Zavrieť

Porady

krátenie koeficientom

prosim vas skuste mi poradit:budovu využívame aj na plnenia, pri ktorých máme nárok na odpočet a zároveň časť budovy prenajímame neplatcom- teda musime kratit koeficientom.pytam sa: energiu kratit len tu cast energie co spotrebuju neplatci alebo brat budovu ako celok a vsetku energiu spotrebovanu v tejto budove kratit koeficientom.
dakujem za kazdy nazor
Usporiadat
AdamC AdamC

AdamC je offline (nepripojený) AdamC

Dakujem za rychlu odpoved. Tym neplatcom ide skor o cenu, tak sa rozhodol majitel nedavat im to s DPH. Inak by samozrejme vobec nebol koeficient.

Velmi ma tvoja odpoved ukludnila, aspon v niecom mam zda sa jasno a ono toto je jedna z mala oblasti ktora ma aj logiku :-)
0 0
vjejka vjejka

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

Prosím Vás vedeli by sme mi poradiť - krátenie koeficientom v CK - poskytovanie poistenie:
potrebujem vedieť :
1. náklady na réžiu - krátim
2. náklady súvisiace s oslobodeným plnením - krátim
3. náklady súvisiace s ck - nekrátim

je to takto správne???

dakujem
0 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

Poprosím o radu, klient / platca dph/ má príjmy oslobodené od dph / odmena zo stávkových automatoch - § 41 /. Kedže prevádzkuje bar, čo konkrétne mám krátiť koeficientom ? Predpokladám, že nákup tovaru a materialu asi nie, najom ma uctovany bez dph , ostavaju mi uz len energie a to elektrická energia, lebo voda a stočné nie ..... uvažujem správne ? keby mal najom s dph tak asi aj to najomne ... dakujem za kazdu radu.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Daggmar Pozri príspevok
Poprosím o radu, klient / platca dph/ má príjmy oslobodené od dph / odmena zo stávkových automatoch - § 41 /. Kedže prevádzkuje bar, čo konkrétne mám krátiť koeficientom ? Predpokladám, že nákup tovaru a materialu asi nie, najom ma uctovany bez dph , ostavaju mi uz len energie a to elektrická energia, lebo voda a stočné nie ..... uvažujem správne ? keby mal najom s dph tak asi aj to najomne ... dakujem za kazdu radu.
Tovar nemá nič spoločné s príjmom z automato.

Elektrická energia áno,
Materiál:
Podľa toho aký materiál:
kancelárske potreby áno.
PHM áno.
Materiál na opravu a údržbu osvetlenia áno. Ak sú VHP v samostatnej miestnosti tak úplne bez odpočtu DPH, aj sedenie pri VHP úplne bez odpočtu dane.
Telekomunikačné výdavky, áno.

A takto sa musí každý jeden výdavok individuálne posudzovať a hodne zoširoka. Napríklad telefón, nik nezaručí, že sa čas od času po telefóne neriešia záležitosti s VHP.

apo
Naposledy upravil apo : 05.05.10 at 07:01
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

prečo tovar nie , veď keď ten človek sedí za výherným automatom a konzumuje nápoje + fajčí ja by som krátila koeficientom aj tovar
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Ing. Pavol Zúber Pozri príspevok
prečo tovar nie , veď keď ten človek sedí za výherným automatom a konzumuje nápoje + fajčí ja by som krátila koeficientom aj tovar
Pretože, keď kupite kofolu do baru , tak ju predate s DPH aj s prirážkou a teda máte voči tomuto konkrétnemu nákupu na druhej strane dodanie-výnos, ktoré v plnej výške zaťažujete daňou na výstupe. Takže plný.
Keď kupite elektrinu, tú použijete na napr. umývanie tých pohárov na kofolu , kde by ste mali plny narok, keby nebolo toho automatu ale použijete tú elektrinu aj na chod toho automatu , z ktorého máte oslobodený výnos. Takže elektrina K.

Pozor Ak máte tovar na jednej Fa, napr. stoličku k baru a stoličku k automatu potom K. Ak by boli dve Fa a na jednej stolička k baru=plný a na druhej stolička k automatu = bez nároku.
0 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

apo Pozri príspevok
Tovar nemá nič spoločné s príjmom z automato.

Elektrická energia áno,
Materiál:
Podľa toho aký materiál:
kancelárske potreby áno.
PHM áno.
Materiál na opravu a údržbu osvetlenia áno. Ak sú VHP v samostatnej miestnosti tak úplne bez odpočtu DPH, aj sedenie pri VHP úplne bez odpočtu dane.
Telekomunikačné výdavky, áno.

A takto sa musí každý jeden výdavok individuálne posudzovať a hodne zoširoka. Napríklad telefón, nik nezaručí, že sa čas od času po telefóne neriešia záležitosti s VHP.

apo
apo dakujem za rýchlu odpoved. Kedže prevádzka bola uz skor ako sa tam dali tie automaty - stolicky neriesim... Takže do úvahy prichádza len tá elektrika a kancelarske potreby asi ... možem argumentovať za telefon tým, že má ešte 1 prevádzku, kde je aj kancelaria a tam je internet a teda nekratim telefon ? Servis si robi majitel automatov sam.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Daggmar Pozri príspevok
apo dakujem za rýchlu odpoved. Kedže prevádzka bola uz skor ako sa tam dali tie automaty - stolicky neriesim... Takže do úvahy prichádza len tá elektrika a kancelarske potreby asi ... možem argumentovať za telefon tým, že má ešte 1 prevádzku, kde je aj kancelaria a tam je internet a teda nekratim telefon ? Servis si robi majitel automatov sam.
Pozor na to, ak bola prevádzka zriadená ako nová investícia potom je možné hovoriť aj o zmene účelu použitia, čo je zložitá záležitosť.

Doporučujem komplexne prejsť s daňovým poradcom, aby sa na niečo nezabudlo.


apo
0 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

apo Pozri príspevok
Pozor na to, ak bola prevádzka zriadená ako nová investícia potom je možné hovoriť aj o zmene účelu použitia, čo je zložitá záležitosť.

Doporučujem komplexne prejsť s daňovým poradcom, aby sa na niečo nezabudlo.


apo
Prevádzka funguje už dlhšie /cez rok/, len tam doplnili tie automaty teraz tak nemyslím, že ide o novú investíciu. Klient nemal žiadne nové výdavky s tým. Nové má len príjmy oslobodené od dph. Ešte raz vdaka.
0 0
dufulus dufulus

dufulus je offline (nepripojený) dufulus

účtovník maličký ako máčny máčik ...viac
mám nejaké nejasnosti - účtujem teraz s.r.o. (kvartálny plátca DPH) - očná ambulancia (oslobodené od DPH) + predaj kontaktných šošoviek (DPH) - čiže musím používať koeficient

ten vyrátam ako podiel: tržby za šošovky (predaný tovar) / všetky tržby (tovar, vyšetrenia, faktúry zdravotným poisťovniam za výkony)??


Spoločnosť som zdedil po kolegovi, ktorý sa jej pravdepodobne veľmi nevenoval, mám pocit že všetko robil v exceli (v ekon. systéme mám len údaje za rok 206) a nepoužíval pravdepodobne žiadne koeficienty DPH: vznikla koncom roka 2006 (nemala žiadne tržby iba nákup zariadení), ale od februára 2007 už robili výkony - stačí mi ak na konci roka vypočítam koeficient za rok 2007 a v poslednom daňovom priznaní k DPH za 2007 to vyrovnám?

takto by som mal celkovo prerobiť aj roky 2008 a 2009, dúfam že to bude "pasovať"


A ešte mám otázku, ako mám postupovať napr. v roku 2010 - budem používať v kvartáloch koeficient z roku 2009, ale v poslednom kvartáli to mám prepočítať zisteným koeficientom pre rok 2010 - ale tam sa mi potom zmenia aj OC majetku zaradeného behom roku 2010 a pod. - toto mi odporúčate ako riešiť?


ďakujem
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

dufulus Pozri príspevok
mám nejaké nejasnosti - účtujem teraz s.r.o. (kvartálny plátca DPH) - očná ambulancia (oslobodené od DPH) + predaj kontaktných šošoviek (DPH) - čiže musím používať koeficient

ten vyrátam ako podiel: tržby za šošovky (predaný tovar) / všetky tržby (tovar, vyšetrenia, faktúry zdravotným poisťovniam za výkony)?? áno, t.j. všetky tržby, kde je DPH na vstupe odpočítateľná / všetky tržby


Spoločnosť som zdedil po kolegovi, ktorý sa jej pravdepodobne veľmi nevenoval, mám pocit že všetko robil v exceli (v ekon. systéme mám len údaje za rok 206) a nepoužíval pravdepodobne žiadne koeficienty DPH: vznikla koncom roka 2006 (nemala žiadne tržby iba nákup zariadení), ale od februára 2007 už robili výkony - stačí mi ak na konci roka vypočítam koeficient za rok 2007 a v poslednom daňovom priznaní k DPH za 2007 to vyrovnám? áno

takto by som mal celkovo prerobiť aj roky 2008 a 2009, dúfam že to bude "pasovať"


A ešte mám otázku, ako mám postupovať napr. v roku 2010 - budem používať v kvartáloch koeficient z roku 2009, ale v poslednom kvartáli to mám prepočítať zisteným koeficientom pre rok 2010 - ale tam sa mi potom zmenia aj OC majetku zaradeného behom roku 2010 a pod. - toto mi odporúčate ako riešiť? je nutné meniť OC? Síce podľa §25 ZDP (5) Súčasťou vstupnej ceny je aj ... c) časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ak uplatňuje nárok na jej odpočítanie koeficientom podľa osobitného predpisu, 6) za podmienky, že neuplatňuje v zdaňovacom období postup podľa § 19 ods. 3 písm. k) druhého bodu.
Ale §19 (3) k) je: (3) Daňovými výdavkami sú aj... k) daň z pridanej hodnoty
... 2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)


Tu sa nevymedzuje daňový výdavok, t.j. časť DPH, ktorú nemožno odpočítať kvôli koeficientu, je daňovým výdavkom všeobecne, bez ohľadu na to, či sa nemohla odpočítať pri tovare alebo majetku, nie? Nedáva tu zákon na výber? Budem rada, ak to niekto ešte potvrdí alebo vyvráti.

ďakujem
Odpovede v texte
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ku koeficientovaniu v roku 2010.

Funguje to takto.
Prvé pravidlo
1. Nárok na odpočet dane vo všeobecnosti máme zo vstupov, ktoré používame na zabezpečenie našich výstupov.
2. nárok na odpočet dane vo všeobecnosti nemáme zo vstupov kde nám to zákon o DPH výslovne zakazuje. Donedávna to boli osobné motorové vozidlá M1, z výdavkov na reprezentačné účely a podobne.

Druhé pravidlo
Rieši situáciu keď máme príjmy oslobodené od dane.
1.
Vstupy, ktoré súvisia iba s príjmami bez DPH sú úplne bez nároku na odpočet dane. Takýmto vstupom môže byť nakúpená služba, ktorá súvisí iba s výstupom oslobodeným od dane, napríklad náklad na prevádzku motorového vozidla používaného výhradne pre príjmy oslobodené od dane.
2. Vstupy u ktoré sa týkajú príjmov oslobodených od dane aj príjmov na ktoré sa dáva DPH sa prepočítajú koeficientom. Takými to vstupmi sú napríklad náklady na telefón, kancelárske potreby a podobne prípadne náklady na prevádzku osobného motorového vozidla majiteľa firmy.

Keď už máme jasno v členení vstupov a výstupov tak aplikujeme koeficient.
Koeficient v prvom roku výskytu nutnosti ho použiť si ho vypočítame odhadom a dáme schváliť správcovi dane. V nasledujúcich rokoch sa používa koeficient z ročného vysporiadania za predchádzajúci rok.

V Tvojom prípade použiť koeficient z roku 2009 je správne, ale keďže správca dane doposiaľ netušil, že sa koeficientuje už niekoľko rokov tak neviem či by sa to predsa len nemalo správcovi dane oznámiť, ale skôr si myslím, že nie lebo nie som za prílišnú aktivitu smerom k správcovi dane, ale ak to oznámiš celkom určite nič nepokazíš.

apo
Naposledy upravil apo : 28.09.10 at 21:59
2 0
dufulus dufulus

dufulus je offline (nepripojený) dufulus

účtovník maličký ako máčny máčik ...viac
ďakujem za odpovede a objasnenie situácie

mne šéf povedal že koeficientom mám odpočítavať iba spoločné výdavky (napr. nájomné, telefón, ...); a že (v mojom prípade) výdavky na kúpu tovaru, ktorý sa ďalej predáva s DPH nepoužívať koeficient = odpočet v celkovej výške na vstupe... tak sa ešte pre istotu uisťujem

ale aj tak mám stále nejasno, kde dám rozdiel medzi DPH zaúčtovanou a skutočne odpočítanou (napr. pri mojom koeficiente mám v príznaní DPH nižšiu o 2/3) ...čiže mi bude visieť na 343ke pohľadávka voči DÚ... má sa to zúčtovať oproti 548 AE alebo ako to vlastne funguje?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Šéf ťa správne inštruuje. DPH na vstupe z tovarov sa odpočítava celá teda nekrátená koeficientom.

Krátenie DPH sa zúčtuje ako prevádzkový náklad účet 54x
zápisom 54x / 343

Poznámka.
Pred účinnosťou zákona o DPH od roku 2004 keď sme vstúpili do EÚ by sa koeficientom krátila aj DPH z tovaru čo bolo naozaj nespravodlivé ba priam kruté a nezmyselné
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
dufulus Pozri príspevok
...mne šéf povedal že koeficientom mám odpočítavať iba spoločné výdavky (napr. nájomné, telefón, ...); a že (v mojom prípade) výdavky na kúpu tovaru, ktorý sa ďalej predáva s DPH nepoužívať koeficient = odpočet v celkovej výške na vstupe...má sa to zúčtovať oproti 548 AE...?
... doporučujem dôsledné vysledovanie vstupov, či už podľa stredísk, činností alebo iných kritérií pre ich rozlíšenie na plný odpočet, žiadny, resp. koeficientom...
Účtovanie neuplatneného koeficientu z DPH na 548 AE je v poriadku - pokiaľ sa v prípade investícií nerozhodnete ju premietnúť do obstarávacej ceny...

P.S. ... je radosť pracovať so šéfom, ktorý sa tomu rozumie .
1 0
maja111 maja111

maja111 je offline (nepripojený) maja111

Mám otázku : Ak sa podnikateľ stane platcom DPH a má príjmy z výherných HP, čiže oslobodené príjmy, musí prepočítavať vstupy súvisiace s príjmami z VHP DPH koeficientom. Ak si určí predpokladaný koef. podľa vzorca K = príjmy s DPH vydané
_________________
všetky príjmy vrát. oslob.
musí si tento koeficient dať odsúhlasiť na DÚ??? Ak áno stačí požiadať písomne jednou vetou - že žiadame o odsúhlasenie predpokladaného koeficientu k prepočtu DPH, ktorý sme vypočítali na základe účt. obdobia 2010? Ak sa stáva platcom DPH v 2011 , vychádza pri výpočte koeficientu z príjmov a výdajov 2010?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ja som nevychádzal z údajov predchádzajúceho roka pri určení koeficientu. Ale domnievam sa, že aj takýto spôsob jeho stanovenia je objektívny. Vždy je to len odhad krátenia, ktorý sa na konci roka upraví podľa skutočnosti.

apo
0 0
maja111 maja111

maja111 je offline (nepripojený) maja111

Je stanovená nejaká lehota, dokedy je potrebné aby sa podnikateľ nahlásil na DÚ , že bude prepočítavať koeficientom? A je to vôbec potrebné nahlásiť?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
len vtedy, ak chceš používať iný koeficient, než vyplýva zo zákona.
0 0
maja111 maja111

maja111 je offline (nepripojený) maja111

Takže ak vychádzam z § 50 zákona o DPH, kde sa píše:

V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.
Takže ak na základe príjmov a výdajov v roku 2010 si vypočítam koeficient , keďže v roku 2010 ešte nebol platcom DPH, musím to dať odobriť DÚ? Ak áno stačí požiadať písomne jednou vetou - že žiadame o odsúhlasenie predpokladaného koeficientu k prepočtu DPH, ktorý sme vypočítali na základe účt. obdobia 2010, čiže odhadujeme koef. v takej výške...?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať