Zavrieť

Porady

Dobrovolné odvody do sociálnej poisťovne

ewap ewap

ewap je offline (nepripojený) ewap

Mám takúto otázočku. Prestala som byť povinným platcom odvodov. Ak si chcem dobrovoľne platiť NP, môžem si dať vym. základ trebárs 10000,- ? Nebude to proti logike, nemôžu byť z toho problémy ?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Usporiadat
svobodova svobodova

svobodova je offline (nepripojený) svobodova

somij
Neplatí, platil len v r.2004.
23 738,-
Môžeš mi prosím Ťa napísať aký je teda max.denný vym.základ v r. 2005?
Podľa týchto príspevkov by teda mohol byť približne 765,-? Z tejto sumy by sa teda počítalo aj materské 55% ?
Ďakujem
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

svobodova
23 738,-
Môžeš mi prosím Ťa napísať aký je teda max.denný vym.základ v r. 2005?
Podľa týchto príspevkov by teda mohol byť približne 765,-? Z tejto sumy by sa teda počítalo aj materské 55% ?
Ďakujem
Diskusiu o maximálnom vymeriavacom základe pre nemocenské dávky v roku 2005 si pozri tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?...ht=maxim%E1lny

Diskusia začína od príspevku č. 4.
0 0
svobodova svobodova

svobodova je offline (nepripojený) svobodova

Ďakujem pekne.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Môžem si teda pri 17000 príjme brutto stanoviť dobrovoľné nemocenské na 8000Sk ak sa v budúcnosti chystám na materskú???
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Vymeriavací základ pre NP v úhrne je maximálne 23738 Sk. Pozri §138/12b) a s tým súvisici §138 ods.16. Znamená to, že by si si mala stanoviť dobrovoľné nemocenské max. vo výške 23738-17000 = 6738 Sk. Aj v tomto prípade, ak by Tvoj VZ bol v niektorom mesiaci vyšší (napr. nadčasy, odmena), mala by si platiť dobrovoľné NP len z rozdielu do 23738. V prípade PN, neplatené voľno a pod. sa maximum kráti podľa kalendárnych dní.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ale veď min.VZ pre dobrovoľné poistenie je 6900Sk?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nuž, to je pravda.

Takže minimálne 6900 maximálne 6738 - čo s tým?

Ja by som si stanovila 6900, platila zo 6900, a na konci roku si vyžiadala vrátenie preplatkov.

V prípade 2 pracovných pomerov sa to robí tak, že platia obaja zamestnávatelia a zamestnanec si žiada o vrátenie, ak VZ v úhrne presiahol maximum, takže použila by som obdobný postup.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Skôr ale než sa dobrovoľne nemocensky poistíš, prepočítaj si, či sa ti to vôbec vyplatí.
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

Viete mi poradiť ohľadom dobrovoľného nemocenského poistenia ?

Známa je SZČO ale nie je povinne nem.poistená ani nebude.Asi pred mesiacom sa dobrovolne nemocensky poistila.Toho času je na PN a PN bude minimálne 9 mesiacov. Nárok na nemocenské jej nevznikol,pretože v poslednych dvoch rokoch nebola poistená najmenej 270 dní.

1. Je povinná platit nemocensko poistenie ako dobrovolne poistená osoba, ked je docasne práce neschopná,ale nepoberá nemocenské ? § 140 ods. 4 zákona o soc.poistení hovorí, že sa neplatí počas obdobia, kedy sa poskytuje nemocenské.
2. Ak bude nasledujúcich 270 dobrovolne nemocensky poistená, vznikne jej nárok na nemocenské z tohto poistenia ?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

marek32
Viete mi poradiť ohľadom dobrovoľného nemocenského poistenia ?

Známa je SZČO ale nie je povinne nem.poistená ani nebude.Asi pred mesiacom sa dobrovolne nemocensky poistila.Toho času je na PN a PN bude minimálne 9 mesiacov. Nárok na nemocenské jej nevznikol,
pretože v poslednych dvoch rokoch nebola poistená najmenej 270 dní.

1. Je povinná platit nemocensko poistenie ako dobrovolne poistená osoba, ked je docasne práce neschopná,ale nepoberá nemocenské ? § 140 ods. 4 zákona o soc.poistení hovorí, že sa neplatí počas obdobia, kedy sa poskytuje nemocenské - na nemocenské jej nárok nevznikol, má povinnosť platiť až do doby kedy by sa príp. odhlásila ako DPO./V prípade, že by jej ako DPO vznikol nárok na poberanie nemocenského, vtedy by neplatila./
2. Ak bude nasledujúcich 270 dobrovolne nemocensky poistená, vznikne jej nárok na nemocenské z tohto poistenia ? - ak splní podmienku 270 dní, vznikne jej nárok na nemocenské dávky /ale jej prípad je taký, že nemocenské poistenie musí platiť/
Odpovede máš farebne.
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

Ak by sa zamestnala, a následne jej vznikne dočasná pracovná neschopnosť, a tým aj nárok na nemocenské zo zamestnania, má povinnosť platiť poistné ako dobrovolne poistená osoba ?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

marek32
Ak by sa zamestnala, a následne jej vznikne dočasná pracovná neschopnosť, a tým aj nárok na nemocenské zo zamestnania, má povinnosť platiť poistné ako dobrovolne poistená osoba ?
Áno má. Povinnosť platiť by nemala vtedy, keby sa ako DPO odhlásila, alebo z tohto poistného vzťahu /DPO/ poberala nemocenské. Ak by mala splnenú podmienku 270 dní ako DPO a súčasne bola aj zamestnancom, mala by nárok na 2xnemocenské.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Pepa
Áno má. Povinnosť platiť by nemala vtedy, keby sa ako DPO odhlásila, alebo z tohto poistného vzťahu /DPO/ poberala nemocenské. Ak by mala splnenú podmienku 270 dní ako DPO a súčasne bola aj zamestnancom, mala by nárok na 2xnemocenské.
Áno, súhlas, je to presne tak.
0 0
marym marym

marym je offline (nepripojený) marym

Moja skúsenosť s daňovo uznateľnými nákladmi: Daňový úrad v Košiciach tieto náklady odmietal uznať. (Prípad spoločník sro bez pracovnej zmluvy - ZP platí spoločník 4%,sro 10%, SP- platí sám ako dobrovoľne poistená osoba, podal daňové priznanie typu A kde si ako poistenie spočítal svoje ZP+zaplatené SP). Dôvod neuznania bol, že pracovníčku počítač nepustí v kolónke poistenie do takej vysokej čiastky keď daňový základ nemá k nemu primerane vysoký, čo ani nemôže mať, pretože si SP platí aj ako zamestnávateľ). Spoločník ukázal pracovníčke usmernie uverejnené vo Fin.spravodajcovi a výklad daňovej poradkyne ing. Piršelovej k danej problematike až tak mu to bola ochotná pracovníčka uznať aj to si pre istotu odfotila donesené usmernenia.
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

ajobs Pozri príspevok
Súhlasím s Daskou v ďalšom príspevku, že dôchodkové poistenie je potrebné riešiť cez III.pilier, pretože dobrovoľné dôchodkové poistenie je jedno z najnákladnejších a spravidla NIKDY sa nevyplatí. Treba dať pozor na opačný efekt, aby si človek, ktorému vychádza pomerne slušný POMB za predchádzajúce roky tento takpovediac "nepokazil" nízko stanoveným vymeriavacím základom na dobrovoľné dôch. poistenie, napr. z minimálnej mzdy. Ak budú ešte konkrétne dotazy, rád vysvetlím.


-------------------------------------------------
rok pred dôchodkom sa oplatí platiť DDP. Príklad máme v téme "Najnižší starobný dôchodok" pod č.12
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať