Zavrieť

Porady

stravné lístky - kto koľko platí??

ahojte, chcem sa opýtať - viem, že je stanovené, že zamestnávateľ platí za stravné lístky 55% a zamestnanec 45%. je to stanovené ale zákonom? pretože ja ako zamestnanec platím za lístky 54% a môj zamestnávateľ 45%. hodnota jedného lístka je 100 sk, pretože pracujem 12 hodinovky (krátky, dlhý týždeň). ďakujem vopred za odpovede.
Usporiadat
JanaF JanaF

JanaF je offline (nepripojený) JanaF

Zajtra bude lepsie...:)
ing.erika
je teda aj taká možnosť, že by zamestnávateľ nedával svojim zamestnancom stravné lístky, ale hotovosť? ak s tým samozrejme zamestnanci súhlasia. bolo by to košer?
To by sa im muselo zdanovat, pretoze by islo o dalsi prijem. V celku je to koplikovanejsie. Preco si zbytocne komplikovat zivot
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Paula
Janka, žiadnu chybu neurobíš, ak napíšeš na papier napr.: Nemám záujem o poskytovanie stravy zamestnávateľom ani o stravné lísty....pod to zoznam zamestnancov...........a zamestnanci ti to podpíšu...ak chceš byť krytá voči kontrole z IP pre budúcnosť. Zažila som jednu kontrolu na základe oznámenia, kde sa spomínali aj lístky, resp. ich hodnota. Ale to je už o niečom inom.

Doplnenie, keďže ste v medzičase písali....kontrolór z IP sa vyjadril, že nemožno postihnúť zamestnávateľa, keď zamestnanec nemá záujem.
Budem vám veriť (Paule a Vlasti), lebo asi pochybujem, že by to bolo aj podložené nejakým písomným tvrdením. Ale keďže ste skúsené, tak vám budem veriť. Ď A K U J E M
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
JanaF
Skus im povedat, ci to pre nich nie je vyhodnejsie, ak si zaplatia za stravny listok 20,-, ale nakupia za 60,-? Pokial skutocne to pre nich nie je vyhodne, tak im daj podpisat prehlasenia, ze nechcu poberat stravne listky
Samozrejme, že ďakujem aj Janke....písala súčasne so mnou.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Janka, ešte som o podpísanom vyhlásení nepočula, resp. nepoznám prípad, kde by zamestnanci lístky odmietli. Radila som ti tak preto, aby si do budúcnosti nemala zbytočné obavy, že ty budeš pykať za ich súčasný nezáujem.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Paula
Janka, ešte som o podpísanom vyhlásení nepočula, resp. nepoznám prípad, kde by zamestnanci lístky odmietli. Radila som ti tak preto, aby si do budúcnosti nemala zbytočné obavy, že ty budeš pykať za ich súčasný nezáujem.
Neútočila by kontrola na zamestnávateľa skôr v tom zmysle, že to on nechcel zabezpečovať stravovanie, lebo by ho to niečo stálo?
0 0
JanaF JanaF

JanaF je offline (nepripojený) JanaF

Zajtra bude lepsie...:)
Janka, niekde tu na porade sa nachadza prispevok, kde sa stalo presne to, co Paula hovori, ale nepatam sa, v ktorom prispevku sa to nachadza. Zamestnanci nechceli poberat stravne listky, podpisali vyhlasenie, ze odmietaju stravne poskytnute zamestnavatelom a nakoniec to zamestnanci zahrali na sude alebo pred kontrolou tak, ze zamestnavatel im odmietol poskytnut stravu a skutocne vyhrali. kde sa nachadza tento prispevok, to uz netusim.
0 0
ing.erika ing.erika

ing.erika je offline (nepripojený) ing.erika

aj mne moji zamestnanci povedali, že oni nechcú stravovanie. ale oni chceli namiesto lístkov hotovosť, teda že by mali vyšší plat o tú čiastku, ktorá predstavuje stravné.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
ing.erika
aj mne moji zamestnanci povedali, že oni nechcú stravovanie. ale oni chceli namiesto lístkov hotovosť, teda že by mali vyšší plat o tú čiastku, ktorá predstavuje stravné.
Erika, to nejde. Pre teba je najčistejšie stravné poukážky.
Ozaj, prečo neblikáš na zeleno, keď si na Porade?
0 0
ing.erika ing.erika

ing.erika je offline (nepripojený) ing.erika

veď ani mne sa to veľmi nezdá. teda to, čo vymýšľajú moji zamestnanci. jednoducho sa budú musieť zmieriť s tým, že budú dostávať lístky.
ja som tu ešte len úplný nováčik. a ako mám blikať na zeleno??
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Nuž potom asi to treba inak spísať....Na vrch strany citovať zákon o tom , že zamestnávateľ je povinný.....a potom prilepiť vetu: beriem na vedomie, že zamestnávateľ je povinný, ale ja sa tejto vymoženosti vzdávam, nakoľko je pre mňa nezaujímavá.....
Naozaj neviem, ako by sa mohol zamestnávateľ brániť.
0 0
JanaF JanaF

JanaF je offline (nepripojený) JanaF

Zajtra bude lepsie...:)
ing.erika
aj mne moji zamestnanci povedali, že oni nechcú stravovanie. ale oni chceli namiesto lístkov hotovosť, teda že by mali vyšší plat o tú čiastku, ktorá predstavuje stravné.
to sa im musi zdanit a moze sa stat, ze nakoniec dostanu ovela menej ako by mali v stravnych listkoch. Rozhodnutie je na zamestnavatelovi a nie zamestnanci kladu podmienky
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Paula
Naozaj neviem, ako by sa mohol zamestnávateľ brániť.
možnosť obrany zamestnávateľa pred fintou zamestnanca (môj výmysel) - spísať nejaké vyhlásenie a pri podpise bude v kancelárii iba zamestnanec a X svedkov (majiteľ, konateľ atď), ale to vyhlásenie by som urobila tak podrobné, aby bolo zrejmé, že zamestnanec všetko pochopil, všetko mu bolo vysvetlené a dala by som aj výpočet hodnoty stravné lístka, aby bolo zreteľné čoho sa vlastne zamestnanec vzdáva
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
ing.erika
veď ani mne sa to veľmi nezdá. teda to, čo vymýšľajú moji zamestnanci. jednoducho sa budú musieť zmieriť s tým, že budú dostávať lístky.
ja som tu ešte len úplný nováčik. a ako mám blikať na zeleno??
Asi máš zadefinované v nastavení, že ťa tu nevidíme.
0 0
ing.erika ing.erika

ing.erika je offline (nepripojený) ing.erika

aha, skúsim s tým niečo urobiť...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ale veď máš teraz pri svojom mene zelenú, čiže si online. Práve si pripojená, keď pri niekom vidíš, že má sivomodrú guličku on nie je práve pripojený na Porade. Nie je prihlásený.
0 0
ing.erika ing.erika

ing.erika je offline (nepripojený) ing.erika

to som si ale uz zmenila nastavenie.....
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ak by zamestnavatel vyplacal zamestnancom stravne v hotovosti, bol by to pre nich zdanitelny prijem a museli by z neho odviest dan.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ak by aj zamestnanci podpisali nejake vyhlasenie, bolo by to malo platne, pretoze ak zakon zamestnavatelovi uklada povinnost, takymto vyhlasenim to nie je mozne zmenit. Rozne dohody medzi zamestnancom a zamestnavatelom su mozne a platne, len ak neodporuju Zakonniku prace.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ahojte.

Takže, ak som to správne pochopila, najlepšie by bolo, keby som zamestnancom dala nejaké stravné lístky v malej hodnote? Na porade som čítala, že spodná hranica lístka nie je určená. Je to pravda? Ďakujem
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
endrju
Janka, nie je to celkom tak. Hodnota stravného lístka by mala zodpovedať cene teplého jedla. Malá hodnota je napadnuteľná, ak si za to dokáže zamestnanec kúpiť len "10 deka tresky a 2 rožky".
Už asi preháňam, ale napr. hot dog sa považuje za teplé jedlo?

Ale vážne. Akú najnižšiu hodnotu stravného lístka mi odporúčate, aby to nebolo napadnuteľné.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať