Zavrieť

Porady

materská dovolenka

ahojte,
vie mi niekto poradiť? som zamestnaná pol roka. Prijali ma ako náhradníčku za kolegyňu na materskej dovolenke. Tento mesiac by mi mali predĺžiť zmluvu na dobu neurčitú. S manželom chceme druhé dieťa, ale rada by som platila do sociálnej poisťovne, aby som nemala základnú materskú.
1. ak kolegyňa nastúpi do práce do pol roka, môžu ma bez dôvodu prepustiť?
2. aké tlačivo si musím pýtať v sociálnej poisťovni, ako si vyrátam koľko budem mesačne platiť a ako dlho?
3. môže si zamestnávateľ tieto platby zistiť?
Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    lucya28 Pozri príspevok
    ahojte,
    vie mi niekto poradiť? som zamestnaná pol roka. Prijali ma ako náhradníčku za kolegyňu na materskej dovolenke. Tento mesiac by mi mali predĺžiť zmluvu na dobu neurčitú. S manželom chceme druhé dieťa, ale rada by som platila do sociálnej poisťovne, aby som nemala základnú materskú.
    1. ak kolegyňa nastúpi do práce do pol roka, môžu ma bez dôvodu prepustiť?
    Ak už budeš mať PP na dobu neurčitú, tak bez dôvodu ťa prepustiť nemôžu. Ale dôvodom môže byť napr. nadbytočnosť, ak sa tá druhá vráti (boli by ste dve a zamestnávateľ sa môže rozhodnúť jednu prepustiť).

    lucya28 Pozri príspevok
    2. aké tlačivo si musím pýtať v sociálnej poisťovni, ako si vyrátam koľko budem mesačne platiť a ako dlho?
    Ak chceš vyššie dávky, treba sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie. Myslím, že toto ti zodpovedajú iní členovia, ktorí s v problematike dobrovoľného poistenia vyznajú lepšie ako ja, takže nebudem tu v tomto mudrovať.

    lucya28 Pozri príspevok
    3. môže si zamestnávateľ tieto platby zistiť?
    Ďakujem za odpovede.
    Myslím, že zamestnávateľ sa nemá odkiaľ dozvedieť, ak si prihlásená na dobrovoľné poistenie. Jedine, že by si si nechávala zo mzdy robiť zrážky pre soc. poisťovňu, vtedy by mu mohlo trknúť, na čo to platíš.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.