Zavrieť

Porady

Faktúra s dlhou splatnosťou/DPH

Mili poradaci,

DPH nie je mojou silnou strankou a tak by som Vas poprosila touto cestou o radu v nasledovnom pripade: budeme zakaznikovi fakturovat tovar so splatnostou viac ako 12 mesiacov, ktoru nam budu uhradzat v pravidelnych mesacnych splatkach. Jedna sa o dost vysoku sumu a neradi by sme, aby nas fakturovana DPH "utopila" nakolko i tuto chce zakaznik zaplatit na x krat (teda viac mesiacov). Hladame riesenie, ako na jednej strane vyjst odberatelovi v ustrety a na strane druhej seba neutopit s DPH, ktoru by sme museli odviest po fakturacii. Napadlo nas vystavit na sumu vo vyske DPH zalohovu fakturu, pricom po kazdej uhrade by sme museli vystavit danovy doklad k zalohe na uhradenu sumu s vycislenim zakladu a DPH .... nasledne tuto DPH odviest. Potom by sme vystavili riadnu fa. Tiez je tu otazka datumu dodania tovaru, nakolko zalohovka bude vystavena az po odovzdani tovaru. Neviem, ako z toho diplomaticky vykluckovat, aby bol aj vlk syty aj krava cela a hlavne aby to bolo z uctovneho a danoveho hladiska ok. Tiez by to nemalo byt na sposob financneho leasingu, nakolko tuto cinnost nemame v reg. Ma niekto podobnu skusenost alebo vie poradit?

Dufam, ze je to zrozumitelne......

Dakujem
Usporiadat
Bubika Bubika

Bubika je offline (nepripojený) Bubika

To Kadnarova .... predpokladam, ze sa nejedna o tovar, ale o sluzby. Je moj dohad spravny?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Bubika
ma niekto este nejaky napad?
Riešenie, ktorým by si sa mohla vyhnúť jednorázovej úhrade DPH v prípade predaja tovaru vidím v komisionárskej zmluve.
Naposledy upravil Jana Acsová : 16.08.05 at 16:03
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
LLL
Ja mam podobny pripad. Mame spravenu zmluvu o dielo, ktore sa ukonci niekedy v roku 2006. V zmluve su specifikovane jednotlive plnenia - dodavka tovaru, instalacie, testy, overovacia prevadzka atd. a je tam napisane, ze odberatel sa stane vlastnikom diela az po ukonceni vsetkych plneni. Po kazdej faze spravim zalohovku (tiez je to az po dodani tovaru alebo sluzby) a danovy doklad robim po prijati platby na ucet.

Urcite si spravte nejaku zmluvu, kde vsetko vyspecifikujete a kedy sa odberatel stava vlastnikom tovaru.
V tomto prípade sa môže jednať (neuvádzaš presne, čo je predmetom zmluvy) o typické čiastkové plnenie podľa § 19 ods. 3 ZDPH - pozor na správny odvod DPH - zmluva, etapy - tieto sú spravidla čiastkovými zdaniteľnými plneniami a nie zálohovými. Doporučujem overiť si v zmluve. Z toho, čo uvádzaš sa mi nejaví správne vystavovanie "zálohovky", ak je táto vystavená po skončení jednotlivej etapy. Ak je to na prelome zdaňovacích období môže sa jednať o časový posun a oneskorený odvod (ak si poskytovateľ služby) DPH.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
LLL
Zdanitelne plnenie – datum prijatia platby.



Zmluvu samozrejme nemozem poslat. Napr. v bode platobne podmienky mame zadefinovane uhrady na zaklade preddavkovych faktur (rozpisane kolko % zo zmluvnej ceny po akej etape), uvedena splatnost faktur a nalezitosti.
Riziko takto dohodnutých podmienok:
Pojem preddavková faktúra sa týka predmetu plnenia, vzhľadom na jeho neukončenie a nie vzťahu k povinnému odvodu DPH.
Ak budú daniari posudzovať vecnú stránku plnenia, nepomôže ani priama citácia v zmluve "zdaniteľné plnenie - dátum prijatia platby".
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
LLL
V bode Prevod rizika a vlastnictva je ta dolozka, ze objednavatel sa stava vlastnikom predmetu zmluvy po podpise protokolu, co bude az v roku 2006.


Neviem, aky druh tovaru vy dodavate. Ak tam mate aj nejake instalacie, mozte si napisat napr., ze tovar sa stava vlastnikom odberatela az po uskutocneni testovacej prevadzky a uhradeni. Tym by sa osetrilo to zdanitelne plnenie, ktore by tym padom mohlo byt v den prijatia platby a nie v den dodania tovaru, ktory bol skor.
Riziko takto dohodnutých podmienok:
Nejedná sa o všeobecne aplikovateľnú možnosť, nakoľko problematiku zdaniteľného plnenia nerieši prevod vlastníckeho práva ale hlavne vecná stránka predmetu zmluvy, t.j. zadefinované zdaniteľné plnenie a dátum jeho uskutočnenia podľa Zákona o DPH.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Johanka
Lenže na dodanie tovaru (hnuteľných vecí ) je kúpna zmluva a zmluva o dielo je na poskytnutie služby.
Zmluva o dielo podľa § 536 Obchodného zákonníka sa viaže na zhotovenie diela, ktorým je:
- zhotovenie určitej veci, ak nespadá pod kúpnu zmluvu,
- montáž určitej veci, jej údržba,
- vykonanie dohodnutej opravy alebo úpravy určitej veci,
- alebo hmotne zachytený výsledok inej činnosti.
Dielom sa rozumie vždy:
- zhotovenie, montáž, oprava alebo úprava stavby alebo jej časti.

Z uvedenej citácie ma tento druh zmluvy vedie "k veci a jej úprave", t.j. nie je to podľa môjho názoru všeobecne aplikovateľné na akúkoľvek službu.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ešte záverom dodám:

V príspevku kombinujete dodávku tovaru a dodávku služby. Upozorňujem, že tieto plnenia môžu mať iný režim vzniku daňovej povinnosti. Ak máte skúsenosti s dodávkou tovaru - doporučujem venovať sa iba tejto otázke. Akonáhle sa do nevyriešenej dodávky tovaru dostáva dodávka služby ... nie je zrejmé, na akú otázku sa vlastne odpovedá a môže vás to navzájom zavádzať a dospejete k nesprávnym uzáverom. A to by bola škoda.
0 0
Bubika Bubika

Bubika je offline (nepripojený) Bubika

AVO
Riešenie, ktorým by si sa mohla vyhnúť jednorázovej úhrade DPH v prípade predaja tovaru vidím v komisionárskej zmluve.
a ako to vyzera v praxi?
0 0
domi2 domi2

domi2 je offline (nepripojený) domi2

učtOVNíčKA
ano je správny je to služba ale mám s toho aj tak guláš
0 0
domi2 domi2

domi2 je offline (nepripojený) domi2

učtOVNíčKA
Nevieš mi poradiť,či môžem niekomu účtovníctvo spracovať aj na zmluvu o dielo ?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať