Zavrieť

Porady

DPH-pomoc

Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Dobrý deň. Robím prvý krát DPH /štvrťročný platca/ , JÚ - reštaruácia. Ako postupovať správne?
Mám mesačné uzávierky /3-6mes./- z nich spočítam DPH - t.j. daňová povinnosť -daň na výstupe.
Mám bločky ERP z nákupov /billa, jendnota//3-6mes./, tovar a materiál na prevádzku - tu môžem uplatniť odpočet, však?
Ak sú faktúry napr. za elektrinu, mobil, nárok na odpočet je až po uhradení faktúry, alebo keď ju obdržím a sledujem dátum vzniku daňovej povinnosti?
Ak na faktúre nie je DPH, tak sa neuplatní nič?
Ďakujem pekne za radu.
Usporiadat
Dula Dula

Dula je offline (nepripojený) Dula

Ahojte potrebujem poradiť ako postupovať:
Moji klienti sa stali od 1.5.plátci DPH, zavolali servisáka, aby im nadstavil pokladňu,bol tam spravil to, ale asi 20.5.sme náhodou zistili, že program si to nezapamatal a stale sa tlačili pásky bez udania DPH.Hned volali servisaka a on to opravil a dal im aj potvrdenie,že to bola programová chyba.Moj problem je co ja teraz mam urobit- mam si vypočitať 19% za obdobie 1-20.5.alebo kedže to nie je na paske nechať to tak bez DPH?Vopred ďakujem za odpovede
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Marianna01 Pozri príspevok
ďakujem, Oli
Ešte sa doplním - na faktúru s dátumom zdaniteľného plnenia pred registráciou nepíš IČ DPH.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Dula Pozri príspevok
Ahojte potrebujem poradiť ako postupovať:
Moji klienti sa stali od 1.5.plátci DPH, zavolali servisáka, aby im nadstavil pokladňu,bol tam spravil to, ale asi 20.5.sme náhodou zistili, že program si to nezapamatal a stale sa tlačili pásky bez udania DPH.Hned volali servisaka a on to opravil a dal im aj potvrdenie,že to bola programová chyba.Moj problem je co ja teraz mam urobit- mam si vypočitať 19% za obdobie 1-20.5.alebo kedže to nie je na paske nechať to tak bez DPH?Vopred ďakujem za odpovede
Predajná cena bola s DPH, alebo bez DPH?
Základ 100,- DPH 19,-, cena 119,- pre konečného spotrebiteľa.
Blokovali sa tržby 100,- , alebo 119,- ?
Ak 100,- tak by som dodanila tržby, ak 119,- vypočítala by som DPH z celkovej tržby. Potvrdenie servisného technika by som nechala originál v origináloch písomností. Urobila by som kópiu, priložila ku knihe pokladne. V knihe pokladne by som vypočítala DPH , napísala by som ju do kolónky DPH, a do Poznámky - viď záznam servisného technika zo dňa.... Povinnosť platiť DPH už bola, tak ju treba vypočítať .
0 0
Dula Dula

Dula je offline (nepripojený) Dula

Bol tam len obrat 119 bez rozpísania DPH.
0 0
Dula Dula

Dula je offline (nepripojený) Dula

ale aj tak ďakujem, prepočítam to a uplatním z toho tú DPHčku. A urobim ako radiš servisny zaznam priložim
0 0
Alena T. Alena T.

Alena T. je offline (nepripojený) Alena T.

Dobrý deň, neviem, či som svoju otázku zaradila správne... chcem sa spýtať, daňový úrad nám z nadmerného odpočtu stiahol sumu 5,25 na úhradu preddavku na dani zo závislej činnosti. ako to mám zaúčtovať??? Predpokladám, že cez interné doklady, ale akú predkontáciu použiť??? 342/.../343???????????
ďakujem pekne.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Alena T. Pozri príspevok
Dobrý deň, neviem, či som svoju otázku zaradila správne... chcem sa spýtať, daňový úrad nám z nadmerného odpočtu stiahol sumu 5,25 na úhradu preddavku na dani zo závislej činnosti. ako to mám zaúčtovať??? Predpokladám, že cez interné doklady, ale akú predkontáciu použiť??? 342/.../343???????????
ďakujem pekne.
áno 342.XX//343.XX
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Alena T. Pozri príspevok
Dobrý deň, neviem, či som svoju otázku zaradila správne... chcem sa spýtať, daňový úrad nám z nadmerného odpočtu stiahol sumu 5,25 na úhradu preddavku na dani zo závislej činnosti. ako to mám zaúčtovať??? Predpokladám, že cez interné doklady, ale akú predkontáciu použiť??? 342/.../343???????????
ďakujem pekne.
na základe oznámenia z DU-cez ID 342xx(analytika preddavkov zo zč)/343xx
tak ako píšeš.
0 0
Alena T. Alena T.

Alena T. je offline (nepripojený) Alena T.

ďakujem, ste super:-)))))))))))))
0 0
adabirk adabirk

adabirk je offline (nepripojený) adabirk

- ak má doklad náležitosti faktúry - § 51 ods. 1 písm. a) zákona o DPH - tak áno - čo však pochybujem.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Dobrý večer. Robím DPH za posledné zdaňovacie obdobie pri zrušení registrácie DPH. Mám stav zásob, z toho 19% je daň na výstupe. Účtuje sa o tejto dani v peňažnom denníku?
ďakujem
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Ejo Pozri príspevok
Dobrý večer. Robím DPH za posledné zdaňovacie obdobie pri zrušení registrácie DPH. Mám stav zásob, z toho 19% je daň na výstupe. Účtuje sa o tejto dani v peňažnom denníku?
ďakujem
Áno účtuje:

§ 19 - daňové výdavky. Daňovým výdavkom je aj ...
k) daň z pridanej hodnoty
------1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu /6/ s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,


a § 17 ods. 3 bod 2 hovorí, že:

(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa


d) daň z pridanej hodnoty vzťahujúca sa na hmotný majetok a nehmotný majetok,

------2. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu, /6/ o ktorú upraví vstupnú cenu hmotného majetku a nehmotného majetku,
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Ako to zaúčtujem v peňažnom denníku? Vystavím VPD alebo interný doklad, a do ktorej kolonky v PD?
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Ejo Pozri príspevok
Ako to zaúčtujem v peňažnom denníku? Vystavím VPD alebo interný doklad, a do ktorej kolonky v PD?
Vyhotovíš interný doklad a zaúčtuješ v rámci uzávierkových účtovných operácií ako daňový výdavok v druhovom členení prevádzková réžia.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Ejo Pozri príspevok
Dobrý večer. Robím DPH za posledné zdaňovacie obdobie pri zrušení registrácie DPH. Mám stav zásob, z toho 19% je daň na výstupe. Účtuje sa o tejto dani v peňažnom denníku?
ďakujem
Ale ak by sa jednalo o odpisovaný majetok, pri ktorom v dôsledku zrušenia registrácie upravíš (zvýšiš) vstupnú cenu, tak táto DPH sa dostane do daňových výdavkov prostredníctvom odpisov.
Naposledy upravil Mária.K. : 15.10.09 at 08:51 Dôvod: spresnenie
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Dobrý deň. Prosím Vás o usmernenie. V § 71 ods. 2 písm. a) - faktúra musí obsahovať meno a adresu sídla ............., a jeho identifikačné číslo pre daň,
Ak sme platcami DPH, musí byť pred prideleným DIČ označenie SK? Pýtam sa preto, nakoľko nám prišla fa, ktorá má uvedené IČ DPH (DIČ) bez uvedeného SK. Možno pre niekoho banalita, ale ak by som chcela požiadať dodávateľa o vystavenie opravenej faktúry so správnym IČ DPH, chcela by som si byť istá. Na kartičke z daňového úradu o pridelení identifikačného čísla pre daň je SK uvedené. Takže by to vlastne malo byť aj na faktúre.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

rodina1 Pozri príspevok
Dobrý deň. Prosím Vás o usmernenie. V § 71 ods. 2 písm. a) - faktúra musí obsahovať meno a adresu sídla ............., a jeho identifikačné číslo pre daň,
Ak sme platcami DPH, musí byť pred prideleným DIČ označenie SK? Pýtam sa preto, nakoľko nám prišla fa, ktorá má uvedené IČ DPH (DIČ) bez uvedeného SK. Možno pre niekoho banalita, ale ak by som chcela požiadať dodávateľa o vystavenie opravenej faktúry so správnym IČ DPH, chcela by som si byť istá. Na kartičke z daňového úradu o pridelení identifikačného čísla pre daň je SK uvedené. Takže by to vlastne malo byť aj na faktúre.
Vaše identifikačné číslo pre DPH musí mať uvedený prefix SK.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

rodina1 Pozri príspevok
Dobrý deň. Prosím Vás o usmernenie. V § 71 ods. 2 písm. a) - faktúra musí obsahovať meno a adresu sídla ............., a jeho identifikačné číslo pre daň,
Ak sme platcami DPH, musí byť pred prideleným DIČ označenie SK? Pýtam sa preto, nakoľko nám prišla fa, ktorá má uvedené IČ DPH (DIČ) bez uvedeného SK. Možno pre niekoho banalita, ale ak by som chcela požiadať dodávateľa o vystavenie opravenej faktúry so správnym IČ DPH, chcela by som si byť istá. Na kartičke z daňového úradu o pridelení identifikačného čísla pre daň je SK uvedené. Takže by to vlastne malo byť aj na faktúre.
Ak je na faktúre uvedené len DIČ, to ešte neznamená že je plátcom DPH, plátca DPH má mať uvedené IČ DPH, čo je vlastne DIČ a pred ním je uvedená skratka krajiny teda u nás SK, môj názor
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Mária K. a babi2, ďakujem Vám. Myslela som si to, len som si to chcela overiť.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Zdravím Vás kolegovia,
mohli by ste mi prosím pomôcť - keď mám zdaniteľný príjem - u platcu DPH,za prenájom ktorý je oslobodený od DPH,
do daň.priznania DPH ho uvádzam do riadku 13,a už nikde inde?
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie