, lebo medzi otázkou a výzvou je 18 ďalších príspevkov.


Ja by som vychádzala z § 51 ods. 2. Nárok na uplatnenie odpočítania dane je v prípade, ak platiteľ dane má faktúru najneskôr do 25. dňa nasl. mesiaca po mesiaci, v ktorom mu právo na odpočítanie vzniklo. Zákon ti umožňuje uplatnenie odpočtu posunúť o jedno zdaňovacie obdobie. Vzniká otázka, kedy si dostal faktúru a za ktoré zdaňovacie obdobie.

Napr. ak je platiteľ mesačným platcom a mal faktúru, právo na odpočet DPH mal v júni, najneskôr si ho mal uplatniť v júli. V tvojom prípade, podľa môjho názoru, má podať dodatočné DP. Iná je situácia, ak faktúru nemal.
Môj problém nie je v uplatnení odpočtu dane, ale v tom, že v 3.Q.2008 som odpočet krátil koeficientom a pri výpočte ročného koeficientu som zistil, že v jednom prípade vo faktúre kde je hodnota dph cca 40 tisíc som túto daň krátil koeficientom a nemal som krátiť. Jedná sa o vyúčtovaciu faktúru za energie, ktoré sú rozúčtované všetkým nájomcom s DPH. Takže koeficient som zrušil a rozdielom zo zrušeného krátenia dane koeficientom v 3.Q. som znížil daňovú povinnosť za 4.Q.2008 ako súčasť ročného zúčtovania koeficientu.

A pýtam sa, či tento postup je korektný, alebo som mal podať dodatočné DP za 3.Q.2008?

Ďakujem.

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Eva Póčová Pozri príspevok
milá Marína
ja som Ti naozaj vďačná, že mi pomáhaš, ale počas toho celého som neustále pracovala na priznie dph a nakoniec sa mi stalo niečo neuveriteľné. Ako som skončila, ešte raz som si prepočítala ten koeficient a na koniec mi vyšlo 0,9897 a to už podľa mňa 1 nie je ale 0,99. A preto som rýchle zadala príspevok, aby mi veľmi rýchlo niekdo pomohol, čo mám teraz robiť. Pracujem v ALFE (od Kros,s.r.o.) a zistila som, že ak to nastavím pri každej faktúre, ktorá sa týka aj zdan.príjmu aj príjmu oslobodeného, tak to pekne vypočíta za mňa.
A teraz tá veľká otázka: Musím to prerobiť (nastaviť) od začiatku roka, alebo stačí na faktúry od októbra (keďže tú budovu prenjíma len teraz)???
Lebo napr. fak. za mobil sa podľa mňa týka obe príjmy a má ho celý rok. (predtým v tej budove mala svoj maloobchod-čiže tiež zdan.príjmy)
Ak ešte môžeš veľmi Ti ďakujem.
Ak je nutnosť začať koeficientovať v priebehu roka, tak začneme od toho dátumu keď vznikla povinnosť uplatňovať koefient a tento koeficient odsúhlasíme so správcom dane. Mne zatiaľ správca dane každý navrhutý koeficient odsúhlasil nakoľko on sa zrovná na konci roka, ale ak správcovi neoznámime tento koeficient správca môže navrhnúť iný aj s dôsledkami. Ak si štvrťročný platca tak o nič neide, ale správcovi bolo potrebné koeficient oznámiť.

apo
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

apo Pozri príspevok
Môj problém nie je v uplatnení odpočtu dane, ale v tom, že v 3.Q.2008 som odpočet krátil koeficientom a pri výpočte ročného koeficientu som zistil, že v jednom prípade vo faktúre kde je hodnota dph cca 40 tisíc som túto daň krátil koeficientom a nemal som krátiť. Jedná sa o vyúčtovaciu faktúru za energie, ktoré sú rozúčtované všetkým nájomcom s DPH. Takže koeficient som zrušil a rozdielom zo zrušeného krátenia dane koeficientom v 3.Q. som znížil daňovú povinnosť za 4.Q.2008 ako súčasť ročného zúčtovania koeficientu.

A pýtam sa, či tento postup je korektný, alebo som mal podať dodatočné DP za 3.Q.2008?

Ďakujem.

apo
apo, ja som tvoj problém pochopila. On je v uplatňovaní odpočtu!(! je zvolanie, nie rozkaz). Podľa mňa to má logiku, že som svoju predch. odpoveď vztiahla na § 51 ods.2. Skúsim takto: Mal si FA napr. v 9/2008? Mal. Mohol(mal) si uplatniť odpočet 40000? Mohol, a aj mal najneskôr v 10/2008. Uplatnil si si? Uplatnil, ale napr. len 30000. T. z., že 10000 si si neuplatnil. Tým, že si si ich mal uplatniť najneskôr za 10/2008 a neuplatnil si, máš podať dodatočné DP. To si myslím ja.
Dúfam, že som ťa nedoplietla, alebo aj seba. Možno sa ešte niekto pridá.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Marína Pozri príspevok
apo, ja som tvoj problém pochopila. On je v uplatňovaní odpočtu!(! je zvolanie, nie rozkaz). Podľa mňa to má logiku, že som svoju predch. odpoveď vztiahla na § 51 ods.2. Skúsim takto: Mal si FA napr. v 9/2008? Mal. Mohol(mal) si uplatniť odpočet 40000? Mohol, a aj mal najneskôr v 10/2008. Uplatnil si si? Uplatnil, ale napr. len 30000. T. z., že 10000 si si neuplatnil. Tým, že si si ich mal uplatniť najneskôr za 10/2008 a neuplatnil si, máš podať dodatočné DP. To si myslím ja.
Dúfam, že som ťa nedoplietla, alebo aj seba. Možno sa ešte niekto pridá.
Pôvodne som Tvoju radu chápal tak, že je analógia medzi možnosťou výberu z dvoch po sebe idúcich zdaňovacích období v ktorých môžem uplatniť právo na odpočet dane a rozhodnutím rozdiel v koeficientovaní uplatniť výberom z dvoch po sebe idúcich zdaňovacích období.

Ale povedal som si, že asi si to takto nemyslela a môj príspevok som prepísal.

Takže môj prvý pocit z tvojho príspevku bol správny a teda pred správcom dane dokážem obhajovať svoj postup aj tromi spôsobmi. Takže nechám to tak, že nepodám dodatočné DP za 3.Q.2008.

Ďakujem pekne.

apo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať