Zavrieť

Porady

3 pilier - DDP

Dobrý deň, akosi som nenašla odpoveď na moju otázku.

Som po dovolenke trochu schlpená tak sa len pre istotu pýtam:

Zamestnanec si dobrovoľne prispieva na Doplnk. dôchodkov. poistenie. Mesačne nemá nárok na odpočítanie zo základzu dane.

Tento nárok mu vzniká pri RZD, pričom nesmie spolu s účelovým sporením presiahnuť čiastku 12000?

ďakujem
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Zita4
No... ja neviem. Že by si v decembri urobila také malé ročné zúčtovanie a vyrovnala to? Ja naozaj neviem, čo by som robila v tomto prípade. Sorry.
Neviem, ako to mysleli zákonodarcovia, ale skúsim trochu zafilozofovať.

Podľa mňa ten, kto to navrhol, rátal s ideálnou situáciou, že zamestnávateľ bude prispievať fixnou percentuálnou čiastkou z mesačnej hrubej mzdy zamestnanca (napr. tými danými 3%-mi). Potom bude príspevok zamestnávateľa aj v ročnom vyjdrení 3% z úhrnu hrubej mzdy zamestnanca.

Ak však zamestnávateľ peispieva fixnou čiastkou, nastáva problém. V rámci mesašného zúčtovania je možné odsledovať, koľko je to tých 3% z mesačnej mzdy a zdaňovať len ten rozdiel, ale v ročnom vyjadrení to môže byť menej ako 3% (ak v inom mesiaci bude príjem vyšší) , čiže by žiadne odvody nemuseli byť.

Alebo je zákon pripravený tak, aby v budúcnosti bolo možné zaviesť ročné zúčtovanie odvodov na soc. poistenie podobne ako v prípade zdravotného poistenia (boh nás ochraňuj). Pre tento prípad by znenie zákona bolo jasné, pretož ena konci roku by sa zčtoval preplatok alebo nedoplatok do výšky tých 3% z ročného úhrnu.

Záver - možno bude lepšie nevŕtať do toho na uričtých miestach. lebo nám to ročné zúčtovanie zavedú aj pre soc. poistenie.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Chobot
Alebo je zákon pripravený tak, aby v budúcnosti bolo možné zaviesť ročné zúčtovanie odvodov na soc. poistenie podobne ako v prípade zdravotného poistenia (boh nás ochraňuj). Pre tento prípad by znenie zákona bolo jasné, pretož ena konci roku by sa zúčtoval preplatok alebo nedoplatok do výšky tých 3% z ročného úhrnu.
Záver - možno bude lepšie nevŕtať do toho na uričtých miestach. lebo nám to ročné zúčtovanie zavedú aj pre soc. poistenie.
No... ja som už také šumy počula na jednom školení, ale bála som sa to aj spomenúť, aby som to nezakríkla.
0 0
LubkaJ LubkaJ

LubkaJ je offline (nepripojený) LubkaJ

pracovitá mzdárka + personalistka ...viac
monika-s
Dobrý deň, akosi som nenašla odpoveď na moju otázku.

Som po dovolenke trochu schlpená tak sa len pre istotu pýtam:

Zamestnanec si dobrovoľne prispieva na Doplnk. dôchodkov. poistenie. Mesačne nemá nárok na odpočítanie zo základzu dane.

Tento nárok mu vzniká pri RZD, pričom nesmie spolu s účelovým sporením presiahnuť čiastku 12000?

ďakujem
Áno je to tak, avšak ak sú splenné 2 podmienky:
doba šetrenia musí byť minimálne 10 rokov a súčastne
nesmie sa zrušiť DDS skôr, ako sporiteľ dosiahne vek 55 rokov
0 0
Lubica3 Lubica3

Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

Môžme ešte dokončiť otázku ohľadne vymeriavacieho zákl. do sociálky, ak je zamestnancovi prispievané na DDS od zamestnávateľa nad 3% ? Z horeuvedeného je jasné, že to do VZ vstupuje /to, čo je nad rámec/, prosím poradiť, ako postupovať, keď to nebolo robené cca 1,5 roka...pre 2 ľudí. Robiť spätne mesačné opravné výkazy, alebo v najbližšej výplate to vysporiadať..???
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Lubica3
Môžme ešte dokončiť otázku ohľadne vymeriavacieho zákl. do sociálky, ak je zamestnancovi prispievané na DDS od zamestnávateľa nad 3% ? Z horeuvedeného je jasné, že to do VZ vstupuje /to, čo je nad rámec/, prosím poradiť, ako postupovať, keď to nebolo robené cca 1,5 roka...pre 2 ľudí. Robiť spätne mesačné opravné výkazy, alebo v najbližšej výplate to vysporiadať..???
Nechcem Ťa nahovárať na konanie nie v súlade so zákonom, ale ak to doteraz nikto nezistil, tak to začni tak robiť (započítať odvody nad 3%) odteraz. Prípadne dopočítaj odvody za tento rok.

Na tvojom mieste by som už do minulého roku nevŕtal, skomplikuješ si život.
0 0
Lubica3 Lubica3

Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

Ďakujem Ti veľmi pekne, presne takto som to aj chcela urobiť, akurát som to prepočítavala a nie sú to nejak závratné sumy... Dík a pekný deň.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

V § 138 ods. 2 sa slová „poistenie do výšky 3 % hrubých ročných príjmov zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca podľa osobitného predpisu<SUP>76)</SUP>“ nahrádzajú slovami „sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca,“

Ak dobre rozumiem novele zákona, od 1.8.2006 už nebude platiť 3% z hrubých ročných príjmov. Bude to neobmedzené?
0 0
Lubica3 Lubica3

Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

Skvelá správa! To už je schválené?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jankasm
V § 138 ods. 2 sa slová „poistenie do výšky 3 % hrubých ročných príjmov zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca podľa osobitného predpisu<SUP>76)</SUP>“ nahrádzajú slovami „sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca,“

Ak dobre rozumiem novele zákona, od 1.8.2006 už nebude platiť 3% z hrubých ročných príjmov. Bude to neobmedzené?
Bola tá novela už publikovaná? Daj link alebo aspoň číslo zákona - novely. Dík.

Lubica3 - Potom by som si s tým vôbec nelámal hlavu, niečo spätne prepočítavať.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Chobot
Bola tá novela už publikovaná? Daj link alebo aspoň číslo zákona - novely. Dík.

Lubica3 - Potom by som si s tým vôbec nelámal hlavu, niečo spätne prepočítavať.
Nebola ešte publikovaná. Ale každú chvíľu by vraj mala vyjsť v zbierke zákonov. Ajobs v jednej téme prilepil odkaz na schválené znenie novely, pokúsim sa ju priložiť, ale ešte som to nerobila tak dúfam, že to bude fungovať. Ak nie tak vopred sorry
Naposledy upravil jankasm : 24.05.06 at 09:00
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Hurááááááááááá, podarilo sa :p :p :p
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Teraz si ma Janka, naozaj potešila. Čakala som som, že s tým budú problémy.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Predstavte si, dnes volala kolegyňa do Sociálnej poisťovne, chcela si overiť či príspevky na životné poistenie vo výške 3 % z HM idú do vymeriavacieho základu na soc. poistenie a bolo jej povedané, že nie.
Podľa zákona sa ale chystá táto novela až 1. 8. 2006. Mýlim sa?
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Keď ide zamestnanec do predčastného dôchodku, ako to je s peniazmi čo má našetrené v III.pilieri DDP.Zmluvu má od mája 2001 a za rok 2005 si uplatnil aj daňový odpočet.Tie peniaze mu vyplatia, alebo ako to je?Neviem, či som to napísala dosť jasne.Do dôchodku ide od 19.6.2006.
Naposledy upravil vema : 06.06.06 at 18:18
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
DDP a výplata sa vybavuje zvlášť, takže ak si to nevybavíš, tak si tam môžeš dalej sporiť. Až budeš chcieť využiť aj tento dôchodok, tak sa prihlásiš - resp. budeš postupovať podľa ich pokynov.
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

No, keby si dal tento zamestnanec vyplatiť tie nasporené peniaze, nevadí to, že si za r.2005 v r.2006 v roč.zúč.uplatnil odpočet DDP.A aby ďalej sporil to je divné, čo si bude prispievať z dôchodku,to si myslím, už nie je vôbec výhodné,alebo áno?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nie, myslela som, že má dôchodok, ale aj dalej robí... ak nerobí, tak to je iné, ak nie je ani SZČO, tak načo by dalej sporil, to je fakt.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

vema
Keď ide zamestnanec do predčastného dôchodku, ako to je s peniazmi čo má našetrené v III.pilieri DDP.Zmluvu má od mája 2001 a za rok 2005 si uplatnil aj daňový odpočet.Tie peniaze mu vyplatia, alebo ako to je?Neviem, či som to napísala dosť jasne.Do dôchodku ide od 19.6.2006.
Z formulácie otázky nie je možné odvodiť odpoveď na tému "ako je to s peniazmi". Rovnako nie je celkom jasné čo s nezdaniteľnou časťou, ktorú uplatnil v roku 2005.
Najprv by sa mal ten zamestnanec pozrieť do svojej zmluvy o DDP. Poistenie trvalo menej ako 10 rokov, ktoré sú teraz podmienkou na vznik nároku na dôchodkové dávky.
Najlepšie dotyčný urobí ak so zmluvou a aj s pripravenými otázkami zájde do "svojej" DDSky. Jedine tam dostane jednoznačnú odpoveď. Zmluvy sú dosť individuálne. Vôbec nie je jasné, akú dobu poistenia mu poisťovňa započítala. Tiež nie je jasné, či výplata dávok má alebo nemá vplyv na nezdaniteľnú časť. Nehovorím už o množstve ďalších nepomenovaných okolností ovplyňujúcich výplatu dávok.
Dnes som diskutoval o treťom pilieri s jedným veľmi kompetentným zástupcom jednej nemenovanej DDSky a ani po dvoch hodinách intenzívnej diskusie som sa nedopracoval k jednoznačnej odpovedi na otázku podobnú tej, ktorá je sformulovaná v citovanom príspevku.
Naposledy upravil endrju : 06.06.06 at 16:58
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Ďakujem, pošlem zamestnanca do tej spoločnosti priamo, nech si to prekonzultuje,ja v podstate už nebudem s tým mať nič.Len som mu chcela pomôcť,ale je to všetko také zložité a zamotané.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať