Zavrieť

Porady

VOLBA PREDSEDU A SPRAVCU SVB

Preluskal som mnoho tem tu na porade, ale nedopracoval som sa k odpovedi, preto prosim o radu:-)
Vcera sme mali po 3. rokoch volbu predsedu a zaroven spravcu SVB. Z 33 vlastnikov nas bolo 14. Volba aj tak prebehla, vraj podla noveho zakona sa po hodine moze odhlasovat aj s tak malym poctom zucastnenych cokolvek...
Podla mna to mala byt nadpolovicna vacsina vsetkych vlastnikov, nakolko sa jedna o zavazne rozhodnutie, ale pre istotu prosim niekoho, kto sa vyzna o radu:-)
Vopred dakujem. M.
Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Blankake Pozri príspevok
Možno len chcela vedieť, či to jej povinnosť alebo nového predsedu...
Však jasné, o pár mesiacov si to prečíta niekto iný a už tu bude mať radu od Teba (a nebudeš musieť znovu vysvetľovať, odpovedať...)
Blanuška, ale ona si to ani neprečítala!..., to je to...odvtedy prihlásená nebola...ale to je už jedno. Ja by som nekládla sem otázky, keby ma nezaujímala odpoveď. Môžno nemôže , kto vie, snáď sa ozve...
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

slavica Pozri príspevok
Blanuška, ale ona si to ani neprečítala!..., to je to...odvtedy prihlásená nebola...ale to je už jedno. Ja by som nekládla sem otázky, keby ma nezaujímala odpoveď. Môžno nemôže , kto vie, snáď sa ozve...
Ako vieš, že si to neprečítala? To sa dá nejako zistiť?... a možno nemá pripojenie na internet, možno odcestovala, možno... čo Ťa to trápi?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Čítať sa dá aj bez prihlasovania.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Blankake Pozri príspevok
Ako vieš, že si to neprečítala? To sa dá nejako zistiť?... a možno nemá pripojenie na internet, možno odcestovala, možno... čo Ťa to trápi?
Už ma to netrápi, sama som napísala pred tebou, že asi nemôže... Jozef I mi v ss napísal, že mu to pomôže, tak účel to splnilo...

Mária27 Pozri príspevok
Čítať sa dá aj bez prihlasovania.
Nuž Maria ano , ja nečítam bez prihlásenia, ak mi niekto poradí....tým samozrejme nemierim na tento prípad, ale všeobecne na tvoju poznámku


Už som ticho a budem aj nabudúce
Naposledy upravil Halli : 21.01.10 at 19:55
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
slavica Pozri príspevok
Už ma to netrápi, sama som napísala pred tebou, že asi nemôže... Jozef I mi v ss napísal, že mu to pomôže, tak účel to splnilo...



Nuž Maria ano , ja nečítam bez prihlásenia, ak mi niekto poradí....tým samozrejme nemierim na tento prípad, ale všeobecne na tvoju poznámku


Už som ticho a budem aj nabudúce
Slavica, ja som tiež tvojím tlačivkom pomohla svojej známej, ktorá sa rozhodla "robiť" predsedu. Je to hotové výborné tlačivo.
Ja som na porade každý deň, vždy pri rannej a obedňajšej káve, niekedy tu čítam, hľadám a často ma poučia i rady našich poraďákov, ktorí takto ani nevedia, koľkým ľuďom vlastne pomáhajú. Chodím aj do iných porád - je to tu proste na nezaplatenie, a to už ani nehovorím, keď niekomu " horí pod zadočkom".
0 0
oli.f oli.f

oli.f je offline (nepripojený) oli.f

Janiela Pozri príspevok
Oli.f, to mi niečo pripomína. Zažila som to na vlastnej koži, chvalabohu to mám za sebou. Prajem pevné nervy.

Poraďáci moji zlatí, ja už som z toho na prášky. Ustráchaní susedia zvolili "taktiku vyčkávania" na schôdzu zvolanú odchádzajúcou predsedníčkou. Tá samozrejme už je odsťahovaná a pre istotu len po svojej spriahnutej duši pohotovo poslala rozúčtovanie nedoplatku za plyn na jednotlivých vlastníkov, lebo na účte údajne nie sú financie na úhradu fa. za vyúčtovanie v sume cca.3700,-Eur, hoci minimálne na FPUaO má byť cca. 3-násobok. Mmt. obiehame susedov nanovo, aby sme sami zvolali schôdzu kde konečne vysvetlia stav vecí. No niektorí "odvážny" už radšej zaplatili 1. splátku, bez ohľadu na to, že schôdza kde sa tento postup zvažoval nebola ukončená a žiadna dohoda naozaj nenastala...Začínam z toho byť naozaj zúfalá, keď vidím tú nepochopiteľnú ľahostajnosť a neschopnosť ozvať sa za vlastné práva!!..(

Držte mi palce aby moje snahy vôbec mali zmysel, lebo ja už si pripadám, že sa snažím o nemožné....
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

oli.f Pozri príspevok
Poraďáci moji zlatí, ja už som z toho na prášky. Ustráchaní susedia zvolili "taktiku vyčkávania" na schôdzu zvolanú odchádzajúcou predsedníčkou. Tá samozrejme už je odsťahovaná a pre istotu len po svojej spriahnutej duši pohotovo poslala rozúčtovanie nedoplatku za plyn na jednotlivých vlastníkov, lebo na účte údajne nie sú financie na úhradu fa. za vyúčtovanie v sume cca.3700,-Eur, hoci minimálne na FPUaO má byť cca. 3-násobok. Mmt. obiehame susedov nanovo, aby sme sami zvolali schôdzu kde konečne vysvetlia stav vecí. No niektorí "odvážny" už radšej zaplatili 1. splátku, bez ohľadu na to, že schôdza kde sa tento postup zvažoval nebola ukončená a žiadna dohoda naozaj nenastala...Začínam z toho byť naozaj zúfalá, keď vidím tú nepochopiteľnú ľahostajnosť a neschopnosť ozvať sa za vlastné práva!!..(

Držte mi palce aby moje snahy vôbec mali zmysel, lebo ja už si pripadám, že sa snažím o nemožné....
Janiela ti preje pevné nervy, ja tiež. Predpokladám , že sa ešte niekto pridá.
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

Oli.f len vydržať, na prášky sa vykašli. Schôdzu treba určite zvolať, ale aj zabezpečiť účasť zainteresovaných. Treba nahliadnuť aj do účtovných papierov a reagovať. Úspech zvolanej schôdze vidím len v presnom riešení danej problematiky, nedovoliť odklon od témy. Keď sú peniaze na GEO fonde, dajú sa použiť aj na zaplatenie fa SPP. Ale nedoplatky musia majitelia vyplatiť, asi máte nízke zálohy na mesačné platby. Súčasne treba spraviť nové rozpočty na zálohové platby, aby sa podobná situácia neopakovala.
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

sito Pozri príspevok
Janiela ti preje pevné nervy, ja tiež. Predpokladám , že sa ešte niekto pridá.
Ja sa tiež pripájam a držím Ti palce, aby sa Ti všetko podarilo ( hoci niekedy sa zdá nemožné, ale po čase aj ľudia prídu na to, že chybu spravili). Nevzdávaj sa ideš za správnym cieľom, hoci cesta je plná balvanov (nemyslím balvany iba také v pravom slova zmysle, ale hlavne také " ľudské balvany ", ktoré mlčia, keď treba sa ozvať, ale niekedy sa Ti pripletú do cesty so snahou, znemožniť Tvoje úsilie.
a...dávno u nás v práci takéto meno "balvan" dostal jeden kolega, od mladého inžiniera, čo šiel za ním s odbornou otázkou (kolega čítal noviny a jedol) ale ani po pár osloveniach sa mladému neozval ba ani si nevšimol, keď tresol s dverami...s údivom som šla za ním a on na to...to je ale "balvan". Tá prezývka kolegovi ostala, ale ani do dnes nevie, kto bol tak volaný.
0 0
oli.f oli.f

oli.f je offline (nepripojený) oli.f

jozka56 Pozri príspevok
Oli.f len vydržať, na prášky sa vykašli. Schôdzu treba určite zvolať, ale aj zabezpečiť účasť zainteresovaných. Treba nahliadnuť aj do účtovných papierov a reagovať. Úspech zvolanej schôdze vidím len v presnom riešení danej problematiky, nedovoliť odklon od témy. Keď sú peniaze na GEO fonde, dajú sa použiť aj na zaplatenie fa SPP. Ale nedoplatky musia majitelia vyplatiť, asi máte nízke zálohy na mesačné platby. Súčasne treba spraviť nové rozpočty na zálohové platby, aby sa podobná situácia neopakovala.

Práve že zálohy do fondu opráv boli viac než slušné, takže minimálne tam by prostriedky byť mali..To je jediné čoho sa ako tak aj tie "balvanové" tipy trochu chytajú. Doteraz nevidel nikto správu o hospodárení, tobôž vyúčtovanie FPUaO, takže je na mieste aj sankcia za nedodržanie zákonnej povinnosti už 8 mesiacov. Nehovoriac o fa. za strechu ktorú opakovane jednotliví vlastníci požadovali predložiť no nevideli ju doteraz. Ja vlastne ani nechápem, že to nechali takto ďaleko zájsť a celú tú pochybnú "správu" dávno sami neodvolali, nebyť toho že predsedníčka radšej odstúpi sama keď sa sťahuje. Na jednej strane kašlú na to, že nevedia kam sa podelo takmer 20tis. eur, na druhej vykrikujú, že nebudú do FPUaO už platiť také vysoké poplatky...Kocúrkovo ako vyšité.
0 0
oli.f oli.f

oli.f je offline (nepripojený) oli.f

V najhoršom budem zháňať právnika. Nepoznáte niekoho kto sa v tejto oblasti občianskeho práva dobre vyzná?
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

oli.f Pozri príspevok
Práve že zálohy do fondu opráv boli viac než slušné, takže minimálne tam by prostriedky byť mali..To je jediné čoho sa ako tak aj tie "balvanové" tipy trochu chytajú. Doteraz nevidel nikto správu o hospodárení, tobôž vyúčtovanie FPUaO, takže je na mieste aj sankcia za nedodržanie zákonnej povinnosti už 8 mesiacov. Nehovoriac o fa. za strechu ktorú opakovane jednotliví vlastníci požadovali predložiť no nevideli ju doteraz. Ja vlastne ani nechápem, že to nechali takto ďaleko zájsť a celú tú pochybnú "správu" dávno sami neodvolali, nebyť toho že predsedníčka radšej odstúpi sama keď sa sťahuje. Na jednej strane kašlú na to, že nevedia kam sa podelo takmer 20tis. eur, na druhej vykrikujú, že nebudú do FPUaO už platiť také vysoké poplatky...Kocúrkovo ako vyšité.
To je fakt Kocúrkovo, a to šafáranie, nerozumiem, to je hrôza.
0 0
jankkam jankkam

jankkam je offline (nepripojený) jankkam

Dobrý deň. Ako to je ak som sa nezúčastnila schôdze na ktorej sa volil predseda spoločenstva. Nieje potrebný aj môj súhlas a nemusia mi dať nejakú správu ako sa hlasovalo? V bytovke je 18 rodín, koľko je potrebných hlasov na to aby bol zvolený predseda spoločenstva ? Našu bytovku spravuje bytové družstvo tak je vôbec potrebný predseda ? A môže byť predseda spoločenstva osoba, ktorá tu v našej bytovke nemá trvalý pobyt?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

malá otázočka? mala si vážny dôvod sa schôdze nezúčastniť?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

jankkam Pozri príspevok
Dobrý deň. Ako to je ak som sa nezúčastnila schôdze na ktorej sa volil predseda spoločenstva. Nieje potrebný aj môj súhlas nie a nemusia mi dať nejakú správu ako sa hlasovalo? nie V bytovke je 18 rodín, koľko je potrebných hlasov na to aby bol zvolený predseda spoločenstva ? 10 Našu bytovku spravuje bytové družstvo nespravuje, pre SVB robí objednané práce tak je vôbec potrebný predseda ? pokiaľ máte spoločenstvo, musí A môže byť predseda spoločenstva osoba, ktorá tu v našej bytovke nemá trvalý pobyt? Môže
odpoveď v texte
4 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

jankkam Pozri príspevok
Dobrý deň. Ako to je ak som sa nezúčastnila schôdze na ktorej sa volil predseda spoločenstva. Nieje potrebný aj môj súhlas

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

Voľba predsedu SVB by mala byť v súlade s § 7c, odsek 2


a nemusia mi dať nejakú správu ako sa hlasovalo?

§ 14

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.


V bytovke je 18 rodín, koľko je potrebných hlasov na to aby bol zvolený predseda spoločenstva ?

Podľa § 7c, odseku 2, 10 hlasov. Ak nie je možné takýmto počtom zvoliť predsedu SVB § 14, odsek 2 nevylučuje možnosť zvoliť predsedu SVB aj s menším počtom hlasov po hodine schôdze. Ktosi musí robiť predsedu, vykonávať rozhodnutia zhromaždenia.

(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

Ak nesúhlasíte so zvoleným predsedom, máte možnosť uplatníť si svoje právo vyplývajúce z odseku 4.

Našu bytovku spravuje bytové družstvo tak je vôbec potrebný predseda ?

Ak je založené SVB, musí byť predseda, štatutár. Aj dozor nad ním, Rada vlastníkov. Je možnosť si isté prace, výkony objednať u inej osoby, aj právnickej. Otázne je, či potom nie je výhodnejšie mať zmluvu o výkone správy a nie SVB. O tom, o všetkom v dome rozhodujete vy osemnásti v súlade s § 14.

A môže byť predseda spoločenstva osoba, ktorá tu v našej bytovke nemá trvalý pobyt?
Predseda, štatutár, môže! A to aj v prípade, že nemá ani list vlastníctva k bytu v dome. Dozor nad predsedom, nie. Rada vlastníkov, to môžu byť len vlastníci bytov, prípadne nebytových priestorov.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
jankkam Pozri príspevok
Dobrý deň. Ako to je ak som sa nezúčastnila schôdze na ktorej sa volil predseda spoločenstva. Nieje potrebný aj môj súhlas a nemusia mi dať nejakú správu ako sa hlasovalo? V bytovke je 18 rodín, koľko je potrebných hlasov na to aby bol zvolený predseda spoločenstva ? Našu bytovku spravuje bytové družstvo tak je vôbec potrebný predseda ? A môže byť predseda spoločenstva osoba, ktorá tu v našej bytovke nemá trvalý pobyt?
Na zvýraznenú vetu by som sa opýtal. Máte spoločenstvo vlastníkov bytov alebo máte správcu ? Lebo potom sa dá odpovedať, či sa volil predseda spoločenstva alebo zástupca vlastníkov. A v týchto dvoch funkciách je rozdiel. A ak sa rozhodovalo o takejto funkcii v každom prípade by bolo vhodné sa schôdze zúčastniť ale to už povedala Halli.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Jozef I Pozri príspevok
Na zvýraznenú vetu by som sa opýtal. Máte spoločenstvo vlastníkov bytov alebo máte správcu ? Lebo potom sa dá odpovedať, či sa volil predseda spoločenstva alebo zástupca vlastníkov. A v týchto dvoch funkciách je rozdiel. A ak sa rozhodovalo o takejto funkcii v každom prípade by bolo vhodné sa schôdze zúčastniť ale to už povedala Halli.
Jozef, máš pravdu, rozdiel je, že pri predsedovi, ak si ho SVB zvoli, musí mať predsedu, inak nebude zaregistrované. Predsedovi vyplývajú zo zákona isté povinnosti o ktorých rozhoduje ako štatutár domu. Ovšem pri voľbe zástupcu vlastníkov nie sú v zákone presne definované veci ohľadne jeho právomoci, ba zákon hovorí, že nemôže rozhodovať o veciach o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci v súlade s § 14. A vlastníci v dome rozhodujú o všetkom. Aj o tom či a aké právomoci dajú zástupcovi vlastníkov. Zástupca vlastníkov nie je zo zákona povinnosť, ho zvoliť. Vlastníkom zostávajú všetky práva a povinnosti vyplývajúce so zákona aj bez zástupcu vlastníkov.

Ak dajú zástupcovi isté právomoci rozhodovať a zástupca ich zneužije, je ťažko súdu argumentovať, že my sme mysleli. Myslieť je hovno vedieť. Takže vždy je nutná kontrola.

Preto je povinnosťou každého vlastníka sa žúčastniť schôdze, každej nie len a tej na ktorej sa volí predseda SVB, alebo zástupca vlastníkov pri zmluve o výkone správy.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

jankkam Pozri príspevok
Dobrý deň. Ako to je ak som sa nezúčastnila schôdze na ktorej sa volil predseda spoločenstva. Nieje potrebný aj môj súhlas a nemusia mi dať nejakú správu ako sa hlasovalo? V bytovke je 18 rodín, koľko je potrebných hlasov na to aby bol zvolený predseda spoločenstva ? Našu bytovku spravuje bytové družstvo tak je vôbec potrebný predseda ? A môže byť predseda spoločenstva osoba, ktorá tu v našej bytovke nemá trvalý pobyt?
Halli Pozri príspevok
malá otázočka? mala si vážny dôvod sa schôdze nezúčastniť?

Jednoduchá otázka pre nás, ale ťažká otázka pre zadávajúcu,. my odpovedáme , ....nikto neodpovedá nám....hmmm zaujímavý postoj.
0 0
mimi3277 mimi3277

mimi3277 je offline (nepripojený) mimi3277

...a ako by to vyzeralo keby sa novy predseda nezvolil z dovodu nesplnenia zakonnych podmienok volby a staremu vyprsi volebne obdobie? Ma povodny predseda dalej rozhodovacie pravomoci az po pravoplatne zvolenie noveho predsedu? alebo nastane "vakuum"?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať