Zavrieť

Porady

Nadčas

ajka ajka

ajka je offline (nepripojený) ajka

Prosím pekne, ja už som jeleň !

Môže mi niekto potvrdiť toto:
Za júl je 168 prac.hod., z čoho je 8 hod. sviatok. Čiže zamestnanec mal odrobiť len 160hod.? Nie 168 hod? Ak má nad 160 hod. povedzme že odrobil 222 hod.
t.j. : A/222-160=62 hod.nadčas alebo
B /222-168 je 54 hod. nadčas?
Usporiadat
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ahojte.

Pri nepretržitej prevádzke je pracovný čas určený na 37,5 hod. týždenne, teda 150 hodín mesačne. Všetko odrobené nad tento počet hodín je nadšas? Ale v jednej firme majú určený pracovný čas 168 hodín. Ja som to raz nejakým spôsobom prepočítavala a vyšlo mi takéto číslo, len neviem ako. Neviem prísť na to, ako som na takéto číslo prišla. Ale bolo to po tom, čo som si prečítala niečo na porade, takže to nebude blbosť. Neviete náhodou, ako v tej firme a následne aj ja sme prišli na toto číslo? Asi mi nebudete rozumieť, ale aj tak to risknem .
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Vidím, že ma nikto nepochopil....aj som to čakala, lebo tak "blbo" som to napísala, že až...

Zadám len konkrétnu otázku. Zamestnanci robia v nepretržitej prevádzke, teda do mesiaca majú max. odrobiť 150 hod. Všetko nad 150 hod. je nadčas?

Ďakujem
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Janka6685
Vidím, že ma nikto nepochopil....aj som to čakala, lebo tak "blbo" som to napísala, že až...

Zadám len konkrétnu otázku. Zamestnanci robia v nepretržitej prevádzke, teda do mesiaca majú max. odrobiť 150 hod. Všetko nad 150 hod. je nadčas?

Ďakujem
Môžte mi, prosím, odpovedať?
0 0
karol.za karol.za

karol.za je offline (nepripojený) karol.za

Janka6685 Môžte mi, prosím, odpovedať?

Pracujem v nepretržitej prevádzke,dĺžka pracovnej doby je 7,5 hodiny t.j.týždenne 37,5 hodiny ale na pracovisku denne trávim 8 hodín.Dôvod prestávka v práci §91 zákonníka práce tá sa nezapočítava do pracovnej doby
Ako to je:
Všetka práca u Teba nad 150hodín je práca nadčas
ale treba brať do úvahy aj ,,túto prestávku,,
Prikladám posledné znenie zákonníka práce,kde si môžeš všetko prečítať v prípade dotazu môžeš aj cez ss
s pozdravom karol
0 0
Lanaj Lanaj

Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

Pokiaľ si za uvedené hodiny "nad fond" nezoberú náhradné voľno, malo by sa im to zaplatiť ako nadčas. A čo sa týka toho fondu 150 a 168 hodín: 150 hodín je fond pracovného času za 20 pracovných dní pri 7,5 hod. pracovnom čase (150/7,5=20) a 168 hodín je za 21 dní pri 8 hod.pracovnom čase (168/8=21)
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Janka6685
Môžte mi, prosím, odpovedať?
Janka, s nadčasom je to v zásade tak ako píšeš, ale fond pracovnej doby musíš počítať podľa počtu pracovných dní v mesiaci, takže pri 20 dňoch po 7,5 hod. je 150 hodín, pri 21 dňoch je 157,5, 22 = 165 a 23 = 172,5. Pripomínam, že aj s prácou nadčas môže byť pracovný čas zamestnanca týždenne maximálne 48 hodín.
0 0
marmal marmal

marmal je offline (nepripojený) marmal

V pripade nepretrzitej prevadzky mali u nas zamestnanci 37,5 tyzdnovy pracovny fond, odmenovani boli mesacnou mzdou. Ak v ramci mesiaca niektory z nich odpracoval viac, nebola to praca nadcas, ale mohol zas dalsi mesiac odpracovat menej, dostal mesacnu mzdu a az po 3 mesiacoch sa mu to preplatilo ako nadcas. (Bol k tomu mzdovy predpis.) Vacsinou si vsak za 3 mesiace nedali preplatit nadcasy, ale potom cerpali nahradne volno napr. tyzden. Ale ked takto cerpali NV, tak potom niekto dalsi musel im "zobrat zmenu", lebo islo o nepretrzitu prevadzku. Bolo to obojstranne vyhodne, mne sa lepsie pocitali ich vyplaty a oni zas mali viac volna.

Marta
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ďakujem vám veľmi pekne za odpovede.

Čiže...dotyčný zamestnanci robia 12 hodinové smeny. Pri nepretržitej prevádzke je fond 150 hodín mesačne. Zamestnanec pravidelne odrobí 14 smien, čiže 168 hodín. Takže bude mať 18 hodín nadčasov? Alebo musím ešte brať do úvahy, či má mesiac 30 alebo 31 dní?

Viem, že sa pýtam na asi samozrejmú vec, len ma poplietlo, že raz je taký fond, raz hentaký...
0 0
marmal marmal

marmal je offline (nepripojený) marmal

Nie je pravda, ze mesacny fond je 150 hodin. To tento rok plati len pre februar. Ked je tyzdenny fond 37.5 hod, tak mesacny fond zalezi od pracovnych dni v tom mesiaci, cize napr. oktober ma 157.5 ale november 165 hodin. A to co je nad fond, su nadcasy, ktore sa alebo preplatia alebo si ich cerpaju dalsie mesiace.

Marta
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
ajobs
Janka, s nadčasom je to v zásade tak ako píšeš, ale fond pracovnej doby musíš počítať podľa počtu pracovných dní v mesiaci, takže pri 20 dňoch po 7,5 hod. je 150 hodín, pri 21 dňoch je 157,5, 22 = 165 a 23 = 172,5. Pripomínam, že aj s prácou nadčas môže byť pracovný čas zamestnanca týždenne maximálne 48 hodín.
O.K., ale ak zamestnanci nerobia 7,5 hodín, ale majú 12-hodinové smeny (teda bez prestávky 11,5 hod.).?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Áno, tento fond pracovného času musíš brať do úvahy aj pri 12-hodinových zmenách (11,5).
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase - čo je tento prípad - nie je fond pracovného času striktne 7,5 hod x počet prac. dní v mesiaci. Pri nerovnomerne rozvrhbutom pracovnom čase (pozri §87 ZP) priemerný pracovný čas v priebehu 4 mesiacov (príp.12) nesmie presiahnuť ustanovený týždenný prac. čas. T.j. môže robiť napr. jeden mesiac 200 hodín, druhý 100 a je to v poriadku, nie je to práca nadčas ani následne čerpanie náhradného voľna.

Pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase by mal byť vopred stanovený rozvrh smien, tak aby spňlňal uvedené kritériá. Len to, čo je odpracované nad rámec týchto zmien je nadčas (napr. pri zastupovaní a pod.)
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ďakujem všetkým za pomoc.
0 0
danastefan danastefan

danastefan je offline (nepripojený) danastefan

Je zamestnávateľ podľa zákonníka práce povinný preplácať prácu nadčas 25% príplatkom a sviatok 50% príplatkom (pri 55 Sk /h mu vten den uhradí 82,50/h) Vdaka
0 0
marmal marmal

marmal je offline (nepripojený) marmal

Ak sa nedohodne zamestnavatel so zamestnancom na cerpani nahradneho volna, patri zamestnancovi mzdove zvyhodnenie za nadcas najmenej 25 % jeho priemerneho zarobku . (v kolektivnej zmluve moze byt aj viac).
Alebo moze mat priamo v pracovnej zmluve, ze v jeho mzde bude aj pripadna praca nadcas (to plati vacsinou pre veducich).
Neviem, ci je ten tvoj vypocet spravny, neviem jeho priemer.

Marta
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Potrebujem poradiť. Ako posudzujete prac. čas pri služobnej ceste zam-ca. Zam-nec je vyslaný na služobnú cestu. Jeho prac. čas je 7,5 h. SC trvá 14 hod. Započítate mu do prac. času aj cestu strávenú v aute tam a späť, alebo iba čas stávený v mieste konania a do dochádzky mu uvediete SC = 7,5 h. aj keď v skutočnosti to bolo 14 hodín ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Čas strávený cestovaním na SC nie je výkonom práce, neplatí sa ako nadčas. Je tu ale výnimka, ak zamestnanec šoféruje auto a má v pracovnej zmluve napísané aj šoférovanie, potom tento čas je možné považovať za výkon práce a zaplatiť mu nadčas.
0 0
Peťo Peťo

Peťo je offline (nepripojený) Peťo

§ 37 Zákona o cestovných náhradách : Čas, ktorý na pracovnej ceste spadá do pracovného času zamestnanca, stravený bez jeho zavinenia inak ako plnením pracovných úloh ,sa na účely tohto zákona považuje za výkon práce. Pekný deň.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

marmal
Alebo moze mat priamo v pracovnej zmluve, ze v jeho mzde bude aj pripadna praca nadcas (to plati vacsinou pre veducich).
Neviem, ci je ten tvoj vypocet spravny, neviem jeho priemer.
Marta
Je to možné, ale len pri plnom úväzku. Pri kratšom pracovnom čase platí podľa ZP §97 ods. 2 (citujem):
U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.
0 0
filka filka

filka je offline (nepripojený) filka

Mám podobný problém ako opisovala MirkaD - máme skladníkov,pracujú v 2-smennej prevádzke.Ako vopred im musím dať vedieť,ze bude treba vykonávať prácu nadčas?
A ako je to vlastne s počtom hodín nadčas.práce u takýchto zamestnancov v 2-smennej prevádzke?Ako sa rátajú hodiny nadčasovej práce (ked teda prac.cas je 38a3/4 týž.)?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať