Zavrieť

Porady

auto v podnikaní

Ahojte,
manžel kúpil v roku 2008 osobné auto,ktoré je napísané na neho.Ja som si založila s.r.o. /2009/a chcela by som ho zaradit do obchodného majetku firmy. Musím auto prepísať na seba,ak chcem si uplatňovať vetky daň.výdavky na auto/zák.poistku,cestnú daň,havarijnú poistku,PHM.../?

Ďakujem za radu
Usporiadat
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Doporučujem pozrieť príspevok http://www.porada.sk/t12620-p8-zarad...ml#post2116058
1 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

veľmi pekne ti ďakujem za pomoc
prajem príjemný večer
0 0
Mija33 Mija33

Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

Jak čítam, tak čítam som z toho tochu mimo. poradte SZČO, neplatca DPH, kupil ojazdené auto, týždenne prejazdí 100 km, je výhodnejšie nezaradiť ho do podnikania a využívať len náklady na PHM /bločky/? Alebo zaradiť do majetku, odpisovať /aká je v tom výhoda?/ a uplatnovať si všetky výdavky ohľadom auta? Poprosím o jednoduchú odpoved. Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mija33 Pozri príspevok
Jak čítam, tak čítam som z toho tochu mimo. poradte SZČO, neplatca DPH, kupil ojazdené auto, týždenne prejazdí 100 km, je výhodnejšie nezaradiť ho do podnikania a využívať len náklady na PHM /bločky/? Alebo zaradiť do majetku, odpisovať /aká je v tom výhoda?/ a uplatnovať si všetky výdavky ohľadom auta? Poprosím o jednoduchú odpoved. Dakujem
Keď auto nezaradíš do podnikania, uplatníš si ako VOZD okrem spotreby PHM aj sadzbu základnej náhrady 0,183€/km.

Či je výhodnejšie auto zaradiť do majetku závisí pri ojazdenom aute aj od obst.ceny a v prvom roku podnikania aj od mesiaca, v ktorom bolo auto kúpené.
0 0
Mija33 Mija33

Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

Obstrar.cena 1800,- kúpené 1.11.2012
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ahojte, poprosim Vás o radu. Szčo chce kupit firemne auto. Nahlasi ho na DU, poda do konca januara DP k d.z MV. To vsetko viem. Ide mi ale o to, ze uplatnuje si pausálne výdavky. Kupi ho v tomto roku, cize poda DP MV za mesiace 11.12. Ale moze si taky danovnik uplatnit aj odpisy na to auto? Pocula som nieco ze od noveho roka sa rušia paušálne výdavky, tak moze si uplatnovat odpisy ak nevedie JU?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nikulik Pozri príspevok
Ahojte, poprosim Vás o radu. Szčo chce kupit firemne auto. Nahlasi ho na DU, poda do konca januara DP k d.z MV. To vsetko viem. Ide mi ale o to, ze uplatnuje si pausálne výdavky. Kupi ho v tomto roku, cize poda DP MV za mesiace 11.12. Ale moze si taky danovnik uplatnit aj odpisy na to auto? Pocula som nieco ze od noveho roka sa rušia paušálne výdavky, tak moze si uplatnovat odpisy ak nevedie JU?
Nie, uplatniť odpis môže len pri vedení účtovníctva.
1 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Tweety Pozri príspevok
Nie, uplatniť odpis môže len pri vedení účtovníctva.
A ked od r.2013 nebudu paušálne výdavky tak bude musieť viesť účtovníctvo?
Lebo keby viedol tak si moze uplatniť odpisy.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
nikulik Pozri príspevok
A ked od r.2013 nebudu paušálne výdavky tak bude musieť viesť účtovníctvo?
Lebo keby viedol tak si moze uplatniť odpisy.
Čo sú to paušálne výdavky? Ak máte na mysli percentuálne vo výške 40 % z príjmov, tak nemajú byť zrušené, ale obmedzené na "horný limit". Je na podnikateľovi, akú formu výdavkov si zvolí. V percentuálnych výdavkoch je obsiahnuté všetko okrem odvodov. To znamená aj odpisy hmotného majetku.
Pri vedení skutočných výdavkov je možné uplatniť daňové odpisy, lebo výdavky sa preukazujú a sú nezávislé od výšky príjmov. Platí to pre jednoduché účtovníctvo aj daňovú evidenciu (zjednodušená forma evidencie skutočných výdavkov, ktorá nie je účtovníctvom).
1 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ďakujem pekne za radu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať