Zavrieť

Porady

stravné lístky - kto koľko platí??

ahojte, chcem sa opýtať - viem, že je stanovené, že zamestnávateľ platí za stravné lístky 55% a zamestnanec 45%. je to stanovené ale zákonom? pretože ja ako zamestnanec platím za lístky 54% a môj zamestnávateľ 45%. hodnota jedného lístka je 100 sk, pretože pracujem 12 hodinovky (krátky, dlhý týždeň). ďakujem vopred za odpovede.
Usporiadat
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
endrju
Janka, teplé jedlo = varené jedlo. Hot dog by som považoval za teplé jedlo s velikánskou rezervou.
Podľa mojich osobných skúseností z ciest po celom Slovensku by to nemalo byť menej ako 50,- Sk (niektoré regióny na strednom a východnom Slovensku). Bezproblémovo daňovo uznateľných je v súčasnosti 80,- Sk. V BA je však aj 80,- Sk za jedno jedlo vo veľa prípadoch málo.
Neviem, kde sídli "Tvoja" firma, takže skús nájsť nejakú optimálnu hodnotu podľa Vašich lokálnych podmienok. Predpokladám, že s názormi sa pripoja ešte viacerí.
Ďakujem. Všetko to má logiku. Len keď zamestnanci nechcú SL? No nič, budú ich musieť prijať.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Janka6685
Neútočila by kontrola na zamestnávateľa skôr v tom zmysle, že to on nechcel zabezpečovať stravovanie, lebo by ho to niečo stálo?
Na toto máte aký názor?
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
endrju
Netreba ich nútiť. Stačí dať do internej smernice, že sú k dispozícii stravné lístky v hodnote XXXX korún a určiť čas počas ktorého si zamestnanci môžu tieto lístky v pokladni firmy zakúpiť. Okrem toho nikto nebude môcť napadnúť ak firma kúpi, napr. v januári 20 stravných lístkov, ktoré budú v pokladni "trčať" do decembra preto, že nikto neprejavil o tieto lístky záujem. Koncom roka sa podľa zmluvných podmienok so sprostredkovateľom stravných lístkov nespotrebované lístky vrátia. Náklady firmy budú minimálne. Zamestnávateľ si splní svoju povinnosť zabezpečiť stravovanie zamestnancov. To, že zamestnanci neprejavili záujem o ponúkané a zabezpečené stravné lístky bude skutočne už len chybou zamestnancov.
Takto nejako to fungovalo v jednej firme, ale to som si nebola istá, či je to správne, lebo v tej firme sa mi nezdalo viac vecí...ale to je o inom.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Velmi sa divim zamestnancom, ktori nechcu stravne listky. Ak sa im uz aj nechce chodit na obedy do restauracie, mozu ich predsa pouzit v obchodoch na nakup potravin. Pre kazdeho musi byt vyhodne, ak moze nakupit za polovicu predajnej ceny.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
endrju
Netreba ich nútiť. Stačí dať do internej smernice, že sú k dispozícii stravné lístky v hodnote XXXX korún a určiť čas počas ktorého si zamestnanci môžu tieto lístky v pokladni firmy zakúpiť.
Aj keď to celé vyzerá veľmi logicky (poraďáci sú proste jedničky) nezdá sa mi to také jednoznačné. Podľa § 152 ZP je zamestnávateľ povinný zabezpečovať zamestnancom stravovanie a nie umožniť im kupovať stravné lístky. A mám obavy, že to nevyrieši ani smernica.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

AVO
Aj keď to celé vyzerá veľmi logicky (poraďáci sú proste jedničky) nezdá sa mi to také jednoznačné. Podľa § 152 ZP je zamestnávateľ povinný zabezpečovať zamestnancom stravovanie a nie umožniť im kupovať stravné lístky. A mám obavy, že to nevyrieši ani smernica.
Ja v tom nevidím problém. Ved tí zamestnanci nie sú malé deti, ktoré treba vodit za rucicku alebo ich nakrmit.

Zákon umoznuje bud zabezpecit stravovanie vo vlasnom zariadení alebo v prostredníctvom inej p/f osoby. Cize ak poskytne lístky na stravovanie, splnil si zákonnú povinnost. A ak zamestnanec nemá záujem o stravné lístky, tak ho nemôze nanútit. Ak zamestnanec nebude chciet íst na obed, ktorý mu zabezpecí zamestnávatel vo vlastnej rézii a bude dobrovolne hladovat, zamestnávatel mu to predsa nenapchá do hrdla.

U kazdého zamesntávatela, kde som doteraz robil bola moznost zakúpit si lístky ci uz priamo obedové alebo gastro, nie povinnost. Ak si niekto lístky nekúpil, bola tojeho vec, nikto ho z pokladne nezavolal, preco si nezobral lístky na príslusný mesiac. Dokonca ak nestihol si kúpit lístky v stanovenom termíne, kedy sa lístky predávali, tak mal smolu.
Naposledy upravil Chobot : 09.08.05 at 09:37
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Mám ešte jednu otázku, keďže sme sa rozhodli, že objednáme stravné lístky a zamestnanci sa rozhodnú, či si ich kúpia: ak SZČO zároveň pracuje vo svojej firme, môže si dávať do nákladov kúpu stravných lístkov pre vlastnú potrebu?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Chobot
Zákon umoznuje bud zabezpecit stravovanie vo vlasnom zariadení alebo v prostredníctvom inej p/f osoby. Cize ak poskytne lístky na stravovanie, splnil si zákonnú povinnost. A ak zamestnanec nemá záujem o stravné lístky, tak ho nemôze nanútit. Ak zamestnanec nebude chciet íst na obed, ktorý mu zabezpecí zamestnávatel vo vlastnej rézii a bude dobrovolne hladovat, zamestnávatel mu to predsa nenapchá do hrdla.
Moja pripomienka ani tak nebola hodená do pléna na diskusiu, ako na zamyslenie sa nad obhajobou postupu zamestnávateľa.
Obhajovali ste si už tento "spôsob" poskytnutia stravovania a prešlo Vám to (ako zamestnávateľovi)?
Mali ste už problémy so zamestnancami a s uplatnením ich nepremlčaných nárokov vyplývajúcich z pracovného pomeru?
Uspeli ste niekedy na súde, ak si zamestnávateľ neplnil svoje povinnosti tak, ako vyplývajú zo ZP?
Máte ošetrené právne nároky zamestnancov, či prípadné vzdanie sa týchto nárokov vo vzťahu k ich premlčaniu aj v prípade skončenia pracovného pomeru? Atď. atď. ...

A čo sa týka smernice, tak tá podľa môjho názoru nikdy nevyrieši nárok zamestnanca a obhájenie postupu zamestnávateľa. Vyrieši iba postup pri prevzatí stravných lístkov. Nároky by mali byť riešené dohodou zmluvných strán (prípade iným zákonným spôsobom), v tomto prípade zamestnanca a zamestnávateľa, medzi ktorými pracovno-právny vzťah vzniká uzatvorením pracovnej zmluvy podľa Zákonníka práce.

Riziká nesie zamestnávateľ. Moja pripomienka bola nasmerovaná na možné riziká, ktoré by mohli byť keby ... a ja by som na ne určite prihliadla, keby som stála pred podobným problémom.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janka6685
ak SZČO zároveň pracuje vo svojej firme, môže si dávať do nákladov kúpu stravných lístkov pre vlastnú potrebu?
Nie. (ak je to jeho firma a sám pre ňu aj pracuje, čo je spravidla normálne).
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
AVO
Nie. (ak je to jeho firma a sám pre ňu aj pracuje, čo je spravidla normálne).
O.K., len ma to tak napadlo.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janka6685
O.K., len ma to tak napadlo.
.
Naposledy upravil Jana Acsová : 09.08.05 at 11:52
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
AVO
.
Stihla som si prečítať, čo si tam mala napísané.

Naozaj som to potrebovala. Len som tak trochu tušila, že sa pýtam "blbosť". Asi som sa len zle vyjadrila.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Chcela by som sa opytat, ked mame okolo 25 zamestnancov, a niekto chce aby mu zamestnavatel poskytol stravu na pracovisku a niekto by chcel radsej stravne listky, da sa to?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

nikulik
Chcela by som sa opytat, ked mame okolo 25 zamestnancov, a niekto chce aby mu zamestnavatel poskytol stravu na pracovisku a niekto by chcel radsej stravne listky, da sa to?
áno, je to prípustné. Príspevky či už z nákladov alebo zo SF by mali dostať všetci rovnako. Potom rozdiely budú v úhrade od zamestnancov.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

a da sa aj tak, ked niekto nechce ani stravu ani stravne listky, ze mu zamestnavatel bude vyplacat peniaze?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

nikulik
a da sa aj tak, ked niekto nechce ani stravu ani stravne listky, ze mu zamestnavatel bude vyplacat peniaze?
Nie, to je neprípustné. Zamestnávateľ je povinný poskytnúť jedlo alebo stravovaciu poukážku na jedlo.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nikulik
a da sa aj tak, ked niekto nechce ani stravu ani stravne listky, ze mu zamestnavatel bude vyplacat peniaze?
ak peňažné plnenie, tak to podiela dani zo závislej činnosti
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

nikulik
a da sa aj tak, ked niekto nechce ani stravu ani stravne listky, ze mu zamestnavatel bude vyplacat peniaze?
Keď má zamestnávateľ možnosť zabezpečiť zamestnancovi stravu, či už formou závodného stravovania, alebo formou stravných lístkov (Ticket, ...), v zmysle zákona ani nemôže vyplácať finančný príspevok. Tento môže vyplácať len vtedy, ak zamestnancovi formu vyššie uvedenej stravy nemôže zabezpečiť. Prevažne sa jedná o zamestnancov, ktorí pracujú na poli, v lesníctve, ... (výsadba stromčekov, ...)
§152
(4) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Konkretne mi ide o toto: Nam nosia stravu kazdy den na pracovisko zo zavodnej jedalne, mame 3 druhy obedov, mozme si vybrat, lenze niektorí pracovníci si niektore dni neobjednaju nic, lebo vychadza to, ze keby si dali kazdy den nieco, doplacat by museli mesacne okolo 500 sk, a to sa niektorým zdá vela, no ale teraz mame celozávodnu dovolenku, nemali sme teda objednanu stravu ani ja, co som tu aj cez dovolenku, zistila som, ze sa citim lepsie ako ked som kazdy den jedla ten obed ktory nam priniesli, no a rozmyslala som nad tym, ze by som prestala jest tu stravu, da sa to nejako? Jedine cez tie stravne listky?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Stále to vychádza, že máš len 2 možnosti: teplé jedlo zo závodnej jedálne alebo stravné poukážky. Finančný príspevok sa neoplatí, musela by ho zdaniť 19% daňou z príjmov .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať